Огляд

Венесуела vs Гаяна: чи можлива поява нової гарячої точки у світі та чим це зашкодить Україні

Андріана Стахів
9 грудня, 2023 субота
09:00

Територіальна суперечка між Венесуелою та Гаяною дійшла до критичного рівня напруги, венесуельський президент Мадуро проголошує анексію частини території сусідньої країни, тим часом Гаяна звертається по міжнародну допомогу, а у всій ситуації проглядається слід Росії

Еспресо розповідає про те, що відбувається між Венесуелою та Гаяною, чи може це перерости у нову гарячу точку, який вплив Росії на події та чим ситуація шкодить Україні.

Про що у статті:

  • Що відбувається: територіальні претензії Венесуели на частину Гаяни – Ессекібо
  • Реакція та дії світової спільноти
  • Яка роль Росії у загостренні конфлікту
  • Чим загострення у Латинській Америці може зашкодити Україні і чи можна уникнути розгортання нового конфлікту

Що відбувається: територіальні претензії Венесуели на частину Гаяни – Ессекібо

Багатий природними копалинами регіон Ессекібо – це давня територіальна суперечка Венесуели та Гаяни. Вона тягнеться ще від початку XIX століття, відколи перша стала незалежною від Іспанії, а територія Ессекібо дісталася Великій Британії, колонією якої на той момент все ще була Гаяна. Фактично цей регіон, площа якого 160 000 квадратних кілометрів, - більша частина всієї території Гаяни. Здебільшого він не є заселеним, адже це джунглі та невелика територія узбережжя, яка, власне, і становить основний інтерес, завдяки чималим покладам нафти.

Упродовж тривалого часу питання вже не загострювалася. Проте нову зацікавленість з боку Венесуели Ессекібо викликав 2015 року, коли тут знайшли нові родовища нафти та газу. А зараз історія спалахнула з новою силою стараннями венесуельського президента.

Президент Венесуели Ніколас Мадуро 3 грудня провів так званий референдум, де мешканці Венесуели висловилися за приєднання нової території. За офіційними даними, підтримали приєднання 95% тих, хто брав участь у голосуванні. Проте у міжнародної спільноти ця цифра викликає великі сумніви з огляду на політичну репутацію самого Мадуро.

Фактично одразу після референдуму, 6 грудня, Ніколас Мадуро оголосив про анексію Ессекібо, попри попередження та застереження щодо будь-яких дій від Міжнародного суду ООН. Територія отримала назву Гаяна-Ессекібо. А офіційний Каракас вважає її ще одним штатом Венесуели. Ба більше, він оголосив про надання своїм національним компаніям ліцензій на розвідку та розробку природних ресурсів на території Гаяни, а також розпорядився створити спеціальний військовий підрозділ для регіону. Натомість іноземним нафтовидобувним компаніям диктатор дав три місяці на те, щоби вони залишили цю територію, тобто розробку родовищ в Ессекібо.

Проте Гаяна не планує поступатися жодним квадратним метром своєї території. Про це перед своїм народом заявив її президент Ірфаан Алі. Взагалі зараз ця маленька країна стрімко розвивається завдяки великій кількості віднайденої нафти.

"Країна з населенням 800 тисяч осіб, приблизно стільки ж, скільки в англійському місті Ноттінгем, стане новітньою нафтодержавою у світі. Видобуток зростає і може досягти 1,2 млн барелів на день до 2028 року, або 1,1% світового виробництва. Якщо так станеться, то незабаром Гаяна видобуватиме більше нафти на одну особу, ніж будь-яка інша країна світу", – наголошує у своїй аналітиці The Economist.

Тож, Алі Ірфаан звернувся по допомогу до ООН та США, шукаючи дипломатичної, і не тільки, підтримки міжнародної спільноти.

Президент Венесуели Ніколас Мадуро готується до голосування на референдумі щодо прав Венесуели на потенційно багатий нафтою регіон Есекіба в Гайані, Каракас, Венесуела, 30.12.2023

Фото: Reuters

Реакція та дії світової спільноти

США та Велика Британія висловили підтримку Гаяні через загрозу Мадуро захопити її території. Зокрема, міністерство закордонних справ Великої Британії заявило в соціальних мережах, що останні кроки Венесуели викликають занепокоєння, є "невиправданими й мають бути припинені". Тим часом США повідомили про льотні навчання з гаянськими військовими на території Гаяни.

Бразилія закликала до мирного вирішення конфлікту, її президент зазначив, що країна могла б стати місцем проведення переговорів, оскільки війни у Південній Америці ніхто не хоче.

Інші країни Південної Америки також закликали Венесуелу і Гаяну шукати мирне вирішення територіальної суперечки навколо регіону Ессекібо. Передовсім йдеться про країни, які разом із Бразилією є членами економічного союзу Меркосур, а саме про Аргентину, Парагвай та Уругвай.

Яка роль Росії у загостренні конфлікту

Тут можна сміливо говорити про те, що Росія вкрай зацікавлена у розгортанні нового конфлікту, особливо у такій близькості від США. Як зазначив у коментарі Еспресо експерт з Латинської Америки аналітичного центру ADASTRA Олексій Откидач, оскільки попередньо підстав саме для війни чи анексії не було, тут йдеться просто про російський вплив, тому що Мадуро дуже залежить від підтримки Росії.

"Мадуро залежить від підтримки Росії, він залежить від того клубу – Іран, Північна Корея, Росія, Китай, і тому він зробить все, що скажуть, – пояснює Олексій Откидач. – Судячи із логіки відносин між Венесуелою і Гаяною, ми бачимо, що у них не було підстав для війни, для конфлікту, для анексії. Тобто так, у них є територіальна суперечка, але вони її вирішували, там була купа раундів переговорів через Міжнародний суд. І там не було абсолютно жодних передумов для того, щоб здійснювати одноосібні, однобокі військові дії. Тому, я думаю, що це просто скоординовані дії для того, щоб створити ще одну кризу, яка відволікатиме ресурси всього світу, увагу Сполучених Штатів".

Натомість порівнювати анексію Росією Криму у 2014 році та ситуацію в Латинській Америці, на думку експерта, не дуже доцільно. Адже на той момент Україна перебувала зовсім в іншому політичному становищі, а Росія скористалася моментом, коли влада після Революції Гідності ще не зміцніла, а також ефектом несподіванки. Власне, останнє вже є неможливим з тієї позиції, що за ситуацією з Ессекібо стежить уже весь цивілізований світ.

"По-перше, Україні на той момент бракувало ресурсів для швидкого прийняття рішень, і Росія цим скористалися. В Гаяні такий фактор відсутній, – аргументує свою позицію аналітик. – По-друге, була дуже довга локальна історія і були просто десятилітні інвестиції Росії в Криму – у різні партії, в університети і так далі. У Венесуели відсутній вплив на ту територію в Гаяні. Та територія майже не заселена, це джунглі з нафтою, тому там немає культурного підґрунтя населення".

Чим загострення у Латинській Америці може зашкодити Україні й чи можна уникнути розгортання нового конфлікту

Передовсім, якщо все ж конфлікт розвинеться та Ессекібо стане новою гарячою точкою на мапі світу, це вчергове змістить фокус з України. Фактично, знову відвертатиме міжнародну спільноту від агресії Росії проти України, а також розпорошуватиме ресурси.

Проте, як наголошує Олексій Откидач, цілком імовірно, що ситуацію вдасться утримати та не дати їй перерости у збройний конфлікт. Тут вагому роль однозначно грає підтримка Сполучених Штатів, а також сусідньої з країнами Бразилії.

"Сполучені Штати продемонстрували доволі однозначно, що вони підтримують Гаяну. Це може бути сильним стримуючим фактором для Венесуели. Наразі, можливо, тих заяв і тих дій, які роблять Сполучені Штати, зокрема заяви про підтримку Гаяни та спільні збройні навчання, вистачить для того, щоб втримати Венесуелу від збройної агресії", – говорить експерт.

З іншого боку, є той момент, що у Венесуелі наближаються президентські вибори, і от тут приєднання нової території може зіграти на руку Мадуро, оскільки у цьому єдиному питанні між диктатурою та опозицією немає розбіжностей.

"Тут є авантюра режиму Мадуро, якому потрібна оця націоналістична консолідація, бо для будь-якого авторитарного режиму, який себе невпевнено почуває, найкращий вихід, як ми побачили з Росією, - успішна зовнішня агресія", – вважає Олексій Откидач.

Варто також зазначити, що, з огляду на політичні обставини у Венесуелі, попри наявність сильної опозиційної кандидатки на посаду президента, найімовірніше, наступні вибори у країні також відбудуться за російським сценарієм, тобто будуть декоративними.

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
28 квітня
20:04
OPINION
Устя Стефанчук
"Перестаньте дивитися на диригентську паличку Москви"
19:54
ЗСУ війна проти РФ
Протягом доби на фронті відбулося 112 боєзіткнень. ЗСУ відбили 99 ворожих атак, 40 - на Авдіївському напрямку
19:35
Україна виконала всі необхідні умови для початку перемовин щодо вступу в ЄС, тепер свої зобов'язання має виконати сторона Євросоюзу, - Зеленський
19:03
На фото: Ніколь Кідман
Ніколь Кідман отримала нагороду за видатні досягнення від Американського інституту кіномистецтва
19:02
Огляд
модернізований Ту-160 росія
Що таке стратегічний бомбардувальник Ту-160 – літаки, які Україна передала Росії, а Кремль береже, як зіницю ока
18:46
Інтерв’ю
Ярина Цимбал
Кому набрид Булгаков, є український Київ Ґео Шкурупія, а українська Одеса у "Майстрі корабля" Яновського, - літературознавиця Цимбал
18:38
Ексклюзив
росія - китай
Як Китай втрачає позиції в США і чим саме допомагає Росії: роз'яснення дипломата Щербака
18:33
Інтерв’ю
мобілізація
Через помилки в управлінні та дискомунікацію виникла проблема з мобілізацією, - публіцист та історик Мирослав Чех
18:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 28 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
18:26
Байден
Майже половина американців віддає перевагу Трампу, тоді як підтримка Байдена тримається на рівні 43%, - опитування CNN
18:12
російська армія, мобілізація
У листопаді росіяни почнуть отримувати електронні повістки
18:04
OPINION
Костянтин Москалець
Напередодні Великодня
17:42
Оновлено
"Динамо" - "Дніпро-1" 2:1 (27 квітня 2024 року)
"Динамо" переграло "Дніпро-1", а "Минай" розбив "Чорноморець": розклад та результати всіх матчів 26-го туру УПЛ
17:38
Американські вчені знайшли найпереконливіші статистичні докази існування дев'ятої планети у Сонячній системі
17:36
ГУР
Бійці ГУР знищили новітню антидронову РЛС росіян "Рєпєйнік"
17:25
Оновлено
Вбивство українців у Німеччині
Вбивство росіянином двох українців у Баварії: нардеп Гончаренко каже, що це були воїни ЗСУ на реабілітації
17:21
Володимир Зеленський
Зеленський провів телефону розмову з лідером меншості в палаті представників США Джеффрісом: про що говорили
17:15
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Тепер ми не знаємо, яким чином повернуться вибори для Трампа", - дипломат Щербак про внутрішній конфлікт в республіканській партії
17:04
Херсонська область
Сили оборони взяли під контроль острів Нестрига в дельті Дніпра
17:03
Джорджія Мелоні
Прем'єрка Італії Мелоні висунула свою кандидатуру на виборах до Європарламенту
17:02
Інтерв’ю
Володимир Зеленський і Ріші Сунак
Лідерство у воєнно-політичній стабільності на євразійському просторі треба віддати британцям, - Безсмертний
16:41
Внаслідок ворожого обстрілу Купʼянська травмовано чоловіка
Росіяни обстріляли "градами" Куп'янськ: влучили у приватний будинок, є постраждалий
16:10
Командувач Сухопутних військ, генерал-полковник Олександр Сирський
Головнокомандувач ЗСУ Сирський: на Покровськ та Курахове наступають 4 ворожі бригади, у напрямку Харкова росіяни нарощують чисельність
16:05
Ексклюзив
Військова допомога США
Дипломат Щербак пояснив, що для України значать два пакети допомоги від Пентагона
16:02
дрон, БПЛА
РФ намагається залучити білоруську молодь до розробки і збирання бойових БПЛА
16:02
OPINION
Олексій Панич
Чи є "хороші росіяни"? Так, є
16:01
вулкан
В Індонезії вулкан Ібу викинув попіл на висоту 4,8 кілометра: людей закликали носити захисні засоби
15:57
Росіяни атакували промисловий об'єкт у Запоріжжі
15:53
Ексклюзив
кримський міст
"Це острів і ціль буде досягнута": нардеп Чийгоз вважає деокупацію Криму першочерговою метою для України
15:40
Ексклюзив
фейк
Експерт Жовтенко назвав головну причину провалу російських ІПСО в Україні
15:40
Еммануель Макрон
Макрон запропонував ідею використання французьких ядерних боєголовок для захисту ЄС від Росії
15:14
Від ранку росіяни скинули 11 керованих авіабомб на правобережжя Херсонщини
15:06
Одеса відмовила у встановленні погруддя Віталію Скакуну, який підірвав разом із собою Генічеський міст на початку повномасштабного вторгнення
14:49
Запорізькоий державномий цирк
У Запорізькому цирку з висоти зірвалися юні гімнасти
14:47
іранський дрон
Схожий на російський "Ланцет": в Ірані заявили про розробку нового дрона-камікадзе
14:46
ЛНР
У "ЛНР" заборонили проведення масових заходів
14:36
Годинник, належав пасажиру «Титаніка», який разом з іншими артефактами буде виставлений на аукціон сьогодні Henry Aldridge & Son
У Британії на аукціоні продали годинник найбагатшого пасажира "Титаніка"
14:25
Торнадо у США
На китайський мегаполіс Гуанчжоу обрушився торнадо: щонайменше 5 людей загинуло, 33 поранено
14:19
Біометричний паспорт громадянина Молдови
Молдова відзначає 10-річчя безвізу з Євросоюзом
14:07
OPINION
Сергій Марченко
Вулицями їздять бусики, бо інакше мобілізувати держава не вміє
Більше новин