OPINION

Утрат від війни не зазнав лише кожен п'ятий підприємець

Богдан Данилишин
25 серпня, 2023 п'ятниця
16:04

Тижневий огляд ситуації в економіці та на фінансових ринках України

Зміст

Економічна ситуація

Результати чергового щоквартального опитування ЄБА "МСБ в умовах війни" свідчать про те, що малий та середній бізнес продовжують відновлювати свою роботу після значного скорочення активності у 2022 році. За результатами серпневого опитування понад половина респондентів (52%) працюють у повному обсязі (у травні повноцінно працювали 41%, а рік тому – 28%). Також в порівнянні з минулим кварталом з 12% до 22% збільшилась кількість бізнесів, що мають резерви на рік та більше, а кількість тих, які взагалі не мають резервів скоротилась з 32% до 28%. Негативною тенденцією було те, що зменшилась кількість компаній, що виплачують заробітну плату у повному обсязі (на 6 в. п. до 56%) та збільшилась кількість компаній, що скоротили розмір зарплати (на 8 в. п. до 24%).

Близько третини підприємців зазначили, що їхній бізнес зазнав втрат безпосередньо внаслідок бойових дій, у 37% респондентів прямі та опосередковані втрати від війни склали понад 50 тис. дол. США, а не зазнали втрат лише 19% опитаних підприємців.

Про високий рівень невизначеності щодо подальших перспектив відновлення свідчить той факт, що 36% респондентів не визначилися з тим, чи планують вкладати нові кошти у розвиток власного бізнесу, а 21% не планують цього робити.

Результати ширшого опитування (більша вибірка + підприємства усіх розмірів), що проводиться Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій "Нове щомісячне опитування підприємств", засвідчили, що ситуація на фронті продовжує мати безпосередній вплив на очікування бізнесу. Підприємці стали більш обережними щодо планів у коротко- та середньостроковій перспективі: невизначеність у 3-місячній перспективі зростає вже другий місяць поспіль, а невизначеність у 6-місячній перспективі зросла вперше за останні 9 місяців. Водночас підприємці продовжують вірити в Перемогу України в довгостроковій перспективі – невизначеність у перспективі 2 роки зменшилася вперше за останні 3 місяці. Частка опитаних, які не змогли дати відповідь, що буде з діловою активністю на підприємстві через два роки, зменшилась з 61% в червні до 55% у липні, а тих, хто планує розширити діяльність –  збільшилась з 23% до 26%.

За даними Державної митної служби, упродовж січня-липня 2023 р. зовнішній товарообіг України склав $57.5 млрд, що на 3% більше, ніж за аналогічний період 2022 року. На тлі відновлення імпорту в умовах фіксованого курсу та проблем з експортом це призводить до розширення дефіциту торгівлі товарами: з 6.4 млрд дол. США за перші 7 міс. 2022 р. до 13.9 млрд дол. США за аналогічний період 2023 р. Як зазначалося раніше, така тенденція хоча і є свідченням відновлення економічної активності, але також вказує на поступове накопичення макроекономічного дисбалансу. Це вимагає проактивних дій уряду щодо пожвавлення експорту та обережності Національного банку в процесі валютної лібералізації.  

Читайте також: Підприємства відчувають брак робочої сили

Бюджетна сфера

За повідомленням Міністерства фінансів, за січень-липень 2023 року загальна сума касових видатків загального фонду державного бюджету становить 1640,1 млрд грн. Зокрема, у липні видатки становили 231,8 млрд гривень. З огляду на режим воєнного часу, видатки спрямовувалися майже виключно на військові та соціальні цілі, а також на обслуговування державного боргу Так, основними статтями видатків загального фонду державного бюджету були:

 • 669,9 млрд грн (у липні – 100,5 млрд грн) – на оплату праці з нарахуваннями або 40,8% від загального обсягу видатків, витрачених за січень – липень 2023 року. Зокрема, на грошове утримання військовослужбовців спрямовано 518,8 млрд грн (у липні – 76,9 млрд грн).
 • 406,3 млрд грн (у липні – 65,3 млрд грн) – на оплату використання товарів і послуг або 24,8% від загального обсягу видатків, у тому числі 276,9 млрд грн – для підтримки Збройних Сил України, 78,6 млрд грн — перераховано Національною службою здоров’я України на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення;
 • 304,6 млрд грн (у липні – 40,3 млрд грн) – на соціальне забезпечення (виплату пенсій, допомоги, стипендій) або 18,6% від загального обсягу видатків, у тому числі 158,6 млрд грн – трансферт Пенсійному фонду для фінансового забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій; 105,5 млрд грн – для виплати міністерством соціальної політики на соціальний захист дітей та сімей, захист громадян, які потрапили у складні життєві обставини, для підтримки малозабезпечених сімей;
 • 92,3 млрд грн (у липні – 7,8 млрд грн)  – на трансферти місцевим бюджетам або 5,6% від загального обсягу;
 • 128,1 млрд грн (у липні – 11,3 млрд грн) – на обслуговування державного боргу або 7,8% від загального обсягу.

Під час чергового аукціону з розміщення державних цінних паперів, який відбувся 22.08.2023, міністерство фінансів залучило для фінансування державного бюджету 3,3 млрд гривень на строки від 1 до 3 років за ставками від 17,8% до 19,25%. Як і під час попередніх аукціонів, найбільший попит в інвесторів мали гривневі папери із погашенням у липні 2026 р., який міністерство фінансів задовольнило лише на 15% (запозичено 2,1 млрд гривень) із прийнятною для себе дохідністю. Середньозважений рівень дохідності нових гривневих запозичень становив 18,87%.

Читайте також: Інфляцію у липні стримувала мобілізація та міграція за кордон

Валютний ринок

Збільшення пропозиції іноземної валюти з боку клієнтів банків вищими темпами порівняно зі зростанням попиту на неї обумовило скорочення чистого попиту на іноземну валюту на МВРУ. Відповідно чистий продаж іноземної валюти Національним банком з метою збалансування ринку зменшився минулого тижня до 406 млн доларів США (порівняно із 469 млн доларів США тижнем раніше).

Обсяг міжнародних резервів України залишається достатнім для задоволення потреб країни в іноземній валюті та підтримки стабільності на валютному ринку. Станом на 1 серпня 2023 року міжнародні резерви України за попередніми даними Національного банку досягли 41,7 млрд доларів США (+6,9% або 2,7 млрд доларів США за місяць), що забезпечує фінансування 5,6 місяця майбутнього імпорту.

Крім того, 22 серпня до держбюджету надійшов сьомий транш у розмірі 1,5 млрд євро в рамках програми макрофінансової допомоги ЄС. У цілому у 2023 році Україна отримала вже 12 млрд євро пільгового кредитного фінансування із передбачених цією програмою 18 млрд євро. Термін погашення кредиту складає 35 років. При цьому відсотки та інші платежі за обслуговування кредиту замість України сплачуватиме Сторона ЄС. Макрофінансова допомога, як і в попередні періоди, спрямовується на фінансування пріоритетних видатків держбюджету, зокрема соціальних та гуманітарних.

Фінансовий сектор

За даними Національного банку у січні-липні 2023 року чистий прибуток банківської системи збільшився до 83,2 млрд гривень (+15,5 млрд грн у червні), що перевищує відповідний показник за весь 2021 рік. Чисті процентні доходи банків за 7 місяців 2023 року становили 111,3 млрд гривень (+40,7% YOY), чисті комісійні доходи – 29,4 млрд гривень (+16,3% YOY) та поряд із позитивним результатом переоцінки вартості цінних паперів виступали факторами покращення фінансових результатів банків. Натомість обсяг відрахувань у резерви за активними операціями, який у 2022 році виступав головним чинником погіршення фінансових результатів банків (понад 120 млрд грн), з початку 2023 року залишається помірним (4,9 млрд грн). Рентабельність активів банків за січень-червень 2023 р. становила 6,8%, капіталу – 67,5%.

Читайте також: Як залучити інвестора під час війни та забезпечити його захист

Позитивні фінансові результати діяльності дозволяють банківській системі України демонструвати високі показники адекватності капіталу, які за результатами липня становили 24,3% для регулятивного та 14,8% - для основного капіталу банків.

Обсяг ліквідності банківського сектору (у формі залишків на коррахунках та у депозитних сертифікатах НБУ) залишався на рівні близько 700 млрд грн, у тому числі понад 500 млрд грн – у депозитних сертифікатах НБУ, в умовах помірних витрат з Єдиного казначейського рахунку Уряду, що були стерилізовані шляхом інтервенцій Національного банку з продажу іноземної валюти. Надлишок ліквідності обумовлює низький попит банків на кредити рефінансування та утримання ринкових ставок на рівні нижньої межі ставок за операціями НБУ.

На умовах програми "Доступні кредити 5-7-9%" минулого тижня банками було видано 668 пільгових кредитів на загальну суму 1,9 млрд грн, у тому числі 462 кредити на суму 1,1 млрд грн – державними банками. Загальна кількість виданих кредитів з початку широкомасштабних воєнних дій на території України за програмою сягнула 35,5 тисяч на загальну суму 135,7 млрд гривень. З огляду на пріоритетність цілей воєнного часу левову частку кредитів було видано банками на підтримку с/г виробництва та антивоєнні цілі.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Теги:
Читайте також:
Київ
+26°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.24
  Купівля 41.24
  Продаж 41.79
 • EUR
  Купівля 44.88
  Продаж 45.69
 • Актуальне
 • Важливе
2024, вiвторок
23 липня
11:41
обстріл Марганця
Росіяни вдарили по Дніпропетровщині: поранено трьох дітей
11:33
Ексклюзив
Сортувально-евакуаційний пункт одного з підрозділів 128 гірсько-штурмової бригади.
"Бійці відстрілювалися від FPV з автомата, а водій летів": ротний медик Лісіцина про евакуацію з Часового Яру
11:32
"Янголи війни"
"Янголи війни": Укрпошта випустила марку, присвячену медикам
11:28
Захистити тих, хто захищає нас: збір на дрони та РЕБ
11:28
Після 10-річної перерви Індонезія знову купуватиме нафту у Росії
11:25
Огляд
світ, міжнародний огляд
Україна стикається з нестачею працівників, а ЄС переносить свої зустрічі з Будапешта на знак протесту проти позиції Орбана щодо війни в Україні. Акценти світових ЗМІ 23 липня
11:24
На фото: Міша Крупін
Лідер гурту "Корупція" Міша Крупін пішов добровольцем на фронт
11:18
касетний снаряд
На Миколаївщині чоловік підірвався на боєприпасі, який знайшов на сусідньому подвір'ї
11:08
відсутність світла
До 14:00 скасовано одну чергу вимкнень світла у 10 областях: ситуація в енергосистемі на 23 липня
11:01
Фейк, Росія
Російські фейки в Європі: "Олена Зеленська керує торгівлею дітьми з України"
10:59
Мер Харкова повідомив, коли в місті планують запустити окрему від області систему повітряної тривоги
10:34
Туреччина допомагатиме Україні відновлювати енергосистему
Туреччина допомагатиме Україні відновлювати енергосистему
10:27
Оновлено
У Росії заявили про атаку на порт Кавказ у Краснодарському краї
10:22
Абдул «Дюк» Факір
У віці 88 років помер Абдул Факір з гурту Four Tops
10:20
На фото: Бейонсе побила рекорд "Греммі"
Бейонсе дозволила Камалі Гарріс використовувати хіт Freedom як офіційну пісню виборчої кампанії
10:09
OPINION
Віталій Портников
Навіщо Кулеба прямує до Китаю?
09:57
Джо Байден
Байден після самоізоляції через COVID повертається до Білого дому
09:52
Ексклюзив
У бригаді "Рубіж" розповіли, чому іноземні найманці РФ масово потрапляють у полон
09:52
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 23 липня: скільки коштують долар і євро
09:51
На фото: "Дедпул і Росомаха"
Marvel запускала фейкові новини про "Дедпула і Росомаху", щоб захистити фільм від витоку інформації
09:50
Дональд Трамп
Трамп подав апеляцію на рішення суду Нью-Йорка про цивільне шахрайство
09:29
Ексклюзив
Сергій Згурець
Згурець розповів, якими мають бути основні цілі України й партнерів у час "втоми від війни"
09:21
Власнику знесеної садиби Зеленських оголосили підозру в умисному знищенні майна
08:59
ракета Х-59
Росіяни вдарили по критичній інфраструктурі Сумщини
08:46
Оновлено
ЗСУ
За минулу добу на фронті відбулося 155 боєзіткнень: ворог найбільше атакував на Покровському та Краматорському напрямках
08:35
ППО, обстріл, ЗСУ
Уночі РФ атакувала Україну ракетою і дронами: ППО збила 7 з 8 БПЛА 
08:17
Ексклюзив
дрони
Куп'янський дрон нищить ворога. Начальник міської адміністрації Беседін розповів, як долучитися до ініціативи
08:00
OPINION
Якщо Трамп дасть зброю, всі інші пункти Джонсона втратять сенс
07:55
Камала Гарріс
Передвиборча кампанія Камали Гарріс зібрала $81 млн за першу добу
07:38
Інфографіка
окупанти
Засіб ППО, 4 танки та 1220 окупантів: втрати РФ за добу війни в України
07:21
новини Львівщини
Росіяни атакували Очаків на Миколаївщині: серед поранених двоє підлітків
07:19
ЗСУ
Залужний: Ми винайшли спосіб, як воювати й перемагати проти сильніших армій у XXI столітті
06:47
Оновлено
Патрульний корабель ЧР РФ "Василь Биков"
Росія вивела в Чорне море 2 носії "калібрів"
06:36
Латвія передала Україні ще 500 безпілотників у межах коаліції дронів
06:16
Валерій Залужний
Вільний світ має прокинутися й задуматись, як захистити своїх громадян і країни, – Залужний
06:06
Камала Гарріс
Демократи можуть номінувати Гарріс як кандидатку у президентки до 7 серпня, - CNN
05:05
Хорватія
У Хорватії сталася стрілянина у будинку для літніх людей: 6 загиблих, є поранені
04:30
Джо Байден
Мінфін та Держдеп США отримали від Байдена частину повноважень щодо закону про підтримку України
04:04
Одеський міжнародний кінофестиваль
Одеський міжнародний кінофестиваль оголосив переможців: перелік
03:22
Застосунок "Дія"
Перереєстрація авто в Дії: у випадку відмови про причину повідомлятимуть у застосунку
Більше новин