Міфи та упередження щодо харчування, що заважають схуднути

27 травня, 2024 понедiлок
18:45

Здорове харчування – це важливий аспект нашого життя, але навколо нього існує багато міфів, які часто вводять в оману та заважають досягти бажаних результатів схуднення

Зміст

Всі ми хочемо гарно виглядати та почувати себе добре, а перехід на правильне харчування є логічним кроком для досягнення цієї мети. Проте серед всіх порад та дієтичних рекомендацій поширені міфи, які можуть суттєво заважати досягненню бажаного результату. Нижче наведені деякі з найпоширеніших міфів та упереджень щодо харчування, які можуть завадити схудненню. 

Жири - це завжди погано

Багато людей вважають, що жири слід повністю виключити з раціону, щоб схуднути. Проте це твердження не відповідає дійсності. Жири є важливим елементом здорового харчування, вони необхідні для нормального функціонування організму.

Головне – це вибирати правильні жири. Насичені жири та трансжири, які містяться у фастфуді та оброблених продуктах, наприклад, в сосисках, напівфабрикатах та деяких солодощах, дійсно слід уникати.

Натомість "корисні" ненасичені жири, що містяться в авокадо, горіхах, насінні, рибі та оливковій олії, сприяють здоров'ю серця та допомагають контролювати вагу. Звісно, навіть такі продукти потрібно вживати в обмежених кількостях, адже вони досить калорійні. Однак, такі жири обов'язково мають буди в раціоні будь-якої здорової людини.

Сьогодні все більшу популярність набирає кето-дієта. Зменшення ваги досягається шляхом значного обмеження споживання вуглеводів та збільшення споживання жирів. Такий стан змушує  організм використовувати жир як основне джерело енергії замість вуглеводів.

Хоча лікарі-дієтологи зазначають, що найкращим варіантом для організму є не дієта, а здорове та збалансоване харчування.  

Вуглеводи — ворог стрункої фігури

Існує поширена думка, що всі вуглеводи сприяють набору ваги. Проте не всі вуглеводи однакові, як і в прикладі з жирами. Прості вуглеводи, які містяться у солодощах та випічці, дійсно можуть сприяти набору ваги.

Однак складні вуглеводи, які є у цільнозернових продуктах, фруктах, овочах та бобових, необхідні для нормального функціонування організму. Вони забезпечують тривале відчуття ситості та підтримують рівень енергії протягом дня.

У матеріалі МОЗ зазначають: "Будь-який спосіб харчування, який передбачає відмову від цілої групи продуктів, позбавляє людину життєво необхідних речовин і не є корисним".

Фото: Freepik

Їсти маленькими порціями, але часто

Твердження про те, що їсти маленькими порціями багато разів на день краще для схуднення та обміну речовин, є досить популярним. Однак, це не зовсім правда, крім того, таке харчування має свої переваги та недоліки.  

Часті прийоми їжі можуть допомогти уникнути надмірного голоду, що зменшує ризик переїдання. Однак, дослідження доводять, що такий режим харчування "перекусами" по 5-6 разів на день, не має значних переваг щодо витрат енергії та відповідно, втрати ваги.

А проконтролювати калорійність таких частих перекусів дуже складно. Крім того, цей режим харчування може не підходити людям з певними медичними станами або тим, хто має дуже насичений графік. Загальна калорійність та якість їжі є більш важливими для схуднення та здоров'я, ніж частота прийомів їжі.

Харчові добавки та детокс-практики — ключ до схуднення

Багато хто вірить, що харчові добавки та детокс-практики можуть чарівним чином допомогти скинути зайві кілограми. Проте немає наукових доказів, що підтверджують ефективність більшості таких методів.

Сучасні тенденції у сфері здоров'я та краси часто пропонують різні методи "очищення" організму, які обіцяють вивести токсини та поліпшити загальне самопочуття. Однак не всі з них є безпечними або ефективними. Деякі популярні процедури, такі як зондування, клізми або гідроколонотерапія, можуть призвести до серйозних наслідків для здоров'я. Навіть звичайне вживання фруктових соків натщесерце для "очищення" кишківнику, може значно нашкодити організму та призвести до проблем із зубами, дисбалансу поживних речовин, нестабільному рівню цукру в крові та інше.

"Ваші нирки, печінка і система травлення чудово справляються з "детоксом" організму і роблять це щодня. Жодні дієтичні добавки або харчові продукти не дають такого "чудодійного ефекту". До того ж жодна їжа не спалює жир і не прискорює процес схуднення", - запевняють в МОЗ.

Замість того, щоб витрачати гроші на сумнівні добавки та методики, краще зосередитися на збалансованому харчуванні, регулярних фізичних навантаженнях, правильному гідрорежимі та здоровому способі життя.

Фото: Freepik

Менше калорій – швидше худнеш

Звісно, всі ми чули про профіцит та дефіцит калорій, при другому варіанті – людина втрачає вагу. Наш організм - це не така проста система, щоб втрачати зайвий жир та ставати дійсно стрункішим, потрібно дотримуватись балансу та оптимальної кількості калорій.  

Як зазначає дієтологиня, коуч зі здорового способу життя Анна Пархоменко у матеріалі УП. Життя, якщо організм отримує менше 1500-1600 калорій протягом дня, він переходить в своєрідний режим економії енергії. Це явище характеризується тим, що клітини намагаються виконувати ту саму роботу із меншою затратою енергії, щоб зберегти енергетичні ресурси.

При тривалому дефіциті калорій організм може почати розщеплювати м'язову тканину для отримання необхідної енергії. Це призводить до зниження м'язової маси, що зі свого боку сповільнює обмін речовин. М'язи є метаболічно активними тканинами, а їхня втрата може призвести до зниження базального метаболізму.

"Повільний обмін речовин – серйозна перепона до схуднення і, що важливіше, – до підтримання зниженої ваги у майбутньому, – розповідає дієтологиня.

Часто люди, які втратили вагу швидко на строгих дієтах, стикаються з поверненням ваги або навіть її збільшенням після закінчення дієти. Це "ефект йо-йо", що відбувається через втрату м'язової маси та уповільнення обміну речовин, що робить підтримання нової ваги більш складним.

Загалом, щоб уникнути цих проблем, рекомендується знижувати калорійність раціону поступово та до здорових норм, щоб підтримувати оптимальний баланс макронутрієнтів. Крім того, важливо займатися фізичною активністю, щоб зберегти м'язову масу та підтримувати здоровий обмін речовин.

Замість білого цукру треба їсти мед

Якщо ви думаєте, що можна просто всюди замінити цукор на мед та худнути, тоді така стратегія навряд чи спрацює. Звісно, мед дійсно має низку корисних властивостей для організму, однак це не означає, що він не містить вільного цукру.

Різні підсолоджувачі, сиропи, коричневий цукор, а також фруктоза, яка міститься в соках та солодких газованих напоях – це все цукровмісні продукти. На всі ці джерела варто зважати при розрахунку денної норми споживання цукру.

Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує, щоб споживання вільного цукру становило менше 10% від загальної енергетичної цінності раціону. Це означає приблизно 50 г для дорослих та до 25 грамів вільного цукру на день для дитини. Хоча з дитячого раціону його взагалі краще прибрати.

Позбавлення від міфів про здорове харчування допоможе вам побудувати правильні звички та досягти бажаних результатів у схудненні. Обирайте продукти, що насичені поживними речовинами, не бійтеся корисних жирів, підтримуйте баланс вуглеводів та дотримуйтеся загальних принципів здорового харчування. Це допоможе вам залишатися здоровими, активними та досягати ваших фітнес-цілей.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
02:46
Оновлено
нічна атака "шахедів"
Росія запустила "шахеди". Ситуація у ніч на 22 листопада
02:39
Покровськ
З початку доби 21 листопада на фронті відбулось 174 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському напрямку
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
Більше новин