Очистіть квартиру від пилових кліщів: прості та ефективні методи
Пилові кліщі — це невидимі вороги, що ховаються у домівках та можуть стати причиною алергій, астми та інших респіраторних проблем. Боротися з ними — це справжній виклик, який вимагає уваги та зусиль
Протягом останніх десятиліть вчені спостерігають значне поширення алергічних захворювань у всьому світі, Україна – не виняток. Це явище супроводжується вираженою тенденцією до зростання. Однією з головних причин є побутові алергени, що містяться в навколишньому середовищі, зокрема в домашньому пилу.
Важливе відкриття було зроблено ще у 1922 році, коли було вперше виявлено алергени в побутовому пилу. Однак лише через 50 років стало відомо, що не весь пил є головним збудником алергії, а саме мікроскопічні пилові кліщі, які в ньому мешкають. Саме ці дрібні організми стали основною причиною таких захворювань, як атопічна бронхіальна астма. Тому, важливо знати все про пилових кліщів та як з ними боротися.
Що таке пилові кліщі?
Пилові кліщі – це невидимі оку паразити, які належать до різних родин, сьогодні відомо багато їх видів. Один із найбільш поширених — це дерматофагоїдний або пірогліфідний кліщ. Ці мікроскопічні створіння розміром лише 0.1-0.5 мм, належать до класу павукоподібних. Вони живуть приблизно 80 днів, але протягом цього часу одна самка може відкласти до 60 яєць.
Пилові кліщі особливо полюбляють місця, наповнені елементами інтер'єру. Вони часто живуть на м’яких меблях, ортопедичних матрацах, книжкових полицях, килимах, пледах та у затишних куточках осель.
Пил та бруд створюють для цих кліщів ідеальні умови для розмноження. Живляться ці істоти відмерлими частками шкіри людини та шерстю тварин. Тому важливо ефективно та швидко видаляти пилових кліщів, щоб забезпечити чисте та здорове середовище вдома.
Пилові кліщі, Фото: lybrate.com
Як позбутися пилового кліща вдома?
До традиційних способів боротьби з пиловими кліщами належать кілька перевірених методів, що допомагають контролювати їх поширення в домашньому середовищі. Перш за все, це вплив низьких температур, а також ультрафіолетове випромінювання.
Не менш важливим є регулярне оновлення матраців, ковдр та подушок, оскільки з часом вони стають осередком розмноження кліщів. Регулярне вологе прибирання, а також використання пароочисників допомагають зберегти чистоту в домі, знищуючи не лише пил, а й мікроскопічних паразитів.
Регулярне вологе прибирання
Лише сухе прибирання в оселі не дуже ефективне, оскільки пил разом із кліщами буде просто поширюватись по всій квартирі. Тому, для прибирання краще використовувати 20% розчин кухонної солі. Ця проста та доступна речовина допоможе ефективно усувати пилових кліщів із поверхонь.
Вологе прибирання мінімізує скупчення пилу та зменшує кількість мікроскопічних частинок, якими живляться кліщі.
Прибирання, Фото: Еспресо TV
Виморожування
Низькі температури — один із найпростіших способів боротьби. Пилові кліщі не витримують морозу, тому речі, які неможливо прати або чистити при високих температурах, можна винести на мороз.
Для цього варто помістити речі та постіль в морозильну камеру на 24 години. Для уникнення пошкоджень, постільну білизну необхідно попередньо запакувати в пакет. Після того, як речі виморозяться, їх варто добре потрусити на свіжому повітрі, щоб позбутися залишків кліщів та їх частинок.
Евкаліптова олія
Евкаліптова ефірна олія є ефективною проти пилових кліщів. Щоб використати цей природний засіб, достатньо розпилити розчин олії на різні поверхні у вашій оселі.
Нанесіть його на постільну білизну, м'які меблі, килими та інші текстильні вироби. Евкаліптова олія має потужні антисептичні властивості, які допомагають знищувати кліщів та зменшують їх кількість у квартирі.
Евкаліптова олія, Фото: barbercompany.com
Дрібнодисперсний порошок
Інфузорна земля або кізельгур - ефективний засіб для боротьби з пиловими кліщами. Цей тонкий порошок, що складається зі скам'янілих решток мікроскопічних водних організмів, діє як природний інсектицид.
Щоб позбутися кліщів, потрібно рівномірно посипати кізельгуром постільну білизну, матрац або інші уражені поверхні. Залиште засіб діяти на кілька годин або краще на ніч, після чого ретельно приберіть залишки пилососом. Кізельгур зневоднює кліщів, знищуючи їх природним шляхом, не використовуючи хімікати.
Обираючи кізельгур, звертайте увагу на маркування, щоб бути впевненими у безпечності для використання у вашому домі. Купуйте харчовий варіант засобу, оскільки він безпечний для людей та домашніх тварин.
Дубильна кислота
Якщо у вас вдома багато килимів та ви не можете відмовитись від них, тоді важливо навчитись якісно підтримувати їх чистоту.
Щоб запобігти скупченню пилових кліщів, експерти рекомендують обробляти килими кожні декілька місяців 3% розчином дубильної кислоти, який ефективно знищує цих паразитів. Проте перед застосуванням цього методу, варто проконсультуватися з лікарем, щоб упевнитися, що цей засіб безпечний для вашого здоров'я та не викличе алергічних реакцій.
Високі температури
Ультрафіолетове випромінювання ефективно знищує пилових кліщів. Пряме сонячне світло, особливо протягом 2-3 годин, може значно скоротити їх кількість у постільній білизні, килимах та подушках. Тому влітку, ці речі можна винести на свіже повітря та залишити на сонці.
Прання постільної білизни при температурі 65°C та більше, також допомагає знищити пилових кліщів та їх яйця. Високі температури ефективно усувають паразитів та підтримують чистоту спальних місць. Однак, багато матеріалів не можна прати при таких температурах, тому обов'язково перевіряйте ярлики виробів, перш ніж покласти їх в барабан правильної машинки.
Крім того, ви можете скористатися пароочисниками - це електроприлади, які допомагають в боротьбі з шкідниками. Вони випускають гарячу пару, яка знищує кліщів та їх яйця на різних поверхнях, включно з м'якими меблями, килимами та матрацами.
Пароочисник, Фото: Shutterstock
Позбутися пилових кліщів повністю майже неможливо, але зменшити їх кількість та вплив на здоров'я – не лише можна, а необхідно. Дотримуючись цих простих порад, ви можете підтримати здоров'я та благополуччя всієї родини.
Джерела: 24 Канал, Аптека 9-1-1, CGZ.VN, UkrMedia
- Актуальне
- Важливе