Загинула Манана Асламазян
Пишуть, що її збила машина у Єревані
Ми познайомилися з Мананою у 1992 році. Ми - це я і Дора Хом’як, які тоді почали створювати незалежне телебачення в Україні. Мені було 24, Дорі - ще менше. Ми засновували УНІАН, Центр творчого телебачення, програму "Вікна", робили перші тренінги з журналістики. Дора, яку зараз знають, як керівницю однієї з найбільших благодійних організацій Razom for Ukraine залучила до роботи в Україні американську нонпрофітну організацію Інтерньюз, ми створили у Києві представництво.
А в Москві Інтерньюз очолила Манана, яка до цього була відомим театральним адміністратором.
Ми багато сперечалися. Союз лише розпався, але Москва залишалася центром для представництв західних компаній і фондів. Ми не хотіли, щоб український Інтерньюз підпорядковувався російському. Так і зробили. Російським і усіма іншими офісами у країнах СРСР керувала Манана, український напряму працював з США.
Але з Мананою залишилися друзями. Ми разом входили у борд Інтерньюз Інтернешнл, разом розвивали незалежне телебачення.
Стратегія була така: ми вчили журналістів на тренінгах, допомагали місцевим незалежним станціям стати на ноги, вперше підтримали документалістику. І багато іншого робили. Інтерньюз об‘єднав багатьох творчих людей.
У Києві, наприклад незалежним станціям допомагав Володимир Нечипорук. Зараз у Володі зовсім інше амплуа організатора найбільших фестивалів моди і волонтера. Тренінгами займався Костянтин Квурт, а документальні фільми на нашій базі знімали відомі вже молоді режисери, серед яких - Олександр Роднянський, Олесь Санін, який взагалі почав тут творчу роботу під керівництвом Сергія Буковського.
Схожа ситуація була у російському Інтерньюзі. Там народжувалося незалежне російське телебачення. Мережа незалежних телекомпаній повстала по всій Росії і стала альтернативою державному телебаченню. Тоді, на початку 90-х, альтернативне місцеве телебачення створювали Аркадій Майофіс у Томську (його теж переслідували і він виїхав в Ізраїль), а Ігор Мішин - у Єкатеринбурзі. Мішин зараз віце-президент МТС, відомий продюсер і менеджер.
Згодом разом з менеджерами станцій почали будуватися загальнонаціональні телекомпанії. У Росії - Рен-ТВ, у нас - СТБ.
Але автократичним лідерам заважало непідконтрольне телебачення і структури, які його підтримували. Якщо у Києві Інтерньюз працює досі, то в Москві його давно заборонили.
У 2007 році Манана поверталася з відрядження і мала з собою 9500 євро. А можна було 10000 доларів. Це стало підставою порушення кримінальної справи. Манана Асламазян виїхала в Париж. Інтерньюз Путін розгромив. Свобода слова для нього - найстрашніше явище.
Можна сказати, що розгром НТВ, закриття Інтерньюз і переслідування Манани Асламазян, яку підтримували листами тисячі громадських і культурних діячів стали маркерами побудови цього злочинного путінського режиму.
Манана виграла справу у суді найвищої інстанції, який роз‘яснив, що вона адміністративна, а не кримінальна. Адвоката Манани побили, Інтерньюз у Росії ніхто не відновлював.
Після початку путінської широкомасштабної агресії відійшли люди, які розвалили Союз. Шушкевич, Кравчук, ось щойно Горбачов.
Смерть Манани, людини, яка стала символом підтримки свободи слова у Росії - знакова і дуже трагічна подія. Я не знаю, чи це випадковість. Але я знаю, що робота Манани заклала вміння любити свободу у серця багатьох людей.
- Актуальне
- Важливе