Як ринок газу з’явився в Україні

Ігор Бураковський
15 серпня, 2021 неділя
13:06

Від планової до ринкової економіки. Спільний проєкт "Еспресо" та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій до 30-річчя незалежності України

Зміст

Газовий сектор в Україні традиційно характеризувався відсутністю прозорості, заборгованістю споживачів за поставлений газ, перехресним субсидіюванням (високі ціни для промисловості та низькі ціни для населення). В торгівлі газом процвітали різного роду корупційні схеми, тоді як використання газу відзначалось високим рівнем неефективності. Контроль за НАК "Нафтогаз України" був предметом жорсткої боротьби між різними політико-економічними угрупованнями, оскільки компанія розглядалась як інструмент реалізації цілком конкретних приватних економічних інтересів.  

Вирішення цих та інших проблем перебуває виключно в площині реформ, спрямованих на формування цивілізованого газового ринку в Україні. Початком великомасштабної реформи газового сектору  в Україні можна вважати прийняття плану заходів щодо реформування газового сектору, узгодженого зі Світовим банком. Планом зокрема передбачалось прийняття Закону України "Про ринок природного газу", узгодженого з Секретаріатом Енергетичного Співтовариства, внесення змін до цілої низки законів в частині відокремлення діяльності з транспортування газу, підвищення цін на природний газ для населення та виробників теплової енергії, розробку плану реструктуризації НАК "Нафтогаз України", посилення незалежності НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), удосконалення механізму допомоги вразливими групам споживачів, перегляд правил ліцензування відповідних видів діяльності тощо.  

В 2015 році було прийнято Закон України "Про ринок природного газу", яким фактично було створено сучасний ринок газу в Україні. Цей Закон  став важливим кроком в напрямку імплементації актів законодавства Енергетичного Співтовариства у сфері енергетики.

Згідно Закону ринок природного газу будується на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу та має такі параметри:

  1. Відокремлення функцій оператора газотранспортної системи від функцій видобування та постачання природного газу. Компанія-оператор  перебуватиме у державній власності, а її приватизація не передбачається. До речі, з 1 січня 2020 року функції транспортування газу територією України здійснює спеціально створене товариство – ТОВ "Оператор ГТС України".
  2. Чітке розмежування функцій держави та регулятора ринку (національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг). Це означає, що держава регулює монопольні ринки (транспортування, розподілу, зберігання, послуг установки LNG). Регулювання тарифів має забезпечити надходження інвестицій в газотранспортні та газорозподільні системи, газосховища, установку LNG. та максимально сприяє розвитку добросовісної конкуренції на товарному ринку природного газу. Закон передбачає мінімальне втручання держави у функціонування оптового ринку газу та визначає підстави для такого втручання. 
  3. Рівні права доступу суб’єктів ринку газу до газотранспортних та газорозподільних систем, газосховищ, установок LNG та на приєднання до газотранспортних і газорозподільних систем. Такі ж права отримали виробники біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел. До речі, Оператор ГТС вже запровадив аукціонний розподіл потужностей на міждержавних з’єднаннях через аукціони на сертифікованих платформах.
  4. Чітке визначення функцій оператора ГТС, оператора газорозподільної системи, оператора газосховища, оператора установки LNG. Вони мають розробити спеціальні кодекси, які регламентують функціонування відповідних систем (об’єктів), правил експлуатації та доступу до них.
  5. Вільне ціноутворення. Постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом. При цьому Закон гарантує свободу вибору джерел надходження природного газу.
  6. Створення інституту постачальника газу "останньої надії". Компанія- постачальник "останньої надії" має забезпечити безперервне постачання природного газу споживачу тоді, коли споживач в силу певних причин не може скористатись "традиційними" каналами постачання. 
  7. Захист вразливих споживачів. З цією метою Уряд встановлює критерії для віднесення споживачів до категорії вразливих. Вразливі споживачі мають право на субсидію для відшкодування витрат за спожитий природний газ та іншу адресну допомогу. Порядок надання такої допомоги визначається Урядом.

Закон передбачав, що суб’єкти владних повноважень, а також суди при застосовуванні норм цього Закону мають брати до уваги правозастосовну практику Енергетичного Співтовариства та Європейського Союзу, зокрема рішення Суду Європейського Союзу (Європейського Суду, Загального Суду), практику Європейської Комісії та Секретаріату Енергетичного Співтовариства щодо застосовування положень актів законодавства Європейського Союзу.

Невід’ємною складовою змін стало реформування НАК "Нафтогаз України". Зміст реформи визначався Керівними принципами ОЕСР щодо корпоративного врядування на підприємствах державної форми власності та Принципами корпоративного управління ОЕСР (Організація економічного співробітництва та розвитку). Мова йде про cтворення повноцінних та ефективних органів управління, чіткий розподіл повноважень в межах компанії на всіх рівнях, функціонування ефективної системи внутрішнього контролю, усунення політичного впливу на діяльність компанії, створення рівних з приватними компаніями умов діяльності на ринку.

В цілому, переважна більшість поставлених завдань успішно виконані, а внутрішній ринок газу практично створено. І тепер мова йде про забезпечення його нормального функціонування та подальший розвиток. 
Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.11
    Купівля 41.11
    Продаж 41.58
  • EUR
    Купівля 45.45
    Продаж 46.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
16 вересня
00:58
Оновлено
Атака шахедів, ЗСУ
Армія РФ увечері 15 вересня атакує Україну "шахедами": на Київщині працює ППО
00:55
Оновлено
Дональд Трамп
Біля Дональда Трампа у Флориді сталася стрілянина: що відомо
00:33
Ракета Storm Shadow
Прем'єри Британії та Італії обговорять удари України по території РФ, - Bloomberg
2024, неділя
15 вересня
23:51
Окупанти просунулися біля 6 населених пунктів на Донеччині, - DeepState
23:32
ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 137 боєзіткнень: РФ атакує позиції ЗСУ на 9 напрямках
23:04
Наслідки дронової атаки у райцентрі Раменське Московської області РФ
"У мене чоловік на "СВО", він шокований": як жителі підмосковного Раменського сприймають удари дронами по багатоповерхівках
22:57
На фото: монумент "Батьківщина-мати"
У Києві тимчасово погіршилася якість повітря: причина
22:24
Ексклюзив
Україна - США, конгрес
"Завжди краще поговорити до": дипломат Клімкін про План перемоги України, який Зеленський планує представити в США
22:16
Саакашвілі
Саакашвілі: Іванішвілі, який хоче вибачитися за війну 2008 року, вчинив безпрецедентну в історії Грузії зраду
21:45
вогонь
На Луганщині вирують пожежі: окупанти оголосили надзвичайну пожежну небезпеку
21:43
Оновлено
Кадировці на ЗАЕС зберігають боєприпаси й влаштували там тир: інформація від партизанів
21:29
Ексклюзив
грузія
Суспільство у Грузії залякане війною, - політолог Сушко про заяву Іванішвілі щодо вибачення за війну 2008 року
21:25
Оновлено
Укрзалізниця скасувала низку рейсів через повені в ЄС
21:17
Оновлено
Росіяни вдарили КАБом по багатоповерхівці у Харкові
Росіяни вдарили шістьма КАБами по Харкову та району: горіла багатоповерхівка, є загибла, 42 людини поранені
21:14
Володимир Зеленський
Зеленський після чергового удару по Харкову: треба нищити російську військову авіацію там, де вона базується
21:04
повінь
Україна запропонувала країнам ЄС допомогу в боротьбі з наслідками шторму "Борис"
21:00
Чорноморський флот РФ
Чорноморський флот вивели з Новоросійська в очікуванні далекобійних ударів: що видно з супутника
20:56
Ексклюзив
День шахтаря
"Там екологічна катастрофа": правозахисник Лисянський про ситуацію з окупованими шахтами на Донбасі
20:42
Володимир Зеленський та Джо Байден
Зеленський назвав 4 пункти Плану перемоги України, який він особисто представить Байдену, Гарріс, Трампу і конгресу
20:42
Дональд Трамп
Трамп оголосив, що ненавидить Тейлор Свіфт після того, як співачка підтримала Камалу Гарріс на виборах
20:33
Огляд
Займання на нафтопроводі
Атака дронів на Москву, пожежа на нафтопроводі в Оренбурзькій області та влучання безпілотників по російських військах у Маріуполі: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:11
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Укренерго не планує вимкнень світла 16 вересня
20:08
OPINION
Галина Пагутяк
Украдені діти
19:58
Оновлено
"Ворскла" - "Рух" 0:0 (15.09.2024)
"Ворскла" розійшлася миром з "Рухом", "Полісся" здолало "Верес". Розклад і результати 6-го туру УПЛ
19:47
США Україна
США схильні дозволити удари вглиб РФ, оскільки бояться паралічу українських АЕС, - Politico
19:36
Ексклюзив
ЗСУ
Росіяни шукають слабкі місця на Курахівському напрямку, - генерал Маломуж про ситуацію на фронті
18:57
Джейк Салліван
Радник президента США Салліван: дозволу на удари вглиб РФ ще немає, тривають "інтенсивні консультації"
18:47
Інтерв’ю
санкції проти Росії
Є способи за допомогою яких США і ЄС можуть посилити тиск на Росію, - експерт Фрід
18:28
Андрій Деркач
Екснардеп від ПР, спонсор УПЦ МП, сват Литвина: Андрій Деркач став російським сенатором від Астраханської області
18:26
Десна
Забруднення Десни дісталося Київщини: що це означає
18:14
на фото прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Шмигаль назвав кількість заброньованих від мобілізації
18:01
OPINION
І знову про російські ядерні випробування
17:43
терористи ХАМАС
ХАМАС заявив, що має достатньо ресурсів, аби продовжувати війну з Ізраїлем
17:32
Інтерв’ю
путін
Зараз старий план Кремля не працює, а нового ще нема, - російський опозиційний експерт Морозов
17:22
Наслідки російської атаки по Сумщині
Протягом доби на Сумщині армія РФ поранила двох жителів прикордоння
16:51
Аналітика
ракети великої дальності ATACMS
Удари по РФ західною зброєю: коли партнери можуть дати дозвіл та чим битиме Україна
16:50
Оновлено
повінь у Туреччині
Шторм "Борис" у Центральній Європі: у Чехії вода почала зносити будинки, Румунія, Австрія та Польща повідомляють про смерті унаслідок повені
16:35
Ексклюзив
Конгрес США
"Гроші точно не пропадуть": професор Айзенберг про $5,8 млрд, передачу яких Конгрес США має ухвалити до 30 вересня
16:29
повістка
В Україні автоматизують повістки: усі подробиці
16:20
Оновлено
Росіяни вбили трьох людей поблизу Гуляйполя
Поблизу Гуляйполя росіяни вбили трьох аграріїв: у Нацполіції розповіли подробиці
Більше новин