OPINION

Утрат від війни не зазнав лише кожен п'ятий підприємець

Богдан Данилишин
25 серпня, 2023 п'ятниця
16:04

Тижневий огляд ситуації в економіці та на фінансових ринках України

Економічна ситуація

Результати чергового щоквартального опитування ЄБА "МСБ в умовах війни" свідчать про те, що малий та середній бізнес продовжують відновлювати свою роботу після значного скорочення активності у 2022 році. За результатами серпневого опитування понад половина респондентів (52%) працюють у повному обсязі (у травні повноцінно працювали 41%, а рік тому – 28%). Також в порівнянні з минулим кварталом з 12% до 22% збільшилась кількість бізнесів, що мають резерви на рік та більше, а кількість тих, які взагалі не мають резервів скоротилась з 32% до 28%. Негативною тенденцією було те, що зменшилась кількість компаній, що виплачують заробітну плату у повному обсязі (на 6 в. п. до 56%) та збільшилась кількість компаній, що скоротили розмір зарплати (на 8 в. п. до 24%).

Близько третини підприємців зазначили, що їхній бізнес зазнав втрат безпосередньо внаслідок бойових дій, у 37% респондентів прямі та опосередковані втрати від війни склали понад 50 тис. дол. США, а не зазнали втрат лише 19% опитаних підприємців.

Про високий рівень невизначеності щодо подальших перспектив відновлення свідчить той факт, що 36% респондентів не визначилися з тим, чи планують вкладати нові кошти у розвиток власного бізнесу, а 21% не планують цього робити.

Результати ширшого опитування (більша вибірка + підприємства усіх розмірів), що проводиться Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій "Нове щомісячне опитування підприємств", засвідчили, що ситуація на фронті продовжує мати безпосередній вплив на очікування бізнесу. Підприємці стали більш обережними щодо планів у коротко- та середньостроковій перспективі: невизначеність у 3-місячній перспективі зростає вже другий місяць поспіль, а невизначеність у 6-місячній перспективі зросла вперше за останні 9 місяців. Водночас підприємці продовжують вірити в Перемогу України в довгостроковій перспективі – невизначеність у перспективі 2 роки зменшилася вперше за останні 3 місяці. Частка опитаних, які не змогли дати відповідь, що буде з діловою активністю на підприємстві через два роки, зменшилась з 61% в червні до 55% у липні, а тих, хто планує розширити діяльність –  збільшилась з 23% до 26%.

За даними Державної митної служби, упродовж січня-липня 2023 р. зовнішній товарообіг України склав $57.5 млрд, що на 3% більше, ніж за аналогічний період 2022 року. На тлі відновлення імпорту в умовах фіксованого курсу та проблем з експортом це призводить до розширення дефіциту торгівлі товарами: з 6.4 млрд дол. США за перші 7 міс. 2022 р. до 13.9 млрд дол. США за аналогічний період 2023 р. Як зазначалося раніше, така тенденція хоча і є свідченням відновлення економічної активності, але також вказує на поступове накопичення макроекономічного дисбалансу. Це вимагає проактивних дій уряду щодо пожвавлення експорту та обережності Національного банку в процесі валютної лібералізації.  

Читайте також: Підприємства відчувають брак робочої сили

Бюджетна сфера

За повідомленням Міністерства фінансів, за січень-липень 2023 року загальна сума касових видатків загального фонду державного бюджету становить 1640,1 млрд грн. Зокрема, у липні видатки становили 231,8 млрд гривень. З огляду на режим воєнного часу, видатки спрямовувалися майже виключно на військові та соціальні цілі, а також на обслуговування державного боргу Так, основними статтями видатків загального фонду державного бюджету були:

  • 669,9 млрд грн (у липні – 100,5 млрд грн) – на оплату праці з нарахуваннями або 40,8% від загального обсягу видатків, витрачених за січень – липень 2023 року. Зокрема, на грошове утримання військовослужбовців спрямовано 518,8 млрд грн (у липні – 76,9 млрд грн).
  • 406,3 млрд грн (у липні – 65,3 млрд грн) – на оплату використання товарів і послуг або 24,8% від загального обсягу видатків, у тому числі 276,9 млрд грн – для підтримки Збройних Сил України, 78,6 млрд грн — перераховано Національною службою здоров’я України на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення;
  • 304,6 млрд грн (у липні – 40,3 млрд грн) – на соціальне забезпечення (виплату пенсій, допомоги, стипендій) або 18,6% від загального обсягу видатків, у тому числі 158,6 млрд грн – трансферт Пенсійному фонду для фінансового забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій; 105,5 млрд грн – для виплати міністерством соціальної політики на соціальний захист дітей та сімей, захист громадян, які потрапили у складні життєві обставини, для підтримки малозабезпечених сімей;
  • 92,3 млрд грн (у липні – 7,8 млрд грн)  – на трансферти місцевим бюджетам або 5,6% від загального обсягу;
  • 128,1 млрд грн (у липні – 11,3 млрд грн) – на обслуговування державного боргу або 7,8% від загального обсягу.

Під час чергового аукціону з розміщення державних цінних паперів, який відбувся 22.08.2023, міністерство фінансів залучило для фінансування державного бюджету 3,3 млрд гривень на строки від 1 до 3 років за ставками від 17,8% до 19,25%. Як і під час попередніх аукціонів, найбільший попит в інвесторів мали гривневі папери із погашенням у липні 2026 р., який міністерство фінансів задовольнило лише на 15% (запозичено 2,1 млрд гривень) із прийнятною для себе дохідністю. Середньозважений рівень дохідності нових гривневих запозичень становив 18,87%.

Читайте також: Інфляцію у липні стримувала мобілізація та міграція за кордон

Валютний ринок

Збільшення пропозиції іноземної валюти з боку клієнтів банків вищими темпами порівняно зі зростанням попиту на неї обумовило скорочення чистого попиту на іноземну валюту на МВРУ. Відповідно чистий продаж іноземної валюти Національним банком з метою збалансування ринку зменшився минулого тижня до 406 млн доларів США (порівняно із 469 млн доларів США тижнем раніше).

Обсяг міжнародних резервів України залишається достатнім для задоволення потреб країни в іноземній валюті та підтримки стабільності на валютному ринку. Станом на 1 серпня 2023 року міжнародні резерви України за попередніми даними Національного банку досягли 41,7 млрд доларів США (+6,9% або 2,7 млрд доларів США за місяць), що забезпечує фінансування 5,6 місяця майбутнього імпорту.

Крім того, 22 серпня до держбюджету надійшов сьомий транш у розмірі 1,5 млрд євро в рамках програми макрофінансової допомоги ЄС. У цілому у 2023 році Україна отримала вже 12 млрд євро пільгового кредитного фінансування із передбачених цією програмою 18 млрд євро. Термін погашення кредиту складає 35 років. При цьому відсотки та інші платежі за обслуговування кредиту замість України сплачуватиме Сторона ЄС. Макрофінансова допомога, як і в попередні періоди, спрямовується на фінансування пріоритетних видатків держбюджету, зокрема соціальних та гуманітарних.

Фінансовий сектор

За даними Національного банку у січні-липні 2023 року чистий прибуток банківської системи збільшився до 83,2 млрд гривень (+15,5 млрд грн у червні), що перевищує відповідний показник за весь 2021 рік. Чисті процентні доходи банків за 7 місяців 2023 року становили 111,3 млрд гривень (+40,7% YOY), чисті комісійні доходи – 29,4 млрд гривень (+16,3% YOY) та поряд із позитивним результатом переоцінки вартості цінних паперів виступали факторами покращення фінансових результатів банків. Натомість обсяг відрахувань у резерви за активними операціями, який у 2022 році виступав головним чинником погіршення фінансових результатів банків (понад 120 млрд грн), з початку 2023 року залишається помірним (4,9 млрд грн). Рентабельність активів банків за січень-червень 2023 р. становила 6,8%, капіталу – 67,5%.

Читайте також: Як залучити інвестора під час війни та забезпечити його захист

Позитивні фінансові результати діяльності дозволяють банківській системі України демонструвати високі показники адекватності капіталу, які за результатами липня становили 24,3% для регулятивного та 14,8% - для основного капіталу банків.

Обсяг ліквідності банківського сектору (у формі залишків на коррахунках та у депозитних сертифікатах НБУ) залишався на рівні близько 700 млрд грн, у тому числі понад 500 млрд грн – у депозитних сертифікатах НБУ, в умовах помірних витрат з Єдиного казначейського рахунку Уряду, що були стерилізовані шляхом інтервенцій Національного банку з продажу іноземної валюти. Надлишок ліквідності обумовлює низький попит банків на кредити рефінансування та утримання ринкових ставок на рівні нижньої межі ставок за операціями НБУ.

На умовах програми "Доступні кредити 5-7-9%" минулого тижня банками було видано 668 пільгових кредитів на загальну суму 1,9 млрд грн, у тому числі 462 кредити на суму 1,1 млрд грн – державними банками. Загальна кількість виданих кредитів з початку широкомасштабних воєнних дій на території України за програмою сягнула 35,5 тисяч на загальну суму 135,7 млрд гривень. З огляду на пріоритетність цілей воєнного часу левову частку кредитів було видано банками на підтримку с/г виробництва та антивоєнні цілі.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Читайте також:
Київ
-3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 36.69
    Купівля 36.69
    Продаж 37.34
  • EUR
    Купівля 39.81
    Продаж 40.8
  • Актуальне
  • Важливе
2023, понедiлок
4 грудня
21:47
У Харкові через зсув ґрунту під час аварійних робіт загинули 2 працівники газової служби
21:38
Ексклюзив
Безугла
Заяви Безуглої заважають нам працювати з американцями щодо оборонного бюджету для України, - нардеп Наливайченко
21:34
Абдурешит Джеппаров
Російський суд оштрафував кримського правозахисника Джеппарова на 40 тис. рублів
21:15
санкції проти РФ
Рада ЄС подовжила глобальний режим санкцій за порушення прав людини на 3 роки
21:10
Ексклюзив
На фото: Олександр Дубінський
Ті, хто привів у ВРУ політиків на кшталт Дубінського, мають понести хоча б політичну відповідальність, - нардеп Осадчук 
20:59
Інтерв’ю
Оксана Жолнович, міністерка соцполітики України
Як зміняться пенсії та навіщо мегареєстр соціальної підтримки. Велика розмова Еспресо з міністеркою соцполітики
20:46
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нарешті Україна почала відновлювати розробки озброєння, які дійсно мають військовий потенціал. Колонка Сергія Згурця
20:40
Оновлено
Президент Венесуели Ніколас Мадуро готується до голосування на референдумі щодо прав Венесуели на потенційно багатий нафтою регіон Есекіба в Гайані, Каракас, Венесуела, 30.12.2023
МЗС України прокоментувало заяви Венесуели про підтримку територіальних претензій до Гаяни на референдумі
20:40
Інтерв’ю
Анатолій Хостікоєв
Актор Анатолій Хостікоєв - про театр під час війни, контакт із глядачем та чому Україні не можна програвати. Інтерв’ю Еспресо
20:35
Ексклюзив
Безугла
Медійний хайп на Безуглій, ймовірно, толерується ОП, - нардеп Осадчук
20:04
OPINION
Ігор Гулик
Пам’ять метелика, або Що живить авторитаризм?
19:59
На Авдіївському напрямку ЗСУ відбили 15 російських атак, протягом доби відбулось 61 бойове зіткнення, - Генштаб
19:30
Ексклюзив
ЗСУ
Наступ майже по всій лінії фронту: депутат облради Лишенко про активізацію окупантів на Запоріжжі
19:22
Загиблі в окупованому Криму
У Сімферопольському районі четверо людей загинули внаслідок отруєння чадним газом, у тому числі двоє дітей
19:04
Києво-Печерська лавра
У Києво-Печерській лаврі щодня битимуть у дзвони на підтримку військовополонених
19:04
Матеуш Моравецький
Польща вимагатиме від ЄС скасування транспортного безвізу з Україною, - Моравецький
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 649-го дня війни: Україна працює над розробкою власної зброї великої дальності, а німецький завод виготовить для ЗСУ снарядів на €142 млн
18:45
санкції проти Росії
Латвія запропонувала заборонити імпорт російської сільськогосподарської продукції до ЄС
18:12
Посилення допомоги взимку та вступ України до НАТО: Умєров зустрівся зі Столтенбергом
18:02
OPINION
Сергій Таран
Про перспективи України в майбутній системі європейської безпеки
18:00
Ексклюзив
Петро Порошенко
Контакти Порошенка корисні для України у світлі інтеграції до НАТО, - нардепка Іонова
17:59
Оновлено
Пожежа на нафтобазі у Луганську
ЗСУ підтвердили успішну атаку по нафтобазі окупантів у Луганську
17:54
"Кривбас" - "Олександрія" 2:1 (02.12.2023)
УПЛ: Який вигляд має турнірна таблиця після 16-го туру
17:53
книги
Оксфордський словник назвав слово 2023 року
17:42
Міни
Словенія надасть Україні 1,5 млн євро на гуманітарне розмінування
17:36
Ексклюзив
Ракетний комплекс Нептун
У Defense Express розповіли, які можливості отримає нова ракета для комплексу "Нептун"
17:36
НАТО
РФ планувала перешкодити вступу Фінляндії та Швеції до НАТО за допомогою демонстрацій із заворушеннями, - ЗМІ
17:23
Путін
Журнал Time оприлюднив перелік претендентів на звання "Людина року 2023". Серед них – Путін
17:06
Прем'єр Словаччини Фіцо виключив постачання зброї Україні, але готовий допомогти у розмінуванні та енергетиці
16:55
"Аби трагедія Маріуполя стала зрозумілішою": в Україні запустили подкаст "Море і заводи"
16:30
окупанти в Криму
Окупанти будують новий військовий шпиталь у Криму, – ЦНС
16:25
Прокурори ідентифікували командира окупантів, який жорстоко побив підприємця в Ізюмі
16:19
У Києві на станції метро "Театральна" відкрилася виставка, присвячена ЗСУ
16:19
Оновлено
Петро Порошенко
Очільник МЗС Угорщини Сіярто підтвердив, що Порошенко ініціював зустріч з Орбаном
16:15
Ексклюзив
карта Бахмут етер 4.12.23
Через погоду противник зменшив кількість штурмів з підтримкою бронетехніки на Бахмутському напрямку, - пресофіцер 3-ї ОШБ Бородін
16:02
OPINION
Руслан Рохов
Росія хоче показати Україну світові як автократію
15:54
Володимир Зеленський
Отримали дефіцитні ракети до систем ППО та нові зенітні комплекси: Зеленський провів щоденний селектор
15:35
Анонс
Кримський караван, фільм
"Кримський караван". У Києві покажуть документальний фільм Айнур Коскіної присвячений проблемам кримських татар
15:22
Ексклюзив
фейкові новини, fake news
Ворог намагається бути вишуканішим і розумнішим: ГУР МО про реалізації ІПСО російськими спецслужбами
15:14
Оновлено
"Шахтар" - "Металіст-1925" 2:0
УПЛ: "Зоря" зіграла внічию з "Рухом", результати інших матчів 16-го туру
Більше новин