Таємні сигнали організму: неочікувані ознаки, що організм потребує вітамінів
Ви можете не здогадуватись, що вашому організму не вистачає певних поживних речовин, вітамінів та мінералів. Однак, часто організм сам сигналізує нам про проблему, варто лише вміти її ідентифікувати
Для збереження оптимального здоров'я та функціонування організму важливо отримувати достатню кількість вітамінів і мінералів. Однак дефіцит вітамінів може виникнути навіть у здорових людей через неправильне харчування або інші фактори. Виявлення ознак дефіциту в організмі може бути важливим кроком у збереженні здоров'я. Деякі ознаки від організму можуть підказувати, що потрібно звернутися до лікаря.
Сигнали організму, що вказують на дефіцит вітамінів
Правильне збалансоване харчування додає людині енергії та сил, якщо ж в раціоні не вистачає поживних речовин та мікроелементів, організм може сигналізувати про це різними способами. У матеріалі експерти Healthline зазначають, що варто вміти їх вчасно ідентифікувати, щоб закрити всі потреби.
Фото: Freepik
Синці на шкірі
Наявність синців на шкірі може бути пов'язана з різними причинами, але у багатьох випадках - це дефіцит деяких вітамінів.
Так, дефіцит вітаміну С (аскорбінової кислоти) може призвести до погіршення стану шкіри, оскільки він важливий для синтезу колагену, який підтримує структуру шкіри та судин. Недостатній рівень вітаміну С може зробити кровоносні судини більш крихкими та сприяти появі синців.
Вітамін К необхідний для нормального згортання крові. Його дефіцит може призвести до погіршення здатності організму зцілювати мікротравми (утворювати згустки, які зупиняють кровотечі), що може проявлятися у вигляді підвищеної схильності до синців. Часто дорослі люди, які мають нестачу цього вітаміну помічають, що синці на тілі можуть з'являтися нізвідки.
Основні джерела вітаміну C: цитрусові, ківі, ягоди, петрушка та багато іншого. А продукти, які багаті на вітамін К - зелень, броколі, печінка, жирні види риби та інше.
Проблеми із волоссям та нігтями
Ламке волосся та нігті можуть бути ознакою дефіциту біотину. Біотин, також відомий як вітамін H або вітамін B7, є важливим вітаміном для здоров'я шкіри, волосся та нігтів. Він впливає на процеси росту клітин і виробництва жирних кислот, які впливають на структуру похідних шкіри. Загалом біотин грає важливу роль в організмі, сприяючи обміну речовин вуглеводів, жирів та білків, тому є життєво важливим для нормального росту та розвитку клітин.
Дефіцит біотину може призводити до таких симптомів, як ламке або ослаблене волосся, втрата його кольору, подразнена та суха шкіра, а також ламкість та пошкодження нігтів. Однак ці ознаки також можуть бути пов'язані з іншими факторами, тому важливо звернутися до лікаря для правильної діагностики та лікування.
Недостатність біотину може виникати при незбалансованому харчуванні або при тривалих дієтах. Також це може статися при вживанні сирого яєчного білка, оскільки біотин утворює комплекси з білками, які перешкоджають його поглинанню.
Біотин можна отримувати з різноманітних харчових продуктів, таких як м'ясо, риба, горіхи, злаки, овочі та фрукти. У деяких випадках лікар може рекомендувати приймати додатково біотин у вигляді пігулок.
Якщо волосся випадає, це може свідчити й про нестачу інших елементів та мінералів, зокрема, цинку, заліза, лінолевої кислоти та альфа-ліноленової кислоти, вітаміну B3 та іншого. Тому, якщо ви помічаєте, що у вас систематично випадає волосся, варто звернутися до лікаря.
Фото: Freepik
Кровоточивість ясен
Кровоточивість ясен може бути спричинена різними факторами, наприклад, чищення зубів жорсткою щіткою. Однак також цей симптом може сигналізувати про нестачу вітаміну C.
Вітамін C або аскорбінова кислота відіграє важливу роль у здоров'ї ясен, оскільки він сприяє утриманню здорової тканини ясен і підтримує їхню стійкість до інфекцій та запалень. Недостатня його кількість в організмі може призвести до появи проблем з яснами, таких як кровоточивість або запалення.
Людський організм не синтезує вітамін C самостійно, тому основний спосіб підтримки його на належному рівні - це через правильне харчування. Дефіцит цього вітаміну рідко виникає у людей, які споживають багато фруктів та овочів у свіжому вигляді.
Більш серйозним наслідком нестачі вітаміну C є цинга. Ця хвороба виникає в результаті важкого дефіциту вітаміну C і характеризується такими симптомами, як слабкість м'язів і кісток, втомлюваність, а також зниження імунної функції.
Загалом нестача вітаміну С в організмі виявляється в утворенні синців, поганому загоєнні ран, частих носових кровотечах та сухості шкірних покривів.
М'язові судоми
М'язові судоми - це мимовільне інтенсивне скорочення м'язів, яке може бути болючим і триває від декількох секунд до кількох хвилин. Цей стан може виникати як у стані спокою, так і під час фізичної активності або після неї, включно з нічним сном.
Основні причини м'язових судом включають нестачу електролітів, таких як кальцій, магній, калій або натрій. Судоми можуть бути викликані перевтомою м'язів внаслідок тривалої або інтенсивної фізичної активності або порушенням кровообігу в м'язах. Крім того, судоми можуть бути пов'язані із дефіцитом вітамінів:
- нестача вітаміну D може сприяти розвитку судом, особливо у дітей. Він важливий для підтримки здоров'я нервової системи, м'язів та допомагає засвоєнню магнію.
- вітамін B6 та В5 відіграє роль у виробництві нейротрансмітерів, які регулюють нервову активність, тобто беруть участь у процесах розслаблення м'язів.
Загалом, варто звернути увагу на вітаміни групи B, якщо ви маєте проблеми із судомами.
Фото: Dreamstime
Порушення сутінкового зору
Харчування з низьким вмістом поживних речовин, зокрема вітаміну А, може призвести до погіршення зору. Низьке споживання вітаміну А пов'язане з розвитком захворювання, відомого як "куряча сліпота", коли здатність бачити при слабкому освітленні або в темряві значно погіршується.
Вітамін А відіграє важливу роль у виробленні родопсину, пігменту в сітківці очей, який дозволяє рецепторам очей реагувати на світло. Без достатнього вмісту вітаміну А синтез родопсину стає ускладненим, що призводить до погіршення нічного зору. Крім того, якщо вчасно не діагностувати нестачу вітаміну А, цей недуг може прогресувати до ксерофтальмії, що призводить до більш серйозних захворювань та сліпоти.
Одним із перших симптомів ксерофтальмії є плями Біто – це білі нарости, які з'являються на кон'юнктиві або на білій частині ока. Такі надлишки епітелію можна видаляти, але повністю їх позбутися можна лише після лікування недостачі вітаміну А.
Для поповнення організму цим вітаміном, важливо, щоб в раціоні були морква, шпинат, червона риба, яєчний жовток. Ці продукти можна легко включити до раціону, щоб забезпечити організм необхідною кількістю вітаміну A і підтримати здоров'я очей і загальний стан організму
Часта втома
Втома може бути спричинена різними факторами, включно із дефіцитом певних вітамінів:
- Вітамін D важливий для здоров'я кісток та м'язів. Його дефіцит часто пов'язується зі швидкою втомлюваністю та нестачею сил. Особливо ці симптоми можна спостерігати наприкінці зими, коли людина протягом холодного та похмурого сезону отримувала незначну кількість сонячного світла та синтез вітаміну D був недостатній.
- Дефіцит вітаміну В12 може призвести до анемії, що також викликає втому та слабкість.
- Залізо дуже важливе для організму, його нестача може призвести до анемії, що проявляється втомою, слабкістю та загальними незручностями.
- Дефіцит магнію може проявлятися у загальній нестачі сил та втраті енергії.
- Дефіцит вітаміну С також сприяє загальній слабкості та накопиченню втоми.
Якщо ви відчуваєте постійну втомленість або слабкість, важливо поговорити з лікарем для визначення можливих причин та виявлення дефіциту певних вітамінів чи мінералів.
- Актуальне
- Важливе