“Українська російська” мова: “свіже слово” у старій пісні

Максим Розумний
6 квітня, 2021 вiвторок
08:48

Недавні заяви міністра Арсена Авакова і прес-секретаря президента Юлії Мендель про вживання російської мови в цілях контрпропаганди і позбавлення Росії монополії на її використання черговий раз збурили громадськість і нічого, крім сварки, в публічний простір не принесли. І це при тому, що раціональне зерно є і в тій, і в іншій заяві

Але навколо мовного питання накопичилося вже стільки негативу і взаємних підозр, на ньому вже вибудувано стільки політичних технологій і провокацій, що практично кожна думка викликає заперечення, а кожна дія – протидію.

Особисто я вважаю, що загострення мовного конфлікту в Україні є частиною технології дестабілізації, яку застосовує Москва для повернення контролю над колишніми провінціями імперії. А провінції саме тому і залишаються провінціями, що не здатні чинити спротив цим технологіям і протиставити їм продуману і послідовну стратегію державного будівництва. Державу і націю треба спочатку збудувати у себе в голові, а це для провінційних політиків складно, або й неможливо.

Ні, не можна сказати, що мовних проблем в Україні не існує. Мова – це такий важливий елемент ідентичності, який не може бути безболісно защемлений або проігнорований. І хоча всі соціологічні опитування показують, що мовне питання знаходиться для величезної більшості українців на 9-10 місці, але коли через мову виражається зневага до людської гідності, то це моментально викликає гостру реакцію. Реакцію, на яку розраховують зовнішні вороги, і якою навчилися користуватися доморощені політикани. 

Побутові конфлікти, коли міліціонер відмовляється розуміти “тєлячью мову”, або касирка супермаркета отримує жмуток дріб’язку в обличчя, моментально розколюють суспільство на ворожі табори, в яких уже неможливо почути голос розуму, а поміркованість вважається зрадою.

І це при тому, що мовна ситуація в Україні зовсім не є критичною і безвихідною. Звичайно, є україномовні люди, травмовані приниженнями своєї ідентичності, яких панування російської в багатьох сегментах інформаційного простору України пригнічує і ображає. І є російськомовні люди, які бояться тотальної насильницької українізації, в результаті якої у них відбиратимуть улюблені книжки Пушкіна і Толстого, а в аптеці відмовляться продати необхідні ліки. Але в цілому протягом часу дії Закону УРСР “Про мови” (з 1989 р.) українське суспільство, хоч і повільно, але рухалося шляхом утвердження державного статусу української мови. І навколо цієї зрозумілої перспективи сформувався певний суспільний консенсус, який може не всім подобався, але альтернативи якому просто не існувало. І, до речі, не існує й сьогодні.

Багато моїх знайомих за цей час перейшли на українську не лише в професійних сферах, але й в особистому житті. І жоден з них не зробив це через страх бути оштрафованим чи звільненим з роботи. Просто українська мова відкривала нові можливості, а україномовне середовище приваблювало своїм культурним і людським змістом. Ну і плюс, звичайно, освіта, діловодство, правова і нормативна база, дубляж кінофільмів, сприяння україномовній книзі та музиці робили свою справу.

Статус кво був порушений в 2012 році, коли Янукович остаточно перетворився на московську маріонетку, а РФ взяла курс на повномасштабну дестабілізацію України. Ця провокація вдалася на 100 процентів, і вже у 2014-му нібито у відповідь на скасування закону Ківалова-Колесніченка відбувається анексія Криму і проголошуються антиукраїнські “народні республіки”.

Де в цій системі координат місце заяв Авакова і Мендель?

Пару років тому думку про особливу “українську російську” мову та про необхідність позбавити РФ монополії на імперський лінгво-спадок висловлював відомий американський історик Тімоті Снайдер. Цю ідею також розвивав, мабуть, найвідоміший за межами України сучасний український письменник Андрій Курков. Тобто, можна було б розглядати заяву прес-секретаря президента як елемент культурологічної дискусії. І тоді можна було б з нею сперечатися, погоджуватися, або коригувати.

Наприклад, варто було б уточнити, що сама російська мова, як і більшість літературних мов, є доволі штучним конструктом, сформованим, переважно, на основі церковнослов’янської книжної мови, з додаванням розмовних елементів місцевих говірок (переважно неслов’янських) та величезним впливом французької фразеології та лексики, якою мислили і говорили в побуті основоположники російської художньої літератури і публіцистики Жуковський, Пушкін, Чаадаєв та ін.

До цього слід було б додати, що сучасна літературна російська мова сформувалася, головним чином, впродовж вісімнадцятого та дев’ятнадцятого сторіч під визначальним впливом вихідців з України. Вихованці Києво-Могилянської академії складали граматики і словники, перекладали церковні книги, формували навчальні курси, писали оди і видавали журнали. Від Феофана Прокоповича і Мелетія Смотрицького до Миколи Гоголя, Антона Чехова і Давида Бурлюка не полишала українська інтелектуальна еліта процес формування російської мови своєї участі і ненав’язливого покровительства.

Тому ми можемо претендувати не лише на якесь спотворене відгалуження російської мови в Україні, але й на авторські права самого базового конструкту. І ця ситуація, до речі, не є унікальною для історії формування літературних мов. Так, наприклад, французи могли б аналогічним чином заявити свої права на роль фундаторів англійської мови. Або унормувати фрінгліш. Хоча й не роблять цього, а вперто тримаються своєї, вольтерівської і жульвернівської.

Втім, правдою є й те, що вже більше двох сторіч українська ідентичність, культурна традиція і сама ідея української державності будується на основі окремішності української літературної мови. Саме існування українського народу, його історична суб’єктність, що є фундаментом національного самовизначення в міжнародно визнаних кордонах, нерозривно пов’язані з традиційним ареалом поширення української мови.

Про все це можна було б говорити у дискусії з Юлією Мендель, якби вона була культурологом, істориком чи філологом. Але вона – прес-секретар діючого президента України. Тому до неї будуть інші запитання. 

Чи означає озвучена нею теза, що раптово віднайдена “українська російська” мова буде просуватися чинною владою на роль “другої державної”? Якщо так, то чи розуміє президент хибність такого підходу, чи йому треба це додатково пояснити? Якщо ні, то навіщо посадовій особі, що має виражати актуальну позицію української держави з питань внутрішньої і зовнішньої політики, робити дилетантські і провокаційні заяви?

І ще одне. Чи не стоїть за цією свіжою ідеєю дуже традиційне і банальне небажання деяких державних службовців нарешті вивчити і користуватися в своїй професійній сфері українською літературною мовою? Якщо так, то ми знову маємо під виглядом філологічних “відкриттів” елементарне прагнення трьох “не” – не знати, не говорити, не чути української в Україні. Просто челюсть такая.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.42
    Купівля 39.42
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
03:44
сектор Газа
Від початку війни з Ізраїлем з Гази до Єгипту втекли близько 100 тисяч палестинців
03:16
Ллойд Остін
Очільник Пентагону обговорив з міністром оборони Румунії допомогу Україні
02:48
війна з росією журналіст
Воювала з 2014 року: у боях з РФ загинула журналістка Алла Пушкарчук
02:20
Сирія
Росія все частіше завдає повторних ударів в Україні, наслідуючи свою тактику в Сирії, - США в ОБСЄ
01:52
Снаряди 155 мм калібру
Politico: США готують контракти на озброєння для України на $6 млрд. Що вони включатимуть
01:24
блокування кордону, Польща
Уряд Польщі погодив план допомоги фермерам, які протестували на кордоні з Україною
00:56
Радослав Сікорський
Очільник МЗС Польщі озвучив найшвидший сценарій завершення війни в Україні
00:28
У США переконані, що передача ATACMS Україні пришвидшить рішення Німеччину щодо Taurus
00:04
ЗРК Crotale
Франція просить Грецію допомогти з ППО на час Олімпіади, - ЗМІ
2024, четвер
25 квітня
23:38
Держдеп США
"Немає рішення чи позиції": Держдеп США про допомогу щодо повернення чоловіків в Україну
23:02
Прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс
Греція не має наміру відправляти Україні системи ППО, - прем'єр Міцотакіс
22:47
Україна - США, конгрес
США відправлять новий пакет допомоги Україні "якомога швидше", - генерал Браун
22:21
загранпаспорт рф
ЗМІ: У Росії розглядають заборону на видачу паспортів за кордоном. МЗС заперечує
22:00
Оновлено
Ілюстративне фото
РФ атакувала залізничний вокзал Балаклії ракетою: постраждали 11 людей, які були в електричці
21:57
Ексклюзив
український паспорт
"Незаконне доручення": дипломат Чалий про зупинку видачі документів закордоном військовозобов’язаним
21:41
Володимир Зеленський
Потрібно наповнити пакети допомоги потрібною зброєю: Зеленський про підготовку до "Рамштайну"
21:24
Аналітика
Сергій Згурець
Як за рік змінилися підходи до розвитку систем радіоелектронної боротьби. Колонка Сергія Згурця
21:12
Ексклюзив
Путін і Сі Цзіньпін
"Васал їде до сюзерена": дипломат Чалий про візит Путіна до Китаю
21:09
Данія
Данія вирішила збільшити військову допомогу для України на €590 млн
21:07
Дар'я Білодід
Дзюдоїстка Білодід стала чемпіонкою Європи
20:42
ЗСУ
За добу на фронті відбулось 93 боєзіткнення, на Авдіївському напрямку Сили оборони відбили 23 атаки РФ
20:32
Дмитро Лубінець
Україна передала Катару список викрадених дітей росіянами. РФ опрацьовує його
20:09
OPINION
Ігор Гулик
Американці допоможуть зброєю. А хто пособить з демократією?
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 792 дня війни: Європарламент закликав не визнавати псевдовибори Путіна, а в Росії продовжують палати нафтопродукти
19:54
Стара національна галерея Берліна
Українці в Німеччині зможуть отримати документ для встановлення особи, якщо паспорт стане недійсним, - DW
19:25
Литва прапор
Литовська армія назвала заяву Білорусі про нібито зірвану атаку дронів дезінформаційною атакою
19:21
Ексклюзив
Паспортний сервіс
Лист МЗС про обмеження консульських послуг є протиправним, - нардепка Фріз
19:00
На фото: логотип гільдії сценаристів Канади
За справедливі роялті та захист від ШІ: гільдія сценаристів Канади готується до страйку 
18:54
НАБУ викрило злочинну групу
Заволодіння держземлею на 291 млн грн: міністр Сольський подав у відставку
18:52
арка Дружби народів
Колишню Арку Дружби народів у Києві не демонтуватимуть, простір біля неї отримає нову концепцію, - КМДА
18:46
Сі Цзіньпін
В Угорщині підтвердили, що Сі Цзіньпін відвідає Будапешт
18:40
Оновлено
Богдан Львов
Суд переніс розгляд оскарження ВСУ про поновлення судді Львова на посаді
18:37
На фото: Jerry Heil та Alyona Alyona вирушили на Євробачення
Jerry Heil та Alyona Alyona вирушили у Мальме на Євробачення
18:19
Володимир Зеленський
Захист інфраструктури, фронт та контракти на озброєння: Зеленський провів Ставку
18:16
Маріуполь
Окупанти "платять" іноземним робітникам заселенням у відремонтовані будинки маріупольців
18:13
Оновлено
Наслідки удару по Черкащині 25.04.24
РФ атакувала Черкащину: 6 постраждалих, пошкоджено критичну інфраструктуру
18:08
OPINION
Володимир Єрмоленко
Російські інтелектуали чіплятимуться за "вєлікую Россію" до останнього
18:03
На фото: Гарві Вайнштейн
Апеляційний суд Нью-Йорка скасував вирок Гарві Вайнштейну у справі 2020 року про зґвалтування
17:39
Ексклюзив
Віктор Медведчук
Європарламент закликає запровадити санкції проти Медведчука, - кореспондентка Висоцька 
17:36
Польща
У Польщі до 2,5 року засудили російського шпигуна, який збирав інформацію про військові частини країни
Більше новин