Ексклюзив

Якщо після війни відновиться бодай половина бізнесу – це буде диво, – директор "Прозорро.Продажів" Соболев

Роман Яворський
19 травня, 2022 четвер
16:44

"Прозорро.Продажі" – державне підприємство, створене 2016 року. Після того, як "Прозорро" (Закупівлі) почало успішно функціонувати, новий проєкт був покликаний продавати майно, що належить державі – відкрито та з якнайбільшою вигодою

Розпочали з продажу майна ліквідованих банків, далі додалися продаж та оренда майна державних чи комунальних підприємства, згодом мала приватизація, реалізація майна в рамках процедури банкрутства тощо.

Як змінила діяльність "Прозорро.Продажів" повномасштабна війна, що зараз купують українці на аукціонах і як зробити так, аби прозорим і чесним було освоєння коштів майбутнього "плану Маршалла" для України, Еспресо запитав у директора ДП "Прозорро.Продажі" Олексія Соболева.

Продажі у воєнні часи

Упродовж перших трьох днів після повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого аукціони проходили, як зазвичай, – розповідає Олексій Соболев. Однак наступні аукціони вже не оголошували, а також почали гірше "закривати" торги: коли вже був визначений переможець і йому потрібно підписати контракт, заплатити за щось, ніхто не поспішав платити. 

На аукціонах, які проходили під час найгарячішої стадії війни, найбільш конкуреними лотами були земельні ділянки – йдеться як про оренду, так і про продаж. 

"Сільськогосподарську землю на час війни парламент уже заборонив продавати через аукціони. Але це були найконкурентніші аукціони під час війни. Мені здається, що люди вважають: не важливо, що станеться, українська земля – це завжди актив, який треба купувати", – каже Соболев.

Він визнає – війна боляче вдарила по продажах майна, а це означає, що й доходи в бюджет суттєво знизилися.

"Зараз видно, що наші щомісячні обсяги впали в 6-7 разів від довоєнного рівня. Але за час війни завершилися близько 2 тисяч аукціонів на 230 мільйонів гривень. Так, довоєнний рівень був би щонайменше вшестеро більший, але зараз 230 мільйонів, можливо, важливіші, ніж мільярд тоді – у бюджеті значно менше грошей, а на армію нам точно потрібні сотні мільйонів. 

Угоди закриваються. У нас майже 1,5 тис. угод на 1,5 млрд гривень, які не закриті. Тобто є переможець аукціону, але актив до нього не перейшов у власність, гроші не заплачені. Ми допомагаємо ці угоди закривати. А ще дві тисячі аукціонів зараз оголошені. Це – мало. Зазвичай ми очікували в 4-5 разів більше оголошених аукціонів, але – ось так…" – розводить руками директор.

Утім, за його прогнозами, вже влітку економічні процеси активізуються. 

"Зараз ми "проходимо дно". Очікуємо, що травень стане найгіршим місяцем за цей воєнний період. Спочатку був шок, але люди починають адаптуватися до того, як працювати. Бачимо, що активність потроху зростає, починають виставляти нові лоти, яких ще в квітні не було, зростають обсяги. Зараз найгірший період для економіки (коли вона ще не адаптувалась) закінчується. А в наступному місяці розпочнеться часткове відновлення. У червні буде трохи краще, ніж у травні, а в липні – трохи краще, ніж у червні. Я не знаю, до якого рівня відновиться економіка. Якщо після війни ми матимемо половину бізнесу, який мали до війни – це буде просто диво!" – прогнозує Соболев.

Він зауважує, що доведеться призвичаїтися до переструктурування економіки України – його не уникнути. 

"Люди переїхали, якісь підприємства зруйновані, знищені логістичні ланцюжки. Це означає, що компаніям потрібна буде нерухомість в інших регіонах країни. Потрібно буде десь узяти цю нерухомість – наприклад, у держави чи комунальних органів. Це викликатиме нову потребу в аукціонах, адже це найпростіший, найшвидший і найпрозоріший спосіб перерозподілу нерухомості. Відтак потреба в системі після нашої перемоги буде великою, але наша діяльність буде трохи не схожою на ту, що була раніше".

Зокрема, в "Прозорро.Продажах" готові реалізовувати конфісковане майно рашистів і колаборантів.

"Я певен, що його продаватиме Прозорро, скоріш за все – через наші аукціони, бо це найбільш простий і знайомий усім шлях. Найбільша угода, яку ми уклали в минулому році, була майже на 9 мільярдів гривень. Тобто ми можемо передати активи, будь-якого розміру чи складності, щоб вони використовувались Україною, а гроші пішли в бюджет", – наголошує Соболев.
 

Прозорро.Релокації 

Через три тижні після повномасштабного вторгнення росіян колектив "Продажів" зібрався і провів онлайн-нараду, визначивши напрямки майбутньої діяльності. Окрім закривання угод, вирішили проводити благодійні аукціони – завдяки таким уже зібрали на армію 4,3 млн грн. А ще – заснували спеціальну платформу для допомоги релокації бізнесу. 

"Ми побачили, що бізнесу для релокації потрібні приміщення. Приміщень багато саме в державної влади і місцевої в різних областях. Наша екосистема – ми і майданчики, які з нами працюють – знаємо людей, співпрацювали з ними, працювали з нерухомістю. І ми подумали: окей, на цьому можна побудувати допомогу бізнесу, який хоче кудись переїхати, щоб він знав, куди хоче, які є варіанти, і міг отримати цю допомогу. 

Звернулися до Міністерства економіки і сказали, що готові допомагати. Вони відповіли: гаразд, нам потрібно оцифрувати процес управління релокацією. Тобто від подачі заявки бізнесом до його остаточного переїзду. Цей процес координує Мінекономіки, а ми з нашими майданчиками "Е-тендер" і "СмартТендер" оцифрували його. 

Як це працює? Бізнес подає через майданчики заявку, заповнюють форму. У міністерстві це бачить у своєму кабінеті виконавець, який допомагатиме конкретному підприємству. Він консультується з адміністраціями в різних областях, які також підключені до системи. Коли вирішують, куди переїжджати, то віддають на логістів – це Укрзалізниця й Укрпошта, які теж підключені до системи. А міністерство контролює весь процес і дивиться: якщо десь потрібна адміністративна допомога, то ми чітко знаємо, в якому стані кожне підприємство в онлайн-момент часу", – пояснює Олексій Соболев.

Крім того, "Прозорро.Продажі підготували маркет-плейс. Там повідомлення розміщує місцевий бізнес, який готовий приймати в себе релоковані підприємства.

"Вони пишуть: у нас є така ділянка, там підключено стільки-то кіловат, поряд можна розмістити таку кількість людей на стількох квадратних метрах. І там уже сто різних оголошень від бізнесу, який готовий допомогти", – наголошують у "Прозорро.Продажах".

 

Гроші "плану Маршалла" можна освоїти власними силами

У "Прозорро.Продажах" упевнені – вони, разом зі своїми колегами із "Закупівель" зуміють організувати чесне освоєння грошей, що їх світ виділить на відбудову України після війни. Натомість до широкого залучення міжнародних організацій, які мали б контролювати українських чиновників, Олексій Соболев ставиться доволі скептично.

"Тут проявляється якась меншовартість. Закупівельна і система продажів у нас найкращі в світі – "Продажі" останню нагороду отримали в грудні, "Закупівлі" також мають безліч нагород. Не треба применшувати свої можливості, бо ми можемо нормально освоїти ці гроші. 

Читайте також: Якщо гроші, які дасть Європа на розбудову, крастимуть, – я повернув би смертну кару, – Дмитро Разумков

З іншого боку, ми бачили досвід Афганістану і знаємо, чим усе закінчилося. Є звіти, які показують масштаби корупції і до чого це призвело. А корупція там торкалася і міжнародних організацій, і корпоративного сектору. Тобто такого не буде, що "святі" міжнародні організації прийдуть і все за нас зроблять. Просто нам треба робити комплексний підхід. Україна може побудувати повністю цифрову, прозору систему управління, яку будуть бачити як громадяни, так і міжнародні організації, що забезпечить нормальний контроль", – каже Соболев.

Він наголошує – рівень цифровізації України достатньо великий, тому обидва "Прозорро" матимуть можливість своїх напрацювань при реалізації "плану Маршалла".

"Ми можемо зробити унікальну в світі штуку для цього відновлення – повністю цифровий процес. Від того, що ми точно знаємо, які об'єкти були пошкоджені або знищені, й до того, як ці об'єкти будуть відновлені (або щось поряд буде збудовано, або хтось отримає компенсацію). І цей весь процес може бути абсолютно прозорим і цифровим. Такого у світі ще не було, коли можна буде подивитися весь шлях – від замінованого чи розбомбленого будинку до того, як через 5 років цей будинок стоїть новий і людина в ньому мешкає. З тими системами, які в нас є,в Україні можливо ефективно використати ці кошти і стати прикладом такого процесу в світі", – переконує директор "Прозорро.Продажів".

Звісно, вплив на чиновників, як тиском, так і заохоченням – не завадить. Хоча Соболев упевнений, що чимало державних мужів за ці місяці багато для себе переосмислили.

"Зараз краще, ніж будь-коли за всю українську історію, українці розуміють, де є ворог і навіщо нам держава. Якісь люди можуть красти гроші чи давати хабарі, а потім завдяки цьому купити собі дім і якийсь рендж-ровер. Але якщо потім у цей дім і автівку прилітає ракета, то виходить, що якось небагато ти на цьому й заробив. Тож ідея, що можна обкрадати державу для того, щоб підзаробити, зараз не дуже працює. Потрібно використати ті всі гроші якомога ефективніше.

Читайте також: Ресурси та гроші "плану Маршалла" не можна давати в руки українським чиновникам,– тревел-блогер про відновлення країни після війни

Кожен повинен розуміти, що все так чи інакше пов'язано з нашою армією, безпекою. Що ефективніше ми будемо використовувати гроші на відбудову, то більше бюджетних коштів залишиться військовим. Кожну гривню, яку ти переплатив за тендер своєму другові, ти забрав її у наших військових".  

Разом із тим, він закликає до розуміння, що масштаб відновлення будуть настільки великими, що черги компаній, готових будувати тут, не вилаштуються. А менша конкуренція не дозволить дуже опустити вартість робіт.  

"Це потрібно розуміти, бо такий об'єктивний стан речей. Щоб просто потім не кричати "вовк!" там, де його немає, а кричати там, де він є. Можна допускати іноземні фірми, але більшість підрядників мають бути українськими. У цьому теж полягає наш інтерес, не дивлячись на те, що інвестиції будуть іти з Заходу. По-перше, в них є якісь моральні зобов'язання, адже ми захищаємо не лише себе, але й їх. По-друге – це будуть умовно західні гроші, бо йдеться, швидше за все, про арештовані кошти Росії, які повинні належати нам. Тому й витрачати та освоювати їх мають українці – наші будівельники нормально себе проявили. Та, найвірогідніше, буде мікс, бо не у всіх зараз залишиться якесь обладнання, якісь заводи Росія ще встигне зруйнувати. Це буде велика кооперація українців та іноземців", – підсумував Олексій Соболев.

Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

Теги:
Читайте також:
Київ
+1°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.13
  Купівля 38.13
  Продаж 38.66
 • EUR
  Купівля 41.21
  Продаж 42.01
 • Актуальне
 • Важливе
2024, вiвторок
5 березня
09:08
біженці
За кордоном перебувають близько 6,5 млн біженців з України, - ООН
09:00
Китай
Найбільше зростання за 5 років: у 2024 році Китай збільшить витрати на оборону на 7,2%, - Bloomberg
08:45
Ексклюзив
втрати росіян
"Цифри вражають": Гуменюк назвала втрати окупантів в районі Кринок за добу
08:44
Оновлено
патрульний корабель воєнно-морського флоту РФ "Сергій Котов"
Українські дрони уразили патрульний корабель РФ "Сергій Котов" у Криму
08:39
Логотип компанії Apple
Apple виплатить Канаді понад $11 млн за навмисне сповільнення роботи iPhone через оновлення
08:21
Росіяни збільшують кількість ППО в окупованому Криму, - "Атеш"
08:17
Інтерв’ю
"Мій кінцевий бенефіціар сидить в окопі", – Дана Ярова
08:00
OPINION
Борислав Береза
Якщо переможе Путін, то світ зміниться так, як він би змінився, коли б переміг Гітлер
07:49
Інфографіка
втрати окупантів
Крилата ракета, 48 артсистем і понад 1000 окупантів: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:42
Ядерна безпека
США не бачать причин змінювати ядерну політику попри погрози Путіна, - Міллер
07:28
онлайн-знайомство, знайомство в соцмереджах
"Солодкий, дякую за цінну інформацію": співробітника штабу ядерних сил США звинувачують у зливі даних про війну в Україні через сайт знайомств
06:57
Оновлено
Росіяни атакували "шахедами" Одещину, збито 18 дронів. Пошкоджено рекреаційний об'єкт
06:55
Анонс
Чіро Іммобіле, Лаціо - Баварія
Ліга чемпіонів: розклад матчів та трансляцій 5 березня
06:46
Ілон Маск
Маск поступився званням найбагатшої людини світу засновнику Amazon Безосу, - Bloomberg
06:30
Албанія
В Албанії відкрилася перша база НАТО на Західних Балканах
06:28
Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда
Прем'єр Японії готовий на зустріч з Кім Чен Ином: названо причину
06:18
Бельгія
За останні місяці Бельгія депортувала десятки російських шпигунів
05:59
Дональд Трамп
Трамп переміг на кокусах республіканців у Північній Дакоті, - The New York Times
05:36
Снаряди 155-мм
Необхідно перейти в режим військової економіки, - єврокомісар з питань промисловості Бретон
05:08
війна з росією вагнерівець кримінал
У Росії рецидивіст, який повернувся з війни в Україні, вчинив повторне вбивство
04:40
Російські танки Т-14 Армата
Надто дорого: у Росії визнали, що не можуть забезпечити армію найсучаснішими танками
04:12
Рамштайн, Ллойд Остін і Рустем Умеров
Ситуація на фронті та потреби ЗСУ: Умєров та Сирський поговорили з Остіном
03:44
МАГАТЕ від початку великої війни надало Україні обладнання для АЕС на €8,5 млн
03:16
Володимир Путін
Злив запису офіцерів Бундестагу: Росія може мати більше перехоплених у Німеччині розмов, - Bild
02:48
Логотип телеканалу ZIK
Комунікаційники МОЗ звільнились, протестуючи проти призначення соратниці Медведчука, - ІМІ
02:20
на фото: Майк Джонсон
У конгресі США готують компромісний варіант законопроекту про допомогу Україні, - CNN
01:54
UEFA , УЄФА
Єдина таблиця, 36 команд: УЄФА представила новий формат єврокубків сезону 2024/25
01:52
одностатеві шлюби
У Греції уклали перший одностатевий шлюб: церемонія відбулася під охороною поліції
01:24
Союзники занепокоєні недбалістю Бундесверу після зливу в РФ розмови про Taurus, - Bloomberg
00:56
Ірландія
В Ірландії невідомі незаконно блокують будівництво житла для біженців з України
2024, понедiлок
4 березня
23:44
Газпром
Постачання газу з РФ до ЄС зменшилися на 71% за час повномасштабної війни, - єврокомісарка
23:25
окупанти Мелітополь
Росіяни зосереджують резерви біля Новомихайлівки на Донеччині, щоб захопити її, - ОСУВ "Таврія"
23:15
фортифікація, обладнання рубежів оборони, ЗСУ
З броньованими капсулами безпеки: у ЗСУ розповіли про велику мережу запасних позицій на Авдіївському напрямку
22:28
Олександр Сирський, Рустем Умєров
Сирський і Умєров обговорили з міністром оборони Британії Шаппсом і командувачем ЗС Радакіном кроки для знищення флоту РФ
22:15
Енергодар
В Енергодарі та на Запорізькій АЕС через катівні окупантів пройшли 1,5 тис. людей, - Федоров
21:58
Іспанія
Україна почала переговори з Іспанією про безпекову угоду
21:48
Ексклюзив
мобілізація, підкуп, ЗСУ
Виплати мобілізованим та добровольцям мають бути різними, - офіцер ЗСУ Лапін
21:47
Демонстранти у Франції підтримали американок після рішення Верховного суду про скасування абортів
У Франції внесли до конституції право на аборт
21:32
Інтерв’ю
Я не буду зніматися в кіно, де українців показують дебілами, - актор Олексій Гнатковський
21:20
окоп
"Протитанковий рів на кордоні України з ЄС ": Центр стратегічних комунікацій спростував фейк про бездіяльність влади
Більше новин