“Українська російська” мова: “свіже слово” у старій пісні

Максим Розумний
6 квітня, 2021 вiвторок
08:48

Недавні заяви міністра Арсена Авакова і прес-секретаря президента Юлії Мендель про вживання російської мови в цілях контрпропаганди і позбавлення Росії монополії на її використання черговий раз збурили громадськість і нічого, крім сварки, в публічний простір не принесли. І це при тому, що раціональне зерно є і в тій, і в іншій заяві

Але навколо мовного питання накопичилося вже стільки негативу і взаємних підозр, на ньому вже вибудувано стільки політичних технологій і провокацій, що практично кожна думка викликає заперечення, а кожна дія – протидію.

Особисто я вважаю, що загострення мовного конфлікту в Україні є частиною технології дестабілізації, яку застосовує Москва для повернення контролю над колишніми провінціями імперії. А провінції саме тому і залишаються провінціями, що не здатні чинити спротив цим технологіям і протиставити їм продуману і послідовну стратегію державного будівництва. Державу і націю треба спочатку збудувати у себе в голові, а це для провінційних політиків складно, або й неможливо.

Ні, не можна сказати, що мовних проблем в Україні не існує. Мова – це такий важливий елемент ідентичності, який не може бути безболісно защемлений або проігнорований. І хоча всі соціологічні опитування показують, що мовне питання знаходиться для величезної більшості українців на 9-10 місці, але коли через мову виражається зневага до людської гідності, то це моментально викликає гостру реакцію. Реакцію, на яку розраховують зовнішні вороги, і якою навчилися користуватися доморощені політикани. 

Побутові конфлікти, коли міліціонер відмовляється розуміти “тєлячью мову”, або касирка супермаркета отримує жмуток дріб’язку в обличчя, моментально розколюють суспільство на ворожі табори, в яких уже неможливо почути голос розуму, а поміркованість вважається зрадою.

І це при тому, що мовна ситуація в Україні зовсім не є критичною і безвихідною. Звичайно, є україномовні люди, травмовані приниженнями своєї ідентичності, яких панування російської в багатьох сегментах інформаційного простору України пригнічує і ображає. І є російськомовні люди, які бояться тотальної насильницької українізації, в результаті якої у них відбиратимуть улюблені книжки Пушкіна і Толстого, а в аптеці відмовляться продати необхідні ліки. Але в цілому протягом часу дії Закону УРСР “Про мови” (з 1989 р.) українське суспільство, хоч і повільно, але рухалося шляхом утвердження державного статусу української мови. І навколо цієї зрозумілої перспективи сформувався певний суспільний консенсус, який може не всім подобався, але альтернативи якому просто не існувало. І, до речі, не існує й сьогодні.

Багато моїх знайомих за цей час перейшли на українську не лише в професійних сферах, але й в особистому житті. І жоден з них не зробив це через страх бути оштрафованим чи звільненим з роботи. Просто українська мова відкривала нові можливості, а україномовне середовище приваблювало своїм культурним і людським змістом. Ну і плюс, звичайно, освіта, діловодство, правова і нормативна база, дубляж кінофільмів, сприяння україномовній книзі та музиці робили свою справу.

Статус кво був порушений в 2012 році, коли Янукович остаточно перетворився на московську маріонетку, а РФ взяла курс на повномасштабну дестабілізацію України. Ця провокація вдалася на 100 процентів, і вже у 2014-му нібито у відповідь на скасування закону Ківалова-Колесніченка відбувається анексія Криму і проголошуються антиукраїнські “народні республіки”.

Де в цій системі координат місце заяв Авакова і Мендель?

Пару років тому думку про особливу “українську російську” мову та про необхідність позбавити РФ монополії на імперський лінгво-спадок висловлював відомий американський історик Тімоті Снайдер. Цю ідею також розвивав, мабуть, найвідоміший за межами України сучасний український письменник Андрій Курков. Тобто, можна було б розглядати заяву прес-секретаря президента як елемент культурологічної дискусії. І тоді можна було б з нею сперечатися, погоджуватися, або коригувати.

Наприклад, варто було б уточнити, що сама російська мова, як і більшість літературних мов, є доволі штучним конструктом, сформованим, переважно, на основі церковнослов’янської книжної мови, з додаванням розмовних елементів місцевих говірок (переважно неслов’янських) та величезним впливом французької фразеології та лексики, якою мислили і говорили в побуті основоположники російської художньої літератури і публіцистики Жуковський, Пушкін, Чаадаєв та ін.

До цього слід було б додати, що сучасна літературна російська мова сформувалася, головним чином, впродовж вісімнадцятого та дев’ятнадцятого сторіч під визначальним впливом вихідців з України. Вихованці Києво-Могилянської академії складали граматики і словники, перекладали церковні книги, формували навчальні курси, писали оди і видавали журнали. Від Феофана Прокоповича і Мелетія Смотрицького до Миколи Гоголя, Антона Чехова і Давида Бурлюка не полишала українська інтелектуальна еліта процес формування російської мови своєї участі і ненав’язливого покровительства.

Тому ми можемо претендувати не лише на якесь спотворене відгалуження російської мови в Україні, але й на авторські права самого базового конструкту. І ця ситуація, до речі, не є унікальною для історії формування літературних мов. Так, наприклад, французи могли б аналогічним чином заявити свої права на роль фундаторів англійської мови. Або унормувати фрінгліш. Хоча й не роблять цього, а вперто тримаються своєї, вольтерівської і жульвернівської.

Втім, правдою є й те, що вже більше двох сторіч українська ідентичність, культурна традиція і сама ідея української державності будується на основі окремішності української літературної мови. Саме існування українського народу, його історична суб’єктність, що є фундаментом національного самовизначення в міжнародно визнаних кордонах, нерозривно пов’язані з традиційним ареалом поширення української мови.

Про все це можна було б говорити у дискусії з Юлією Мендель, якби вона була культурологом, істориком чи філологом. Але вона – прес-секретар діючого президента України. Тому до неї будуть інші запитання. 

Чи означає озвучена нею теза, що раптово віднайдена “українська російська” мова буде просуватися чинною владою на роль “другої державної”? Якщо так, то чи розуміє президент хибність такого підходу, чи йому треба це додатково пояснити? Якщо ні, то навіщо посадовій особі, що має виражати актуальну позицію української держави з питань внутрішньої і зовнішньої політики, робити дилетантські і провокаційні заяви?

І ще одне. Чи не стоїть за цією свіжою ідеєю дуже традиційне і банальне небажання деяких державних службовців нарешті вивчити і користуватися в своїй професійній сфері українською літературною мовою? Якщо так, то ми знову маємо під виглядом філологічних “відкриттів” елементарне прагнення трьох “не” – не знати, не говорити, не чути української в Україні. Просто челюсть такая.

Читайте також:
17 квітня, 2021 субота
Канада призупинила роботу своїх інструкторів в Україні. Названо причину, - CBC
Меркель, Путін, Макрон
16 квітня, 2021 п'ятниця
Макрон назвав політичне рішення єдиним можливим щодо війни на сході України
Дар’я Білодід
16 квітня, 2021 п'ятниця
Українка Білодід знялась з фіналу чемпіонату Європи з дзюдо
Київ
+5
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.84
  Купівля 27.84
  Продаж 28.08
 • EUR
  Купівля 33.2
  Продаж 33.62
 • Актуальне
 • Важливе
2021, неділя
18 квітня
08:30
Ексклюзив
полігон
Як нардеп-"слуга" прихватизував частину військового полігону
08:00
Ексклюзив
КрАЗ
Чому держава імпортує військову техніку й доводить до банкрутства український "КрАЗ", – розслідування журналістів "Еспресо"
07:52
Ексклюзив
Потрібно вже зараз у низці областей впроваджувати воєнний стан і комендантську годину, - Безсмертний
07:21
Ексклюзив
На столичному Лісовому масиві зарізали продавця квітів
2021, субота
17 квітня
22:56
Ексклюзив
Ахтем Чийгоз
На Півдні України посилюють сепаратистські настрої, – Чийгоз
22:50
Братислав Живкович (третій ліворуч) зі своїми бойовиками в Криму. Весна 2014 року
Серби готуються знову їхати воювати проти України, бо дотепер жодного з них не було засуджено, - Balkan Insight
22:45
Шахтар - Динамо, матч чемпіонату України
УПЛ: Який вигляд має турнірна таблиця після перемоги "Динамо" над "Шахтарем"
22:25
Ілон Маск
Маск виграв тендер NASA на доставку астронавтів на Місяць
22:18
Ексклюзив
Денис Казанський
Росія й далі буде воювати руками найманців з Л/ДНР, підставлятися й відкрито нападати на Україну Кремль не стане, – Казанський
22:07
Ексклюзив
генерал Забродський
Верховний головнокомандувач має чітко сказати: "ні, ми будемо битися", – Забродський
22:01
Агенти ГРУ Петров та Боширов
Чехія вислала 18 російських дипломатів та оголосила в розшук агентів ГРУ Петрова та Боширова
21:45
Яворів. 17 квітня 2021 року
В Україну прибули на ротацію 200 американських військових
21:30
В Білорусі пустіють полиці державних крамниць. ФОТО
21:20
Інфографіка
Шахтар - Динамо, матч чемпіонату України
"Динамо" перемогло "Шахтар" та наблизилося до золота чемпіонату України
21:00
Ексклюзив
Михайло Забродський
Санкційний і дипломатичний тиск на Росію не виключає застосування воєнної сили, – генерал-лейтенант Забродський
20:52
Олександр Лукашенко
Лукашенко заявив, що американські спецслужби готували замах на нього та його дітей
20:50
Костянтин Єлісєєв
Доля безпеки в Європі сьогодні вирішується в Україні, – Єлісєєв
20:27
Олексій Навальний
Лікарі заявили, що Навальний перебуває у критичному стані
20:07
Олександр Сосонюк
ФСБ оприлюднила відео затримання українського консула у Санкт-Петербурзі
20:00
Цей день в історії: народився В'ячеслав Липинський, на Донбасі окупанти закатували українських патріотів Володимира Рибака та Юрія Поправку
19:34
Королева Єлизавета II
У Великій Британії поховали принца Філіпа
19:11
Трагічні антирекорди. Від початку квітня в Україні щодня вмирає від коронавірусу близько 400 людей
18:52
Ворскла - Зоря, матч чемпіонату України
"Ворскла" розбила "Зорю" в чемпіонаті України, Кулач зробив хет-трик
18:45
Любомир Сеник
У Львові на 91-му році життя помер літературознавець Любомир Сеник
18:33
зона ООС
17 квітня на фронті: окупанти поранили українського військового
18:12
Посольство Росії у Києві
МЗС висилає з України старшого дипломата посольства Росії
18:00
Біблія в перекладі Нового світу
На Кубані суд постановив знищити "неправильний" переклад Біблії
17:55
НЛО
Пентагон підтвердив справжність відео із НЛО, знятого ВМС США
17:31
принц Філіп
Британська королівська родина оприлюднила унікальні кадри на згадку про принца Філіпа
17:15
Меркель, Путін, Макрон
Макрон після зустрічі із Зеленським проведе розмову з Путіним
17:10
Леонід Кравчук
Якщо Росія не зупиниться, її чекає доля СРСР, – Леонід Кравчук
16:56
Анатолій Нурієв
"Десна" сенсаційно програла "Минаю" в чемпіонаті України
16:32
мзс Росії
Росія висилає незаконно затриманого у Санкт-Петербурзі українського консула
16:16
Еммануель Макрон та Володимир Зеленський
Макрон буде схиляти Зеленського до плану Кремля: приєднання ОРДЛО до України на умовах Росії й подача води в Крим, – Піонтковський
16:01
Віталій Миколенко
"Шахтар" - "Динамо": де та коли дивитись вирішальний матч чемпіонату України
15:57
Церемонія прощання із принцом Філіпом
У Великій Британії відбувається церемонія прощання із принцом Філіпом
15:28
Себастьян Курц
Курц запропонував Путіну та Байдену влаштувати зустріч у Австрії
15:14
Еліна Світоліна
Світоліна принесла збірній України перемогу над Японією
14:55
Без прапорів Росії, але зі стягами "сепаратистів". У Хабаровську вперше в цьому році пройшов опозиційний мітинг
14:26
Розпочалася вакцинація співробітників українського МВС
Більше новин