OPINION

Україна вже залучила 22 млрд грн на проєкти відновлення

Богдан Данилишин
14 липня, 2023 п'ятниця
16:05

Тижневий огляд ситуації в економіці та на фінансових ринках України

Зміст

Економічна ситуація

Як неодноразово наголошувалося раніше, підтримка економічного зростання під час повномасштабної війни неможлива без активної економічної політики держави. В уряді вкотре наголосили на неможливості залучення інвестицій в потрібних для України обсягах без страхування від воєнних ризиків. Уряд також докладає зусиль для розбудови фінансової інфраструктури, що є необхідною для залучення офіційного фінансування: Україна вже залучила 22 млрд грн на проєкти відновлення. Організація фінансування та використання ресурсів через чітко визначенні правила та процедури покликана зменшити занепокоєння зовнішніх інвесторів щодо неефективного використання ресурсів або можливих зловживань.

Також уряд докладає зусиль для диверсифікації зовнішньої торгівлі та пошуку нових ринків збуту: на минулому тижні стало відомо, що Україна готова зробити необхідні кроки для ратифікації угоди про зону вільної торгівлі між Україною та Туреччиною, що відкриє нові можливості як для турецьких, так і українських виробників.

На тлі поступового уповільнення інфляції, відносної стабілізації ситуації з державними фінансами та зовнішнім фінансуванням (план ЄК щодо надання Україні 50 млрд євро протягом наступних 4 років) та позитивного рішення щодо першого перегляду програми розширеного фінансування для України від МВФ, мінфін покращив очікування щодо зростання економіки у 2023 році до 3%.

Читайте також: Уряд визначився з пріоритетами розвитку України

Бюджетна сфера

За даними міністерства фінансів, станом на 5 липня 2023 р. фінансова підтримка міжнародних партнерів є основним джерелом фінансування державного бюджету України. Зокрема, з початку року бюджет було профінансовано на 31,8 млрд доларів США (1162 млрд гривень), з яких 9,7 млрд доларів США (в еквіваленті) надійшло від Європейського Союзу, 7,2 млрд доларів США – від Сполучених Штатів, 3,6 млрд доларів США – від МВФ, 1,8 млрд доларів США – від Канади, 0,6 млрд доларів США – від Світового банку, 0,5 млрд доларів США – від Великої Британії, а також 8,2 млрд доларів США (в еквіваленті) було запозичено на внутрішньому ринку.

Під час чергового аукціону з розміщення державних цінних паперів, який відбувся 11.07.2023, міністерство фінансів залучило для фінансування державного бюджету 13,9 млрд гривень на строки від 9 міс до 3 років за ставками від 18,0% до 19,75%.

Читайте також: В умовах воєнного часу держава перезапустить програму іпотечного кредитування

Найбільший попит в інвесторів мали гривневі папери із погашенням у травні 2024 р. та лютому 2026 р. (запозичено 8,7 та 3,7 млрд гривень відповідно). Середньозважений рівень дохідності нових гривневих запозичень становив 18,56%.

Валютний ринок

Помірне зростання як попиту, так і пропозиції іноземної валюти на МВРУ з боку клієнтів банків обумовило скорочення обсягу чистого продажу іноземної валюти Національним банком з метою збалансування ринку до 472 млн доларів США минулого тижня (порівняно із 520 млн доларів США тижнем раніше). У першому півріччі 2023 року чистий продаж іноземної валюти Національним банком становив 12,3 млрд доларів США, що відповідає близько 2 млрд доларів США на місяць.

При цьому, обсяг міжнародних резервів України залишається достатнім для задоволення потреб країни в іноземній валюті та підтримки стабільності на валютному ринку. Так, станом на 1 липня 2023 року міжнародні резерви України, за попередніми даними Національного банку, зросли до 39 млрд дол. США (+4,5% за місяць), що забезпечує фінансування 5,2 місяця майбутнього імпорту.

Надходження від міжнародних партнерів і надалі залишалися помітно більшими, ніж обсяги інтервенцій НБУ з продажу валюти, що здійснювалися для покриття різниці між попитом і пропозицією на валютному ринку України. Зокрема, на валютні рахунки уряду в Національному банку надійшло 4,3 млрд дол. США, з яких 1,6 млрд дол. США – макрофінансова допомога від ЄС, 1,2 млрд дол. США – від Сполучених Штатів (через трастовий фонд Світового банку), 0,9 млрд дол. США – другий транш за програмою розширеного фінансування з Міжнародним валютним фондом; 0,5 млрд дол. США – від розміщення валютних облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). За обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті Уряд України виплатив 704,7 млн дол. США. При цьому, Національний банк (відповідно до балансових даних) у червні 2023 року скоротив чистий продаж валюти до 1,8 млрд доларів США (порівняно з 1,9 млрд доларів США у травні.

Фінансовий сектор

Загальний обсяг банківського кредитування у червні залишався на рівні попереднього місяця. Зокрема, обсяг корпоративного кредитування у гривні зріс на 0,4% (+2,1 млрд гривень) переважно коштом програм державної підтримки, тоді як обсяг корпоративних кредитів в іноземній валюті – навпаки – скоротився на 0,7%. Кредитування домогосподарств, що не субсидується державою, скоротилося на 0,2% за місяць. Натомість обсяг депозитної бази банків продовжує зростати. Залишки коштів на гривневих рахунках корпорацій зросли за місяць на 3,0%, домогосподарств – на 4,5%. Залишки на валютних рахунках в банках також збільшилися – на 1,0% за місяць.

Про значний потенціал банківської системи України до кредитування свідчать також показники капіталізації та ліквідності. Зокрема, показники адекватності капіталу банків за результатами червня збільшилися до 23,8% для регулятивного (у травні – 22,8%) та 14,5% - для основного капіталу банків (у травні – 14,3%). Відповідні значення перевищують мінімальні нормативні вимоги (10% та 7% відповідно) та виступають запобіжником щодо негативного впливу воєнних дій на платоспроможність банківської системи.

Читайте також: Як залучити інвестора під час війни та забезпечити його захист

При цьому, обсяг ліквідності банківського сектору (у формі залишків на коррахунках та у депозитних сертифікатах НБУ) збільшився до 680 млрд грн, з яких понад 2/3 – у депозитних сертифікатах НБУ. Основним чинником підтримки високого рівня банківської ліквідності виступали витрати з Єдиного казначейського рахунку Уряду, тоді як інтервенції Національного банку з продажу іноземної валюти та відплив готівки у позабанківський обіг зменшували обсяг вільної ліквідності в банківській системі.

На умовах програми "Доступні кредити 5-7-9%" минулого тижня банками було видано 452 пільгові кредити на загальну суму 1,85 млрд грн, з них близько половини – державними банками. Загальна кількість виданих кредитів з початку широкомасштабних воєнних дій на території України за програмою досягла майже 31,5 тисячі на загальну суму майже 124 млрд гривень. З огляду на пріоритетність цілей воєнного часу левову частку кредитів (близько ¾) було видано банками на підтримку с/г виробництва та антивоєнні цілі. Частка інвестиційних кредитів за програмою становить менш як 4%.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.96
    Купівля 41.96
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.6
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
15:33
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:21
Служба безпеки України
СБУ затримала агентів ФСБ, які наводили російські удари по Донеччині
15:10
Петро Порошенко
Порошенко готовий внести заставу за генерала Галушкіна
15:04
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Єврокомісар з питань оборони Кубілюс закликав посунути військові цілі НАТО на 14 років через загрозу з боку РФ
15:01
Ексклюзив
Карта бойових дій за 8-15 січня
В рамках наступу на Покровськ росіяни можуть зайти в Дніпропетровську область, - військовий оглядач Попович
14:40
Ексклюзив
У Києві відкрили "Вівтар свободи", який показує 27 регіонів, що представлені автентичними іконами
14:15
штурм капітолію
З вʼязниці звільнили 211 помилуваних Трампом учасників штурму Капітолія
14:12
Український криголам "Ноосфера" вперше забезпечує дослідження на замовлення США
14:04
OPINION
блог Борис Бабін
План Кремля — війна до кінця життя осіб, які її розв'язали
14:03
OPINION
Дует фанфаронів
13:58
МЗС України
МЗС України анонсувало розширення цифрових консульських послуг для громадян за кордоном
13:52
Ірак, жінки
В Іраку офіційно дозволили шлюби з 9-річними дівчатками
13:29
Напад на журналістів "Схем" в Укрексімбанку 2021 року: засідання у справі перенесли на 24 лютого
13:25
російський паспорт
Мама керівниці Шевченківського суду у 2023-му отримала паспорт РФ і розвиває свій бізнес у Луганську, - hromadske
13:20
Володимир Зеленський і Ільхам Алієв
"Важливо тиснути на Росію для правди": Зеленський провів перемовини з Алієвим
13:00
сніг, мокрий сніг
Де очікувати туман, а де мокрий сніг: прогноз погоди від Наталки Діденко на 23 січня
12:48
Молдова відмовилася від участі в Євробаченні-2025
12:42
електроенергія
Споживання електроенергії залишається високим: ситуація в енергосистемі 22 січня
12:36
Армія РФ атакувала Костянтинівку на Донеччині: двоє поранених, пошкоджено будинки
12:31
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Будемо очікувати на період турбулентності, де будуть різні пропозиції: Згурець про план Трампа щодо врегулювання війни
12:29
Lifecell
Оператор lifecell планує підвищити вартість тарифів
12:25
Сирія, Тартус
Сирія розірвала інвестиційну угоду з РФ щодо управління портом Тартус
12:16
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 січня: скільки коштують євро, долар і злотий
12:14
Керівництво черкаського хімзаводу викрили на співпраці з РФ: за два роки відправили продукцію на $1,8 млн
12:08
Європарламент
У ЄС розглянуть проєкт резолюції про фальсифікацію виборів у Білорусі
12:04
OPINION
блог Арсеній Яценююк
Обіцянка Дональда Трампа про сильне лідерство США має початися з України
11:35
Командувач Обʼєднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі
"Є причина, чому РФ привезла солдатів із КНДР": командувач НАТО в Європі Каволі оцінив можливості росіян прорвати фронт
11:23
Огляд
світ, міжнародний огляд
Українці борються за справедливу мирну угоду, а США та ЄС готуються до економічної війни. Акценти світових ЗМІ 22 січня
11:20
Ексклюзив
Карта бойових дій за 15-22 січня
Втрачаючи живу силу сотнями, ворог не має територіальних успіхів: заступник комбата БПАК "Ахіллес" про ситуацію на Куп'янщині
11:15
ппо
Сили ППО знищили 65 російських дронів, 30 локаційно втрачені
11:15
Огляд
Карта бойових дій за 15+22 січня
Карта бойових дій за період 15-22 січня: зс РФ пішли на штурм останньої цитаделі на південному фронті Донеччини
10:57
Удосконалить надання меддопомоги: для військових запровадять електронну первинну медичну картку
10:45
Коригування ракетних ударів РФ: адвоката з Дніпра затримали на кордоні й арештували за підозрою в держзраді та виправданні окупантів
10:25
У 2024 році в Україні встановили рекорд із розкриття вбивств за час Незалежності
10:18
Ексклюзив
Воїни 24-ї ОМБр показали, як виглядає знищений росіянами Часів Яр на Донеччині
У Часовому Яру залишаються близько 220 цивільних, які відмовляються виїжджати попри бойові дії в місті, - МВА
10:13
День Соборності України
22 січня: День Соборності України. Чим відоме свято, його історія та цікаві факти
10:11
Дональд Трамп
Трамп доручив спецпредставнику Келлогу завершити війну в Україні за 100 днів, але майже ніхто не вірить у таку можливість, - WSJ
10:05
ССО ЗСУ
Бійці ССО в бою з північнокорейцями знищили 21 окупанта і поранили ще 40
10:01
OPINION
Про що свідчать перші заяви та укази Трампа
09:57
безпілотний авіаційний комплекс Poseidon
Міноборони допустило до використання в ЗСУ безпілотний авіаційний комплекс Poseidon
Більше новин