OPINION

Зарплат без допомоги не буде. Колонка Віталія Портникова

28 грудня, 2023 четвер
07:15

Очільниця українського Міністерства економіки Юлія Свириденко повідомила, що в разі, якщо західна допомога не надійде вчасно, українському урядові доведеться затримати виплату бюджетних зарплат, а також, можливо, пенсії. Рішення про це буде ухвалюватися із врахуванням того, наскільки швидким буде отримання допомоги від Сполучених Штатів та Європейського союзу

Зміст

Зараз більш-менш упевнено можна говорити виключно про те, що рішення про допомогу Європейського Союзу, навіть, якщо його заблокує Угорщина, може бути ухваленим після надзвичайного саміту Європейського Союзу першого лютого. Саме на цьому саміті керівники країн-членів Європейського Союзу або зможуть дійти згоди щодо одноголосного рішення про виділення фінансової вимоги Україні у розмірі 50 млрд євро, або ж ухвалити рішення про відповідальність кожної з країн, в разі, якщо Угорщина знову заблокує це рішення.

Щодо того як будуть розвиватися події в американському конгресі зараз сказати не може ніхто. Звичайно, можна сподіватися, що після різдвяних канікул американський сенат ухвалить рішення про допомогу України у розмірі 60 мільярдів доларів, однак для цього потрібно, щоб демократи та республіканці досягли згоди щодо цілого пакета рішень, які стосуються насамперед ситуації на кордоні Сполучених Штатів Америки та мексиканських Сполучених Штатів. Якщо ж таке рішення не буде ухвалене і демократи не зможуть вчасно домовитися з республіканцями - це може змінити ситуацію із виділенням допомоги для України, або ж відкласти її на невизначений термін. Залишається тільки сподіватися, що американські законодавці усвідомлюють важливість цієї допомоги для України, навіть не тільки з точки зору опору нашої держави російської агресії, але і з точки зору самого виживання української державності, як такої.

Зараз, коли західної допомоги немає, стає абсолютно очевидним для кожного громадянина України, що економіка з лютого 2022 року існувала на штучному диханні. Виплати зарплат десяткам тисяч бюджетників і пенсіонерів, так чи інакше, підтримували купівельну здатність населення, люди намагалися жити в умовно нормальному світі, хоча цей нормальний світ забезпечувався виключно грошима наших західних союзників. Своєю чергою, як ми розуміємо, купівельна спроможність однієї частини населення створювала купівельну спроможність іншій, підтримувала сферу послуг, бізнес. Якщо купівельна спроможність великої частини громадян, які отримують гарантовані бюджетні зарплати та пенсії зменшиться, що люди змушені будуть, як то кажуть, відкладати на "чорний день", або місяцями чекати своїх зарплат - це може призвести до кричущих змін і в економічній ситуації, і в наявності робочих місць у приватному секторі (безробіття в Україні й так вже достатньо велике), і, звичайно, це може створити проблеми із захистом України.

Уряд обіцяє виділяти гроші на оборону у першу чергу, однак і раніше, про це також потрібно пам'ятати, зарплатня українським військовослужбовцям виділялася саме з державного бюджету України. Ця зарплатня, як й інші розходи на оборону, були пов'язані саме із податками українських громадян, якщо цих податків буде менше, таким чином і меншою буде спроможність держави щодо утримання Збройних сил України: щодо розходів, як на самих військовослужбовців, так і на потреби військового бюджету. Будемо пам'ятати, що західна допомога стосується ще й військово-технічної допомоги України - це не тільки гроші, які дозволяють підтримувати українську економіку на плаву, це ще й та зброя з якою українська армія бореться із російським окупантом.

Щодо слів очільниці Міністерства економіки, потрібно ставитися, як до цієї реальності з якою ми зіштовхнулися саме тому, що ймовірно багато хто не усвідомлював, що Україна може опиратися Російській Федерації тільки тоді, коли вона є частиною цивілізованого світу; що боротьба з російською агресією проти України - це наша спільна справа із Європейським Союзом та Сполученими Штатами. У цій ситуації потрібно поставити чимало запитань західним політикам. Захід і так робить все можливе, щоб не опинитися у прямому зіткненні з Російською Федерацією. Стратегія Заходу сьогодні, щоб українці захищали свою землю насамперед і виключно власними зусиллями, щоб у конфлікті з Російською Федерацією не брали участь військовослужбовці країн НАТО, бо з точки зору провідних керівників західних країн - це може призвести до руйнівного конфлікту між Заходом і Росією із застосуванням стратегічної ядерної зброї та зникненням великої частини нашої цивілізації буквально у лічені дні, або ж навіть години.

Проте якщо Захід не хоче допустити такої карколомної катастрофи, яка призведе до загибелі десятків мільйонів людей у Європі та Північній Америці, то, здається, можна було б подумати про виділення Україні допомоги, яка не є кричуще важливою для державних бюджетів Сполучених Штатів, чи країн Європейського Союзу, що аж ніяк не позначається на добробуті громадян країн, які саме завдяки опору України відсувають від себе можливий конфлікт цивілізації із невідомими наслідками для західних країн і мова може йти не тільки про Третю світову війну.

Ми розуміємо, що від ядерного конфлікту зі Сполученими Штатами та іншими країнами можуть утримуватися самі керівники Російської Федерації. Мова йде про розширення конфліктів, про гібридні війни, про амбіції Росії, які будуть зростати в разі того, що Російській Федерації вдасться перемогти Україну у нерівній, якщо не буде західної допомоги, боротьбі та приєднати територію ненависної Володимиру Путіну країни до нової Російської імперії.

Економічна допомога - це така ж сама частина опору російському вторгненню, як і зброя, і як голосування у міжнародних організаціях на підтримку України не менш вагома частина, ніж зброя і підготовка українських воїнів до подальшої боротьби з російською навалою в ситуації, коли президент Російської Федерації Володимир Путін зациклений на довготривалій війні на виснаження. Дуже хочеться, щоб не тільки українці повернулися до реальності та усвідомили значення західної допомоги для їхнього власного виживання, а щоб насамперед до цієї реальності повернулися західні політики.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.12
    Купівля 41.12
    Продаж 41.55
  • EUR
    Купівля 44.66
    Продаж 45.26
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
4 листопада
00:49
Оновлено
Супермаркет "Рост" у Харкові після влучання поблизу із ним КАБа (вечір 03.11.24)
Нічна атака РФ: у Харкові через удар по супермаркету 13 постраждалих, на Харківщині зруйновано під'їзд будинку - під завалами є люди
00:18
Камала Гарріс
Гарріс достроково проголосувала на виборах президента США
00:02
Оновлено
Вибори в Молдові, Мая Санду і Олександр Стояногло
У Молдові підрахували бюлетені з 95% дільниць: Санду - 51,83%, Стояногло - 48,17%,
2024, неділя
3 листопада
23:29
Ексклюзив
замах на Трампа
До останнього буде невідомо, як проголосує Пенсильванія, - журналістка Еспресо з США про вибори президента
23:22
Володимир Зеленський
"Ми знаємо про десятки тисяч": Зеленський звернувся до партнерів щодо повернення українських дітей з полону РФ
23:12
Ексклюзив
Майя Санду
"Це практично були вибори: усі проти Маї Санду": колишній прем'єр-міністр з питань реінтеграції Молдови Кульминський
22:50
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби на фронті зафіксували 160 боєзіткнень, 72 з них - на Курахівському напрямку
22:28
Валькірія та Берсерк
"Разом кохали, разом "на щиті": на війні проти росіян загинули наречені з Третьої штурмової - медикиня "Валькірія" та військовий "Берсерк"
21:52
У британській розвідці розповіли, з якими проблемами можуть зіткнутися солдати КНДР на фронті в Україні
21:36
Ексклюзив
Камала Гарріс
"У багатьох сенсах Гарріс - це енігма": експосол у США Шамшур
21:17
Посольство Фінляндії у Москві
У Москві на паркані посольства Фінляндії написали "Аланд - наш": що це означає й чому напис був шведською
21:03
Такер Карлсон
Такер Карлсон заявив, що на нього "напав демон", залишивши "сліди кігтів"
20:53
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
У Південній Кореї дізналися, як РФ розрахується з КНДР за відправку військових на війну в Україну
20:38
Ексклюзив
росія
"Росіяни намагаються представити Росію як велику чорну коробку": соціолог Шульга
20:29
Володимир Путін
Жоден результат виборів у США не змусить Путіна сісти за стіл перемовин, - CNN
20:23
Огляд
на фото дим у порту Бердянська
Уражена військова база в тимчасово окупованому Луганську, бавовна в Криму та БПЛА над низкою областей РФ: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:15
Оновлено
"Карпати" - "Лівий Берег" 3:0 (02.11.2024)
"Динамо" розбило "Інгулець": розклад і результати матчів 12-го туру УПЛ
20:04
OPINION
Мовна ідентичність як засіб виживання
19:53
Оновлено
комендантська година
Окупанти подовжили комендантську годину на ТОТ Запорізької області, а у Бердянську посилили контрдиверсійний режим
19:33
Ексклюзив
прихильники Трампа
"Фактор прихованого виборця Трампа": політолог Сушко пояснив, що це таке, та чи вплине він на цьогорічні вибори
19:29
Вибори у Молдові
Вибори президента Молдови: міст через Дністер з Придністров'я перекрили вдруге за день, невідомі "заміновують" дільниці в країні та за кордоном
19:07
Наталія Поклонська
Очільник РПЦ Гундяєв звинуватив експрокурорку окупованого Криму Поклонську в зневазі до "цінностей руского міра": що сталося
18:52
Пакистан, Лахор
У пакистанському місті Лахор через рекордний рівень забруднення повітря на тиждень закрили початкові школи
18:30
Інтерв’ю
Володимир Путін
В РФ є економічні й кадрові проблеми, але Путін все одно хоче продовжувати війну, - політолог Морозов
18:04
OPINION
"Тихі виборці" - секретна зброя обох кандидатів на виборах у США
18:03
Колишній військовий комісар Євген Борисов
Ексочільник Одеського ТЦК Борисов, сидячи в СІЗО, намагався оформити собі інвалідність, - ЗМІ
17:56
новини Львівщини
Росіяни били КАБами по населених пунктах Золочівської громади на Харківщині: є пошкодження
17:42
Ексклюзив
економіка
"Для країни, яка третій рік воює, у нас прекрасна економічна ситуація": що каже економіст Непран
17:30
Інтерв’ю
Стає дедалі ймовірніше, що США можуть переглянути свою позицію щодо членства України в НАТО, - дипломат Брайза
17:26
Повенб в Іспанії
Постраждалі від повені у Валенсії закидали брудом короля й королеву Іспанії та президента уряду Санчеса
16:18
Дональд Трамп та Камала Гарріс, дебати
Трамп і Гарріс мають майже однакову підтримку серед виборців у ключових штатах, - опитування NYT
16:16
Крим
Росіяни почали використовувати покинутий командний пункт Чорноморського флоту в Севастополі, - Атеш
16:03
OPINION
Навіщо нам підкидають "зацифровану" корупцію
15:42
Ексклюзив
гроші
Закон про підвищення податків є неконституційним, - аналітик Несходовський
15:27
"Європа не зможе залишатися провоєнною": Орбан спрогнозував, що в разі перемоги Трампа залученість заходу до війни в Україні зменшиться
15:23
погода мокрий сніг зима
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, в яких областях засніжить наступного тижня
15:10
Виборці з Придністров'я на дільниці для голосування у Варниці
Президентські вибори у Молдові: виборців з підконтрольного РФ Придністров'я організовано завозять на дільниці, а молдаван Москви відправили літаком до Мінська
15:01
ізраїль обстріл
"Хезболла" випустила по півночі Ізраїлю 60 ракет
15:01
Ексклюзив
мобілізація
Нам терміново потрібно змінювати систему мобілізації та підготовки військовозобовʼязаних громадян, - капітан запасу ВМС ЗС України Риженко
15:00
Пошкоджений навчальний корпус ННІЖ та ІМВ у Києві
Після нічної атаки "шахедів" вибито вікна у корпусі Інституту журналістики та Інституту міжнародних відносин Університету Шевченка: студентів переводять на дистанційку
Більше новин