OPINION

Випадок Спартака Субботи: чи винна "інтелектуальна бульбашка"?

Олеся Ісаюк
14 квітня, 2023 п'ятниця
12:09
Зміст

"Зелені" вибори, Арестович і Суббота – це вже тільки наслідки. Бо саме до них пішли "малі сі" у пошуках віри, сенсу і просто "позитиву". Вони зайняли "святе місце", з якого імперія століттями витискала національну інтелігенцію. Сон розуму породив чудовиськ.

Після викриття чергового інфошахрая в мережі залунали волання, а відтак почалося посипання собі голови попелом – аааа, це ми, мислячий клас, недопрацювали, це нам ліньки вилазити зі своєї бульбашки, ми пропащі, народ дурний, аааа...

Не вперше. Я б сказала навіть, регулярно. Просто, саме з причини умовних "інфошахраїв" – відносно рідко. Але, скажімо, регулярні арії на тему "тупий і дурний народ" легко і часто можна прочитати, наприклад, у групах правозахисників чи зоозахисників. З причин негідної поведінки зі слабшими групами суспільства чи з тваринами.

Після читання усіх таких інвектив – не так принципово, з якого приводу, у голові вимальовується картинка, чимось схожа на стосунки "русской интеллигенции" з "глубинным народом". Тобто, є витончений гуманний освічений клас, а є безпросвітність, жорстокість і тупість решти народу. Зразу постає запитання – а де середній клас?

Середній освічений клас об’єктивно несе свою частку відповідальності за те, що потім залишається у головах співгромадян і те, як вони цим користуються.

У даному випадку йдеться про авторів науково-популярного жанру, журналістів, учителів тощо. Всі вони об’єктивно несуть свою частку відповідальності за те, що потім залишається у головах "малих сих" співгромадян і – найголовніше – як вони цим користуються. Їхня задача – пояснювати складність світу зрозумілою для загалу мовою.

Бо люди насправді не тупі. Вони ірраціональні. І окрім знань, як воно має бути, та міркувань вигоди вони керуються кількома універсальними страхами. Це – страх невідомості і страх смерті. Людина потребує сенсу, потребує розуміння, чому все так, і чим це може закінчитися. І найголовніше – що від цього очікувати та, відповідно, як поводитися.

Про страх смерті взагалі мовчу – саме з ним працюють усі без винятку релігії. Усі заповіді, катехизми, ритуали – вони, у тому числі, про те, як підготуватися і як примиритися з тим неминучим, яке чекає на кожного і за яким насправді невідомо, що буде. Тому абсолютно дико звучать самовпевнені заяви частини новоявлених "просвітників", що релігія непотрібна і це ознака глупоти і закостенілості. Можу їм гарантувати, що якщо прибрати релігію, то на її місце гарантовано прийдуть або шарлатани, або архаїчні культи. І не мушу далеко ходити за підтвердженнями – прошу тільки згадати про "рейтинги", кажучи сучасною мовою, Кашпіровського чи Чумака або придивитися уважніше до сучасних сільських звичаїв там, де більшовики затрималися найдовше, – ви майже напевно побачите купу слідів всяких архаїчних уявлень.

На місце постійно атакованих релігій із давньою метафізичною традицією неминуче прийдуть шарлатани та бузувіри.

І на цьому місці виринає чергова неприємна істина. Неприємна, бо ламає через коліно традицію національного самоїдства. Отож, інтелектуали, науковці з фундаментальних сфер тощо і не повинні з цим працювати. Їхня задача інша – осмислення, формулювання, пояснення. І плоди цього осмислення середньостатистичний громадянин читати не буде. Не тому, що тупий. А тому що йому банально інколи бракує часу, аби сісти і вдумливо прочитати монографію про – у даному випадку – те, як працюють людські мізки і що з ними діється в процесі травматизації. Проте умовний журналіст чи популяризатор мав би прочитати того ж Сапольські чи Беттельгайма і виконати свою роботу, "переклавши" обох шановних авторів на "просту мову".

Бо саме ці професіонали мають робити з інтелектуального продукту з "високої полиці" зрозумілий для загалу "просто продукт". Який, аби бути популярним, має бути поданим у зрозумілій формі і працювати не тільки на просвіту у раціональному сенсі, а й взаємодіяти з усіма підсвідомими базовими страхами через пояснення, що звідки береться і що з того може виникнути. І, зрештою, просто надавати сенсу життю та давати відчуття приналежності до чогось потужного, сильного й красивого.

Адже святе місце порожнє не буде. Умовний "Суббота" чи "інструктор", чи "інстасамка", чи той же Арестович – нема їм ліку – працюють передусім з отим ірраціональним. Їх слухають, бо вони підтверджують уже певні сформовані, але не сформульовані думки, бо вони заспокоюють, дають відчуття розуміння, приналежності до когось вибраного і тому подібних речей. Як показують їхні прибутки, люди ладні дорого платити за позбавлення від підсвідомих страхів. У результаті все досить просто – якщо до "середнього" громадянина не прийде хороший журналіст чи популяризатор, до нього прийде Арестович чи Субота. А якщо не прийде розумний священник, байдуже якої конфесії, – то прийдуть агітатори-шарлатани.

Справжньою ознакою, що у Москви справді закінчилися гроші, буде припинення масового поширення різних деструктивних наративів, які працюють із підсвідомими страхами і базовими структурами психіки.

Тим часом це те, що чудово розуміє наш ворог. Тому насамперед кидав і кидає величезні гроші на пропаганду. Взагалі, справжньою ознакою, що у Москви справді закінчилися гроші, буде припинення масового поширення різних деструктивних наративів, які працюють, власне, з підсвідомими страхами та базовими структурами психіки людей, як виду.

Тому у 1930-тих роках водночас із фізичною децимацією еліти ще жорсткіше вибивали отой "середній інформаційний клас" – учителів, журналістів, популярних письменників. За десять років до того українізацію починали з простою метою – пояснити "масі" суть ідей і донести до неї потрібні ідеї зрозумілою мовою. Зрозумілою у подвійному сенсі – і рідною, і "простими словами". Розстріляне Відродження, тобто національний інтелектуальний клас, були з цієї точки зору небажаним побічним ефектом, який негативно впливав на цю саму масу через низову інтелігенцію.

Совєти відбирали учителів і журналістів не задля того, щоб подати загалу правильну інформацію, а задля певності у тому, що загал почує саме те, що потрібно тоталітарній імперії.

Тому, крім розстрілів митців та поетів, "просіяли" і вчителів з лікарями. До кінця існування СРСР абсолютно все, що мало з’явитися масово в друці, проходило крізь процедуру "литирования" – простіше кажучи, цензуру. Тому строго відбирали майбутніх вчителів. Коли чуєш нарікання старшого покоління – "от раніше кадри підбирали, не те що зараз, тому і муть несеться всяка", можна хіба сумно усміхатися. Бо відбирали їх не задля того, щоб подати загалу правильну інформацію, а задля певності у тому, що загал почує саме те, що потрібно тоталітарній імперії. А відтак або замовчували, або ганьбили, або висміювали не тільки інтелектуалів, а й отих самих просвітників. Дрібний, але разючий "крінжею" приклад, – у художній белетристиці совєтських часів про класиків – Шевченка, Франка, Лесю Українку – обов’язково будуть висміяні спонсори просвітництва, як-от Тарновські у "Тарасових шляхах" Оксани Іваненко; просвітники провінції – як-от сільські панотці та гімназійні викладачі, котрі, мовляв, всього-на-всього, "пишуть простенькі книжечки для народу" у "Терні на шляху" Колесника. І вже вершина архіцинізму – знецінювати Олену Пчілку саме у контексті її просвітництва і збирання фольклору у... художній белетристиці про її ж доньку Лесю Українку.

Українська культура аж до 2014 року нагадувала квітку серед болота різних "прекрасных нянь", "кадетов" та іншої "девятой роты".

Уже у 2000-них Москва підтвердила своє розуміння того, що з "гласом народу" можна і треба працювати – вона скуповувала не інтелектуалів. Передусім купували канали і перерізали шляхи українській книжці, особливо популярній. Завдяки цьому українська культура аж до 2014 року нагадувала квітку серед болота різних "прекрасных нянь", "кадетов" та іншої "девятой роты". На цьому місці дуже раджу пригадати мовні скандали саме з вчителями, викладачами і в медіасфері. А до теми сенсу – потоки негативу на суспільно важливі теми й практично повну відсутність просвітницької складової на популярних телеканалах. І хронічний неформат для української популярної музики – саме популярної. Що ж, у попередньому поколінні популярного поета чи співака узагалі могли вбити – як Василя Симоненка чи Володимира Івасюка.

Задля справедливості – це розуміли і наші інтелектуали. Досі пам’ятаю свій розрив шаблону, почувши на лекції від викладача зі спецкурсу про націоналізм цитату одного з менш відомих українських громадських діячів, Володимира Бачинського: "Ми доти не матимемо України, доки остання повія на рогатці не заговорить українською". Щось подібне по суті казав і Василь Стус. А до них обох тисячі українських вчителів, лікарів, священник і представників багатьох інших професій, які, за відомою мудрістю, "ніколи з голоду не вмерли", бо ж, бувши орієнтовані на постійне обслуговування базових потреб загалу, поклали своє життя не на особисті кар’єри, а на просвіту "малих сих" і формування соціальних структур. І саме це у них жорстко і жорстоко відбирали, а їх самих – саме за це – знищували. Бо "війни виграють учителі та парафіяльні священник". В умовах модерності – ще й впливові блогери та журналісти.

Отож, "зелені" вибори, Арестович і Суббота – це вже тільки наслідки. Бо саме до них пішли "малі сі" у пошуках віри, сенсу і просто "позитиву". Вони зайняли "святе місце", з якого імперія століттями витискала національну інтелігенцію. Сон розуму породив чудовиськ.

Спеціально для Еспресо.

Про авторку: Олеся Ісаюк – історик, докторка гуманітарних наук, наукова співробітниця Центру досліджень визвольного руху та Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького", дослідниця нацистських і совєтських репресій у ХХ столітті.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Слідкуйте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
Київ
+22°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.37
    Купівля 39.37
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.65
    Продаж 43.36
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
19 травня
12:27
На супутникових знімках порту Новоросійська після атаки БПЛА
На супутникових знімках порту Новоросійська після атаки БПЛА видно сліди пожежі
12:25
Оновлено
новини Львівщини
Росіяни вдарили по місцю літнього відпочинку на Харківщині: вбито і поранено цивільних
12:09
OPINION
Костянтин Корсун
Чи варто довіряти додатку "Резерв+"?
11:38
Олександр Усик
"Батьку, ти чуєш мене?": Усик не стримав сліз після перемоги над Ф'юрі
11:28
ЗСУ
Окупанти на Краматорському напрямку намагаються прорвати українську оборону, на Сіверському - шукають слабкі місця ЗСУ
11:11
ВМС знищили російський морський тральщик "Ковровець"
ВМС знищили російський морський тральщик "Ковровець"
10:52
Шарль Мішель
Голова Євроради порадив Грузії правильно скористатися ветуванням президенткою закону про "іноагентів"
10:51
Олександр Усик
Усик після бою з Ф'юрі потрапив до лікарні через підозру на перелом щелепи
10:44
Оновлено
У декількох регіонах РФ пролунали вибухи: у Краснодарському краї припинив роботу НПЗ
10:37
Ексклюзив
вшанування жертв політичних репресій
Терористична радянська машина: історик Кметь про політичні репресії у XX столітті
10:20
У Херсоні комунальники відновили комунікації у пошкоджених російськими авіабомбами житлових будинках
10:14
шахед
Росіяни вночі атакували Одещину: через падіння уламків БПЛА є руйнування
10:02
OPINION
Володимир Ар'єв
Власний український ВПК — це пріоритет номер 1, 2 і 3
09:57
Ексклюзив
Маріуполь
Корупція, беззаконня та тиск на населення: журналіст Осиченко про ситуацію у Маріуполі
09:43
Росіяни не вивозять свою знищену техніку з Криму: у чому причина
09:40
Вулкан Маунт Марапі в Індонезії
В Індонезії сталося виверження вулкана Ібу: із семи прилеглих сіл евакуювали мешканців
09:35
Ексклюзив
Український військовий
На кожного українського воїна йде десять, - російського м’яса: командир екіпажу БПЛА 4-ї БрОП "Рубіж" про нестачу в армії та мобілізацію
08:55
Румунія, прапор Румунії
Румунія розшукує екіпаж затонулого судна у Чорному морі
08:31
Атака шахедів, ЗСУ
Повітряні сили за ніч знищили усі "шахеди", які РФ спрямувала для атаки на Україну
08:22
окупанти Маріуполь
На ТОТ Луганщини окупанти позбавили місцевих компенсацій за зруйноване або пошкоджене житло
08:22
Денис Берінчик
Боксер Берінчик здолав мексиканця Наваррете і став чемпіоном світу у легкій вазі за версією WBO
08:20
Ексклюзив
Джо Байден
США будуть намагтися переконувати країни Глобального Півдня, щоб вони підтримали мирний план України, - професор Айзенберг
08:07
OPINION
Юрій Бутусов
Деякі бригади купують власним коштом навіть патрони
07:53
Дональд Трамп
Вибори у США: Трамп вимагає у Байдена пройти перевірку на наркотики перед дебатами
07:13
Інфографіка
втрати окупантів
Крилата ракета, 48 артсистем і 1210 військових: втрати армії РФ за добу війни в Україні
02:38
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі (праворуч)
Усик переміг Ф'юрі та став абсолютним чемпіоном світу
02:14
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі (праворуч)
Усик - Ф'юрі: онлайн-трансляція бою за титул абсолютного чемпіона світу
2024, субота
18 травня
23:39
Молдова
Військові США прибули на навчання у Молдову
23:11
ЗСУ
Сили оборони проводять заходи щодо стабілізації ситуації та перегрупування на окремих ділянках Харківському напрямку, - Генштаб
21:47
Олександр Усик
Усик - Фʼюрі: букмекери дали фінальний прогноз на супербій
21:43
Ексклюзив
Військові навчання ЗСУ
США побоюються того, що будуть втягнуті у російсько-українську війну, - професор Айзенберг
20:29
Колишній вагнерівець
Ексвагнерівець, який воював в Україні, напав на 12-річну дитину у Волгограді, - ЗМІ
20:06
OPINION
Ігор Гулик
П’ятирічка Зеленського
19:58
Оновлено
обстріл Харків
Окупанти вдарили по житловому сектору у Харкові: постраждали 5 людей
19:47
ППО, обстріл, ЗСУ
Українські воїни збили російський Су-25 над Донеччиною
19:33
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 18 травня: долар знову дорожчий за 40 грн
19:26
Володимир Зеленський
Росіяни, як і у 2022 році, розраховували на швидке просування, - Зеленський про Харківський напрямок
19:16
Ексклюзив
Еммануель Макрон
Запрошення Росії в Нормандію з боку Макрона є серйозною політичною помилкою, - дипломат Шамшур
19:06
Інтерв’ю
Депортація кримських татар.
Вісімдесят років болю. Історія депортації кримських татар
19:00
Архип Куїнджі
"Україна, а не Малоросія". Чому Архип Куїнджі – саме український художник?
Більше новин