Інтерв’ю

За “Велике будівництво” треба дякувати і платникам податків, і президенту, і українським компаніям, - Олена Шуляк

Андрій Яніцький
28 грудня, 2021 вiвторок
10:11

Олена Шуляк — голова партії "Слуга Народу", заступниця голови комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування

Раніше — бізнесвумен та топменеджерка у міжнародній компанії. Очолювала наглядову раду Української будівельної спільноти, входила до правління Офісу ефективного регулювання, співзасновниця Спілки українських підприємців. Магістр з бізнес-адміністрування, сертифікований аудитор.

В ефірі програми "Еспресо: капітал" на телеканалі Еспресо Олена Шуляк розповіла, якої економічної ідеології дотримуються у правлячій партії, у чому суть реформи містобудування і чому критики не праві, а також відповіла на питання економістів Ігоря Бураковського, голови правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, та Гліба Вишлінського, очільника Центру економічної стратегії. Ведучий програми — економічний оглядач Андрій Яніцький.

Яку економічну політику відстоює партія "Слуга народу"? Ми пам’ятаємо, що коли у 2019-ому році партія тільки зайшла до парламенту, говорилося про те, що ви — лібертаріанці, тобто за вільну економіку. Пізніше сказали, що це вже якийсь український центризм. Я не дуже розумію, що під цим мається на увазі. Тепер, як голова партії, скажіть, яку економічну політику ви все ж таки сповідуєте.

Буквально два слова про ідеологію. Тому що дуже часто журналісти беруть якісь вирвані з контексту слова наших колег, членів нашої команди, і інколи…

Я цитував Руслана Стефанчука і Олександра Корнієнка.

Корнієнко, Стефанчук, Арахамія… У нас цьогоріч у березні проходив з’їзд партії. І там була презентована доктрина. Вона, до речі, укладена партією і знаходиться у вільному доступі, можна зайти, почитати-подивитися, там є певний розділ, який стосується ідеології.

Так, дійсно, наші ідеологічні засади — це центризм. Іноді над нами трошки жартують і кажуть, що немає такої ідеології. Але про центризм писав ще Арістотель у своїй "Політиці" і такі відомі політики, як Тоні Блер (колишній прем'єр-міністр Великої Британії, — ред.), чи Білл Клінтон (42-й президент Сполучених Штатів Америки з 1993 до 2001 року, — ред.), чи навіть Джастін Трюдо (прем'єр-міністр Канади з 2015 року, — ред.) також є центристами, які десятиріччями сповідують ці ідеологічні засади.

Що таке центризм у нашому розумінні? Ми дуже хочемо приймати виважені державницькі рішення, які повинні спиратись на те, що хоче більшість наших українців. І в нашій доктрині, у програмі партії чітко прописано, яку країну ми будуємо. Ми точно знаємо, що потрібно робити. Але інколи ми можемо застосовувати різні методи. І ці методи, які ми застосовуємо для того, щоб досягати цілей, одні називають правими методами, інші кажуть, що це ліві, хтось каже, що це лібертаріанські методи. Але насправді не важливо, якими методами ти досягаєш поставлених цілей. Головне, щоб це відбулося.

Наведу приклад: у нашій доктрині написано, що ми точно за економічні свободи. З одного боку. А з іншого, ми соціально будемо захищати кожного українця. І ми із партією вже показали, як ми будемо допомагати бізнесу, які бар’єри ми будемо змінювати, знищувати. Приклад — це ринок землі. Я думаю, що це одна із тих реформ, якою буде точно пишатися парламент IX скликання. Тому що зняти ті обмеження, які десятки років висіли в Україні і не давали розвиватися українському ринку — це вартує того, щоб пишатися такими рішеннями.

Але з іншого боку, не зважаючи на те, що ми знімаємо такі заборони і певні регулювання, ми все ж таки хочемо, щоб держава займалася питаннями як-то обмежувала монополії, обов’язково. Ви також бачите, що у нас є певні рухи в цьому плані, і обов’язково захищала соціально незахищені верстви населення.

Ну ось, про якісь предметні зміни. Про землю — так, я погоджуюся з вами, це велика реформа. Але були лібертаріанські зміни, наприклад, легалізація грального бізнесу. Це цілком в рамках лібертаріанської ідеології.

Так, це також.

Але при тому ви не легалізували проституцію, наприклад, або вживання марихуани. Це не було легаліховано. Хоча лібертаріанство якраз про те, що все має бути дозволено.

Лібертаріанство — да, це щоб повністю все було дозволено. А може там і держава не дуже потрібна, при такій дуже широкій свободі. Але ми не хочемо, щоб держава була таким нічним сторожем і не впливала на певні сфери життя. Точно такого не хочемо.

Дивно, чому саме гральний бізнес, а не якісь інші, теж сумнівні з точки зору моралі, сфери?

Гральний бізнес — ви ж пам’ятаєте, було дуже багато політиків, які навіть по нашій, київській, Троєщині ходили і обіцяли, що вони щось змінять, що гральні автомати, якісь приміщення, які незаконно-нелегально використовувалися, вони будуть упорядковані. Але ні в кого не виходило. У нас вийшло і прибрати з вулиць гральні автомати, і дозволити бізнесу легально чесно працювати.

Є там одна проблема, пов’язана з гральним бізнесом — ми не отримали певні податкові надходження. Але над цим зараз працює наш податковий комітет і розглядаються відповідні законопроєкти у Верховній Раді. Вони вже готуються на друге читання, щоб все ж таки і податкові надходження були збільшені.

Але в будь-якому разі чесні зрозумілі прозорі правила гри і впорядкування певних моментів — це точно на плюс.

Не вдалося з медичним канабісом, ми бачили певний спротив у Верховній Раді. Але побачимо, може наступний рік буде більш плідний на такі ініціативи.

Щодо інших лібертаріанських ініціатив. Ви просуваєте зміни у містобудівній документації, у правилах…

Реформу містобудування.

Реформу містобудування, яка справді створює дуже велику свободу для забудовників…

Не створює. Пане Андрію, не створює.

Я кажу словами ваших критиків, які кажуть, що з одного боку ви повністю усуваєте громадськість, навіть деякі ваші однопартійці, наприклад, Дмитро Гурін або Ганна Бондар про це відкрито кажуть. Також вас критикує спільнота архітекторів, які кажуть, що ви і архітекторів відсуваєте від процесу містобудування, і що це може бути навіть небезпечно, тому що…

Да, будинки будуть падати, сказали архітектори.

…тому що не буде архітектурного нагляду і, відповідно, вони не зможуть проконтролювати, щоб застосовувалися правильні матеріали, які передбачені проєктом, щоб не було змін у самому проєкті. Що можна на це відповісти?

Нам не вистачить і трьох годин, якщо ми будемо на цю тему говорити. Вам подобається ситуація із містобудуванням, із будівництвом у місті Києві, наприклад, чи в Одесі?

Не дуже.

Ну, мабуть, ми не знайдемо киянина, який не скаже: "незаконні забудови", "бетонне гетто", оці постійні протести, коли руйнуються пам’ятки культури, забудовуються зелені зони, немає жодних важелів впливу, щоб цю ситуацію змінити.

Критики про це й кажуть, що за вашим законопроєктом достатньо буде сплатити штраф…

Це неправда. Критики хочуть зацементувати ситуацію такою, яка вона є зараз. А як є зараз — це корупція на місцях, за будь-який дозвільний документ — плати, отримати містобудівні умови та обмеження — плати.

Місцева влада, нечесні забудовники, правоохоронні органи, криміналітет — це таке величезне кубло, яке зав’язано і покриває один одного, і з цим потрібно щось робити.

Законопроєкт дуже простий: цифровізація, усі процеси, усі учасники працюють в електронній системі. Чиновники — також. Зробив, видав, підписав електронним підписом — все видно. Архітектори також працюють, проєктна документація вся залита до електронної системи. Не у pdf-файлах чи із якимись підробленими печатками, а як електронний документ знаходиться в електронній системі. Усі інші — інженери технічного нагляду, експертні організації, усі-усі бачать, усі працюють. Громадськість також бачить.

Тобто перший пункт — це цифровізація, другий — це обов’язок органів місцевого самоврядування контролювати і реагувати на незаконні забудови. Ми зараз бачимо: місто Київ, десятки об’єктів, які будуються незаконно. Місцева влада закрила очі, нічого не бачить. Тепер у законі ми чітко прописали: це ваш обов’язок моніторити. І якщо ви знайшли незаконну забудову — а в законі ми прописуємо: цільове призначення земельної ділянки неправильно використовується — незаконна забудова, немає дозвільних документів — незаконна забудова, перевищили поверховість або щільність забудови — незаконна забудова.

І органи місцевого самоврядування вносять інформацію про такі забудови, щоб усі бачили, що вони є в електронній системі. І виходять із жорсткими мірами по реагуванню. Ми навіть прописуємо можливість знесення без суду, якщо зафіксовані такі порушення.

І найголовніше — це підвищена кримінальна і адміністративна відповідальність для тих, хто самовільно захоплює замельну ділянку, будує без документів. І, до речі, цього тижня це був такий іспит для парламентарів. Тому що на словах усі виходили до трибуни, особливо опозиційні сили, і казали: "Ми підтримуємо, ми хочемо боротися з незаконними забудовами". А натиснути кнопку "за" жорсткий законопроєкт про кримінальну відповідальність наважились не усі. Але, Слава Богу, 236 народних депутатів ухвалили у першому читанні цей закон. Сподіваюся, до другого читання ми його опрацюємо і він буде із ще більш дієвими механізмами для того, щоб у недоброчесних забудовників не виникало й думки заходити і працювати з порушеннями.

Для тих, хто працює без порушень — зелене світло. Давайте називати це лібертаріанськими підходами. Але якщо є усі документи, то жоден чиновник, жоден хабарник не повинен на тебе тиснути.

Сподіваюся, що ви знайдете компроміс з вашими критиками і якісь раціональні зауваження будуть враховані під час підготовки законопроєкту. А зараз попрошу вас відповісти на питання економістів. Ми запитали двох економістів — Ігоря Бураковського, голову правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, та Гліба Вишлінського, очільника Центру економічної стратегії. Попросили поставити їх по одному запитанню для пані Олени.

Ігор Бураковський: Стосовно пріоритетів економічного розвитку — ми говоримо про програму Велике будівництво, Велике культурне будівництво і багато інших програм. Чому ані президент, ані діюча влада жодного разу не подякували свідомим платникам податків, які фактично фінансують ці всі великі проєкти?

Я думаю, що це про величезні банери, де написано, що це ініціатива президента, а не коштом платників податків.

Я думаю, що потрібно дякувати всім. І ми у Верховній Раді, наприклад, цього тижня дякували звичайним людям — будівельникам, проєктувальникам, тим, хто працює на заводах і виробляють певні будівельні матеріали. Ми порахували, нам дали цифру з уряду — 130 тис. людей задіяні на всіх програмах, пов’язаних із розбудовою інфраструктури. І прямо у залі Верховної Ради показували слайди, обличчя людей, які зайняті на цій програмі, дарували книги з обличчями звичайних людей, аплодували і казали "Дякую!".

Я можу ще раз в ефірі подякувати і людям, і платникам податків, і взагалі тим, хто докладається до того — це ж велика кількість українців, які задіяні у цій програмі.

Власне, я знаю, що є така петиція до президента, яка набрала понад 25 тис. підписів, щоб на цих інформаційних матеріалах на будівництві писати не тільки "за ініціативи президента", — нехай воно лишається, добре, але й щоб було написано, що це коштом платників податків. Щоб люди відчували, що це їхні гроші.

Це гроші платників податків, це програма, яка ініційована президентом. До програми долучені українські компанії. Українці, які працюють на дуже багатьох ділянках по всій Україні. Тому усі, хто долучені до програми — звичайно, дякую.

Добре. Послухаємо друге питання від Гліба Вишлінського.

Гліб Вишлінський: Один із найбільших ризиків для інвестицій в Україну є свавілля правоохоронних органів. Цьогоріч було створено Бюро економічної безпеки (БЕБ), щодо цього було багато очікувань щодо зменшення тиску на бізнес. Водночас так сталося, що в конкурсі переміг очільник колишньої податкової міліції. Більшість серед набраних працівників до БЕБ теж є колишніми працівниками податкової міліції. Буквально цього тижня ми почули історію, коли великій компанії з іноземними інвестиціями "Сінево" нарахували додатково понад мільярд гривень податкових зобов’язань, що складає близько половини доходу компанії за рік. Як партія "Слуга народу" і як більшість у парламенті збирається досягти обіцяного щодо економічного зростання та добробуту громадян за умов, коли податкова, правоохоронні органи далі залишаються не партнерами бізнесу, а головним джерелом ризику для інвестування в Україні. Дякую!

Дійсно, у нас є правоохоронна система, є судова система, є такі випадки, коли вони тиснуть і є перепоною для того, щоб інвестиції в Україні розвивалися. Дуже прикрий випадок із іноземною компанією, вірніше, компанією з іноземними інвестиціями, яка працює в Україні, це компанія "Сінево". Компанія абсолютно прозора, абсолютно біла, вона працює за чесними правилами. І дійсно, податківці донарахували їй якісь величезні-величезні суми штрафів.

1 млрд 100 млн.

Так.

Я впевнена, що у цьому випадку будуть обов’язково прийняті кадрові рішення. Тому що ці люди, які так вчиняють з бізнесом, вони взагалі не мають права працювати у цій системі.

На сьогодні у нас в парламенті працює, очолює цей напрям Галина Янченко, у неї тимчасова спеціальна комісія, яка працює з інвесторами. І за рік вони також розглядали кейсів на мільярди-на мільярди. І долучали і Генеральну прокуратуру, і Міністерство внутрішніх справ, і Міністерство юстиції. Тому що працює і антирейдерська комісія, яка розглядає також кейси, які пов’язані з тим, що бізнес страждає.

Міністерство внутрішніх справ також зараз відкрило офіс допомоги бізнесу, де максимально допомагають розібратися з такими рішеннями. Ну, і Генеральна прокуратура також допомагає.
 

Читайте також:
23 січня, 2022 неділя
Японія обіцяє Росії "відповідь" в разі нового вторгнення до України
жінки військові
21 січня, 2022 п'ятниця
Міноборони підготувало новий наказ щодо військового обліку для жінок: визначено 14 спеціальностей та 6 професій
Володимир Путін та Сі Цзіньпін (праворуч)
23 січня, 2022 неділя
У Китаї відреагували на інформацію про те, що Сі Цзіньпін просив Путіна не нападати на Україну під час Олімпіади-2022
Київ
-9°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 28.13
  Купівля 28.13
  Продаж 28.41
 • EUR
  Купівля 31.82
  Продаж 32.26
 • Актуальне
 • Важливе
2022, понедiлок
24 січня
08:54
Держдеп США
Сім'ї дипломатів США повинні покинути Україну через загрозу вторгнення РФ, - Держдеп
08:48
Порошенко
Рейтинг Порошенка росте і практично зрівнявся із Зеленським, "Європейська Солідарність" лідирує серед партій - рейтинги КМІС
08:35
сніг
Україну 24 січня накриють хуртовини і мороз
08:31
В Україні за добу зафіксували майже 13 тис. випадків коронавірусу, 67 людей померли
08:20
Коронавірус в Україні
Івано-Франківська область перейшла з "помаранчевої" до "червоної" зони карантину
08:11
ВООЗ
У ВООЗ заявили, що нові штами коронавірусу можуть бути ще більш заразними
07:54
ООС
Доба на фронті: окупанти 10 разів порушили "тишу" на Донбасі, поранено одного українського військового
07:39
долар
Офіційний курс: долар впав в ціні
07:16
американські військові
У США розглядають можливість розміщення кількох тисяч військових у Східній Європі через загрозу РФ, - NYT
07:00
Інтерв’ю
касовий апарат
Слід на півроку скасувати штрафи за незастосування касових апаратів, – очільниця Спілки українських підприємців
2022, неділя
23 січня
22:47
Володимир Зеленський та Ентоні Блінкен
Блінкен відповів на слова Зеленського про партнерів які "чекають на ескалацію"
22:20
У Києві на Володимирському узвозі Citroen врізався у таксі
22:01
хакер
Елемент гібридної війни: У кіберполіції заперечили інформацію про витік даних з "Дії"
21:39
Військова допомога США
Другий "птах" у Києві: До України прибули ще 80 тонн зброї зі США
21:25
У Києві на вході у лікарню застрелився чоловік
21:14
МЗС
Газ не може бути важливішими за життя людей: У МЗС відповіли на заяву прем'єра Баварії про недоречність санкцій проти Росії
20:49
"Спеція", чемпіонат Італії
Коваленко допоміг "Спеції" здобути третю поспіль перемогу в чемпіонаті Італії
20:28
Петро Порошенко
Порошенко заявив, що його участь у засіданні Ради Україна-НАТО блокується за вказівкою Зеленського
20:19
Олаф Шольц
Вступ нових країн зі Східної Європи до НАТО взагалі не стоїть на порядку денному, - Шольц
19:55
Ентоні Блінкен
Блінкен пояснив, чому санкції проти Росії не можна запроваджувати негайно
19:45
Інтерв’ю
Михайло Адамчак
Кораллі за легендою - це люди справжності, доброї волі, - Михайло Адамчак
19:31
Євгеній Мураєв
У Офісі президента відреагували на заяву МЗС Британії про плани Росії поставити Мураєва на чолі окупаційної влади
19:08
Андрій Шевченко
Шевченко погодився очолити збірну Польщі, - ЗМІ
18:42
Дмитро Кулеба
Українці десятиліттями пам'ятатимуть про відмову Німеччини постачати зброю, - Кулеба
18:19
Армен Саркісян
Президент Вірменії подав у відставку
18:19
Інтерв’ю
Володимир Огризко
Якщо Путін самогубець, тоді він отримає все, що хотів, - Володимир Огризко
18:12
ООС ЗСУ
23 січня на фронті: російські окупанти здійснили сім обстрілів
17:55
Україна - Сербія, ЧЄ з футзалу
Україна розтрощила Сербію на Євро-2022 з футзалу
17:27
Маркус Зьодер
РФ не ворог Європі: Прем'єр Баварії висловився проти відключення Росії від SWIFT та закриття "Північного потоку-2"
17:06
Поблизу міста Єльська (Гомельська область, Білорусь)
РФ заведе до Білорусі 200 військових ешелонів. Це безпрецедентна цифра, - білоруське ЗМІ
16:50
Домінік Рааб
У Британії прокоментували можливість відправки своїх військових до України
16:34
Володимир Путін та Сі Цзіньпін (праворуч)
У Китаї відреагували на інформацію про те, що Сі Цзіньпін просив Путіна не нападати на Україну під час Олімпіади-2022
16:20
Інтерв’ю
Марк Фейгін
Путін так далеко зайшов, що будь-яке відігравання назад буде пов’язане з втратою обличчя, - Марк Фейгін
16:19
Зеленський
Не хворійте, добре їжте, носіть капелюха: Зеленський перед Іграми у Пекіні звернувся до українських олімпійців
15:49
зима, мороз
Синоптик Наталка Діденко попередила, що до України повертаються морози
15:45
Інтерв’ю
Поліція
Дефіцит якісних кадрів у поліції зростає, − Артем Шевченко
15:34
Дмитро Кулеба
Кулеба пояснив, якими будуть наслідки визнання Росією "ДНР" та "ЛНР"
15:21
Андрій Шевченко
Шевченко став головним претендентом на посаду тренера збірної Польщі, - Sportowe Fakty
15:06
Мураєв
Полювання на "кротів". Як Британія і США Мураєва як російського агента викрили
15:02
Ексклюзив
Метью Брайза
Путін знає, що українське суспільство готове чинити опір вторгненню, - Метью Брайза
Більше новин