Як лідери ЄС реагують на можливий саміт з Путіним
Австрійський канцлер Себастіан Курц заявив, що вітає ідею проведення саміту з Володимиром Путіним, водночас прем'єр-міністр Нідерландів сказав, що брати участі в такій зустрічі не буде
Перші реакції європейських високопосадовців на можливість проведення саміту ЄС разом з російським президентом Володимиром Путіним зібрало Еспресо.TV.
Президент Литви Гітанас Науседа зауважив, що запрошення президента РФ Володимира Путіна на саміт з ЄС стане поганим сигналом для держав Східного партнерства, зокрема - України.
"Ми повинні мати справу з Росією, але маємо бути дуже обачними щодо реальних намірів путінського режиму. Досі ми не бачили жодних радикальних змін у моделі поведінки Росії. Тому ми повинні поважати п’ять прицнипів, які ми встановили у відносинах з Росією. Якщо без жодних позитивних змін у поведінці Росії ми почнемо взаємодіяти, це надішле дуже непевний і поганий сигнал нашим партнерам, наприклад, Східному партнерству", - сказав Науседа.
За його словами, це схоже на те, наче ЄС намагається "переконати ведмедя не сунутися до меду". Водночас президент Литви вважає, що ЄС повинен обговорити цю ідею.
"Якщо ми поговоримо про це, можливо, знайдемо якісь рішення, але ми повинні бути вкрай обережні. Тому що тут не йдеться про те ж саме, що у відносинах Росії та США. США мають в розпорядженні арсенал стратегічного озброєння, з ЄС це не так. Ми є регіоном принципів і цінностей, і ми щиро віримо у ці принципи і цінності", - зазначив литовський президент
Читайте також: В ЄС планують влаштувати саміт з Путіним, - ЗМІ
Прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас виступила проти ідеї саміту ЄС з президентом Росії. Каллас заявила, що на минулому саміті лідери ЄС погодились погодились, що Росія "є великою загрозою"
"Цікаво, що сталося зараз, звідки походить ця пропозиція", - прокоментувала естонська лідерка на полях брюссельського саміту.
Вона додала, що дуже хоче послухати аргументацію Франції та Німеччини, які ініціювали обговорення саміту ЄС та Росії.
"Росія заходить лише настільки далеко, наскільки ми їй дозволяємо, і ми повинні чітко усвідомлювати, яка наша мета", - сказала прем'єрка.
Каллас нагадала, що "результат не був позитивним", коли головний дипломат ЄС Жозеп Боррель відвідував Росію востаннє у лютому.
Прем’єр-міністр Латвії Кріш'яніс Каріньш заявив, прибувши на саміт лідерів ЄС в Брюсселі, що його країна стурбована пропозицією Парижа та Берліна про можливість відновлення самітів ЄС з Путіним та вважає, що діалог Євросоюзу з РФ на рівні лідерів можливий після вирішення проблем Криму і Донбасу."Якщо ми хочемо відкрити діалог з Росією на рівні лідерів, необхідні конкретні кроки з російського боку. Діалог припинився у 2014 році на тлі незаконної анексії Криму. На Донбасі тривають бойові дії. Це проблеми, які слід вирішити, і тоді ми можемо говорити з Росією", - сказав Каріньш.
Він наголосив, що Кремль розуміє тільки політику сили та не вважає "безкоштовні поступки" ознакою сили.
"Просто зараз спосіб, у який це (відновлення зустрічей з президентом РФ. – Ред.) запропоновано, є таким, що Росія анексувала Крим, Росія веде війну на Донбасі, а Європа знизує плечима і продовжує намагатись говорити про діалог. Кремль не розуміє такого виду політики", - вважає глава уряду Латвії.
Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте сказав пресі , що не проти ідеї саміту з президентом РФ Владіміром Путіним, але сам він у такому саміті участі брати не буде.
"Я не буду брати участь у зустрічі з Володимиром Путіним як член Європейської ради" - додав він.
Водночас австрійський канцлер Себастіан Курц привітав німецько-французьку пропозицію про відновлення зустрічей на найвищому рівні між Євросоюзом та Росією.
- Нагадаємо, за інформацією ЗМІ, на нараді керівників Європейського Союзу 24-25 червня Німеччина і Франція пропонуватимуть проведення саміту ЄС спільно з президентом Росії Володимиром Путіним.
- Актуальне
- Важливе