Як ринок газу з’явився в Україні

Ігор Бураковський
15 серпня, 2021 неділя
13:06

Від планової до ринкової економіки. Спільний проєкт "Еспресо" та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій до 30-річчя незалежності України

Газовий сектор в Україні традиційно характеризувався відсутністю прозорості, заборгованістю споживачів за поставлений газ, перехресним субсидіюванням (високі ціни для промисловості та низькі ціни для населення). В торгівлі газом процвітали різного роду корупційні схеми, тоді як використання газу відзначалось високим рівнем неефективності. Контроль за НАК "Нафтогаз України" був предметом жорсткої боротьби між різними політико-економічними угрупованнями, оскільки компанія розглядалась як інструмент реалізації цілком конкретних приватних економічних інтересів.  

Вирішення цих та інших проблем перебуває виключно в площині реформ, спрямованих на формування цивілізованого газового ринку в Україні. Початком великомасштабної реформи газового сектору  в Україні можна вважати прийняття плану заходів щодо реформування газового сектору, узгодженого зі Світовим банком. Планом зокрема передбачалось прийняття Закону України "Про ринок природного газу", узгодженого з Секретаріатом Енергетичного Співтовариства, внесення змін до цілої низки законів в частині відокремлення діяльності з транспортування газу, підвищення цін на природний газ для населення та виробників теплової енергії, розробку плану реструктуризації НАК "Нафтогаз України", посилення незалежності НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), удосконалення механізму допомоги вразливими групам споживачів, перегляд правил ліцензування відповідних видів діяльності тощо.  

В 2015 році було прийнято Закон України "Про ринок природного газу", яким фактично було створено сучасний ринок газу в Україні. Цей Закон  став важливим кроком в напрямку імплементації актів законодавства Енергетичного Співтовариства у сфері енергетики.

Згідно Закону ринок природного газу будується на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу та має такі параметри:

  1. Відокремлення функцій оператора газотранспортної системи від функцій видобування та постачання природного газу. Компанія-оператор  перебуватиме у державній власності, а її приватизація не передбачається. До речі, з 1 січня 2020 року функції транспортування газу територією України здійснює спеціально створене товариство – ТОВ "Оператор ГТС України".
  2. Чітке розмежування функцій держави та регулятора ринку (національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг). Це означає, що держава регулює монопольні ринки (транспортування, розподілу, зберігання, послуг установки LNG). Регулювання тарифів має забезпечити надходження інвестицій в газотранспортні та газорозподільні системи, газосховища, установку LNG. та максимально сприяє розвитку добросовісної конкуренції на товарному ринку природного газу. Закон передбачає мінімальне втручання держави у функціонування оптового ринку газу та визначає підстави для такого втручання. 
  3. Рівні права доступу суб’єктів ринку газу до газотранспортних та газорозподільних систем, газосховищ, установок LNG та на приєднання до газотранспортних і газорозподільних систем. Такі ж права отримали виробники біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел. До речі, Оператор ГТС вже запровадив аукціонний розподіл потужностей на міждержавних з’єднаннях через аукціони на сертифікованих платформах.
  4. Чітке визначення функцій оператора ГТС, оператора газорозподільної системи, оператора газосховища, оператора установки LNG. Вони мають розробити спеціальні кодекси, які регламентують функціонування відповідних систем (об’єктів), правил експлуатації та доступу до них.
  5. Вільне ціноутворення. Постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом. При цьому Закон гарантує свободу вибору джерел надходження природного газу.
  6. Створення інституту постачальника газу "останньої надії". Компанія- постачальник "останньої надії" має забезпечити безперервне постачання природного газу споживачу тоді, коли споживач в силу певних причин не може скористатись "традиційними" каналами постачання. 
  7. Захист вразливих споживачів. З цією метою Уряд встановлює критерії для віднесення споживачів до категорії вразливих. Вразливі споживачі мають право на субсидію для відшкодування витрат за спожитий природний газ та іншу адресну допомогу. Порядок надання такої допомоги визначається Урядом.

Закон передбачав, що суб’єкти владних повноважень, а також суди при застосовуванні норм цього Закону мають брати до уваги правозастосовну практику Енергетичного Співтовариства та Європейського Союзу, зокрема рішення Суду Європейського Союзу (Європейського Суду, Загального Суду), практику Європейської Комісії та Секретаріату Енергетичного Співтовариства щодо застосовування положень актів законодавства Європейського Союзу.

Невід’ємною складовою змін стало реформування НАК "Нафтогаз України". Зміст реформи визначався Керівними принципами ОЕСР щодо корпоративного врядування на підприємствах державної форми власності та Принципами корпоративного управління ОЕСР (Організація економічного співробітництва та розвитку). Мова йде про cтворення повноцінних та ефективних органів управління, чіткий розподіл повноважень в межах компанії на всіх рівнях, функціонування ефективної системи внутрішнього контролю, усунення політичного впливу на діяльність компанії, створення рівних з приватними компаніями умов діяльності на ринку.

В цілому, переважна більшість поставлених завдань успішно виконані, а внутрішній ринок газу практично створено. І тепер мова йде про забезпечення його нормального функціонування та подальший розвиток. 
Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.07
    Купівля 39.07
    Продаж 39.55
  • EUR
    Купівля 42.26
    Продаж 42.99
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
28 березня
10:50
Ексклюзив
"Через Курахове на Вугледар": військовослужбовець ЗСУ "Магнат" про спроби просування росіян
10:37
Намагався скоригувати удар по ТЕС та військовому шпиталю у Дніпрі: СБУ затримала підозрюваного
10:35
Огляд
світ, міжнародний огляд
Сіярто заявив про загрозливий ризик третьої світової війни, а українська армія окопується, щоб стримати атаки Росії. Акценти світових ЗМІ 28 березня
10:30
Наслідки руйнування житлового будинку після ракетного удару в Дніпрі
ООН: щонайменше 14 085 цивільних загинуло внаслідок російського вторгнення
10:20
Ексклюзив
річниця деокупації Ірпеня
Друга річниця деокупації Ірпеня: у місті вшанували пам'ять полеглих військових і цивільних
10:15
Ексклюзив
гроші
З 29 березня збільшиться коло осіб, які мають право на допомогу в разі загибелі військового, - правозахисниця Денісова
10:10
ДБР викрило злочинну групу посадовців, яка зрубала 100-річні дуби на 60 млн грн у Чорнобильському заповіднику
Зрубали 100-річні дуби у Чорнобильському заповіднику на 60 млн грн: ДБР викрило посадовців держпідприємства
10:02
OPINION
Олексій Голобуцький
"Гаряча картоплина" мобілізації: з ким грають у пінг-понг?
09:56
Дмитро Пєсков
"Використовується терористами": у Кремлі закликали Дурова уважніше стежити за Telegram
09:36
Київ літо спека
КМВА не виключає загрозу проникнення російських ДРГ у Київ
09:24
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Низка країн, включно з Україною, обговорюють можливу мирну домовленість з Росією, - Шольц
09:02
Оновлено
Удар балістикою по Миколаєву 27 березня: 12 людей поранені
08:59
ЄС - Китай
Сі Цзіньпін заявив прем'єру Нідерландів, що Китай готовий поглиблювати взаємодію з Європою
08:48
діти війна
Через російську агресію в Україні загинули 537 дітей
08:40
Оновлено
Еммануель Макрон
Bloomberg припустив, що заява Макрона щодо іноземних військ в Україні могла розлютити чиновників у США. У Держдепі відреагували
08:36
Оновлено
Обстріл Запоріжжя
Росія вночі запустила ракети Х-22 та "шахеди": Повітряні сили знищили 26 БПЛА
08:25
Партизани зафіксували прибуття нової партії військової техніки РФ в окупований Крим
08:16
росія дипломат
"Бачимо, куди західні цінності котяться": на Далекому Сході РФ в одному з міст скасували вибори мера
08:00
OPINION
Орест Сохар
Китай зазіхає на Європу
07:53
На фото діти з України
Канада не планує продовжувати програму зі спрощеного прийому українських біженців
07:39
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
Сили оборони за добу ліквідували 780 окупантів, 10 танків та 32 артсистеми
07:30
Telegram
"Законопроєкт "про заборону телеграм" ніякої заборони Telegram або анонімних каналів, не передбачає": Микола Княжицький відповідає на поширені питання про законопроєкт
07:19
Кім Чен Ин КНДР Північна Корея
Південна Корея, США та Японія обговорили співпрацю для протидії військовим загрозам КНДР
07:04
електроенергія
Росія не може повернути жителям ТОТ електроенергію: Спротив розповів, де найважча ситуація
06:49
Естонія
Міністр юстиції Естонії не бачить перспектив швидко позбавити росіян права голосу на виборах
06:37
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль, ймовірно, посилить риторику про "терористичні загрози", щоб підвищити підтримку війни проти України, - ISW
06:15
Більшість американців не підтримують війну Ізраїлю проти ХАМАСу, - опитування
05:59
світ Канада Латвія військові новини
Канада відправила до Латвії 150 одиниць техніки для міжнародної бригади
05:56
Сергій Наришкін
"Обговорили змовницькі дії ворогів": Наришкін з'їздив до КНДР
05:36
Окупанти, кримінал, росіяни
РФ формує резерви для підтримки поточних операцій, а не для нового наступу, - ISW
05:08
війна з росією нафта безпілотник
Росія після атак на свої НПЗ збільшила експорт пального з Білорусі, - Reuters
04:12
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
У Росії після теракту у "Крокусі" наростає міжетнічна ворожнеча, - NYT
03:44
Габріель Атталь
Уряд Франції підтримав директора ліцею у конфлікті з ученицею через носіння чадри
03:16
Siemens
Співробітникам Siemens висунули обвинувачення у порушенні кримських санкцій поти РФ
02:48
У Польщі оперативно звільнили командувача Єврокорпусу: він навчав ЗСУ
02:20
Косово - Сербія
Комітет ПАРЄ рекомендував запросити Косово до Ради Європи. Сербія відреагувала
01:52
Нобелівська премія
Нобелівські лауреати вимагають посилити тиск на Путіна і допомогу Україні, - відкритий лист
01:51
Росіяни обстріляли смт Борова на Харківщині
На Харківщині росіяни вбили 12-річну дитину, пошкодили дитсадок і житлові будинки
01:24
обстріл ТЕС
"Метою був тотальний блекаут держави": Галущенко про російську атаку 22 березня
00:56
Росія Москва світ авіація аеропорти ОАЕ
У московському аеропорту "Домодєдово" водовоз врізався в літак Emirates
Більше новин