Забруднення повітря: і знову Кременчук обійшов Полтаву, а Горішні Плавні – останні в рейтингу
Поки фіолетова команда Малецького продовжує нести нісенітницю про перевищення рівня радіації на гірничо-збагачувальних комбінатах і забруднене пилом повітря у Горішніх Плавнях, ситуація у Кременчуку стає все більш загрозливою
Щороку Центральна геофізична обсерваторія ім. Бориса Срезневського оприлюднює дані про екологічне становище в Україні, передає "Кременчуцька газета".
Екологічний стан в Україні стрімко погіршується. Дані по Кременчуку теж невтішні.
Відповідну оцінку проводили у 39 містах країни за даними мережі спостережень гідрометеорологічної служби на 129 стаціонарних постах. В атмосферному повітрі визначався вміст 22 забруднювальних речовин. За цими даними спостерігається перевищення середньодобової гранично допустимої концентрації формальдегіду, діоксиду азоту, фенолу, оксиду вуглецю та інших. Згідно з дослідженнями, у Кременчуці за 6 місяців зафіксували випадки перевищення формальдегіду, а також діоксиду азоту.
Фахівці назвали міста-лідери в питанні брудного повітря. У І півріччі 2020 року в Маріуполі Донецької області рівень забруднення (за комплексним індексом забруднення атмосфери) оцінювався як дуже високий. У 10-ти інших містах – високий. Це Кам’янське, Одеса, Дніпро, Кривий Ріг, Київ, Миколаїв, Херсон, Черкаси, Запоріжжя, Кременчук. Дуже високий та високий рівень забруднення повітря був обумовлений здебільшого значними середніми концентраціями формальдегіду, діоксиду азоту, фенолу, фтористого водню, оксиду вуглецю, завислих речовин.
Як видно з таблиці комплексного індексу забруднення атмосферного (КІЗА) повітря міст України, Кременчук випереджає Полтаву. Наше місто на 11 місці, а обласний центр – на 24. А ось Горішні Плавні не перший рік – на останньому місці рейтингу. Це значить, що повітря у цьому сусідньому місті чистіше, ніж у нас (порівняно з 2019 роком ситуація не змінилася – авт.).
У цілому ж дослідження вказують на те, що загальний рівень забруднення атмосферного повітря у містах України (за КІЗА) у І півріччі 2020 року оцінювався як підвищений. Порівняно з аналогічним періодом минулого року він дещо знизився, перетнувши межу з "високого" до "підвищеного" (з 7,1 до 6,9) за рахунок зниження вмісту фтористого водню.
Як контролюють стан атмосферного повітря на місцевому рівні.
Варто згадати, що у Кременчуці працює лабораторія спостережень за забрудненням атмосферного повітря (ЛСЗА Кременчук) Полтавського обласного центру з гідрометеорології.
Із "Довідки про стан забруднення атмосферного повітря у Кременчуці за 2020 рік", яку оприлюднив відділ екологічної безпеки на сайті міськвиконкому, систематично проводили відбір проб повітря на чотирьох стаціонарних постах: ПСЗ №1 – вул. Молодіжна, 9; ПСЗ №2 – вул. Лікаря Богаєвського, 2; ПСЗ №4 – вул. Шевченка, 22/30; ПСЗ №5 – вул. І. Приходька, 89.
Згідно з державною Програмою спостережень за забрудненням атмосферного повітря, проби відбирали щоденно, крім неділь та святкових днів 2-4 рази на добу. Визначається 10 забруднювальних домішок. Основні – пил недиференційований за складом, ангідрид сірчистий (діоксид сірки), оксид вуглецю, діоксид азоту. Специфічні – сульфати, оксид азоту, фенол, сажа, аміак, формальдегід. Додатково відбираються проби на визначення вмісту важких металів та бензопірену.
За минулий рік відібрано та проаналізовано 23 тис 621 проб атмосферного повітря у Кременчуці. За результатами спостережень на стаціонарних постах, загальний рівень забруднення атмосферного повітря міста в цілому за 2020 рік за індексом забруднення (ІЗА) характеризувався як підвищений.
Домішками, які найбільше зумовлювали забруднення приземного шару атмосфери, виявилися формальдегід, діоксид азоту, пил, оксид азоту, оксид вуглецю. Індекс забруднення по цих речовинах становив 6,98. Порівняно з 2019 роком збільшився (було – 6,24) за рахунок зростання середнього вмісту формальдегіду (про це писали вище, авт.). Рівень забруднення повітря в районі розташування ПСЗ №2 (вул. Лікаря Богаєвського) виявився найбільшим (ІЗА = 9,28) та оцінювався як високий, в інших районах міста – підвищений (ПСЗ №1 – 6,8; ПСЗ №4 – 6,2; ПСЗ №5 – 5,5).
Тема забруднення повітря близька багатьом мешканцям Кременчука: з настанням тепла сморід заважає нормально жити. Ситуація не змінюється роками. Нещодавно на засіданні робочої групи з координації діяльності у сфері охорони довкілля, що пройшло в мерії Кременчука, серед іншого торкнулися цього питання. Депутати нагадали, що ще в 2016 році підприємства Північного промвузла, яких підозрювали у викидах, що спричиняють сморід, зобов’язали до 2017 року обладнати джерела викидів автоматичними системами спостереження. Однак цього не зроблено, незважаючи на те, що вже закінчилась дія міської програми, в якій чітко прописали конкретні пункти по кожному з підприємств Північного промвузла, які потрібно виконати. Уже і нову програму готують – а віз і нині там.
Немає і результатів розслідування. 5 років тому його розпочали за фактом забруднення атмосферного повітря невстановленими особами у Кременчуці. Тоді призначили низку експертиз в Інституті судових експертиз ім. Бокаріуса. Зараз їх результати вже отримали. Проводяться подальші слідчі дії і заходи, аби встановити коло контактних осіб. У мерії Кременчука також повідомляють, що підозру нікому не винесли. Справа перебуває на контролі у вищих правоохоронних органах.
- Актуальне
- Важливе