Інтерв’ю

Здобули духовну незалежність, але не позбулися російського впливу: релігієзавець Горєвой підсумував 4 років діяльності ПЦУ

Тетяна Яворська
15 грудня, 2022 четвер
14:44

Православна церква України сьогодні святкує свій день народження. 15 грудня 2018 року у Софії Київський відбувся Об'єднавчий собор, на якому представники Київського патріархату, Автокефальної церкви та частини Московського патріархату об'єдналися в Помісну церкву України. Того ж дня обрали Патріарха ПЦУ, ним став митрополит Епіфаній. Цю подію нині прирівнюють до здобуття Україною духовної незалежності

Зміст

"Еспресо" поспілкувався з релігієзнавцем Дмитром Горєвим, аби дізнатись, які основні здобутки ПЦУ за ці 4 роки і що, натомість, зробити не вдалося.

Перед Собором охоронці Новинського викрали митрополита

Зараз, коли минуло 4 роки, як можна оцінити Об'єднавчий собор 2018 року? Наскільки знаковою подією в історії України він став?

Це – унікальна подія, яка за своєю суттю приблизно така сама, як проголошення Акту про незалежність України, підтвердженого на всеукраїнському референдумі. Бо тут йдеться про духовну незалежність. Розуміємо, що вплив російської церкви є й надалі. Та, зрештою, й після проголошення незалежності довгий час після 1991 року ми бачили російський політичний вплив. Одномоментне релігійне чи церковне проголошення незалежності також не означає позбавлення сусідського впливу. Як зараз є московський патріархат, так і тоді були проросійські політичні сили. Але історія показала, що з часом ми все ж позбавляємось цього впливу. Тим більше, що цього року ми максимально позбавляємось всього російського всередині країни. Я сподіваюсь, що в релігійній і політичній сфері ми повністю позбавимось московського сліду.

На Соборі чекали, що буде близько 10-ти єпископів від Московського патріархату. Прийшло лише двоє – Олександр Драбинко і Симеон Шостацький. Чому так? 

Їх залякувало їхнє церковне керівництво. Когось майновими, когось фінансовими справами. От, до прикладу, з Симеоном Вінницьким, який перейшов до ПЦУ.  Його кошмарили в судах, просто намагаються забрати все єпархіальне майно. А єпархія – це не тільки церковне майно, а й те, де живе єпископ. Такі речі свідчили про те, що вони шантажем погрожували викинути людину на вулицю. Можливо, на когось був якийсь компромат. Ми розуміємо, після скандалу в Чернівцях, що далеко не всі ті з московського патріархату, хто в рясах, є святими людьми. От загальновідомо, що прибувши на собор, митрополит подільський Агапіт в ніч перед зібранням, зупинився в готелі на Подолі й був просто фізично викрадений приватними охоронцями Новинського. Тобто є багато факторів, чому єпископи не взяли чи не могли взяти участь в об'єднавчому соборі.

Кандидатура Епіфанія як глави об'єднаної церкви як з'явилася? Це був якийсь компроміс між очільниками УПЦ КП і УАПЦ Філаретом і Макарієм?

По-перше, була позиція Вселенського патріархату, що це не мають бути очільники церков. Ані Філарет, ані Макарій не можуть обіймати посади. Онуфрій мав таку можливість, але нею не скористався. Епіфаній на той час вже 5 років був патріаршим намісником, а, оскільки на об'єднавчому соборі більшість єпископів була з київського патріархату, то Епіфаній і переміг.

"Люди часто йдуть до церкви, "де гарно співають", не задумуючись про патріархат"

Після собору й отримання томоса деякі парафії почали переходити із московського патріархату до Православної церкви України. Як би ви оцінили масовість цього переходу?

Спочатку перейшло близько вісімдесяти-ста парафій. Після собору ще десь 500 парафій. Від початку повномасштабної агресії, за квітень-травень, коли ситуація більш-менш стабілізувалась, перейшло ще пів тисячі парафій. Останній перехід був у грудні. Тому сказати зараз, що переходи повністю зупинились, не можна. Але вони дуже сильно уповільнились. Якщо це були десятки й сотні, то зараз це вже поодинокі випадки. Процес іде, але повільно. 

Що потрібно було зробити, чи ще потрібно зробити ПЦУ, аби віряни охочіше переходили від московського патріархату? 

Проблема в тому, що дуже багато людей не знають, до якої церкви вони ходять. Вони бачать, що написано "Українська православна церква" і думають, що це українська церква. А насправді це московський патріархат. 

Я їздив Київською областю, а саме Лівобережжям, спілкувався з вірянами московського патріархату. І єдиною умовою, яку мені поставили священники, щоб дати дозвіл у храмі спілкуватись з парафіянами, було те, щоб не питати конфесійну приналежність, тобто до якої церкви вони належать. Мовляв, тоді вони почнуть ставити питання, "а що це московський патріархат", "ми ж не такі", почнуться зайві питання, а "нам цього не треба". Відповідно, я зробив висновок, що частина пастви дійсно не знає, до якої церкви вони належать. Це – реальна ситуація з якою я зустрівся в полі, як то кажуть. 

Чи не вважаєте дивним, що під час відкритої агресії Росії, досі найбільше парафій в Україні має церква московського патріархату? 

Значна частина парафіян, які ходять у церкву на Сході та Півдні до московського патріархату, то не постійні парафіяни, а так звані "захожани". Йдуть в церкву на Різдво, Великдень, Водохреща, Вербну Неділю, Спас, тобто коли треба освятити щось. В них не дуже сильна релігійна ідентичність і невисокий рівень релігійної освіти. Йдуть до церкви, яка найближча до їхньої домівки, або до тієї, яка найгарніша в місті, де гарно співають. А про те, яка це церква, вони не дуже задумуються. Зараз вони починають прозрівати – виявляється всі ці роки вони ходили на великі свята до церкви московського патріархату. Тепер, після всіх цих обшуків починають задумуватись. Гадаю, це дуже істотно вплине на відвідуваність церков московського патріархату.

"Після люстрації в московському патріархаті ПЦУ та УПЦ могли б об'єднатися"

Визнання Православної церкви України іншими церквами також є важливим фактором. Наскільки вагомими є успіхи ПЦУ тут?

ПЦУ визнав вселенський патріархат, який і надав Томос. Визнала друга "за честю" кафедра в православ'ї – Олександрійський патріархат. Визнала давня Кіпрська церква і церква Греції. Було ще також опосередковане визнання – наприклад, єпископ із чеської церкви співслужив разом з Епіфанієм, що фактично означає визнання його, як предстоятеля. Були єпископи Болгарської церкви, які під час богослужіння поминали Епіфанія, а це є також факт визнання. Був також візит до Лондона, коли митрополита Епіфанія запросив місцевий єпископ, який опікується Грузинською церквою у Британії. І він демонстрував, що визнає Епіфанія не тільки церковнослужителем, а й предстоятелем. Це – окремі позиції єпископів, але вони свідчать про певні настрої. З політичних і геополітичних мотивів не всі єпископи ще визнали ПЦУ, але на неофіційному рівні їхня реакція цілком демонструє підтримку Православної церкви України. 

Що не вдалося зробити ПЦУ за ці 4 роки? І які натомість основні здобутки?

Основні здобутки – це те, що ПЦУ дійсно змогла об'єднати київський патріархат, УАПЦ і невелика частина УПЦ МП в одну церкву. Об'єднання насправді відбулося і вдалося. Як на мене, те, що не вдалось – поки слабка зовнішня церковна політика (тобто контакти з іншими помісними церквами). Також питання щодо діаспори й представництва ПЦУ в міжнародних діаспорах. Проблема в тому, що всі ці нюанси одна людина, Євстратій Зоря, не може вирішувати самостійно. Всім займатись і покрити всі запити – це дуже складно. Як на мене, варто працювати на те, аби мати солідніший відділ зовнішніх зв'язків і більший штат.

В якому напрямку розвиватиметься ПЦУ далі? Чи буде йти мова про об'єднання з московським патріархатом чи чекатимуть на падіння УПЦ МП у зв'язку з останніми обшуками, законопроєктами про заборону?

Важко сказати. Наскільки я бачу по суспільних настроях, то немає особливого запиту чи бажання ні з боку московського патріархату на об'єднання, ні з боку суспільства. Допускаю, що влада зможе посприяти цьому питанню. Не виключаю об'єднання, але лише тоді, коли після люстрації найбільш агресивних промосковських осіб, залишаться притомні. Лише з такими можна об'єднуватись. 

Стежте за подіями в Україні та світу разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
Теги:
Читайте також:
Київ
+1.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
21 грудня
15:23
Оновлено
обстріл, ППО
Росіяни атакують Україну "шахедами": на Київщині та Дніпропетровщині спрацювала ППО
15:19
Огляд
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (праворуч)
Реванш Усик - Ф'юрі. Хто фаворит, гонорари, трансляція та все найважливіше про бій
15:11
Віктор Орбан
Орбан заявив, що Угорщина шукає шляхи збереження транзиту газу через Україну
15:10
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (праворуч)
Реванш Усик - Ф'юрі: онлайн-трансляція супербою між українцем та британцем
15:08
Оновлено
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп на Різдвяному ярмарку: є загиблі та поранені
14:54
Міністр оборони Польщі Косіняк-Камиш назвав "провокацією" прапори УПА на техніці, яку передали Україні
14:49
Оновлено
У російській Казані дрони атакували елітні багатоповерхівки: на пороховому заводі лунають вибухи
14:38
Грузія, біля будівлі парламенту
У Тбілісі відбудеться понад 20 акцій протесту протягом дня
14:25
У ЗСУ створили підрозділ із захисту культурної спадщини
14:14
Дистанційно керований бойовий модуль Wolly
До використання в ЗСУ допустили дистанційно керований бойовий модуль Wolly
14:07
Ексклюзив
Карта бойових дій за 11-18 грудня
Дивне нерозуміння процесів: від середини 2022 року щоразу українські сили потрапляють в одну й ту ж саму халепу, - полковник ЗСУ Селезньов
14:01
OPINION
блог Олександр Красовицький
Крим: найкраща переговорна позиція — це паніка тих, хто "понаїхали"
13:49
Естонія та Латвія застерегли своїх громадян від поїздок до РФ та Білорусі напередодні Різдва
13:32
Фінляндія, кордон
Фінляндія залишила закритим кордон із Росією на невизначений термін
13:30
окупанти в Криму
У підрозділах росіян на Херсонщині фіксують випадки диверсій та самогубств: міноборони РФ відправило комісію для перевірки
13:24
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Окупанти на Луганщині штрафують мешканців за "пропаганду абортів", - ОВА
13:12
ізраїль обстріл
Єменські хусити вдарили по Ізраїлю гіперзвуковою балістичною ракетою: щонайменше 16 людей поранено
13:04
Оновлено
Вибух
Окупанти обстріляли три села на Херсонщині: загинув цивільний, ще троє поранені
13:01
Оновлено
обстріл, вибух, війна
Армія РФ вдарила по Херсону: постраждали двоє людей, серед них - дитина
12:54
В Одесі леопард напав на співробітника зоопарку: тварину знешкодили
12:47
скраплений газ корабель
Цьогоріч ЄС імпортує рекордні обсяги скрапленого газу з Росії, - FT
12:32
Володимир Зеленський
Зеленський провів кадрові перестановки в посольствах та організаціях у низці країн
12:24
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 грудня: скільки коштують долар та євро у банках
12:13
транзит газу, газ
Україна і Росія не змогли домовитись про транзит газу за посередництва Азербайджану, - Reuters
12:03
OPINION
Кібератака на реєстри. Тотальна корупція. Нема часу займатися безпекою
11:34
Врятовані з-під обстрілів на Донеччині сервали пройшли повне відновлення у КиївЗоо
11:32
ДТП на Вінниччині 21 грудня
На Вінниччині сталася ДТП за участі легковика та вантажівки: загинуло троє людей
11:20
Роберт Фіцо
Фіцо зустрінеться з Путіним через відмову України від транзиту російського газу, - президент Сербії Вучич
11:14
Росіяни вдарили КАБами по онкодиспансеру в Херсоні: є руйнування
10:47
Україна здійснила першу роботизовану атаку без залучення піхоти, - ISW
10:46
На Київщині піротехніки ДСНС дістали з дерева російський БПЛА-приманку
10:05
OPINION
Без ідеології ми не матимемо якісного війська
09:19
Партизани зафіксували перекидання бойової техніки росіян на Курахівський напрямок
09:10
Умєров з Остіном
Умєров обговорив з Остіном проведення "Рамштайну" на початку січня та безпекову допомогу США Україні
09:09
ППО
Сили ППО вночі знищили 57 зі 113 російських БПЛА
08:57
Донецька область, стела
Минулої доби росіяни вбили мирного жителя Донеччини, є поранені
08:46
Оновлено
війна з Росією
За добу на фронті відбулося 211 боєзіткнень: найбільше - на Покровському і Курському напрямках
08:37
лісові пожежі
В Австралії вирують неконтрольовані лісові пожежі: людей закликають евакуюватися
08:00
OPINION
Росію можуть зруйнувати місцеві барони
08:00
Огляд
ПТКР BGM-71 TOW
Ефективно нищить російські танки ще з часів В'єтнаму: що таке ракети TOW, які США передають Україні, і чим вони кращі за Javelin
Більше новин