OPINION

Якщо війну і вдасться закінчити, то без участі у цьому РФ. Колонка Віталія Портникова

Віталій Портников
21 грудня, 2023 четвер
07:44

Для завершення війни без замороження конфлікту Україні необхідні гарантії безпеки, інакше вона триватиме багато років і Заходу не вдасться уникнути участі у цьому

Зміст

Британське видання Financial Times говорить про зміни настроїв західних чиновників які підтримують Україну і про необхідність змінити сам наратив перемоги України у війні з Російською Федерацією. Газета підкреслює, що такою зміною наративу могло б бути визнання факту, що сама спроба Володимира Путіна знищити українську державу зазнала фіаско, а перемога - це збереження Української держави на політичній мапі світу. Видання нагадує, що у 2023 році багато хто вважав, що наступ Збройних сил України на позиції російських збройних сил на окупованих територіях призведе до різкої зміни ситуації: одні підкреслювали, що такий наступ та звільнення українських земель може призвести до перемовин між Україною і Росією щодо закінчення конфлікту, інші навіть сподівалися, що звільнення українських територій призведе до падіння режиму Володимира Путіна у Москві.

Як виявилося, і ті й інші були занадто оптимістичними у своїх очікуваннях, і тепер на зміну оптимізму приходить розчарування, і Європейський союз зі Сполученими Штатами насилу узгоджують нові пакети військової допомоги. Раніше західні лідери завжди казали, що будуть підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно, однак на спільній пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським, президент США Джозеф Байден запропонував нову, набагато менш амбітну формулу "стільки, скільки зможемо". Звісно, українці могли піти на якусь угоду з РФ, угоду, яка передбачала б територіальні поступки, якби була впевненість в тому, що Росія буде дотримуватися такої угоди. Однак кожен український чиновник може навести величезну кількість прикладів угод, які були порушені Російською Федерацією. Так який же тоді вихід? Вихід виключно у заморожуванні конфлікту, коли Україна займатиме оборонну позицію і стримуватиме подальше просування Росії. Бойові дії не припиняться повністю, але підуть на спад, обидві сторони будуть домовлятися тільки про припинення бойових дій, не вирішуючи жодних основоположних політичних питань.

Таким чином, найбільш яскравим прикладом такої зміни наративів буде закінчення корейської війни, що, своєю чергою, вказує на нову теорію перемоги України, адже після закінчення корейської війни прийшов час до стрімкого економічного розвитку Південної Кореї й до фактичного економічного занепаду комуністичної Північної Кореї, яка попри свій ядерний статус досі залишається однією з найбільш бідних держав у сучасному світі.

Цей вихід, звичайно, міг би розглядатися теоретично, однак виникає досить непогане питання — а чому президент Російської Федерації Володимир Путін може погоджуватися із таким варіантом розвитку подій? Адже є абсолютно очевидним, що сьогодні президент Росії (на це вказували його висловлювання під час так званої прямої лінії з громадянами Російської Федерації й виступ на колегії Міністерства оборони Росії) впевнений, що він має продовжувати воювати аж до того моменту, поки не досягне своїх так званих цілей спецоперації. А серед цих цілей, нагадаю, не тільки визнання Україною так званих територіальних реалій, тобто російського статусу окупованих територій, серед цих цілей "демілітаризація і денацифікація" України, а також її нейтральний статус: тобто Володимир Путін вимагає від Києва, щоб там погодилися на такі умови існування України, які полегшать подальші російські агресивні дії вже у недалекому майбутньому або навіть політичне захоплення України без військової сили, якщо українське суспільство буде відчувати себе дезорієнтованим і деморалізованим після такого закінчення війни. 

У виданні Financial Times не пояснюється, яким чином можна домовитися із Москвою про припинення військових дій і замороження конфлікту. Можна допустити, що українська сторона в разі значного зменшення західної воєнної й фінансової допомоги й в разі, якщо союзники будуть говорити, що така допомога не буде збільшуватися, могла б у перспективі розглянути можливість замороження конфлікту як найкращий шлях до збереження як Української держави, так і української нації. Можна навіть уявити, що такі настрої можуть запанувати в українському суспільстві на певному етапі російсько-української війни, однак найголовніше питання, як я вже неодноразово пояснював, пов'язане зовсім не із позицією України, яка залежить від своїх західних союзників, від західної воєнної та фінансової допомоги, і тому змушена рахуватися із настроями у західних політичних елітах. Коли ми говоримо про замороження конфлікту і коли ми говоримо про пошук шляхів, які б могли призвести до будь-якої угоди яка, якби не закінчила, так призупинила б російсько-українську війну, ми завжди маємо мати на увазі позицію президента Російської Федерації Володимира Путіна.

Якщо ми поговоримо про те, який вплив мають на позицію російського президента такі пропозиції, які ми бачимо у виданні Financial Times, то ми зрозуміємо, що це для нього додатковий стимул продовжувати війну з Україною - не до замороження конфлікту, а до того, що Володимир Путін вважає своєю перемогою у цій війні. А це зникнення України з політичної мапи сучасного світу і повернення Росії до так званих історичних кордонів Радянського Союзу 1991 року, що і є амбітною метою зловісною путінської спецоперації.

І тут може виникнути питання: а як же тоді закінчити цю війну якщо не можна домовитися з Росією? Ані про замороження конфлікту, ані про якусь мирну угоду нехай і тимчасову, мова не йде. І разом із цим, немає чіткого військового вирішення ситуації, тому що росіяни побудували укріплення на окупованих територіях і збирають ресурси для імовірного нового наступу на українські позиції.

Навіть якщо цей наступ зазнає фіаско, це зовсім не буде означати, що війна Росії з Україною закінчилась, тому що можуть бути нові плани зібрання ресурсів, нові плани агресивних атак, і це не буде означати війну низької інтенсивності, це буде означати якраз продовження війни високої інтенсивності між Росією та Україною.

Я вже неодноразово говорив, що єдиним реальним висновком, який можна сьогодні зробити щодо закінчення війни з Росією для України - це реальні, а не вигадані гарантії безпеки, це статус України у Північноатлантичному Союзі, це необхідність надання України таких гарантій, які отримали Фінляндія та Швеція, коли подавали заявки на вступ до НАТО, навіть якщо мова буде йти про ту територію України яка, контролюється легітимним українським урядом.

І це альтернатива замороженню конфлікту за згодою з Росією, тому що якщо війну і вдасться закінчити, так точно без участі Росії в такому закінченні. В будь-якому іншому варіанті, ми маємо розраховувати на багаторічну війну, і Заходу, бажає він цього чи ні, доведеться брати активну участь у цій війні: спочатку ресурсами, а потім, якщо Росія відчує, що Захід боїться цієї агресивної активності, можливо війна розповсюдиться і на нові регіони світу, і західним країнам доведеться брати участь у такій великій кількості конфліктів, які врешті-решт призведуть до серйозного краху самого політичного організму цивілізованого світу. Ось чому так важливо закінчити цю війну, хоча без ризику з боку цивілізованого світу це не зробити.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+21°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.03
    Купівля 41.03
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.47
    Продаж 45.19
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 липня
03:35
Дмитро Пєсков
Пєсков пригрозив, що рішення ЄС спрямувати Україні €1,5 млрд доходів від активів РФ, не залишиться без відповіді
03:08
школа в окупації
Росіяни склали список пропагандистської літератури, який буде обов’язковим для шкіл та бібліотек на ТОТ, - Нацспротив
02:31
На фото: Меланія та Дональд Трамп
Дружина Трампа Меланія заявила, що випустить мемуари
01:49
безпілотник, дрон
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників на Брянську область
01:25
Румунія, прапор Румунії
Інциденти з російськими "шахедами" в Румунії: прем'єр Чолаку пояснив, чому їх не можуть збивати
00:45
Мін'юст провів перевірку законності нових правил вступу в аспірантуру
00:33
Олімпіада-2024, Париж, Ейфелева вежа
Олімпіада-2024: онлайн-трансляція церемонії відкриття Ігор у Парижі
00:22
фейк
"Україна не може перемогти, не спровокувавши ядерну війну": маніпуляції світових ЗМІ за 26 липня
2024, п'ятниця
26 липня
23:50
Збірна України, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
У Парижі відкрилися XXXIII літні Олімпійські ігри
23:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 107 боєзіткнень: ворог концентрується на Курахівському і Покровському напрямках
23:01
Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді
Прем'єр Індії Нарендра Моді може здійснити візит до України в серпні, - ЗМІ
22:49
Міністр фінансів США Єллен
Міністерка фінансів США Єллен розповіла, коли G7 погодить умови кредиту Україні на $50 млрд
22:23
Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
Леді Гага виступила на церемонії відкриття Олімпіади в Парижі та виконала пісню французькою мовою
21:58
Дональд Трамп
Деякі республіканці незадоволені вибором Венса кандидатом у віцепрезиденти від Трампа, - The Hill
21:53
Вільям Бернс
Шеф ЦРУ зустрінеться з представниками Ізраїлю, Катару та Єгипту для обговорення питань щодо Гази
21:35
Володимир Зеленський
Має бути зроблене все, щоб посилити наші позиції, - Зеленський про ситуацію на Покровському напрямку
21:28
Ексклюзив
Володимир Огризко
Китайці продовжують гратися з нами, - дипломат Огризко про невідповідність слів та дій Пекіну
21:23
Оленівка - наша Катинь
Військовополонені азовці вперше звернулись до президента України з полону, дружини вимагають їхнього звільнення
21:20
ЛУКОЙЛ
Російський "Лукойл" через зупинку нафтопроводу "Дружба" збільшив експорт нафти морем
21:11
US Department of Defense
Маркарова розповіла, коли F-16 будуть застосовані на полі бою
20:48
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ситуація на фронті та як протидіяти розвідувальним безпілотникам ворога. Воєнні підсумки тижня
20:32
москва червона площа
На Красній площі в Москві хотів вчинити самопідпал співробітник НДІ, що працює на міноборони РФ
20:15
У матчі між "Епіцентром" і "Минаєм" визначили другого претендента на вихід в УПЛ
20:04
Оновлено
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменували 3 станції метро та 48 вулиць
20:01
OPINION
Борислав Береза
Історія з Чирковим ганебна, але ілюстративна
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 884-го дня війни:  удари по аеродрому в окупованому Криму, ЄС виділив Україні 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ
19:37
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ можна підвантажувати актуальні дані про бронювання: кому доступна послуга
19:36
Лукойл
Припинення транзиту нафти "Лукойл": Словаччина заявила, що запропонувала Україні технічне рішення
19:10
Оновлено
дрон, БПЛА
Росіяни атакували з дронів Херсон і Кіндійку: поранено 6 людей
19:05
Податки нерухомість
У Мінфіні пояснили, чи можна підвищити в Україні ПДВ замість військового збору
18:59
Ексклюзив
Не схоже на робочий зразок морського дрона: Defense Express про гідроцикл з вибухівкою біля Стамбула, який нібито належить Україні
18:58
ракета "Довгий Нептун"
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з понад 20 країн, - Інститут судекспертиз
18:55
санкції проти Ірану
Україна та Молдова приєдналися до рішення Ради ЄС продовжити санкції проти Ірану
18:52
безпілотник, дрон
Росія використовує дешеві дрони для виявлення української ППО, - Reuters
18:41
РФ здійснила майже два десятки атак на Нікопольський район за день: тяжко поранено людину
18:31
У 59-й ОМБр завершили службову перевірку після звернення парамедикині Пташки щодо діяльності командира. Що виявили
18:28
окупанти в Криму
У Росії навряд чи закінчиться військова техніка у 2025 році, – розвідка Естонії
18:21
Олександр Лукашенко
У КНДР повідомили, що Лукашенко пообіцяв працювати "над подальшим розширенням співпраці" держав
18:11
Фредерік Бегбедер
Суд відхилив позов проти Фредеріка Беґбедера, звинуваченого у зґвалтуванні
18:03
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Убивство Фаріон. Чому надмірний піар може зашкодити знайти реального замовника?
Більше новин