Інтерв’ю

Поліцейський Володимир Нікулін з фільму "20 днів у Маріуполі": такої війни не було на нашому континенті

Артем Лагутенко
18 квітня, 2024 четвер
19:10

Головний герой оскароносної документальної стрічки "20 днів у Маріуполі" Володимир Нікулін розповів про те, як його застала повномасштабна війна та чому важливо фіксувати всі злочини армії РФ

Зміст

Володимир Нікулін, поліцейський, підполковник поліції, заступник начальника відділу головного управління Національної поліції у Донецькій області і за сумісництвом головний герой документальної стрічки "20 днів у Маріуполі".


Пане Володимире, зі свого досвіду журналіста-розслідувача я можу сказати, що поліція не дуже любить спілкуватись з журналістами. Як так вийшло, що ви взагалі стали головним героєм журналістської документальної стрічки?

Ну, по-перше, я вважаю, що я не головний герой цієї стрічки. Головний герой - це люди Маріуполя, це наші оборонці, це наші мужні воїни, це поліцейські. Головні герої - це журналісти, у яких було таке завдання, а я був з ними поруч. Я дуже радий, що з чимось допоміг в той час, тому я не вважаю себе головним героєм.

Розкажіть нам про ваш досвід, про ці страшні 20 днів у Маріуполі, як все почалося, як на вас вийшли журналісти і як взагалі вдалося виїхати звідти.

Ну, це така історія, яка стосується майже кожного, хто носить погони, наших всіх оборонців. Ця історія почалася для мене 24 лютого вранці, коли почалась відносно нас агресія, коли всі люди, всі військові, поліцейські, всі інші служби, які обороняють нашу країну, піднялися. Війна починалась вночі 24 лютого 2022 року. Сказати, що був такий досвід, я не можу хоча війна для донецької поліції почалася не в 22 році, вона почалась у 2014-му, тому деякий досвід роботи під час війни в нас вже був. Але такої війни, я вважаю, не було на нашому континенті, в Європі. Ми готувалися, був у нас досвід, ми зустріли цю війну напоготові, але розраховувати, що це така війна, ми не могли в жодному випадку.

Я думаю, що журналісти, зараз я можу їх називати своїми друзями, і я опинились поруч не випадково. Я розумію, що велика сила журналістської роботи, велика сила правди може нам допомогти у нашій боротьбі і в нашій війні, тому коли я їх побачив на місці жахливого злочину росіян, після удару по пологовому, то одразу звернувся до них, відрекомендувався, сказав, що я з обласної поліції, запропонував допомогу. Ми зрозуміли один одного з першого погляду. Вже потім, коли я знаходився в іншому місці, вони казали, що під час таких подій, під час такої війни, виживання журналістів залежить від допомоги військових та поліцейських. Потім вже моїм словам було підтвердження. Так сталося, що вони зробили велику справу і я дуже радий, що допоміг їм.

Володимире, щоб виїхати з Маріуполя, наскільки я знаю, вам довелося перетнути 15 блокпостів російських окупантів. Як це відбувалося? Розкажіть про свій досвід.

На той час, коли треба було проїхати 15 цих блокпостів, не вони були найбільш небезпечними, а сама обстановка в місті, самі війська РФ, які заходили. Тому що потрапити до них у полон для журналістів це було… їм би завдали великої шкоди, м’яко кажучи. Це була смертельна небезпека, тому коли ми виїжджали, а автомобіль на той час уже був пошкоджений обстрілами, а це також додаткова небезпека, ми проїжджали ті блокпости і я розумів, що долаючи кожний блокпост зменшується небезпека для журналістів, для моїх друзів. Все треба було робити оперативно. Я маю досвід роботи в поліції, я розумію деяку психологію злочинців. Варто сказати, що військові злочинці відрізняються від звичайних, між ними дуже велика різниця. Треба було робити все, щоб мої друзі, щоб моя родина, яка була з ними, не потрапили в полон, тому що наслідки були б дуже тяжкі. Ну, і відверто кажучи, в мене було людське бажання, щоб вони були в безпеці. Василисі Степаненко на той час було 23, там була моя донька, моя дружина… І уявити, що вони будуть піддаватися катуванням…Ми виїхали з тої зони страшенної небезпеки, для мене це було завдання. Може я для цього і служив ці роки в поліції, щоб виконати ці дії.

Володимире, коли відбувалася ця зйомка, коли ви намагалися виїхати з Маріуполя, чи думали ви про те, що зібраний матеріал стане документальною стрічкою року і отримає Оскар?

Щодо цього: по-перше, я прагнув, щоб ці кадри з Маріуполя побачив світ і саме це зробили мої друзі-журналісти. Для мене знання, що ці злочини ніхто не побачить, не дізнається про них, це було саме погане. І коли ми щось робили, коли передавали кадри, зняті в пологовому будинку, в інших місцях Маріуполя, в лікарні, на вулиці, і коли всі матеріали надсилалися до світових ЗМІ, я вже відчував, що це велика робота моїх друзів-журналістів. А те, що ці їхні матеріали отримають якісь премії та нагороди… Ну, я взагалі цього не очікував.

Відверто кажучи, такі були маленькі нюанси, коли ми з моїми товаришами поліцейськими розмовляли на якісь там теми, раділи дуже малому, коли відбивали якусь атаку, коли ненадовго запобігали просуванню росіян, а думати про те, що будуть якісь нагороди… я не міг цього уявити.

Пане Володимире, виходить, що ви, як поліцейський, виконували свій головний обов'язок - ви фіксували злочини і завдяки вам весь світ побачив ті жахи, які росіяни влаштували в Маріуполі. Я хочу вас про дещо інше запитати: ви у 2014 році вимушені були полишити Донецьк, коли власне почалася війна, і тепер вдруге, у 22-му році, вам знову довелося полишити вже нову для себе домівку. Скажіть, чи не думали ви про те, щоби перевестися на службу у безпечні регіони? Адже зараз ви продовжуєте служити у Донецькій області.

Я вважаю, що всі мої товариші, які не стали зрадниками, які переїхали, які продовжували нести службу під час бойових дій, що тривали з 2014  року, я думаю, що це був наш обов'язок. На той час це стало ціллю нашої роботи. Не можу сказати, що це було легко, ніхто за ці часи в світі, в інших країнах, не мав такого досвіду, працювати під час такої війни, я маю на увазі серед поліцейських.

Відверто кажучи, не було бажання перевестися. Це моя область, це моя земля і я мав бажання залишитися працювати там, і зараз маю бажання. Я вважаю, що це наша робота як поліції, і вона показала, що ми велику справу робимо, допомагаючи. Наша робота у Маріуполі показала, що ми потрібні людям.

Може ми і готувалися з 2014 року до цих до цих подій, проте, на жаль, цей досвід, який ми набули, він досить малий, але він знадобився для того, щоб робити свою справу в Маріуполі.

Скажіть будь ласка, от ці 20 днів у пеклі: ви змогли їх пережити? Чи вони досі з вами?

Я можу казати, що для всіх службовців та оборонців Маріуполя було трошки легше. А знаєте чому? Тому що були постійні дії. Я вважаю, що цивільні люди, які знаходились в місті, потерпали більше, тому що жодного дня не було у нас такого, щоб зупинитися та щось обдумати. У військових та поліцейських не було особливо часу лякатися цієї події. А ось що пережили мешканці міста Маріуполь, це забути неможливо.

Те, що Маріуполь залишив слід у моїй душі, це безумовно. Я вважаю його другим рідним містом, хоча я не з Маріуполя. Ми зробили те, що можна було зробити, хоча зараз я думаю, що можна було зробити більше.

Пане Володимире, торік, у серпні місяці, російські окупанти завдали ракетного удару по місту Покровськ, і через кілька хвилин після цього вони вгатили по ньому знову, щоб завдати максимальної шкоди людям, які прийшли рятувати поранених від першого прильоту. Наша знімальна група, власне і я сам, тоді фіксували наслідки цього страшного обстрілу. Росіяни просто вгатили по центру, по багатоквартирних будинках частково їх знищивши під фундамент, і нам відомо, що ви так само постраждали від цього обстрілу. Наскільки я розумію, зараз ви лікуєтесь після отриманого там поранення, так?

Так. Як і всі мої товариші поліцейські, які знаходились в Покровську, я виїхав на місце цієї за жахливої трагедії, цього злочину. Це безумовно злочин, вдарити по житловому будинку в центрі міста, прикриваючись, ніби там якийсь штаб знаходиться. Це злочин і з правової точки зору, і з людської. І взагалі з будь-якої точки зору, що б там сам собі росіянин не розповідав. Це злочин, вони вдарили то житловому будинку. Вони дочекалися, коли людям почали надавати допомогу рятувальники, поліцейські, працівники МНС, лікарі і саме тоді вони другий раз вдарили. Це був удар в спину, безумовно. На той час багато було матеріалів викладено в соціальних мережах, вони їх бачили, завдавали удару навмисно, такому злочину немає виправдання. А чому я опинився там - я їхав після закінчення зміни, мій автомобіль вже направлявся додому, але я, як і інші поліцейські в місті Покровськ, поїхав туди надавати допомогу. Залишити людей безпорадних, без допомоги… ми не могли, хоча ми знали, що буде ще другий удар, але ми садили у машини наших поліцейських, парамедиків, там чоловік був, який знаходився на першому поверсі, він був контужений… Кинути їх та тікати, рятуватися - це було безглуздя. Бігти, надягати на себе бронежилети, ховатися не було часу. Так сталося, що багато наших поліцейських постраждали, виконуючи свої обов’язки.

Я хотів вас запитати таке: влітку 2023 року був у Краматорську прильот по піцерії. Ми дуже часто бачимо злочини Російської Федерації проти цивільного населення, які відбуваються завдяки коригуванню їхніх ракет українцями, які це чомусь роблять, попри те, що бачать, яке жахіття приносять росіяни. На ваш погляд, чи варто Україні жорсткіше реагувати на людей проросійських поглядів всередині України? Чи варто населенню бути більш пильним або якось по-іншому сприймати те, що поруч з нами, можливо наш сусід чи хтось інший, може завтра коригувати російські ракети на наші ж будинки?

На мій погляд, зрада - це найгірший злочин і це найгірше, що може бути. Виправдання цим злочинцям, які наводять, немає. Люди можуть помилятися, проте бути зрадниками, які зраджують своїх людей, тих, які живуть поруч з тобою, це найжахливіше. Я вважаю, що покарання повинне бути, суди мають встановлювати тяжкі покарання за ці злочини, тому що їм немає виправдання. Нехай злочинці все життя будуть думати про все, що вони зробили, про оці самі наслідки. Може хоч з цим покаранням вони зрозуміють, що роблять.

Пане Володимире, останнє у мене до вас питання. Підсумовуючи всю нашу розмову сьогоднішню: як би ви могли оцінити те, як Російська Федерація веде цю війну?

Безумовно, ця війна показала, що вона злочинна з самого початку, а злочинці не можуть воювати по-справжньому. Вони ведуть злочину війну, вони не мають поваги до себе, цими злочинами зневажають навіть себе. Немає військових, які достойні поваги з їхнього боку зовсім. Ці злочини будуть темними плямами на них наступні роки. Може вони навіть ніколи їх вже не виведуть. Я вважаю, що саме головне для нас - донести цей злочин до світової спільноти. Зараз Україна виконує дуже велику справу з приборкання злочинців світового рівня, на жаль це так. Ми своїми зусиллями зупиняємо цих злочинців, які самі не зупиняться. Може хоч так люди в світі це зрозуміють, і буде достойна допомога для нашої країни, щоби ми здобули перемогу над цими жахливими злочинцями.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.35
  Купівля 40.35
  Продаж 40.97
 • EUR
  Купівля 43.72
  Продаж 44.56
 • Актуальне
 • Важливе
2024, четвер
30 травня
00:54
Снаряди 155 мм калібру
Пентагон відкриє завод, який вироблятиме артилерійські снаряди для України, - NYT
00:42
Олімпіакос
"Олімпіакос" забив на 116-й хвилині і переміг "Фіорентину" у фіналі Ліги конференцій
00:22
Оновлено
ЗСУ
Впродовж доби на фронті відбулось 102 боєзіткнення, найгарячіша ситуація на Покровському і Куп'янському напрямках
2024, середа
29 травня
23:38
на фото Олександр Сирський (зліва) і Рустем Умєров (справа)
В уряді працюють над виділенням 370 млрд грн на закупівлю зброї
23:25
Сауль Альварес та Джон Райдер (на задньому плані)
Найбагатший боксер світу позбудеться титулу абсолютного чемпіона світу
23:20
ЗСУ
Умєров, Сирський і Остін обговорили право України завдавати ударів по території РФ американською зброєю
22:33
Ексклюзив
Виступ Володимира Зеленського на саміті глав держав та урядів Ради Європи в травні 2023 р. в Рейк'явіку
Саміт миру може стати першим етапом підготовки до заморозки війни, - політичний експерт Розумний
22:28
Володимир Зеленський
"Зеленський поза законом, а мобілізація буде з 17 років": російські фейки і маніпуляції за 29 травня
22:27
Оновлено
на фото Андрій Смирнов
За ексзаступника голови Офісу президента Смирнова внесли заставу 10 млн грн
22:05
міністр оборони ФРН Борис Пісторіус
Пісторіус виступив проти навчання українських військових німецькими на території України
21:47
Арне Фрідріх і Олександр Зінченко
Ексфутболіст збірної Німеччини і амбасадор Євро-2024 відвідав Україну
21:32
Ексклюзив
Микола Княжицький
У парламенті є впливова група симпатиків російської церкви: Княжицький про затягування голосування закону щодо заборони УПЦ МП
21:07
розмінування
ЄС передав Україні системи розмінування DOK-ING MV-10
20:56
Футболісти збірної
Футболісти збірної України вирушили на Євро-2024 до Німеччини
20:48
Володимир Зеленський
Україна готує дипломатичні відповіді на зусилля РФ послабити Саміт миру, - Зеленський
20:47
Ганс-Дітер Флік
"Барселону" очолив тренер, який виграв ЛЧ та провалився у збірній Німеччини
20:35
Окупанти, кримінал, росіяни
У Санкт-Петербурзі "герой СВО" намагався зґвалтувати 71-річну жінку
20:28
Литва затвердила заборону на ввезення 2,8 тис. видів російської та білоруської агропродукції
20:25
Оновлено
Верес, УПЛ
УПЛ: результати стикових матчів 29 травня
20:21
"Є цікаві пропозиції": США заявили про "нову мову" щодо вступу України в НАТО на тлі наближення саміту Альянсу
20:12
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Літаки AWACS від Швеції можуть повністю змінити правила гри на полі бою. Колонка Сергія Згурця
20:06
OPINION
Митрополит Епіфаній
Відмінність добра і зла набагато глибша, ніж відмінність білого і чорного
20:04
тарифи на електроенергію, лічильник
"До кінця тижня рішення ухвалять": у Міненерго розповіли, якими будуть тарифи на світло
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 826-го дня війни: 10 країн дозволили Україні бити їхньою зброєю по РФ, 3-тя штурмова захопила полонених у Тернах
19:49
захисні ангари для авіації на аеродромі Маринівка
РФ розбудовує захисні ангари для авіації за 300 км від кордону з Україною, - ЗМІ
19:49
Денис Малюська
Малюська: 650 колишніх в'язнів уже приєдналися до ЗСУ
19:27
Ексклюзив
Карта. Часів Яр_2905
Ворог посилив артилерійські й мінометні обстріли: пресофіцер 26-ї артбригади Калашніков про ситуацію біля Часового Яру
19:27
Венсан Компані
"Баварія" призначила новим головним тренером легенду "Манчестер Сіті"
19:15
Презентація фільму 10 років війни
В Києві презентували документальний фільм Еспресо "10 років війни"
19:10
Верховний суд України
Верховний Суд підтвердив чинність і обов'язковість застосування правопису 2019 року
19:01
HSBC
Найбільший у Європі британський банк HSBC пішов із РФ
19:00
Огляд
фільм з Двейном Джонсоном і Олександром Усиком
Найкращий боксер світу в Голлівуді: що відомо про фільм "Розгромна машина" з Олександром Усиком і Двейном Джонсоном
18:51
Ексклюзив
Літак ASC 890 Швеції
Шалене підсилення можливостей авіації: Defence Express про надання Швецією літаків типу ASC 890
18:45
вимкнення електроенергії
Укренерго не прогнозує відключень світла для споживачів 30 травня
18:42
Андрій Лунін
Лунін заразився грипом і не поїде на фінал ЛЧ, - ЗМІ
18:37
США Україна
У США заявили, що й надалі не дозволяють Україні бити американською зброєю по території РФ
18:33
OPINION
Микола Княжицький
Bloomberg публікує розслідування про те, як Росія надзвичайно широко використовує Telegram для системних інформаційних диверсій в країнах ЄС
18:10
Оновлено
Росіяни поцілили КАБами в "Епіцентр" у Харкові
Удар РФ по Епіцентру в Харкові: загинули 19 людей, пошуково-рятувальні роботи завершено
18:05
медична евакуація
Україна випробувала 9 нових зразків техніки для евакуації з поля бою
18:01
OPINION
Сергій Фурса
Чи є мобілізація проблемою для бізнесу?
Більше новин