Інтерв’ю

Здобули духовну незалежність, але не позбулися російського впливу: релігієзавець Горєвой підсумував 4 років діяльності ПЦУ

Тетяна Яворська
15 грудня, 2022 четвер
14:44

Православна церква України сьогодні святкує свій день народження. 15 грудня 2018 року у Софії Київський відбувся Об'єднавчий собор, на якому представники Київського патріархату, Автокефальної церкви та частини Московського патріархату об'єдналися в Помісну церкву України. Того ж дня обрали Патріарха ПЦУ, ним став митрополит Епіфаній. Цю подію нині прирівнюють до здобуття Україною духовної незалежності

Зміст

"Еспресо" поспілкувався з релігієзнавцем Дмитром Горєвим, аби дізнатись, які основні здобутки ПЦУ за ці 4 роки і що, натомість, зробити не вдалося.

Перед Собором охоронці Новинського викрали митрополита

Зараз, коли минуло 4 роки, як можна оцінити Об'єднавчий собор 2018 року? Наскільки знаковою подією в історії України він став?

Це – унікальна подія, яка за своєю суттю приблизно така сама, як проголошення Акту про незалежність України, підтвердженого на всеукраїнському референдумі. Бо тут йдеться про духовну незалежність. Розуміємо, що вплив російської церкви є й надалі. Та, зрештою, й після проголошення незалежності довгий час після 1991 року ми бачили російський політичний вплив. Одномоментне релігійне чи церковне проголошення незалежності також не означає позбавлення сусідського впливу. Як зараз є московський патріархат, так і тоді були проросійські політичні сили. Але історія показала, що з часом ми все ж позбавляємось цього впливу. Тим більше, що цього року ми максимально позбавляємось всього російського всередині країни. Я сподіваюсь, що в релігійній і політичній сфері ми повністю позбавимось московського сліду.

На Соборі чекали, що буде близько 10-ти єпископів від Московського патріархату. Прийшло лише двоє – Олександр Драбинко і Симеон Шостацький. Чому так? 

Їх залякувало їхнє церковне керівництво. Когось майновими, когось фінансовими справами. От, до прикладу, з Симеоном Вінницьким, який перейшов до ПЦУ.  Його кошмарили в судах, просто намагаються забрати все єпархіальне майно. А єпархія – це не тільки церковне майно, а й те, де живе єпископ. Такі речі свідчили про те, що вони шантажем погрожували викинути людину на вулицю. Можливо, на когось був якийсь компромат. Ми розуміємо, після скандалу в Чернівцях, що далеко не всі ті з московського патріархату, хто в рясах, є святими людьми. От загальновідомо, що прибувши на собор, митрополит подільський Агапіт в ніч перед зібранням, зупинився в готелі на Подолі й був просто фізично викрадений приватними охоронцями Новинського. Тобто є багато факторів, чому єпископи не взяли чи не могли взяти участь в об'єднавчому соборі.

Кандидатура Епіфанія як глави об'єднаної церкви як з'явилася? Це був якийсь компроміс між очільниками УПЦ КП і УАПЦ Філаретом і Макарієм?

По-перше, була позиція Вселенського патріархату, що це не мають бути очільники церков. Ані Філарет, ані Макарій не можуть обіймати посади. Онуфрій мав таку можливість, але нею не скористався. Епіфаній на той час вже 5 років був патріаршим намісником, а, оскільки на об'єднавчому соборі більшість єпископів була з київського патріархату, то Епіфаній і переміг.

"Люди часто йдуть до церкви, "де гарно співають", не задумуючись про патріархат"

Після собору й отримання томоса деякі парафії почали переходити із московського патріархату до Православної церкви України. Як би ви оцінили масовість цього переходу?

Спочатку перейшло близько вісімдесяти-ста парафій. Після собору ще десь 500 парафій. Від початку повномасштабної агресії, за квітень-травень, коли ситуація більш-менш стабілізувалась, перейшло ще пів тисячі парафій. Останній перехід був у грудні. Тому сказати зараз, що переходи повністю зупинились, не можна. Але вони дуже сильно уповільнились. Якщо це були десятки й сотні, то зараз це вже поодинокі випадки. Процес іде, але повільно. 

Що потрібно було зробити, чи ще потрібно зробити ПЦУ, аби віряни охочіше переходили від московського патріархату? 

Проблема в тому, що дуже багато людей не знають, до якої церкви вони ходять. Вони бачать, що написано "Українська православна церква" і думають, що це українська церква. А насправді це московський патріархат. 

Я їздив Київською областю, а саме Лівобережжям, спілкувався з вірянами московського патріархату. І єдиною умовою, яку мені поставили священники, щоб дати дозвіл у храмі спілкуватись з парафіянами, було те, щоб не питати конфесійну приналежність, тобто до якої церкви вони належать. Мовляв, тоді вони почнуть ставити питання, "а що це московський патріархат", "ми ж не такі", почнуться зайві питання, а "нам цього не треба". Відповідно, я зробив висновок, що частина пастви дійсно не знає, до якої церкви вони належать. Це – реальна ситуація з якою я зустрівся в полі, як то кажуть. 

Чи не вважаєте дивним, що під час відкритої агресії Росії, досі найбільше парафій в Україні має церква московського патріархату? 

Значна частина парафіян, які ходять у церкву на Сході та Півдні до московського патріархату, то не постійні парафіяни, а так звані "захожани". Йдуть в церкву на Різдво, Великдень, Водохреща, Вербну Неділю, Спас, тобто коли треба освятити щось. В них не дуже сильна релігійна ідентичність і невисокий рівень релігійної освіти. Йдуть до церкви, яка найближча до їхньої домівки, або до тієї, яка найгарніша в місті, де гарно співають. А про те, яка це церква, вони не дуже задумуються. Зараз вони починають прозрівати – виявляється всі ці роки вони ходили на великі свята до церкви московського патріархату. Тепер, після всіх цих обшуків починають задумуватись. Гадаю, це дуже істотно вплине на відвідуваність церков московського патріархату.

"Після люстрації в московському патріархаті ПЦУ та УПЦ могли б об'єднатися"

Визнання Православної церкви України іншими церквами також є важливим фактором. Наскільки вагомими є успіхи ПЦУ тут?

ПЦУ визнав вселенський патріархат, який і надав Томос. Визнала друга "за честю" кафедра в православ'ї – Олександрійський патріархат. Визнала давня Кіпрська церква і церква Греції. Було ще також опосередковане визнання – наприклад, єпископ із чеської церкви співслужив разом з Епіфанієм, що фактично означає визнання його, як предстоятеля. Були єпископи Болгарської церкви, які під час богослужіння поминали Епіфанія, а це є також факт визнання. Був також візит до Лондона, коли митрополита Епіфанія запросив місцевий єпископ, який опікується Грузинською церквою у Британії. І він демонстрував, що визнає Епіфанія не тільки церковнослужителем, а й предстоятелем. Це – окремі позиції єпископів, але вони свідчать про певні настрої. З політичних і геополітичних мотивів не всі єпископи ще визнали ПЦУ, але на неофіційному рівні їхня реакція цілком демонструє підтримку Православної церкви України. 

Що не вдалося зробити ПЦУ за ці 4 роки? І які натомість основні здобутки?

Основні здобутки – це те, що ПЦУ дійсно змогла об'єднати київський патріархат, УАПЦ і невелика частина УПЦ МП в одну церкву. Об'єднання насправді відбулося і вдалося. Як на мене, те, що не вдалось – поки слабка зовнішня церковна політика (тобто контакти з іншими помісними церквами). Також питання щодо діаспори й представництва ПЦУ в міжнародних діаспорах. Проблема в тому, що всі ці нюанси одна людина, Євстратій Зоря, не може вирішувати самостійно. Всім займатись і покрити всі запити – це дуже складно. Як на мене, варто працювати на те, аби мати солідніший відділ зовнішніх зв'язків і більший штат.

В якому напрямку розвиватиметься ПЦУ далі? Чи буде йти мова про об'єднання з московським патріархатом чи чекатимуть на падіння УПЦ МП у зв'язку з останніми обшуками, законопроєктами про заборону?

Важко сказати. Наскільки я бачу по суспільних настроях, то немає особливого запиту чи бажання ні з боку московського патріархату на об'єднання, ні з боку суспільства. Допускаю, що влада зможе посприяти цьому питанню. Не виключаю об'єднання, але лише тоді, коли після люстрації найбільш агресивних промосковських осіб, залишаться притомні. Лише з такими можна об'єднуватись. 

Стежте за подіями в Україні та світу разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.12
    Купівля 41.12
    Продаж 41.55
  • EUR
    Купівля 44.66
    Продаж 45.26
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
4 листопада
00:33
Оновлено
Супермаркет "Рост" у Харкові після влучання поблизу із ним КАБа (вечір 03.11.24)
Нічна атака РФ: у Харкові через удар по супермаркету 11 постраждалих, на Харківщині зруйновано під'їзд будинку - під завалами є люди
00:18
Камала Гарріс
Гарріс достроково проголосувала на виборах президента США
00:02
Оновлено
Вибори в Молдові, Мая Санду і Олександр Стояногло
У Молдові підрахували бюлетені з 95% дільниць: Санду - 51,83%, Стояногло - 48,17%,
2024, неділя
3 листопада
23:29
Ексклюзив
замах на Трампа
До останнього буде невідомо, як проголосує Пенсильванія, - журналістка Еспресо з США про вибори президента
23:22
Володимир Зеленський
"Ми знаємо про десятки тисяч": Зеленський звернувся до партнерів щодо повернення українських дітей з полону РФ
23:12
Ексклюзив
Майя Санду
"Це практично були вибори: усі проти Маї Санду": колишній прем'єр-міністр з питань реінтеграції Молдови Кульминський
22:50
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби на фронті зафіксували 160 боєзіткнень, 72 з них - на Курахівському напрямку
22:28
Валькірія та Берсерк
"Разом кохали, разом "на щиті": на війні проти росіян загинули наречені з Третьої штурмової - медикиня "Валькірія" та військовий "Берсерк"
21:52
У британській розвідці розповіли, з якими проблемами можуть зіткнутися солдати КНДР на фронті в Україні
21:36
Ексклюзив
Камала Гарріс
"У багатьох сенсах Гарріс - це енігма": експосол у США Шамшур
21:17
Посольство Фінляндії у Москві
У Москві на паркані посольства Фінляндії написали "Аланд - наш": що це означає й чому напис був шведською
21:03
Такер Карлсон
Такер Карлсон заявив, що на нього "напав демон", залишивши "сліди кігтів"
20:53
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
У Південній Кореї дізналися, як РФ розрахується з КНДР за відправку військових на війну в Україну
20:38
Ексклюзив
росія
"Росіяни намагаються представити Росію як велику чорну коробку": соціолог Шульга
20:29
Володимир Путін
Жоден результат виборів у США не змусить Путіна сісти за стіл перемовин, - CNN
20:23
Огляд
на фото дим у порту Бердянська
Уражена військова база в тимчасово окупованому Луганську, бавовна в Криму та БПЛА над низкою областей РФ: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:15
Оновлено
"Карпати" - "Лівий Берег" 3:0 (02.11.2024)
"Динамо" розбило "Інгулець": розклад і результати матчів 12-го туру УПЛ
20:04
OPINION
Мовна ідентичність як засіб виживання
19:53
Оновлено
комендантська година
Окупанти подовжили комендантську годину на ТОТ Запорізької області, а у Бердянську посилили контрдиверсійний режим
19:33
Ексклюзив
прихильники Трампа
"Фактор прихованого виборця Трампа": політолог Сушко пояснив, що це таке, та чи вплине він на цьогорічні вибори
19:29
Вибори у Молдові
Вибори президента Молдови: міст через Дністер з Придністров'я перекрили вдруге за день, невідомі "заміновують" дільниці в країні та за кордоном
19:07
Наталія Поклонська
Очільник РПЦ Гундяєв звинуватив експрокурорку окупованого Криму Поклонську в зневазі до "цінностей руского міра": що сталося
18:52
Пакистан, Лахор
У пакистанському місті Лахор через рекордний рівень забруднення повітря на тиждень закрили початкові школи
18:30
Інтерв’ю
Володимир Путін
В РФ є економічні й кадрові проблеми, але Путін все одно хоче продовжувати війну, - політолог Морозов
18:04
OPINION
"Тихі виборці" - секретна зброя обох кандидатів на виборах у США
18:03
Колишній військовий комісар Євген Борисов
Ексочільник Одеського ТЦК Борисов, сидячи в СІЗО, намагався оформити собі інвалідність, - ЗМІ
17:56
новини Львівщини
Росіяни били КАБами по населених пунктах Золочівської громади на Харківщині: є пошкодження
17:42
Ексклюзив
економіка
"Для країни, яка третій рік воює, у нас прекрасна економічна ситуація": що каже економіст Непран
17:30
Інтерв’ю
Стає дедалі ймовірніше, що США можуть переглянути свою позицію щодо членства України в НАТО, - дипломат Брайза
17:26
Повенб в Іспанії
Постраждалі від повені у Валенсії закидали брудом короля й королеву Іспанії та президента уряду Санчеса
16:18
Дональд Трамп та Камала Гарріс, дебати
Трамп і Гарріс мають майже однакову підтримку серед виборців у ключових штатах, - опитування NYT
16:16
Крим
Росіяни почали використовувати покинутий командний пункт Чорноморського флоту в Севастополі, - Атеш
16:03
OPINION
Навіщо нам підкидають "зацифровану" корупцію
15:42
Ексклюзив
гроші
Закон про підвищення податків є неконституційним, - аналітик Несходовський
15:27
"Європа не зможе залишатися провоєнною": Орбан спрогнозував, що в разі перемоги Трампа залученість заходу до війни в Україні зменшиться
15:23
погода мокрий сніг зима
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, в яких областях засніжить наступного тижня
15:10
Виборці з Придністров'я на дільниці для голосування у Варниці
Президентські вибори у Молдові: виборців з підконтрольного РФ Придністров'я організовано завозять на дільниці, а молдаван Москви відправили літаком до Мінська
15:01
ізраїль обстріл
"Хезболла" випустила по півночі Ізраїлю 60 ракет
15:01
Ексклюзив
мобілізація
Нам терміново потрібно змінювати систему мобілізації та підготовки військовозобовʼязаних громадян, - капітан запасу ВМС ЗС України Риженко
15:00
Пошкоджений навчальний корпус ННІЖ та ІМВ у Києві
Після нічної атаки "шахедів" вибито вікна у корпусі Інституту журналістики та Інституту міжнародних відносин Університету Шевченка: студентів переводять на дистанційку
Більше новин