Як виконати військову місію, позбутися бур’янів у голові та написати блискучий текст – 5 книг, які допоможуть у житті

1 жовтня, 2021 п'ятниця
07:00

Попри те, що власний досвід у житті ніхто не відміняв, поради з громадського посібника з буття так само корисні на шляху до щастя і свободи. Зокрема про це мовлять автори і ліричних поезій, і панк-маніфестів, і навіть терапевтичного садівництва, зібрані у цій добірціЮрій Даценко. І стало світло... – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2021

За сюжетом цього ретродетективу, який продовжує історію Якова Ровнера, надворі 1900 рік, місце дії - Проскурів, Меджибіж, Летичів, Новий Костянтинів. Від часу останньої справи в Кам’янці минуло дванадцять років. І Якову Ровнєру знову випадає опинитися в епіцентрі загадкових подій. Звичайна недільна вечірня служба в сільській церкві закінчується незбагненним: смуга яскравого світла перекреслює небосхил і за кілька хвилин зникає. Повірити в “чудо Боже” чи в “австрійських шпигунів”? Списати все на примхи погоди чи таки дослухатися до старих хасидських оповідок? І як можна пов’язати моторошне світло з могилами Устима Кармелюка та напівлегендарного хасидського філософа Баал Шем Това? 

Так багато теорій і так мало відповідей, котрі б задовольнили допитливий розум проскурівського хірурга. Яків Ровнєр береться за чергове розслідування, в ході якого й сам може стати злочинцем. “Яків зітхнув і поліз до кишені. — Нехай Боже небесне світло осяває вас, пане! — жебрак мало не підскочив на радощах, не спускаючи погляду з руки Якова. А той раптом смикнувся та пильно глянув Воші в очі. — Що ти сказав про світло? — Нехай… Б-боже світло… з небес… — забубонів той. Він намагався збагнути, де саме схибив і що бовкнув не так. — Ти його бачив? — Яків ступив крок назустріч Воші. В його пальцях зблиснула монета, від чого поруч розлюченим кошеням зашипів Гісько. — Ш-чо бачив? — Воша гикнув. — Світло. — Бачив, пане… Яків на мить застиг. Голос жебрака змінився буквально на останніх словах: раніше в ньому вчувався неприкритий страх, а тепер неначе зазвучав спокій. Так кажуть правду…”. Тим часом вважається, що убивства містян якось пов’язані зі стародавніми племенами, що оселилися на кам’янецьких скелях тисячі років тому. Те, що відбувається, змушує затятого матеріаліста Ровнєра повірити у надприродне й переглянути своє ставлення до легенд. За примхою долі він виявляється втягненим у кількасотрічний конфлікт двох могутніх родів і має розкрити прадавню таємницю губернського Кам’янця”.

Василь Махно. Одновітрильний дім. – Л.: Видавництво Старого Лева, 2021

Автор цієї збірки вже давно, а саме від 2000 року, мешкає в Америці, тож не дивно, що більшість його текстів - про відчуття дому і кордонів, про простори рідної для письменника Тернопільщини і Нью-Йорка. Можливо, вчитавшись в його вірші, зможемо зрозуміти,  де йому найкраще твориться, як чергує написання прозових і поетичних текстів, чи часто відчуває ностальгію за містами, які далеко. Загалом до нової поетичної збірки Василя Махна “Одновітрильний дім” увійшли вірші, написані протягом 2018–2020 років. У них — океанічні простори та безмежжя атлантичних узбереж, над якими пролітають кити, серпневі комети й серпокрильці, кукурікають дощі, а Бах, замість музики, займається плеканням бджіл. З вікон поетового дому, що пливе під одним вітрилом, видно найдрібніші деталі світу, чути, як баламкають бакени і з’являються рідні та далекі береги. Зокрема “Тернопіль запитань”, як у цій збірці. В якому “можна співати про місто кульбаб / можна в “Козі” пригадати про БАМ. / можна гортати життя як книжку, / нічого уже не заступиш стихом / насінням кульбаби розлітається хор, / нитка – окремо: окремо - пришва. // мама іде по розсохлий баян / лютім співає - але це не твоя / музика - навіть не тій страх / по телевізору крутять футбол. / а на полиці російський Лі Бо”.

Иван Маковский. Несогласные буквы. – К.: Каяла, 2021

Про такий жанр, як у цій збірці поезій всі, здається, забули, хоч вічнозелене гасло “панк мертвий” ніхто не відміняв. Верліброві “Несогласные буквы” Івана Маковського (наче прозові “Невозвратные глаголы” Володимира Рафєєнка) походять з тієї мовної грибниці, де культура змагається з цивілізацією, хоч перемога все одно буде за декадансом з андеграундом. Тобто за архаїкою бунту і революції. “Дарк-фолк-репортаж с топких тропок между бетонными коробкАми, - попереджають нас на початку цієї збірки громадянської та ліричної поезії, - 15 лет субкультурщины и Хаоса”. 

Насправді в автора, якщо прислухатись, все цілком слушно структуровано, попри згадку про “коридор больницы”, “свастику в глазах” і Сіда Вішеса. Семенківські футуристичні ритми (“город утром / ранним раненный / выражал свои травмы / заторами и шумом трамваев”),  маяковські асоціації (“быть-или-не-быть / вопрос сниму сказав: / а ТЫ захочешь дальше жить, / когда узришь масштаб подстав?”), концептуальні пріговські кунштюки (“учти что для меня подъём / это всегда переворот”), іскренківська полістилістика (“молилась ли ты нАночь сука / лукаво пялясь в образа / сердилась ли бросала ль трубку / загадывая / все вернуть назад”), урбіністичні замальовки (“тело у города / и так израненное / израёненное / разорванное / рекой напополам”), психологічна сценки (“Анна / негаданно / нежданно / подойдя к окну отдернув занавеску / голой став на подоконник / сделав шаг на мостовую / всему миру доказала что её самопорезы / не случайны”). Попри чудове жанрово-стилістичне бездоріжжя, надривний драйв і суцільне no future (“все колодцы отравлены / страницы разрезаны / правила попраны / пути предначертаны”) в автора, тим не менш, завжди є план відходу "в вечность". І навіть маніфест його генерації: “Вписки стали / образом жизни / мамочкины дочки / капризными сучками / прошло время / веры в богемный исход / нашего / перекрученного на фарш / поколения”. Хіба не про багатьох з нас у даному випадку мова, як спитав би у Вітмена Ален Гінзберг? Чи пак, у Нобелівського комітету – Роман Скиба.


Сью Стюарт-Сміт. Садотерапія. Як позбутися бур’янів у голові. – К.: Yakaboo Publishing, 202

Збудувати дім, чи пак придбати квартиру, а також народити сина сьогодні може нехай не кожен, але багато хто. Утім, як щодо посадки дерева – третьої умови на звання «справжнього чоловіка»? І що з цього приводу думає жінка? Чи має це сьогодні взагалі якесь значення? “На цьому відрізку двадцять першого століття, - відповідає авторка цієї книжки, видатна психіатриня і завзята садівниця, - коли зростають темпи захворюваності на депресію, тривожний та інші психологічні розлади, а загальний уклад життя дедалі більше урбанізований і залежний від технологій, можливо, важливіше, ніж будь-коли, зрозуміти способи, в які взаємодіють розум і сад”. Тож авторка досліджує безліч прикладів взаємодії розуму і саду та описує, як догляд за садом може бути способом зцілити зранену душу. Від повернення свого діда з Першої світової війни до захоплення Фройда квітами, від історій хвороби своїх пацієнтів до прогресивних садівничих програм у таких місцях, як в’язниця на острові Рікерс у Нью-Йорку вона наводить вагомі приклади того, що садівництво — це набагато важливіше для нашого пізнання, ніж ми думаємо. Ось чому глибока, життєствердна і прагматична “Садотерапія. Як позбутися бур’янів у голові” - ідеальне читання для людей, які прагнуть до здорового психічного життя.


Блейк Снайдер. Як блискавично писати живучі тексти. Врятуйте кицьку! – Х.: Віват, 2021

Чи хотіли б ви, як автор цієї книжки, заробити мільйони доларів на своїх текстах, заживши слави як богоподібний метр сторітелінгу? Уявіть-но: ви пишете текст за текстом, один переконливіший від іншого. І кожна історія така пробивна, із несподіваними сюжетними ходами, огнеметними діалогами та достеменними персонажами... З посібником “Врятуйте кицьку!” навіть сама кицька може нашкрябати блокбастер про власний порятунок, адже тут є все, що стане у пригоді авторам: вправи, завдання, техніки й фішки красного письменства, щасливі знахідки та кумедні факапи. І найголовніше — чіткі формули для написання історії на мільйон! Тож вищезгаданий метр і заодно викладач Каліфорнійського університету Блейк Снайдер розробив продуктивну письменницьку методу для авторів усіх жанрів. За нею зокрема створені присвячені метру Блейку анімаційний фільм “Як приборкати дракона” і один перекладений кількома європейськими мовами роман-бестселер. Насправді це не все, просто послуговування класичним посібником Снайдера успішні райтери сприймають як буденне й самоочевидне. Як можливі мільйонні заробітки, еге ж?

Читайте також:
Володимир Зеленський
Автор Віталій Портников
18 жовтня, 2021 понедiлок
Віталій Портников: Зеленський топить і себе, і країну
Василь Ломаченко
16 жовтня, 2021 субота
Ломаченко перед боєм з ексчемпіоном світу попрощався з Україною
18 жовтня, 2021 понедiлок
СБУ допитала бойовика "ЛНР", який розвідував позиції ЗСУ під виглядом розмінування території
Київ
+10
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.21
  Купівля 26.21
  Продаж 26.44
 • EUR
  Купівля 30.37
  Продаж 30.74
 • Актуальне
 • Важливе
2021, вiвторок
19 жовтня
21:00
Оновлено
Карім Бензема (в центрі) та Тарас Степаненко (праворуч)
"Шахтар" - "Реал": онлайн-трансляція матчу Ліги чемпіонів
20:56
Інфографіка
ФК "Шахтар"
"Шахтар" - "Реал": склади команд на матч Ліги чемпіонів
20:41
Віктор Медведчук
Мінімізація податків: ДБР перевіряє причетність Медведчука до ввезення палива з РФ до України за заниженими цінами
20:23
Україна та Канада спільно побудують космодром під українські ракетоносії "Циклон 4М", - Уруський
20:20
поліція
Брат загиблого мера Кривого Рогу Павлова помер від отруєння алкоголем, - Нацполіція
20:17
Андрій Лунін
Тренер "Реалу" Анчелотті спрогнозував майбутнє українця Луніна
20:05
Роман Абрамовський
Рада отримала заяву Абрамовського про відставку з посади міністра екології
19:46
Олег Дерипаска
У Вашингтоні ФБР обшукує будинок російського олігарха Дерипаски, - NBC News
19:43
Обшуки Київтеплоенерго
У "Київтеплоенерго" пройшли обшуки, керівнику та підряднику повідомили про підозру
19:28
"Селтік" - "Ференцварош"
"Селтік" обіграв "Ференцварош" Зубкова у Лізі Європи
19:18
Карантин
У Житомирі посилять карантин з 23 жовтня: які обмеження введуть
19:00
Олександр Тупицький
КСУ розгляне справу про звільнення суддів Тупицького та Касмініна
18:59
Теофімо Лопес та Теофімо Лопес-старший
Він найкращий боксер легкої ваги, - Лопес несподівано похвалив Ломаченка
18:48
Викрадення людей, воєнні, екологічні та інші злочини: в Україні створили Віртуальний музей російської агресії
18:48
Соломія Чубай
Всеукраїнський проєкт "POETY. Діалог поколінь" завершився концертом Соломії Чубай
18:48
ООС
Окупанти тричі порушили "тишу" на Донбасі: стріляли із забороненої зброї
18:45
Сербін
Як незрячий співак виборов золото на Паралімпіаді в Токіо. Історія чемпіона
18:40
Інфографіка
"Шахтар" - "Динамо"
"Шахтар" - "Реал": букмекери спрогнозували переможця матчу Ліги чемпіонів
18:18
Ліонель Мессі (в центрі) та Маурісіо Почеттіно
Тренер ПСЖ зізнався, як Мессі почуває себе в Парижі
18:14
Ллойд Остін
Очільник Пентагону Остін зустрівся із Зеленським
17:45
Руслан Стефанчук
На вимогу Зеленського: Стефанчук розпорядився скликати позачергове засідання Ради, на порядку денному 14 питань
17:17
Уряд Великої Британії
"Крим - це Україна": Велика Британія засудила рішення РФ провести перепис населення на окупованому півострові
17:01
опалення
Тарифи на опалення для юридичних осіб у Києві зросли на 80%, - рішення КМДА
16:47
Ярослав Железняк
Підписувати закон "про олігархів" повинен Разумков, а не Стефанчук, - Железняк
16:15
Юрій Вітренко
Нафтогаз розглядає можливість імпорту газу з Румунії, - Вітренко
16:11
Наталка Діденко
Українцям слід очікувати штормового вітру та потепління, - синоптик Наталка Діденко
15:46
НАБУ
Рада змінила порядок призначення директора НАБУ
15:25
Людмила Буймістер
Буймістер виключили з фракції "Слуга Народу"
15:24
Шахтар - Реал, Юнацька Ліга УЄФА
"Шахтар" переміг "Реал" в юнацькій Лізі УЄФА
15:17
Ллойд Остін
РФ почала війну на Донбасі й перешкоджає мирному врегулюванню збройного конфлікту, - очільник Міноборони США
15:00
Роман Абрамовський
Абрамовський написав заяву про відставку з посади міністра екології, - Арахамія
14:53
Галина Третьякова
Комітет Ради не отримував звернення про відсторонення Третьякової від п’яти засідань парламенту
14:45
Данило Болдирєв
Донеччанин, який приніс Україні золото ЧС у Москві, назвав Путіна "козлом та агресором"
14:34
Ощадбанк
Ощадбанк у січні-вересні скоротив чистий прибуток у майже 6 разів - до 849 млн грн
14:05
карантин
Цього тижня ще чотири області можуть перейти до "червоної" зони, - Київська школа економіки
13:55
кредит
Держбанки з початку 2020 року скоротили обсяг непрацюючих кредитів на 108 млрд грн, - НБУ
13:55
Володимир Зеленський в Трускавці. 2 жовтня 2021 року
Зеленський приховує від суспільства правду, бо його компанії можуть працювати й зараз – авторка розслідування "Офшор 95"
13:50
Олександр Усик та Ентоні Джошуа (праворуч)
"Спадкоємець" Усика розробив для Джошуа план помсти українському боксеру
13:39
Дмитро Разумков
Разумков: Після відкликання з посади голови Ради я мав автоматично увійти до фракції "Слуга народу"
13:33
рада голосування
Рада розблокувала підписання закону про олігархів
Більше новин