Партнерський матеріал

Відбудова України: чому зупинилося відновлення Посад-Покровського на Херсонщині та що робити людям у цій ситуації

13 жовтня, 2024 неділя
12:00

Улітку минулого року Посад-Покровське Херсонської області було включено до експериментального проєкту. Уряд обіцяв відбудувати його за принципом "краще, ніж було". Однак зараз відбудова зупинилася

Зміст

Про це йдеться у спецвипуску "Програми відбудови й розвитку міст" на Еспресо.

У селі Посад-Покровське Чорнобаївської громади Херсонської області не вціліло жодного будинку, адже тут проходила лінія фронту. Люди почали повертатися у село навесні 2023 року, коли їм пообіцяли, що зведуть для них нові будинки. Посад-Покровське було включене до експериментального державного проєкту. За цією програмою планували збудувати повністю нове село. До квітня 2024 року мали бути відновлені перші 130 будинків. Але в останній тиждень вересня тут не було ні повністю зведених будинків, ані будівельників.

"Наприкінці минулого року були проведені торги з підрядниками, був договір, дали аванс. Аванс був невеликий, 9% від загальної суми. Роботи зараз продовжують власним коштом. А коли буде фінансування – подадуть акт на погашення їхніх витрат, перевіримо, і кошти будуть сплачені підряднику", – розповів журналістам заступник начальника Служби відновлення Херсонщини Олександр Руснак.

Зараз у першій черзі на відбудову – 120 будинків, 80 із яких необхідно зводити з нуля. У другій черзі – понад 240 будівель. Десь можна побачити готові фундаменти. Утім роботи ідуть довго. Два з чотирьох підрядників зупинили свою роботу в проєкті. За словами Олександра Руснака, за умови вчасного та повного фінансування будівництво можна було б завершити за пів року.

Одна з мешканок понівеченого села, пані Ніна, розповіла журналістам, що на місці її будинку залишилася лише купа цегли. Житло відбудувати не можуть, адже не вистачає усіх документів. Жінка живе, де доведеться, адже зимувати у модульному будиночку неможливо. Відтак пані Ніна чекає, коли їй зведуть тимчасове житло із дерев'яних дощок.

Жінка скаржиться, що на її село виділили значну суму коштів, але жоден проєкт у населеному пункті не завершено.

Благодійна організація "Район номер 1" узяла у Держагентства відновлення п'ять будинків. Їх зведуть коштом німецьких донорів. Наразі там встановили лише коробки будинків. Одна з мешканок села, пані Ірина, розповіла Еспресо, що роботи зі зведення житла зупинилися давно, однак причини людям не повідомили. Поновити будівництво обіцяють у середині жовтня.

"Будували швидко. Почали у вересні 2023 року, звели стіни, дах, потім робили фасадні роботи, але всередині нічого немає. І кожен раз обіцяють, що далі продовжимо, але цього не відбувається наразі. Вже понад рік ми тут перебуваємо. Будинок цей не будується, води немає, зручностей немає", – поділилася пані Ірина.

Ще одна проблема в селі – немає газу й води. Труби нібито проклали, але на цьому проєкт зупинився. На протилежній частині села, де живе пані Ніна, вода є, адже її люди беруть із водонапірної башти.

"Під кожен двір підводимо водопровідну мережу. Колодязь, лічильники та кран. Протяжність водогону – 50 км, і 123 колодязі. Але підрядник поки не починає, зупинився", – зазначив Олександр Руснак.

Місцеві кажуть, що програма відбудови була нестабільною від самого початку. Роботи постійно переривалися та йшли вкрай повільно. Їм пояснюють, що грошей на відновлення немає. У Старостаті села коментувати цю тему відмовилися. Там лише сказали, що цей проєкт не на часі, адже гроші потрібні на оборону. Хоча проєкт ухвалений, гроші з державного бюджету виділені. Уже півтора року людей годують самими обіцянками. Житло під ключ нібито мають здати до 2025 року. Як виживати й де зимувати до цього часу, люди вирішують самостійно.

Еспресо звертався по коментарі до Агентства з відновлення та розвитку інфраструктури України, а також Херсонської обласної військової адміністрації. Проте представники влади не погодилися взяти участь у програмі.

Про те, що можуть зробити люди в ситуації, що склалася, в ефірі Еспресо розповіла юристка-документаторка громадської організації "Правозахисна група "Січ" Юлія Полєхіна.

За словами експертки, дзвінки на гарячу лінію бажаного ефекту не дадуть. Людям варто письмово звертатися безпосередньо до розпорядника коштів – до держави.

"Це може бути колективне звернення від мешканців цього населеного пункту стосовно того, що роботи не ведуться, гроші виділені, просити пояснити ситуацію. З копіями на Старостат, на обласну військову адміністрацію, повністю по всій ієрархії органу місцевого самоврядування й органу виконавчої влади. Іншого варіанту поки що я не бачу, бо якщо їх ігнорують, якщо вони не отримують відповіді, тут потрібно звертатися до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини щодо порушення закону про звернення громадян, бо ця інформація є публічною”, – розповіла Юлія Полєхіна.

Вона також зазначила, що модульні будиночки, які ОВА зазвичай пропонують місцевим жителям, не зовсім придатні для житла. В цьому плані ситуація мало змінилася з 2014 року, зауважила експертка. В тих кількох модульних містечках, які вона відвідувала, не було опалення, й люди взимку зігрівалися тепловентиляторами.

Юлія Полєхіна зазначила, що ОВА, як правило, мають перелік покинутих будинків, які можна запропонувати власникам втраченого житла. Водночас у Посад-Покровському складніша ситуація, адже там немає жодного вцілілого будинку, тож владі просто немає що запропонувати людям як тимчасовий прихисток.

Відповідаючи на запитання, чи можна перевезти людей в інші населені пункти області, знайти для них покинуті санаторії чи інші будівлі, які ніхто не використовує, експертка зазначила, що теоретично це можливо, але даним питанням мають займатися органи виконавчої влади й місцевого самоврядування.

Детальніше про комплексну відбудову Еспресо поговорив із Данилом Ящуком, аналітиком ГО "Центр спільних дій".

За його словами, сьогодні існує доволі багато можливостей, як громади можуть залучати фінансування на свою відбудову. Передусім ідеться про різні грантові програми, які надають наші західні партнери та різні міжнародні донори.

"Потрібно слідкувати за вимогами та спрямуванням цих програм, на що саме громади можуть їх використовувати, як правильно подавати на них заявки тощо", - зазначив експерт.

"Окрім того, є окремі державні програми, зокрема єВідновлення, яка стосується безпосередньо відновлення житла. Громади це фінансування залучати не можуть, але вони мають відігравати важливу роль у тому, щоб допомагати своїм жителям правильно заповнювати документи, правильно подавати заявки й таким чином отримувати компенсацію від держави", - додав він.

Відповідаючи на запитання про те, які документи необхідно мати для отримання компенсації, Данило Ящук наголосив, що основним документом є підтвердження право власності.

“Передусім треба, щоб були оформлені документи на житлову нерухомість, тобто було чітко зафіксоване ваше право власності на будинок та на земельну ділянку, які були зруйновані або пошкоджені внаслідок повномасштабної війни. З нашого досвіду спілкування і співпраці з різними громадами по території України можемо сказати, що найбільше затримок виникає тоді, коли людина звертається до місцевих управлінців із тим, щоб отримати якусь допомогу з оформлення документів, але в неї немає оформленого права власності. Відсутність саме цього пакета документів і спричиняє найбільше затримок і проблем, адже весь подальший процес не може по суті рухатись, тому що немає юридичного підтвердження, що ця будівля, ця земля належить безпосередньо вам”, - пояснив аналітик.

Він також зазначив, що зазвичай люди не залишаються сам на сам із проблемою, натомість місцева влада, зокрема старости сіл, допомагають мешканцям з оформленням необхідних документів на отримання компенсації.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.27
    Купівля 42.27
    Продаж 42.95
  • EUR
    Купівля 43.35
    Продаж 44.24
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
13 січня
15:45
Чарльз ІІІ
Король Британії відвідає Польщу з нагоди 80-ї річниці визволення Аушвіца
15:31
Ольга Стефанішина
В Україні розробляють "Пентагон державних реєстрів": що відомо
15:29
"Ніякі -20 °C в Україні не очікується": Наталка Діденко поділилася прогнозом погоди на 14 січня
15:27
На фото: Потап у Маямі
Потап анонсував тур у США з російськими піснями та новим проєктом SLAVIC BALAGAN
15:19
Росія з КНДР
У ГУР розповіли, як планують використати полонених північнокорейських солдатів
15:16
Реабілітація через спорт: у Києві для ветеранів провели адаптивне тренування на лижах
15:16
гаубиця RCH 155
Німеччина передала Україні першу гаубицю RCH 155 із 54 замовлених
14:53
Ніколас Мадуро
"З бразильськими військами": Мадуро пригрозив "звільнити" Пуерто-Ріко, що перебуває під юрисдикцією США
14:52
Ексклюзив
Дональд Трамп і Володимир Путін
"Пропозиції Трампа повністю вписуються у підхід Путіна": експосол України Шамшур про можливу зустріч очільників США та РФ
14:43
Намагалися підірвати цистерну з пальним на залізничній станції: поліція затримала пару з Дніпра
14:36
Росіяни вивезли дітей з соцпритулку окупованого Харцизька на Донеччині до Москви, - Спротив
14:35
Видавництво "Каламар" вилучило з продажу книжку Валерії Кисельової-Саврасової, яка просуває російську культуру за кордоном
14:34
Ігор Табурець
Повітряна тривога на Черкащині буде оголошуватися по районах: що відомо
14:31
Ексклюзив
санкції проти рф
Центральній Європі загрожує "путінізація", в Австрії та Румунії проросійські сили можуть прийти до влади, - аналітик НІСД Їжак
14:26
Війна в Україні
The Independent: Британські війська повинні приєднатися до миротворчої місії в Україні після війни, стверджують колишні міністри оборони
14:11
Тернопільські медики вперше в Україні провели унікальну операцію: вийняли серце з грудної клітки, щоб видалити пухлину військовому
В Україні вперше провели ретрансплантацію серця пацієнту
14:03
Дмитро Пєсков
"Жодної предметної підготовки": Пєсков щодо пропозицій Сербії та Швейцарії прийняти зустріч Трампа з Путіним
14:02
OPINION
Влада на роздоріжжі
14:00
ЄС Україна
Україна отримає пакет гуманітарної допомоги від ЄС на €148 млн
13:42
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росіяни у грудні зменшили кількість запущених дронів-камікадзе по Україні: розвідка Британії назвала ймовірну причину
13:41
Данія
У Данії заявили про готовність обговорити з адміністрацією Трампа інтереси безпеки в Арктиці
13:25
білоруські військові
У грудні Білорусь перекинула до кордону з Україною близько 1500 військових, - Гаюн
13:24
Євробачення
Євробачення-2025: претенденти на місце в десятці фіналістів Нацвідбору оприлюднили конкурсні пісні
13:23
Російські рублі відмовляються міняти у Білорусі
Доходи РФ від продажу газу та нафти у 2024 році зросли на 26%, - Reuters
13:03
соцмережа Х (Твіттер)
Бельгійська газета De Morgen видалила сторінку в Х "через токсичність та дезінформацію" у соцмережі Маска
13:01
Іран
В Ірані заявили про отримання їхніми військовими 1 тис. дронів, що літають більш як на 2 тис. км
12:38
Rheinmetall
Rheinmetall поставить 155-мм боєприпаси на €21 млн неназваному міжнародному замовнику
12:37
Огляд
"Барселона" - володар Суперкубка Іспанії
"Барселона" принизила "Реал" в Ель-Класіко, а потенційний суперник Усика переміг брутальним нокаутом. Головні новини світового спорту за тиждень
12:36
нафта танкер корабель
Нові санкції США: танкери з понад 2 млн барелів російської нафти, що прямували до портів Китаю, залишились у морі, - Bloomberg
12:21
У Києві затримали агентку ГРУ, яка готувала російську атаку дронами 1 січня
12:15
Радбез ООН
Радбез ООН за ініціативи України проведе засідання щодо злочинів РФ проти полонених
12:06
Іван Любиш-Кірдей
Поранений через удар РФ по Краматорську оператор Reuters Іван Любиш-Кірдей заспівав із Жаданом
12:01
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Нардеп-"слуга" Веніславський: для дискусій про зниження мобілізаційного віку немає жодних підстав
12:00
OPINION
блог Вікторія Сюмар
Підхід Трампа може коштувати Америці глобального лідерства
11:56
Ексклюзив
Акція на підтримку військовополонених у Києві
"Полон вбиває! Алтай - це пекло!": у Києві відбулась акція на підтримку військовополонених
11:48
"єПідтримка"
Уряд спрямував на програму "Зимова єПідтримка" додаткові 5 млрд грн
11:48
Огляд
світ, міжнародний огляд
Україна може приєднатися до НАТО, якщо союзники будуть готові виявити сміливість, а Зеленський пропонує обмін солдатів КНДР. Акценти світових ЗМІ 13 січня
11:19
електроенергія
Через нічну атаку РФ на Житомирщині вранці запровадили аварійні відключення світла: ситуація в енергосистемі на 13 січня
11:07
ГУР запустило на порталі War & Sanctions розділ про російських виробників зброї: перша категорія - БПЛА
10:58
На фото прапор ОАЕ
ОАЕ відновлюють роботу посольства в Лівані після понад трьох років без дипвідносин
Більше новин