Міфи та упередження щодо харчування, що заважають схуднути

27 травня, 2024 понедiлок
18:45

Здорове харчування – це важливий аспект нашого життя, але навколо нього існує багато міфів, які часто вводять в оману та заважають досягти бажаних результатів схуднення

Зміст

Всі ми хочемо гарно виглядати та почувати себе добре, а перехід на правильне харчування є логічним кроком для досягнення цієї мети. Проте серед всіх порад та дієтичних рекомендацій поширені міфи, які можуть суттєво заважати досягненню бажаного результату. Нижче наведені деякі з найпоширеніших міфів та упереджень щодо харчування, які можуть завадити схудненню. 

Жири - це завжди погано

Багато людей вважають, що жири слід повністю виключити з раціону, щоб схуднути. Проте це твердження не відповідає дійсності. Жири є важливим елементом здорового харчування, вони необхідні для нормального функціонування організму.

Головне – це вибирати правильні жири. Насичені жири та трансжири, які містяться у фастфуді та оброблених продуктах, наприклад, в сосисках, напівфабрикатах та деяких солодощах, дійсно слід уникати.

Натомість "корисні" ненасичені жири, що містяться в авокадо, горіхах, насінні, рибі та оливковій олії, сприяють здоров'ю серця та допомагають контролювати вагу. Звісно, навіть такі продукти потрібно вживати в обмежених кількостях, адже вони досить калорійні. Однак, такі жири обов'язково мають буди в раціоні будь-якої здорової людини.

Сьогодні все більшу популярність набирає кето-дієта. Зменшення ваги досягається шляхом значного обмеження споживання вуглеводів та збільшення споживання жирів. Такий стан змушує  організм використовувати жир як основне джерело енергії замість вуглеводів.

Хоча лікарі-дієтологи зазначають, що найкращим варіантом для організму є не дієта, а здорове та збалансоване харчування.  

Вуглеводи — ворог стрункої фігури

Існує поширена думка, що всі вуглеводи сприяють набору ваги. Проте не всі вуглеводи однакові, як і в прикладі з жирами. Прості вуглеводи, які містяться у солодощах та випічці, дійсно можуть сприяти набору ваги.

Однак складні вуглеводи, які є у цільнозернових продуктах, фруктах, овочах та бобових, необхідні для нормального функціонування організму. Вони забезпечують тривале відчуття ситості та підтримують рівень енергії протягом дня.

У матеріалі МОЗ зазначають: "Будь-який спосіб харчування, який передбачає відмову від цілої групи продуктів, позбавляє людину життєво необхідних речовин і не є корисним".

Фото: Freepik

Їсти маленькими порціями, але часто

Твердження про те, що їсти маленькими порціями багато разів на день краще для схуднення та обміну речовин, є досить популярним. Однак, це не зовсім правда, крім того, таке харчування має свої переваги та недоліки.  

Часті прийоми їжі можуть допомогти уникнути надмірного голоду, що зменшує ризик переїдання. Однак, дослідження доводять, що такий режим харчування "перекусами" по 5-6 разів на день, не має значних переваг щодо витрат енергії та відповідно, втрати ваги.

А проконтролювати калорійність таких частих перекусів дуже складно. Крім того, цей режим харчування може не підходити людям з певними медичними станами або тим, хто має дуже насичений графік. Загальна калорійність та якість їжі є більш важливими для схуднення та здоров'я, ніж частота прийомів їжі.

Харчові добавки та детокс-практики — ключ до схуднення

Багато хто вірить, що харчові добавки та детокс-практики можуть чарівним чином допомогти скинути зайві кілограми. Проте немає наукових доказів, що підтверджують ефективність більшості таких методів.

Сучасні тенденції у сфері здоров'я та краси часто пропонують різні методи "очищення" організму, які обіцяють вивести токсини та поліпшити загальне самопочуття. Однак не всі з них є безпечними або ефективними. Деякі популярні процедури, такі як зондування, клізми або гідроколонотерапія, можуть призвести до серйозних наслідків для здоров'я. Навіть звичайне вживання фруктових соків натщесерце для "очищення" кишківнику, може значно нашкодити організму та призвести до проблем із зубами, дисбалансу поживних речовин, нестабільному рівню цукру в крові та інше.

"Ваші нирки, печінка і система травлення чудово справляються з "детоксом" організму і роблять це щодня. Жодні дієтичні добавки або харчові продукти не дають такого "чудодійного ефекту". До того ж жодна їжа не спалює жир і не прискорює процес схуднення", - запевняють в МОЗ.

Замість того, щоб витрачати гроші на сумнівні добавки та методики, краще зосередитися на збалансованому харчуванні, регулярних фізичних навантаженнях, правильному гідрорежимі та здоровому способі життя.

Фото: Freepik

Менше калорій – швидше худнеш

Звісно, всі ми чули про профіцит та дефіцит калорій, при другому варіанті – людина втрачає вагу. Наш організм - це не така проста система, щоб втрачати зайвий жир та ставати дійсно стрункішим, потрібно дотримуватись балансу та оптимальної кількості калорій.  

Як зазначає дієтологиня, коуч зі здорового способу життя Анна Пархоменко у матеріалі УП. Життя, якщо організм отримує менше 1500-1600 калорій протягом дня, він переходить в своєрідний режим економії енергії. Це явище характеризується тим, що клітини намагаються виконувати ту саму роботу із меншою затратою енергії, щоб зберегти енергетичні ресурси.

При тривалому дефіциті калорій організм може почати розщеплювати м'язову тканину для отримання необхідної енергії. Це призводить до зниження м'язової маси, що зі свого боку сповільнює обмін речовин. М'язи є метаболічно активними тканинами, а їхня втрата може призвести до зниження базального метаболізму.

"Повільний обмін речовин – серйозна перепона до схуднення і, що важливіше, – до підтримання зниженої ваги у майбутньому, – розповідає дієтологиня.

Часто люди, які втратили вагу швидко на строгих дієтах, стикаються з поверненням ваги або навіть її збільшенням після закінчення дієти. Це "ефект йо-йо", що відбувається через втрату м'язової маси та уповільнення обміну речовин, що робить підтримання нової ваги більш складним.

Загалом, щоб уникнути цих проблем, рекомендується знижувати калорійність раціону поступово та до здорових норм, щоб підтримувати оптимальний баланс макронутрієнтів. Крім того, важливо займатися фізичною активністю, щоб зберегти м'язову масу та підтримувати здоровий обмін речовин.

Замість білого цукру треба їсти мед

Якщо ви думаєте, що можна просто всюди замінити цукор на мед та худнути, тоді така стратегія навряд чи спрацює. Звісно, мед дійсно має низку корисних властивостей для організму, однак це не означає, що він не містить вільного цукру.

Різні підсолоджувачі, сиропи, коричневий цукор, а також фруктоза, яка міститься в соках та солодких газованих напоях – це все цукровмісні продукти. На всі ці джерела варто зважати при розрахунку денної норми споживання цукру.

Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує, щоб споживання вільного цукру становило менше 10% від загальної енергетичної цінності раціону. Це означає приблизно 50 г для дорослих та до 25 грамів вільного цукру на день для дитини. Хоча з дитячого раціону його взагалі краще прибрати.

Позбавлення від міфів про здорове харчування допоможе вам побудувати правильні звички та досягти бажаних результатів у схудненні. Обирайте продукти, що насичені поживними речовинами, не бійтеся корисних жирів, підтримуйте баланс вуглеводів та дотримуйтеся загальних принципів здорового харчування. Це допоможе вам залишатися здоровими, активними та досягати ваших фітнес-цілей.

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
8 вересня
00:06
Оновлено
Віктор Циганков (праворуч), Україна - Албанія
Ліга націй: результати усіх матчів 7 вересня
2024, субота
7 вересня
23:57
Інфографіка
Збірна України з плавання, естафета, Паралімпіада-2024
Паралімпіада-2024: який вигляд має медальний залік після 10-го дня Ігор
23:43
Оновлено
Юхим Конопля (праворуч), Україна - Албанія
Україна програла Албанії на старті Ліги націй
23:43
Владислав Кабаєв (ліворуч), Україна - Албанія
Україна - Албанія 1:2: онлайн-трансляція стартового матчу Ліги націй
23:37
Іранський президент Масуд Пезешкіян
Столицю Ірану перенесуть ближче до Перської затоки
23:32
вогонь, полум'я, пожежа
Росія вдарила по цивільній інфраструктурі Полтави
22:29
Окупанти, Донеччина
"Вхід через сарай": партизани виявили командний пункт росіян на Донеччині
22:18
Кирило Буданов
Буданов: переламу в цій війні ще немає для жодної зі сторін
22:02
Із тимчасово окупованої території повернули 12-річного хлопця
21:47
Оновлено
Атака на Херсонщину
Ворог від ранку атакує Херсонщину КАБами, дронами та артилерією: є загиблий та поранені
21:47
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц звернувся до українських біженців, просить знайти роботу
21:42
Жителька Білгородщини знайшла у російських солдат вкрадений у неї квадроцикл
"Й до хати залізли, прикинь!" Жителька Білгородщини побачила у солдат РФ вкрадені в неї речі
21:41
Курська область
Жителям підконтрольних ЗСУ населених пунктів Курщини показують новини, заборонені на росТБ
21:23
Хвіча Кварацхелія, збірна Грузії, Ліга націй
Грузія розбила Чехію у матчі суперників України у Лізі націй
21:11
На узбережжя Одещини винесло мертвих дельфінів: яка причина
20:41
Андрій Трусов, Паралімпіада-2024
Україна завоювала ще 2 золота на Паралімпіаді: у плаванні та дзюдо
20:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Російсько-українські перемовини про закінчення війни в принципі неможливі, - Портников
20:36
Вільям Бернс
Директор ЦРУ Бернс: восени 2022 року існував реальний ризик застосування РФ ядерної зброї
20:08
OPINION
Про типові помилки інфантильних громадян
20:02
світло
Відключень електроенергії на 8 вересня не прогнозується, - Укренерго
19:51
Рубен Брекельманс
Міністр оборони Нідерландів пояснив, чому Альянс не закриває небо над Україною
19:21
Португалія
Португалія закликала ЄС почати підготовку до вступу України
19:00
Партнерський матеріал
відновлення деокупованої Сумщини
Відбудова України: як відбувається відновлення деокупованої Сумщини
18:54
Окупанти атакували Нікопольщину важкою артилерією: загинула жінка, є поранена
18:36
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Параолімпіаді-2024
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Паралімпіаді-2024
18:28
Ексклюзив
Віталій Капранов
"Головний крючок, за який ми чіпляємо глядача": письменник і блогер Капранов розкрив секрет своєї творчості
18:08
OPINION
Ніхто з нас не обирав цей жах. Його обрав Путін
18:05
Паверліфтер Бабинець здобув першу в історії України медаль у цьому виді спорту на Паралімпіаді-2024
17:34
Україна повернула з окупованих територій двох жінок похилого віку
17:28
Барельєфи ордена Леніна і "Золоті зірки": в Одесі активісти зняли комуністичні символи з пам'ятника "Крила перемоги"
17:16
Іран
Очільник британської МІ6 Річард Мур оцінив ймовірність іранської помсти Ізраїлю у відповідь на вбивство командира ХАМАС
17:06
В Офісі президента заявили, що Україна готова створити Вищий спеціалізований суд в межах партнерства з МВФ
17:04
ЗСУ війна фронт
На фронті від початку доби відбулося 101 боєзіткнення: росіяни найактивніші на Покровському та Курахівському напрямках
16:45
Ніколас Мадуро
Аргентина просить МКС видати ордер на арешт президента Венесуели Мадуро
16:39
Оновлено
безпілотник, дрон
Дрони СБУ знищили склад з північнокорейськими ракетами у Воронезькій області РФ
16:33
Оновлено
У Луцьку стався вибух: є постраждалі, причетного затримали
Росіяни вдарили по середмістю Харкова 7 вересня: зафіксовано 2 прильоти, спалахнула пожежа
16:30
Ексклюзив
Глен Грант
Якщо ми далі воюватимемо радянською доктриною, то програємо війну, - полковник Грант
16:30
Українці почали застосовувати на фронті дрони-підпалювачі "Дракони", - CNN
16:07
OPINION
"Захист від дурня" для системи
16:01
Оновлено
Україна вимагає скасувати показ стрічки Russians at war на кінофестивалі у Торонто
Більше новин