Ексклюзив

Як не отруїтись під час тривалих вимкнень світла: поради епідеміологині

Тетяна Яворська
27 червня, 2024 четвер
07:27

В Україні розпочався період тривалих вимкнень електроенергії. У літню пору це може стати додатковим фактором і причиною отруєнь небезпечними бактеріями. Нещодавно у Міністерстві охорони здоров'я заявили, що цьогоріч ситуація не менш критична за тогорічну, яка виникла внаслідок підриву дамби на Херсонщині. Тепер через відключення світла зросла загроза холери, гепатиту та ботулізму

Зміст

Еспресо поспілкувався з лікаркою-епідеміологинею і запитав, як убезпечитись від недуг у спеку, коли холодильники не працюють.

Як зберегти продукти й не отруїтись при тривалому відключенні світла

Небезпека отруїтись зіпсутими продуктами виникає кожного року, коли на вулиці висока температура. У цей час будь-хто під підвищеним ризиком ураження інфекційних захворювань. Але, щоб цього уникнути, навіть при вимкненні світла варто дотримуватись кількох обов'язкових правил при вживанні їжі, розповіла епідеміологиня Людмила Мухарська.

"Є принаймні два параметри, які пов'язані один з іншим. Це температура і час дії температури. Тобто експозиція впливу на зберігання харчових продуктів, якої потрібно дотримуватись. Звичайно, чим вища температура, тим більше ризику, що мікроорганізми, які можуть бути в харчових продуктах, будуть розмножуватись. І тут ще є один головний параметр – це сама наявність мікроорганізму. Тобто, яка б висока температура не була, якщо немає мікроорганізму, то не буде його негативного впливу", – пояснила епідеміологиня.

Звісно, продукти матимуть неприємні смакові якості, через які споживати зіпсуту продукцію неможливо, але якщо нема збудника, то інфекційне захворювання не виникне. 

А тому основне, каже вона, потрібно не допустити потрапляння мікроорганізмів, вірусів, бактерій в харчовий продукт. 

"Відключення електрики впливає на неможливість дотримання температурного режиму, зокрема у холодильниках. Адже має бути температура 4 градуси, або нижче. Для того, щоб контролювати цей температурний режим, треба принаймні мати термометри й весь час за цими показниками слідкувати. Якщо говорити про побутове зберігання, то зрозуміло, що людина має холодильник і тут більше можливості його контролювати. Бажано не відчиняти двері холодильника. Тоді в холодильній камері триматиметься безпечна температура до 4 годин. В морозильній камері, якщо вона заповнена повністю – 48 годин може триматись безпечна температура, а коли напівпорожня – до 24 годин", – зазначила медикиня. 

холодильник, продукти

Фото: gettyimages


Крім цього, слід пам'ятати, наголошує вона, що будь-які готові страви повинні зберігатись в холодильнику. Якщо ж йдеться про сухі продукти – ті, що не містять м'ясних рибних чи молочних компонентів – то їх можна зберігати без спеціальних температурних умов. 

"Зараз серед рекомендацій, які надають населенню, є така – потрібно зробити певний запас сухих продуктів, які не потребують умов зберігання, на які може впливати відключення електрики. У разі дуже довготривалого вимкнення електрики, користуватись виключно такими продуктами", – додала Людмила Мухарська.

Медикиня наголошує, що не слід забувати й про воду, адже вона також є одним із видів харчових продуктів. Для споживання має бути виключно питна. Технічну воду для споживання використовувати не можна. А якщо нема безпечної питної води – треба використовувати пляшкову або перекип'ячену воду.

Що робити, якщо вже сталось отруєння

Передовсім, радить епідеміологиня,  потрібно звертатись до медиків:  чи то сімейний лікар, чи виклик швидкої допомоги, оскільки є такі захворювання, які можуть розвиватись надзвичайно швидко.

Висока температура, нудота, часта блювота і діарея – це найбільш часті симптоми, які сигналізують про отруєння.

харчове отруєння

Фото: gettyimages


"Якщо перебувати вдома тривалий час, стан людини може погіршитись за лічені години й виводити з такого стану пацієнта вже буде складніше. Звісно, за дієвими порадами лікаря можна лікуватись і вдома, але знову ж таки, слід брати до уваги ряд супутніх факторів, як от вік і наявність хронічних захворювань. Якщо це дитина, то у будь-якому разі треба звертатись до медиків, або ж хворий у зрілому віці, чи пацієнт, який має хронічні захворювання ", – додала вона.

"Був випадок, щоправда, вже давно – інфікувались діти в дитячому закладі – ієрсиніозом. Це дуже небезпечне гостре захворювання, яке передається через сечу гризунів. Виникає при недотриманні умов зберігання продуктів.

У цьому випадку, що пригадала, капуста зберігалась просто на підлозі дитячого закладу на складі. Гризуни бігали й мікроорганізм з сечею потрапив на продукт. З неї зробили потім салат зі свіжої капусти, ясна річ, без будь-якої термічної обробки. Тоді захворіло дуже багато дітей", – пригадала Мухарська.

Небезпечні інфекційні хвороби, якими можна заразитись через продукти

Що таке холера, симптоми й профілактика

Холера — це гостра інфекція, що виникає при вживанні харчових продуктів або води, заражених бактерією Vibrio cholerae О1 або О139. Передається фекально-оральним шляхом від людини до людини. Найчастіше заразитись холерою можна при вживанні забрудненої води, при купанні, а також через їжу і при побутових контактах. Хвороба, зазвичай, починається гостро і призводить до різкого зневоднення організму, – зазначили на сторінці Центру громадського здоров'я України.

Холерний вібріон може зберігати життєздатність у воді впродовж тривалого часу, у харчових продуктах при кімнатній температурі  –  2-5 днів, у морській воді — 2 тижні й більше. Під час кип'ятіння холерний вібріон гине протягом хвилини, є малостійким до висушування, до прямого сонячного опромінення, є чутливим до дії звичайних дезінфектантів.

Першими симптомами холери є діарея, блювота, болі у животі.

Людина втрачає  багато рідини - до 20 літрів на добу. У результаті втрати рідини відбувається згущення крові і зневоднення організму. З'являються м'язові судоми, частіше за все - починаючи з литкових м'язів. 

Симптомом холери є також холодна шкіра (це одна з небагатьох інфекцій, що супроводжуються нормальною або навіть зниженою температурою тіла). Також шкіра втрачає пружність, легко збирається в складки і дуже довго розправляється, а шкіра стоп і рук стає зморшкуватою (так звані «руки прачки»);

холера

Фото: gettyimages


При ранній діагностиці й правильному лікуванні холера виліковна. Щоб уникнути захворювання, варто дотримуватись простих правил:
 • не купувати харчі, зокрема рибу, у місцях стихійної торгівлі; 

 • не купатись і не ловити рибу у забруднених водоймах; 

 • дотримуватись особистої гігієни, ретельно мити руки перед тим, як брати чи готувати їжу, після відвідування туалету; 

 • використовувати чисту воду; проварювати або просмажувати харчові продукти перед вживанням.

Без належного лікування холера може призвести до смерті.

Що таке ботулізм, симптоми та профілактика

Ботулізм — це тяжке харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, що містять ботулотоксини. Збудник хвороби розмножується за неправильних умов зберігання чи транспортування продуктів. 

Головними клінічними ознаками ботулізму стають неврологічні розлади — порушення зору (двоїння або туман в очах, невиразність мовлення, може бути важко ковтати, відчуття сухості в роті, м’язова слабкість). У кожного другого хворого першими проявами ботулізму стають короткочасні симптоми загальної інфекційної інтоксикації: пронос, блювота, незначне підвищення температури, біль у животі.

Важкі форми захворювання вражають дихальну систему, унаслідок чого за відсутності лікування смерть зазвичай настає від дихальної недостатності на 2-3-й день хвороби.

У дітей симптоми ботулізму можуть проявлятися у вигляді апатії, відмови від їжі, тривалого плачу, а також м’язової слабкості.

Інкубаційний період ботулізму може тривати від 2-3 годин до 10 днів.

Щоб уберегтися від ботулізму, слід не вживати харчові продукти, виготовлені у домашніх умовах (консерви, в’ялену, копчену, солену рибу тощо), і не купувати їх у місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб, ретельно мити руки, продукти і посуд. При консервуванні в домашніх умовах, особливо м’ясних і рибних продуктів, необхідно стерилізувати посуд і консерви за температури 100 °С не менше 40–60 хв і герметично запаковувати.

копчена риба

Фото: gettyimages

 

Що таке гепатит

Гепатит – загальна назва гострих та хронічних запальних захворювань печінки. Гепатити є кількох видів – А, В, С, D, E. Гепатити А та Е передаються переважно через заражену їжу та воду.

Гепатит  А називають хворобою брудних рук. На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не провокує розвиток хронічної хвороби печінки і рідко закінчується смертю. Найчастіше передається фекально-оральним шляхом. Тобто, можна заразитись гепатитом А через продукти чи воду, забруднені фекаліями інфікованої людини. В домашніх умовах гепатит А найчастіше передається через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім'ї. Вірус гепатиту А може передаватись при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною.

Симптоми гепатиту А можуть проявлятись як у легкій і у важкій формі: підвищена температура, слабкість, відсутність апетиту, діарея, блювота, неприємні відчуття в животі, пожовтіння шкіри і білків очей.

гепатит

Фото: gettyimages


У інфікованої людини може бути абсолютно нормальна температура тіла чи звичний колір сечі. Симптоми гепатиту А значно частіше проявляються у дорослих, аніж у дітей. Щобільше, у дітей до 6 років дуже часто відсутні будь-які симптоми гепатиту А, а жовтуха розвивається лише у 10%.                   

Гепатит В – це також вірусна інфекція, що вражає печінку і може викликати як гостру, так і хронічну форми хвороби. Передається контактом із кров'ю або іншими рідинами організму інфікованої людини (сім’яною, вагінальною). Вірус гепатиту В може виживати за межами організму людини щонайменше 7 днів. Впродовж цього періоду вірус може викликати інфекцію при потраплянні в організм людини, яка не захищена вакциною.

Може передатися: від інфікованої матері дитині, від інфікованої дитини неінфікованій дитині протягом перших 5 років життя, статевим шляхом під час незахищеного статевого акту, зі слиною через поцілунок, зубну щітку, у результаті повторного використання шприців і голок в медичних установах чи серед користувачів ін'єкційних наркотиків.

Теги:
Читайте також:
Київ
+24°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.29
  Купівля 41.29
  Продаж 41.82
 • EUR
  Купівля 44.96
  Продаж 45.73
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
22 липня
16:26
Безугла
Оборонний комітет ВР підтримав виключення зі свого складу Безуглої
16:25
Нацполіція ліквідувала масштабну мережу наркодилерів, яка щомісяця заробляла 10,5 млн грн
16:24
Викрадена росіянами робота Юрія Діденка
Херсонський музей виявив ще 5 картин, викрадених росіянами
16:13
Херсон
Росіяни вночі атакували житловий район Херсона: вбили жінку
16:04
OPINION
Костянтин Корсун
З технологічним популізмом слід закінчувати
15:58
застосунок Дія
Через Дію за тиждень забронювали понад 34 тис. працівників
15:57
Стефанчук розповів держсекретарю Ватикану про катування українців у російському полоні
15:48
Розкрадав гроші, виділені на відновлення будинків, пошкоджених через обстріли: голові сільради на Одещині повідомили про підозру
15:48
Нікопольщина
Окупанти обстріляли Нікополь, поранено 5 людей
15:40
Оновлено
Ольга Стефанішина
Для України шлях вступу до ЄС буде коротшим через те, що вона є частиною зони вільної торгівлі, - Стефанішина
15:28
Дмитро Кулеба
Кулеба на Раді міністрів закордонних справ ЄС назвав 5 способів допомогти енергосистемі України
15:25
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:18
Jessie J
Співачка Jessie J оголосила, що в неї діагностували обсесивно-компульсивний розлад
14:59
Ексклюзив
Карта. Покровськ-Торецьк_1707
Ворогу критично важливо не допустити використання траси Покровськ - Костянтинівка Силами оборони України, - військовий експерт Жмайло
14:49
Інгріда Шимоніте
Науседа призначив Шимоніте премʼєркою Литви й доручив їй сформувати уряд
14:23
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
На ТОТ Херсонщини колаборанти створили фонд "безхазяйного" житла, - Спротив
14:00
OPINION
Вадим Денисенко
Байден і Путін
13:51
росгвардія
Британська розвідка повідомила, скільки росгвардійців перебувають на війні з Україною
13:47
ЄС
ЄС уперше в історії схвалив військову допомогу Вірменії
13:38
Папа Римський Франциск
Папа Римський сподівається, що Олімпіада стане нагодою для встановлення перемир'я
13:27
санкції проти Росії
Рада ЄС продовжила санкції проти Росії ще на 6 місяців
13:27
Олімпіада-2024, Париж
Франція надасть цілодобову охорону спортсменам з Ізраїлю на Олімпійських іграх у Парижі
13:25
Укрзалізниця
В Україні затримали диверсанта, який підпалив релейну шафу Укрзалізниці в Києві
13:10
НБУ вилучатиме з обігу банкноти 500 гривень старого зразка: подробиці
13:01
Міністерство фінансів
Україна досягла домовленостей про реструктуризацію зовнішнього боргу: деталі
12:48
Сашко Лірник
Письменник Сашко Лірник назвав Кузьму "провладним попсистом", якому створюють імідж великого українця 
12:41
Дмитро Кулеба
Кулеба відвідає Китай: які головні теми перемовин
12:28
Військові кораблі Китаю провели навчання у трьох морях
Україна до кінця літа отримає 100 тис. боєприпасів у межах чеської ініціативи, - очільник МЗС Ліпавський
12:11
На фото: Раян Рейнольдс
"Одне з найбільших хвилювань у житті": Раян Рейнольдс розповів, що зустрічався з Мадонною для зйомок "Дедпула і Росомахи"
12:05
OPINION
Дмитро Золотухін
Венс наслідує Зеленського
12:01
Жозеп Боррель
У Брюсселі розпочалася зустріч очільників МЗС країн ЄС: обговорять наслідки "миротворчого турне" Орбана
11:44
Ексклюзив
Джо Байден
"Демократична партія США показала, що здатна на нестандартні рішення": дипломат про вихід Байдена з перегонів
11:43
Огляд
світ, міжнародний огляд
Перемога Трампа може означати різку зміну трансатлантичної підтримки Києва, Європа повертається до призову на військову службу через російську загрозу. Акценти світових ЗМІ 22 липня
11:37
Оновлено
Джозеф Байден
Байден вийшов із президентських перегонів 2024 року. Реакції світу
11:32
В управління АРМА передали 4 гелікоптери й 2 літаки кримських  підприємців,  підозрюваних у фінансуванні армії РФ
11:20
Роберт де Ніро
Критик Трампа Роберт де Ніро відреагував на вихід Байдена з президентських перегонів
11:20
Оновлено
Трагедія на канатній дорозі в Києві: рятувальники дістали з Дніпра тіло хлопця
11:14
Поплічниця блогера-зрадника Лебедєва: СБУ затримала російську інформаторку, яка коригувала удари по Очакову
11:08
електроенергія
Обмеження діють протягом доби, з 18:00 застосують три черги: ситуація в енергосистемі на 22 липня
11:01
Ексклюзив
Ірина Фаріон
Не виключаю, що РФ обрала медійну людину, щоб каталізувати події в Україні, - "Інформаційний спротив" про вбивство Ірини Фаріон
Більше новин