Інтерв’ю

"В Україні ситуація критична, але в Європі ще гірше". Розмова з Анною Меленчук про протидію російській дезінформації

Катерина Бенюк
11 липня, 2024 четвер
18:20

Чи достатньо в України ресурсів для протидії російській дезінформації та чи допомагають українцям західні партнери? На чому мала б зосередитися наша держава у боротьбі з російською машиною пропаганди розповість співзасновниця Інституту інноваційного врядування Анна Меленчук

Зміст

Еспресо раніше писав про вплив Росії на громадську думку у країнах ЄС та які інструменти країна-агресор для цього залучає. То ж у цьому контексті важливо також і розуміти, як Європа протистоїть цьому впливу, а ще важливіше – як з цим бореться Україна всередині держави, адже і тут помітний вплив країни-агресора.

В українців є стійкість до дезінформації

Як загалом ви можете оцінити зараз ситуацію в Україні у сфері протидії російській дезінформації?

Загалом ситуація критична як на державному, так і на громадському чи приватному рівнях. Робиться надзвичайно мало, бо тактики росіян постійно змінюються і в України елементарно недостатньо ресурсів, щоб присвятити час і розробити нові протидії. В основному дезінформація поширюється через соціальні мережі, використовується активно штучний інтелект, але у нашої держави немає можливостей активно реагувати на це.

На державному рівні робиться мало. Є Центр протидії дезінформації, але там робиться недостатньо. Раніше він був під Мінкультури, зараз центр відділили, проте не зрозуміло, яка там відбувається діяльність зараз. Знову ж таки, ресурси обмежені. 

Анна Меленчук

Фото: з фейсбуку Анни Меленчук


Ви можете виділити якісь основні проблеми?

Я б виділила два ключові нюанси: в Україні недостатньо ресурсів і немає хороших практик, якими б могли поділитися наші західні партнери. 

Звичайно, є хороші ініціативи з громадського сектору, цей же СтопФейк, інші ресурси, які Україна застосовує. Але цього дуже і дуже мало.

Якщо говорити про кіберборотьбу з Росією, що є частиною інформаційної війни, то є ж Держспецзв’язку, наприклад

У нас є CERT-UA, Держспецзв’язку – органи, які б мали займатися кібербезпекою в Україні. Вони мають деяке фінансування від західних партнерів. Якщо розглядати конкретно кібервійну, атаки на критичну інфраструктуру, то у нас є спеціальні відділи тощо. Але маєте розуміти, що хороший кіберспеціаліст на держслужбі отримує дуже малу зарплату. Такі люди довго там не затримуються. І знову ж таки, бюрократія уповільнює процеси, немає достатньої координації між органами. Держспецзв’язку був головним органом у кібербезпеці, але зараз не знаю що там відбувається у зв'язку з корупційним скандалом, а у Мінцифри недостатньо ресурсів аби перейняти естафету. 

Проти цієї великої російської дезінформаційної системи у нас лише громадські ініціативи?

Не зовсім. Все ж є на державному рівні щось, не можна казати, що в України геть нічого немає для протидії. Просто, ми говоримо про неспівмірні ресурси. Росія виділяє мільйони доларів, наймають людей в Африці для ботоферм і т.д. У них воно настільки продумано і довго будувалося, що ми не можемо щось вагоме протиставити. Ну і звичайно, атакувати завжди легше, ніж боронитися у кіберпросторі. Продукт розробити легше, ніж придумати антипродукт, до того ж це забирає певний час. 

Чому б тоді державі та громадським ініціативам не об’єднати зусилля? Невже немає нормальної комунікації?

Вони намагаються. Порівняно з іншими деякими міністерствами, Мінцифри більш відкрите до різних ініціатив. Це створює таку екосистему, де громадськість може запартнеритися з держорганами. Але, розумієте, через малий ресурс у держорганах, небагатьом ініціативам цікаве таке партнерство: відкрити якісь дані держава не може, гранту держава не надасть. Я не можу навіть назвати приклад ефективного такого партнерства.

Які, на вашу думку, Україна мала б робити кроки для покращення ситуації?

Перш за все – це нарощування людського капіталу і, знову ж таки, ресурсу у технологічній сфері. Звичайно, весь пріоритет зараз спрямований на безпеку через війну та технології з безпосереднім фізичним впливом на ворога. Це правильно. Відповідно, від цих інвестицій у військові технології воно матиме spillover на сферу дезінформації чи софт-технологій. Але потрібно нарощувати наші знання на державному рівні та робити цікавими ці партнерства, про які говорили, щоб ефективно боротися з гібридними впливами. Просто потрібно це робити й не чекати на допомогу. Ми самі маємо створювати рішення. 

Хотіла б також виділити й розвиток штучного інтелекту, імплементувати законодавство ЄС щодо регуляції AI: до прикладу, допомагати українським стартапам, громадським ініціативам. Це потрібно для того, щоб йти в ногу з часом, бо ці технології є інструментами дезінформації і вони швидко розвиваються. Якщо ви мене запитаєте, що одне ми можемо зробити, зважаючи на обмежені ресурси, то я відповім – більше звертати увагу на технологію штучного інтелекту, активно займатися його розвитком та спрямовувати на протидію ворогу. Крім того, завдяки AI можна створювати продукти, які допоможуть населенню відрізняти фейк від правди.

На заході люди до цього ставляться більш розслаблено, бо вони не бачать у дезінформації загрози своїй нацбезпеці

Все ж, попри критичну ситуацію, експерти кажуть, що українці досить стійкі до дезінформації

В українців є стійкість до дезінформації, бо від того як ми сприймаємо новинні ресурси залежить наше виживання. Особливо, якщо це стосується внутрішніх переселенців – вони по кілька разів перевіряють інформацію. Якщо порівнювати нашу стійкість до дезінформації і стійкість у європейських країнах, то у нас вона вища. На заході люди до цього ставляться більш розслаблено, бо вони не бачать у дезінформації загрози своїй нацбезпеці. 

У нас люди через певний час навчилися цифрової гігієни. І цього Росія недооцінила. AI-відео пересічний громадянин може оцінити як фейк, але це поки. Такі технології розвиваються і вони щомісяця дешевшають. В США дослідили, що створити фейкове AI-відео коштує кілька доларів. І це показує, як швидко такі технології розвиваються, і невідомо наскільки українському суспільству вистачить цієї стійкості, аби відрізнити фейк від правди. На українському ринку є кілька приватних та громадських ініціатив, які б’ють на сполох та намагаються щось робити у цьому напрямку.

Приклад російського діпфейку, спрямований на дискредитацію мобілізації в Україні:

Приклад українських акцій:

Європа, на жаль, у плані протидії дезінформації дуже пасе задніх

Захід не протримається настільки довго, як тримається Україна

А як щодо самої Європи? Яка ситуація там?

Чим довше триватиме війна, тим більше Україна залежатиме і від ресурсів заходу та наших партнерів. Але в цьому контексті, у Заходу, крім відсутності необхідних ресурсів, є ще й брак розуміння. Вони до кінця не розуміють складнощів і загрози від російської дезінформації та відповідно вони не допомагають у цьому Україні. Якщо з війною все зрозуміло, то у гібридній сфері, у технологіях, на жаль, особливо наші європейські партнери слабкі самі по собі. 

Росія дуже активно спрямовує такі ресурси на наших західних партнерів. Вони роблять ставку на те, що захід не протримається так довго, як Україна. 

Але ж там блокують російські медіа, проводять цілі спецоперації з виявлення агентів впливу й т.д.

Знаєте, попередня каденція Європарламенту собі спокійно існувала 4 роки, аж поки на останньому році їхнього функціонування там не знайшли ФСБшників. Ну тобто очевидно наскільки Європа не протидіє російським агентам впливу. У Європі дуже мало робиться, бо Росія прямо не становила фізичної загрози. Ну поширює собі хтось фейки, та й нехай. 

Здається, що Росія останнім часом активізувалася в ЄС

Так, це і включає вже фізичний вплив, до прикладу підпали. Відповідно, коли відчулася фізична загроза, то ЄС почала досліджувати – хто ці люди й що вони роблять, на початку повномасштабного вторгнення частину російських дипломатів депортували.

Звідки йде найбільший ризик?

Дипустанови не закривалися і вони функціонують у кожній країні ЄС, де досі залишилися якась частина ФСБ. Зрозуміло, що все починається з посольств і та чи інша держава не може просто так зайти у російське представництво та перевірити, що там робиться.

Ми також велику увагу звернули на російську церкву – це те, про що майже не говорять у країнах ЄС. На такі, скажімо, духовні структури, особливо ніхто й уваги там не звертає. Однак, саме там відбувається дуже багато процесів не релігійних. Там сидять російські агенти та вербують, зокрема, звичайне російське населення.

Звичайно, це й інформаційні ресурси. Дійсно, російські медіа намагаються блокувати, але це не працює на повну. Вони створюють нові доменні імена, по іншому реєструються і стають доступними, особливо в інтернеті. Щобільше, росіяни зараз активно працюють з різними локальними європейськими медіа та грають на тому, що війна в Україні є двосторонньою і закликають журналістів менших видань показувати російську сторону. Особливо це відчутно в Італії. В тих же Нідерландах ситуація краща і там розуміють, де є російська пропаганда. 

Європа, на жаль, в плані протидії дезінформації дуже пасе задніх. Вони зосереджені на контролі та регулюванні технологій, навіть на тому штучному інтелекті, але не на розвитку. І не треба очікувати, що вони робитимуть якісь великі інвестиції в це. Таке ідеологічне бачення технологій неспівмірне з тим, щоб розвивати активно інструменти з протидії дезінформації. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+36°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 40.95
  Купівля 40.95
  Продаж 41.51
 • EUR
  Купівля 44.58
  Продаж 45.35
 • Актуальне
 • Важливе
2024, вiвторок
16 липня
15:39
Предстоятель РПЦ Кирило (Гундяєв)
Агітувати російських солдатів повертатись на передову: РФ відправила на ТОТ нову партію священиків
15:35
Партнерський матеріал
онлайн-шахрайство
Як уберегтися від онлайн-шахраїв: адвокат дав кілька дієвих порад українцям
15:31
Дніпрогес
Аби відновити Дніпрогес, Україні знадобиться 3 роки, - гендиректор Укргідроенерго Сирота
15:16
ГУР разом із кіберволонтерами 15 липня атакували майже 100 веб-ресурсів РФ
15:12
Актори серіалу "Дивні дива"
Netflix показав тизер нового сезону серіалу "Дивні дива"
15:08
Андрій Сибіга
"Причетні не залишаться безкарними": реакція МЗС на договори Білорусі з окупаційною владою Криму
15:01
Рада скасувала переведення часу в Україні з зимового на літній
Рада скасувала переведення часу в Україні з зимового на літній
14:56
Верховна Рада
ВР прийняла закон щодо звільнення від мита та ПДВ на ввезення в Україну енергетичного обладнання
14:32
Віктор Орбан
Євродепутати закликали позбавити Угорщину права голосу в ЄС після візитів Орбана до Росії та Китаю
14:27
Укрпошта анонсувала новий поштовий блок "Олімпійська команда України 2024"
14:23
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:23
ракетна атака на Охматдит
Директор Охматдиту спрогнозував, коли лікарня зможе відновити роботу
14:08
Постачання боєприпасів, інтеграція в ЄС і НАТО, енергетика: Україна й Чехія проведуть міжурядові консультації у Празі
14:03
Оновлено
Ілюстративне фото
На Херсонщині окупанти атакували бригаду газової служби та поранили старосту Антонівки
14:01
OPINION
Юрій Богданов
Про соціологію і суспільство за мотивами резонансного опитування
13:48
Гарет Саутгейт
Тренер збірної Англії Гарет Саутгейт пішов у відставку
13:48
Збройні Сили України
За самовільне залишення частини у 2023 році засудили понад 1,5 тис. військових, - голова Верховного Суду
13:44
Оновлено
Роберта Мецола
Роберту Мецолу переобрали президенткою Європарламенту
13:27
Судді, який під виглядом відрядження вирушив у подорож на лайнері островами у Карибському морі, оголосили підозру
13:25
Кіліан Мбаппе, збірна Франції, Євро-2024
Кіліан Мбаппе офіційно став гравцем "Реала"
13:14
росія мобілізація орки окупанти
У РФ розробляють систему запобігання виїзду з країни потенційних призовників та мобілізованих, - розвідка Британії
13:06
Аналітика
У червні 2024 в Україні різко впала кількість реєстрацій ФОПів. Дослідження YouControl
13:02
Володимир Зеленський
"Зеленський – людина-геноцид": добірка фейків світових ЗМІ за 16 липня
12:59
Мар'яна Безугла
За умисну дискредитацію і деморалізацію ЗСУ: Безуглу внесли до бази "Миротворця"
12:52
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Адвокат пояснив, чи потрібно сплачувати штраф, якщо людина не встигла оновити дані у ТЦК
12:46
Армія, Велика Британія
Смертоносний квартет: Британія зміцнить свої збройні сили на тлі напруженості з Росією, Іраном, Китаєм та КНДР
12:45
Шеннен Догерті
Зірка "Усі жінки - відьми" Шеннен Догерті припинила процес розлучення з чоловіком за день до смерті
12:27
розбір завалів у Мирнограді
Обстріл Мирнограда 14 липня: рятувальники деблокували з-під завалів тіла двох людей
12:17
На фото: Монатік
MONATIK після скандалу з весіллям в Італії відзвітував, скільки зібрав на ЗСУ в закордонному турі 
12:17
орбан путін
Орбан запропонував ЄС відновити дипломатичні відносини з Росією, - Bild
12:11
електроенергія
Упродовж доби діють 4 черги погодинних графіків вимкнень світла: ситуація в енергосистемі 16 липня
12:05
Віктор Орбан
РФ запустила фейк про нібито підготовку Україною замаху на Орбана. ЦПД пояснив мотиви
12:05
OPINION
Віктор Андрусів
Венс і Трамп. Не ведіться на істерію
12:01
Євросоюз
ЄС відправить на саміт у Будапешті держслужбовців замість єврокомісарів
11:48
Ілон Маск
Ілон Маск пообіцяв виділяти по $45 млн на місяць політгрупі Трампа для підтримки його виборчої кампанії, - WSJ
11:44
Київ спека
Фактично найспекотніший день літа: синоптикиня Наталка Діденко розповіла про погоду 17 липня
11:39
відсутність світла
У семи областях 16 липня застосували аварійні вимкнення світла: причина
11:38
Оновлено
Shahed 136
Російський "шахед" вдруге за добу залетів у Білорусь і, ймовірно, пролетів там понад 300 км, - "Гаюн"
11:35
Ексклюзив
US Department of Defense
Жодна країна так швидко не переоснащувалася: Згурець про F-16
11:25
посадовців Офісу генпрокурора викрили на хабарі
За закриття справи просили $170 тис.: посадовців Офісу генпрокурора викрили на хабарі
Більше новин