Юліанський календар тепер асоціюється із Росією, – Митрополит Ґудзяк про святкування Різдва в Україні за "новим стилем"
Цього року українці відзначають Різдво разом з усім світом - 25 грудня. У Різдвяній розмові Миколи Княжицького та митрополита УГКЦ, єпископа Бориса Ґудзяка - про перехід до святкування за Григоріанським календарем, підтримку України у США та про стійкість і жертовність українців, які вразили світ
Микола Княжицький: Владико, в цьому році українці відзначатимуть Різдво за новим календарем. Соціологія каже, що лише 17% будуть дотримуватися старого календаря. Ніхто не передбачав такого сприйняття зміни дати ніби традиційної консервативної традиції. Чому, з вашої точки зору, це так легко відбулося і наскільки це важливо?
Митрополит УГКЦ Борис Ґудзяк: Широкий світ святкує за григоріанським календарем. Цей календар є наслідком астрономічних досліджень папських астрономів у XVI столітті. Чому тоді не перейшли на нього? Цей календар став політично-національно-конфесійним маркером. Коли Україна була частиною Польщі, коли наш Львів був найбільшим містом в Україні, мав уже 15 тисяч населення, римо-католики, поляки, святкували Різдво 25-го грудня. А наші не перейшли, бо це папський календар. Англіканці в Англії теж не перейшли. Православний світ не прийняв папського календаря, і довелося нашим людям святкувати Різдво пізніше. Це століттями потім тривало в різних контекстах. А зараз юліанський календар, тобто “старий”, асоціюється з Росією. Росія сьогодні в цьому різдвяному дійстві є в постаті Ірода, і я думаю, що це також є стимулом для українців святкувати Різдво з усім світом.
Ми хочемо святкувати з тими, хто нас підтримує, хто нас розуміє, хто є для нас, можливо, певним еталоном. Побачимо, чи будуть якісь фантомні болі за минулим. Я, маючи особистий досвід цих переходів, думаю, що все буде добре. Мені доводилося святкувати за двома календарями. Я виростав за "новим", потім вчився в Римі за "старим", потім вернувся до парафії, де були обидва календарі, потім 20 років в Україні та у Франції за “старим”, в Америці - за “новим”. Ці обставини мені показують, що дата – це не є основне, і тому перехід від старого до нового відбувається без зайвих складнощів.
Повна версія Різдвяної розмови:
- Актуальне
- Важливе