Інтерв’ю

"В Україні ситуація критична, але в Європі ще гірше". Розмова з Анною Меленчук про протидію російській дезінформації

11 липня, 2024 четвер
18:20

Чи достатньо в України ресурсів для протидії російській дезінформації та чи допомагають українцям західні партнери? На чому мала б зосередитися наша держава у боротьбі з російською машиною пропаганди розповість співзасновниця Інституту інноваційного врядування Анна Меленчук

Зміст

Еспресо раніше писав про вплив Росії на громадську думку у країнах ЄС та які інструменти країна-агресор для цього залучає. То ж у цьому контексті важливо також і розуміти, як Європа протистоїть цьому впливу, а ще важливіше – як з цим бореться Україна всередині держави, адже і тут помітний вплив країни-агресора.

В українців є стійкість до дезінформації

Як загалом ви можете оцінити зараз ситуацію в Україні у сфері протидії російській дезінформації?

Загалом ситуація критична як на державному, так і на громадському чи приватному рівнях. Робиться надзвичайно мало, бо тактики росіян постійно змінюються і в України елементарно недостатньо ресурсів, щоб присвятити час і розробити нові протидії. В основному дезінформація поширюється через соціальні мережі, використовується активно штучний інтелект, але у нашої держави немає можливостей активно реагувати на це.

На державному рівні робиться мало. Є Центр протидії дезінформації, але там робиться недостатньо. Раніше він був під Мінкультури, зараз центр відділили, проте не зрозуміло, яка там відбувається діяльність зараз. Знову ж таки, ресурси обмежені. 

Анна Меленчук

Фото: з фейсбуку Анни Меленчук


Ви можете виділити якісь основні проблеми?

Я б виділила два ключові нюанси: в Україні недостатньо ресурсів і немає хороших практик, якими б могли поділитися наші західні партнери. 

Звичайно, є хороші ініціативи з громадського сектору, цей же СтопФейк, інші ресурси, які Україна застосовує. Але цього дуже і дуже мало.

Якщо говорити про кіберборотьбу з Росією, що є частиною інформаційної війни, то є ж Держспецзв’язку, наприклад

У нас є CERT-UA, Держспецзв’язку – органи, які б мали займатися кібербезпекою в Україні. Вони мають деяке фінансування від західних партнерів. Якщо розглядати конкретно кібервійну, атаки на критичну інфраструктуру, то у нас є спеціальні відділи тощо. Але маєте розуміти, що хороший кіберспеціаліст на держслужбі отримує дуже малу зарплату. Такі люди довго там не затримуються. І знову ж таки, бюрократія уповільнює процеси, немає достатньої координації між органами. Держспецзв’язку був головним органом у кібербезпеці, але зараз не знаю що там відбувається у зв'язку з корупційним скандалом, а у Мінцифри недостатньо ресурсів аби перейняти естафету. 

Проти цієї великої російської дезінформаційної системи у нас лише громадські ініціативи?

Не зовсім. Все ж є на державному рівні щось, не можна казати, що в України геть нічого немає для протидії. Просто, ми говоримо про неспівмірні ресурси. Росія виділяє мільйони доларів, наймають людей в Африці для ботоферм і т.д. У них воно настільки продумано і довго будувалося, що ми не можемо щось вагоме протиставити. Ну і звичайно, атакувати завжди легше, ніж боронитися у кіберпросторі. Продукт розробити легше, ніж придумати антипродукт, до того ж це забирає певний час. 

Чому б тоді державі та громадським ініціативам не об’єднати зусилля? Невже немає нормальної комунікації?

Вони намагаються. Порівняно з іншими деякими міністерствами, Мінцифри більш відкрите до різних ініціатив. Це створює таку екосистему, де громадськість може запартнеритися з держорганами. Але, розумієте, через малий ресурс у держорганах, небагатьом ініціативам цікаве таке партнерство: відкрити якісь дані держава не може, гранту держава не надасть. Я не можу навіть назвати приклад ефективного такого партнерства.

Які, на вашу думку, Україна мала б робити кроки для покращення ситуації?

Перш за все – це нарощування людського капіталу і, знову ж таки, ресурсу у технологічній сфері. Звичайно, весь пріоритет зараз спрямований на безпеку через війну та технології з безпосереднім фізичним впливом на ворога. Це правильно. Відповідно, від цих інвестицій у військові технології воно матиме spillover на сферу дезінформації чи софт-технологій. Але потрібно нарощувати наші знання на державному рівні та робити цікавими ці партнерства, про які говорили, щоб ефективно боротися з гібридними впливами. Просто потрібно це робити й не чекати на допомогу. Ми самі маємо створювати рішення. 

Хотіла б також виділити й розвиток штучного інтелекту, імплементувати законодавство ЄС щодо регуляції AI: до прикладу, допомагати українським стартапам, громадським ініціативам. Це потрібно для того, щоб йти в ногу з часом, бо ці технології є інструментами дезінформації і вони швидко розвиваються. Якщо ви мене запитаєте, що одне ми можемо зробити, зважаючи на обмежені ресурси, то я відповім – більше звертати увагу на технологію штучного інтелекту, активно займатися його розвитком та спрямовувати на протидію ворогу. Крім того, завдяки AI можна створювати продукти, які допоможуть населенню відрізняти фейк від правди.

На заході люди до цього ставляться більш розслаблено, бо вони не бачать у дезінформації загрози своїй нацбезпеці

Все ж, попри критичну ситуацію, експерти кажуть, що українці досить стійкі до дезінформації

В українців є стійкість до дезінформації, бо від того як ми сприймаємо новинні ресурси залежить наше виживання. Особливо, якщо це стосується внутрішніх переселенців – вони по кілька разів перевіряють інформацію. Якщо порівнювати нашу стійкість до дезінформації і стійкість у європейських країнах, то у нас вона вища. На заході люди до цього ставляться більш розслаблено, бо вони не бачать у дезінформації загрози своїй нацбезпеці. 

У нас люди через певний час навчилися цифрової гігієни. І цього Росія недооцінила. AI-відео пересічний громадянин може оцінити як фейк, але це поки. Такі технології розвиваються і вони щомісяця дешевшають. В США дослідили, що створити фейкове AI-відео коштує кілька доларів. І це показує, як швидко такі технології розвиваються, і невідомо наскільки українському суспільству вистачить цієї стійкості, аби відрізнити фейк від правди. На українському ринку є кілька приватних та громадських ініціатив, які б’ють на сполох та намагаються щось робити у цьому напрямку.

Приклад російського діпфейку, спрямований на дискредитацію мобілізації в Україні:

Приклад українських акцій:

Європа, на жаль, у плані протидії дезінформації дуже пасе задніх

Захід не протримається настільки довго, як тримається Україна

А як щодо самої Європи? Яка ситуація там?

Чим довше триватиме війна, тим більше Україна залежатиме і від ресурсів заходу та наших партнерів. Але в цьому контексті, у Заходу, крім відсутності необхідних ресурсів, є ще й брак розуміння. Вони до кінця не розуміють складнощів і загрози від російської дезінформації та відповідно вони не допомагають у цьому Україні. Якщо з війною все зрозуміло, то у гібридній сфері, у технологіях, на жаль, особливо наші європейські партнери слабкі самі по собі. 

Росія дуже активно спрямовує такі ресурси на наших західних партнерів. Вони роблять ставку на те, що захід не протримається так довго, як Україна. 

Але ж там блокують російські медіа, проводять цілі спецоперації з виявлення агентів впливу й т.д.

Знаєте, попередня каденція Європарламенту собі спокійно існувала 4 роки, аж поки на останньому році їхнього функціонування там не знайшли ФСБшників. Ну тобто очевидно наскільки Європа не протидіє російським агентам впливу. У Європі дуже мало робиться, бо Росія прямо не становила фізичної загрози. Ну поширює собі хтось фейки, та й нехай. 

Здається, що Росія останнім часом активізувалася в ЄС

Так, це і включає вже фізичний вплив, до прикладу підпали. Відповідно, коли відчулася фізична загроза, то ЄС почала досліджувати – хто ці люди й що вони роблять, на початку повномасштабного вторгнення частину російських дипломатів депортували.

Звідки йде найбільший ризик?

Дипустанови не закривалися і вони функціонують у кожній країні ЄС, де досі залишилися якась частина ФСБ. Зрозуміло, що все починається з посольств і та чи інша держава не може просто так зайти у російське представництво та перевірити, що там робиться.

Ми також велику увагу звернули на російську церкву – це те, про що майже не говорять у країнах ЄС. На такі, скажімо, духовні структури, особливо ніхто й уваги там не звертає. Однак, саме там відбувається дуже багато процесів не релігійних. Там сидять російські агенти та вербують, зокрема, звичайне російське населення.

Звичайно, це й інформаційні ресурси. Дійсно, російські медіа намагаються блокувати, але це не працює на повну. Вони створюють нові доменні імена, по іншому реєструються і стають доступними, особливо в інтернеті. Щобільше, росіяни зараз активно працюють з різними локальними європейськими медіа та грають на тому, що війна в Україні є двосторонньою і закликають журналістів менших видань показувати російську сторону. Особливо це відчутно в Італії. В тих же Нідерландах ситуація краща і там розуміють, де є російська пропаганда. 

Європа, на жаль, в плані протидії дезінформації дуже пасе задніх. Вони зосереджені на контролі та регулюванні технологій, навіть на тому штучному інтелекті, але не на розвитку. І не треба очікувати, що вони робитимуть якісь великі інвестиції в це. Таке ідеологічне бачення технологій неспівмірне з тим, щоб розвивати активно інструменти з протидії дезінформації. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.05
    Купівля 41.05
    Продаж 41.49
  • EUR
    Купівля 44.94
    Продаж 45.58
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
12 жовтня
23:55
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила по Україні ударні дрони, на Київщині спрацювала ППО: ситуація на вечір 12 жовтня
23:48
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Гол Роналду допоміг Португалії обіграти Польщу. Результати всіх матчів Ліги націй за 12 жовтня
23:18
Часів Яр
DeepState про Часів Яр: "безперервні штурми росіян, якщо підтягнуть резерви - ситуація сильно ускладниться"
22:39
Георгій Судаков, Шахтар, Ліга чемпіонів
"Манчестер Сіті" забажав купити зірку збірної України з футболу, - ЗМІ
21:50
Михайло Подоляк
План перемоги українцям презентують найближчими днями, - Подоляк
21:45
Володимир Зеленський
"Тримаємо визначені рубежі": Зеленський розповів про ситуацію в Курській області
21:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Заміна ПВК Вагнера: Портников про ймовірне перекидання до України військових КНДР
21:16
Юрій Щербак
Українському письменнику та дипломату Юрію Щербаку виповнилося 90 років
21:08
Міг-31К
Два МіГ-31К, які були в Білорусі, ймовірно, повернулися до Росії, - Гаюн
21:01
Війна з Росією, ЗСУ
Російські пропагандисти завели мову про можливий наступ України на Брянську область
21:01
Володимир Зеленський
Україна та Франція працюватимуть над створенням спільних військових виробництв, - Зеленський
20:28
Українці розробили ударний дрон Stick M12 "Крило"
20:07
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 12 жовтня: скільки просять за долар та євро на чорному ринку
20:05
OPINION
Вбивство ріки
20:02
Кінбурнська коса
Росіяни активізувалися на Кінбурнській косі: готують нові штурми
19:58
Ексклюзив
путін літак
Путін у Туркменістані: сходознавець Якубович розповів, про що йшлося на "форумі миру" серед військових диктатур
19:26
Оновлено
Після концерту ОЕ у столичному Палаці спорту ТЦК з поліцією перевіряли документи у чоловіків: як відреагував Вакарчук, що каже влада, опозиція і військові
19:18
"Зеленський не оприлюднює План перемоги, адже відчуває, що програв": росіяни почали поширювати новий фейк
19:14
Ексклюзив
Андрій Піонтковський
Шлях до перемоги України дуже простий - це два заходи, які має ухвалити Захід, - Піонтковський
19:09
Норвегія
Відповідатиме за оборонну співпрацю: Норвегія створила посаду військового аташе в Києві
18:48
Дональд Трамп
Трамп виступив за смертну кару для мігрантів, які винні в убивстві американців
18:41
Білоруські прикордонники допомогли нелегальним мігрантам перейти кордон з Латвією
Польща обмежує право на притулок для біженців з Білорусі
18:21
Ексклюзив
мобілізація в РФ
Кремлю доведеться почати мобілізувати молодь із Москви й Санкт-Петербурга, і це створить серйозні проблеми, - екскомандувач армією США Бен Ходжес
18:10
Новини Львова
Трьом українцям з ТОТ Запоріжжя окупанти присудили 12-13 років в'язниці за "шпигунство": хто це
18:02
OPINION
блог Андрій Магера
Кремлю потрібне повернення імперії
17:55
Огляд
Михайло Мудрик (в центрі), Україна - Грузія
Збірна України здобула першу перемогу в Лізі націй, а "Челсі" передумав продавати Мудрика: огляд новин спорту за тиждень
17:53
У Києві особистий водій власниці бренду одягу One by One влетів у людей на тротуарі: що відомо
17:29
ракета "Довгий Нептун"
Від початку доби відбулося 94 боєзіткнення: найгарячіше на Курахівському напрямку, там досі тривають бої
17:24
У Маріуполі повідомляють про підвищену активність окупантів у порту: імовірно збільшують перевезення
17:18
Ексклюзив
гривні
Нардепка Южаніна розповіла, коли почне вираховуватися військовий збір за ставкою 5%
17:12
Журналістка під прикриттям встановила скільки платять рядовим проросійським агітаторам у Молдові
Скільки платять рядовим проросійським агітаторам у Молдові: журналістка під прикриттям провела розслідування
16:59
Росіяни атакували цивільне авто FPV-дроном у Купʼянську: двоє людей постраждали
16:59
У Києві з'явився мурал, присвячений Буданову
У Києві з’явився мурал із Будановим на ромашковому полі та з котиком на руках
16:47
Оновлено
Вибух на АЗС у Грозному
У Грозному на АЗС вибухнула цистерна з газом: серед загиблих є двоє дітей
16:26
Туреччина . Посольство в Україні в Києві
Туреччина запровадила мита на сталь з Росії
16:03
Ексклюзив
Вугледар, Донецька область
Росія не здатна повною мірою скористатися захопленням Вугледара, - екскомандувач армією США Бен Ходжес
16:00
OPINION
Рейд ТЦК на концерт ОЕ: наші справи погані
15:59
Олександр Лукашенко
Лукашенко домовився з Роснафтою "помацати" надра Гомельщини
15:46
Ексклюзив
Рамзан Кадиров
Зараз Кадиров хоче підкорити собі Дагестан, - керівник проєкту "Антиімперський блок народів" Медуниця
15:38
новини Львівщини
З початку року роботодавці отримали 77 млн грн компенсації за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю
Більше новин