Одна із найкорисніших спецій у вашій шафі: властивості куркуми та її переваги

21 січня, 2025 вiвторок
21:40

Куркуму часто додають до різноманітних страв, щоб зробити їх смак більш насиченим та пряним. Однак, чи знаєте ви, що ця спеція має багато корисних властивостей для організму?

Зміст

Куркума – це спеція, яка має досить насичений жовто-помаранчевий колір, її виготовляють із кореня рослини Curcuma longa. Завдяки стійкому забарвленню, її часто використовують не лише в ролі приправи для страв, а також природного фарбника. 

Крім того, застосування куркуми не обмежується кулінарією, вона є активним компонентом низки косметичних засобів та медичних препаратів. Діючі речовини куркуми, зокрема куркумін, володіють потужними антиоксидантними, протизапальними, нейропротекторними та іншими властивостями. 

Користь куркуми для людини

Протягом багатьох років куркуму використовували у східній медицині, навіть попри відсутність можливості хімічно дослідити її склад. У традиційних уявленнях куркума сприяє очищенню крові та зігріває. В Індії цю спецію ставлять в один ряд із імбиром, корицею та кардамоном – продуктами, які наповнюють життєвою силою, символізують добробут і гармонію з навколишнім світом. Однак, практичне використання цієї спеції має дійсно сприятливий вплив на організм. 

Знижує ризик серцево-судинних хвороб

Серцево-судинні захворювання стали однією з найпоширеніших причин смертності у світі. Дослідження свідчать, що куркумін, активна речовина куркуми, може допомогти захистити організм від розвитку деяких хвороб серця.

Однією з його ключових переваг є здатність покращувати функціонування ендотелію — внутрішньої оболонки кровоносних судин. Ендотеліальна дисфункція, коли оболонка не може ефективно сприяти регуляції артеріального тиску, згортанню крові та інших важливих процесів, є основним фактором ризику серцевих захворювань. Куркумін сприяє нормалізації цих функцій завдяки зменшенню окислювального стресу та збільшенню біодоступності деяких важливих сполук. 

Здоров’я серця

Здоров’я серця, Фото: Freepik

Протизапальна дія

Куркумін – це потужна біоактивна речовина, яка здатна боротися із запаленнями, хоча для досягнення лікувального ефекту часто потрібні великі дози.

Ця властивість робить куркумін перспективним засобом у боротьбі із запаленнями, які відіграють ключову роль у розвитку багатьох хвороб і станів організму. Всі речовини, що сприяють зменшенню хронічного запалення, вважаються важливими для профілактики та лікування широкого спектра захворювань.

Позитивний вплив на функції мозку

Куркумін має здатність підвищувати рівень нейротрофічного фактора мозку (BDNF), що відіграє ключову роль у процесах пам’яті, навчання та когнітивних функцій.

Нині існує уявлення про те, що людина може швидко та ефективно навчатись лише у молодому віці, однак це не зовсім так. Навіть у старшому віці, нейрони мозку можуть формувати нові зв’язки. Одним із головних чинників цього процесу є BDNF. Зниження рівня цього білка пов’язують із багатьма проблемами та розладами, зокрема, депресією та хворобою Альцгеймера.

Дослідження підтверджують, що куркумін здатний збільшувати рівень BDNF у мозку. Це дає підстави припускати, що він може відстрочувати або навіть запобігати розвитку багатьох "вікових" захворювань, потенційно покращує пам’ять та концентрацію. Однак, існують і деякі суперечливі фактори, тому для остаточного підтвердження цих ефектів необхідно продовжувати дослідження.

Протиракова дія

Куркумін має великі перспективи як допоміжний засіб у лікуванні та профілактиці раку, особливо певних типів, зокрема, колоректального. Дослідження підтверджують ефективність куркуміну у таких аспектах:

  • Вплив на загибель клітин раку, без пошкодження здорових тканин.
  • Здатність пригнічувати процес ангіогенезу (процес утворення нових кровоносних судин, які "підживлюють" пухлини), обмежуючи ріст пухлин. 
  • Може знижувати здатність ракових клітин до поширення (метастаз) в організмі, що є важливим для контролю прогресування хвороби.

Допомагає при захворюваннях суглобів

Артрит включає кілька форм захворювань, більшість яких проходить із запаленням та болем у суглобах. Дослідження за участі людей з остеоартритом показали, що куркумін значно знижує біль. Ба більше, його дія виявилася схожою з нестероїдними протизапальними препаратами (NSAIDs), які зазвичай застосовуються для полегшення болю та зменшення запалення.

Ще одне дослідження, яке вивчало вплив куркуміну на ревматоїдний артрит, підтвердило його здатність знижувати запальні процеси, що супроводжують хворобу. Однак, незважаючи на обнадійливі результати, наразі не можна однозначно стверджувати, що куркумін може повноцінно замінити відомі нині лікарські засоби.  

Антиоксидантна дія та боротьба зі старінням 

Окислювальний стрес вважається одним із ключових чинників старіння та розвитку низки захворювань. Він виникає через вплив вільних радикалів, які можуть пошкоджувати важливі біологічні компоненти, такі як ліпіди, білки та ДНК.

Куркумін – це ефективний антиоксидант, що допомагає боротися з вільними радикалами, зменшуючи їх шкідливий вплив на організм. Ба більше, дослідження свідчать, що куркумін може активувати дію інших антиоксидантів, посилюючи захист організму.

Куркума, Фото: Freepik

Коли та як вживати куркуму?

Зазвичай допустимою дозою куркуми, що не викличне негативних наслідків, є до 12 г на день, зазначають у Healthline. Однак, вживання великої кількості цієї спеції або куркуміну протягом тривалого часу не рекомендують через недостатні дослідження щодо безпеки.

Зі свого боку, Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) встановила безпечну добову норму куркуміноїдів на рівні до 3 мг на кожен кілограм ваги людини. Сказати точно скільки міститься куркуміну в ложці свіжої куркуми складно, адже це число буде умовним та змінюватиметься залежно від якості та походження спеції. У звичайних прянощах куркуми концентрація куркуміну близько 3%, тоді як в екстрактах цього компонента концентрація може досягати 95%. Це робить екстракти куркуми набагато потужнішими за звичайну спецію, забезпечуючи сильніший ефект при вживанні. Тому, важливо звернутися до лікаря, перш ніж почати вживанням екстрактів та інших добавок. 

Цікаве також те, що куркумін має низьку біодоступність. Це означає, що організм погано засвоює його. Для покращення ефекту від куркуми, її корисно споживати у комплексі з чорним перцем. Чорний перець має піперин - сполуку, яка може підвищити абсорбцію куркуміну на цілих 2000%, значно посилюючи її ефективність.

Кому не можна вживати куркуму?

Як і будь-яка речовина, куркума має свої протипокази, тому її не варто додавати до раціону харчування тим, хто має певні захворювання та стани:

  • хвороби жовчного міхура;
  • наявність каменів у нирках;
  • порушення згортання крові;
  • при діабеті та дефіциті заліза;
  • вагітним та тим жінкам, які вигодовують грудьми. 

Також важливо пам'ятати, що куркума може взаємодіяти з деякими препаратами, зокрема з протидіабетичними ліками, антикоагулянтами тощо. Тому в жодному разі не займайтесь самолікуванням та перед початком прийома куркуми чи добавок з нею, проконсультуйтеся з лікарем.

Джерело: Healthline

Теги:
Читайте також:
Київ
+2.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.8
    Купівля 41.8
    Продаж 42.31
  • EUR
    Купівля 43.6
    Продаж 44.33
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
25 січня
05:41
Ємен, хусити
У Ємені хусити затримали сімох співробітників ООН
04:54
В Україні від початку року у водоймах загинули 28 людей, - ДСНС
04:17
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Україну "шахедами": на Київщині пошкоджено багатоповерхівку
03:55
Кіт Келлог
У США не виключають можливості купівлі для України зброї коштом заморожених активів РФ
03:12
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
У Південній Кореї суд відмовив у продовженні арешту президента Юн Сок Йоля
02:31
Кабмін
Кабмін схвалив створення Агенції національної єдності
01:43
Прапор США
США перейменували Мексиканську затоку на Американську
01:22
У Пакистані ухвалили закон щодо повного контролю над соцмережами
00:39
Військово-лікарська комісія, ВЛК
В ОП заявили, що для обмежено придатних термін проходження повторної ВЛК можуть продовжити
2025, п'ятниця
24 січня
23:59
Оновлено
Держдеп США
Держдеп США призупинив більшість іноземної допомоги. Це може стосуватися України, - ЗМІ
23:39
Україна ЄС
Чехія хоче затвердити у ЄС план інтеграції України та Молдови у внутрішній ринок, - ЗМІ
23:07
Марина Безрукова очолила "Агенцію оборонних закупівель"
Безрукова заявила, що залишається керівницею АОЗ попри заяву Міноборони про відмову продовжувати контракт
22:49
Оновлено
Генералу Галушкіну обрали запобіжний захід у справі за новою підозрою: триматимуть під вартою 60 днів
22:35
Роберт Фіцо
У Братиславі 60 тис. людей вийшли на протести проти політики Фіцо на зближення з РФ
22:32
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 190 боєзіткнень: найгарячіше на Покровському напрямку
22:23
Саудівська Аравія
Саудівська Аравія придбала у РФ зброю на понад €2 млрд, - журналістське розслідування
22:13
Тимур Ткаченко
Зеленський призначить нових голів РДА в Києві, - очільник КМВА Ткаченко
21:51
Володимир Зеленський
Постачання в Росію будь-яких компонентів для терору має бути перекрито, - Зеленський після чергової атаки дронів
21:42
Ексклюзив
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Це затягування часу: політолог Рейтерович про реакцію Кремля на ультиматум Трампа
21:32
Кіт Келлог
Україна втратила більше військових, ніж США у Вʼєтнамі й Кореї разом, - спецпредставник Трампа Келлог
21:27
Звинувачення викладача Андрія Білоуса в домаганнях: авторка анонімного відео розкрила свою особистість, - ЗМІ
21:22
Ексклюзив
військові КНДР
"Йдуть групами від 50 осіб по відкритій місцевості": офіцер 80-ї ОДШБр Гайдащук про штурмові дії військових КНДР на Курщині
21:14
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Масовані атаки по території Росії набувають системного характеру, Курщина залишається пріоритетним напрямком для ворога. Колонка Сергія Згурця
20:54
Олександр Маркушин
Мера Ірпеня Маркушина взяли під варту в межах справи його виїзду за кордон
20:49
Оновлено
Роберт Фіцо
Фіцо звинуватив Україну у причетності до кібератаки на Словаччину: в МЗС відреагували
20:32
У Києві відбудеться марш пам'яті Міхася Жизневського та білорусів, які загинули за Україну
20:23
Ексклюзив
гроші
Це означає, що гроші стають дорожчі: економіст Пендзин про підвищення НБУ облікової ставки
20:22
Пресреліз
Leave no one behind partnership - завершилос навчання вчителів в УКУ
Нове обладнання та знання: завершилося навчання вчителів за українсько-тайванською програмою Leave no one behind partnership
20:10
"Канада не продається": дизайнер Ліам Муні створив капелюх у відповідь на погрозу Трампа зробити країну 51-м штатом США
20:00
OPINION
Репресії проти військових: Скринька Пандори
19:48
Огляд
"Сент-Екзюпері"
Коли Одеса Боба Ділана ще не знала: що подивитися на вихідних
19:45
Міноборони розробляє нову зимову маскувальну форму для спецпризначенців
19:41
терористи ХАМАС
ХАМАС назвав імена чотирьох заручниць, які будуть звільнені в рамках угоди про перемир'я з Ізраїлем
19:32
У "ПМР" заявили, що газу лишилось на кілька днів, лікарні переводять на опалення вугіллям
19:10
Україна ЄС
Переговори про вступ України до ЄС: Єврорада отримала перший скринінговий звіт
19:02
155 механізована бригада
"Відправляв на навчання до Франції ухилянтів": у ДБР розкрили подробиці справи щодо екскомандира 155-ї бригади "Анна Київська"
18:59
Рустем Умєров
Через провал із закупівлею озброєнь Умєров оголосив про кадрові зміни в Міноборони й перезапуск наглядової ради АОЗ
18:52
Олексій Арестович
Рух ЧЕСНО вніс Арестовича до Реєстру зрадників через поширення наративів РФ
18:40
швидка
РФ на Сумщині атакувала FPV-дронами дві автівки з цивільними: є поранені
18:30
Очільник МОН Оксен Лісовий
"Мені ніколи не було соромно за наших дітей": Лісовий на першому національному Форумі талановитої молоді
Більше новин