Ексклюзив

Як не отруїтись під час тривалих вимкнень світла: поради епідеміологині

Тетяна Яворська
27 червня, 2024 четвер
07:27

В Україні розпочався період тривалих вимкнень електроенергії. У літню пору це може стати додатковим фактором і причиною отруєнь небезпечними бактеріями. Нещодавно у Міністерстві охорони здоров'я заявили, що цьогоріч ситуація не менш критична за тогорічну, яка виникла внаслідок підриву дамби на Херсонщині. Тепер через відключення світла зросла загроза холери, гепатиту та ботулізму

Зміст

Еспресо поспілкувався з лікаркою-епідеміологинею і запитав, як убезпечитись від недуг у спеку, коли холодильники не працюють.

Як зберегти продукти й не отруїтись при тривалому відключенні світла

Небезпека отруїтись зіпсутими продуктами виникає кожного року, коли на вулиці висока температура. У цей час будь-хто під підвищеним ризиком ураження інфекційних захворювань. Але, щоб цього уникнути, навіть при вимкненні світла варто дотримуватись кількох обов'язкових правил при вживанні їжі, розповіла епідеміологиня Людмила Мухарська.

"Є принаймні два параметри, які пов'язані один з іншим. Це температура і час дії температури. Тобто експозиція впливу на зберігання харчових продуктів, якої потрібно дотримуватись. Звичайно, чим вища температура, тим більше ризику, що мікроорганізми, які можуть бути в харчових продуктах, будуть розмножуватись. І тут ще є один головний параметр – це сама наявність мікроорганізму. Тобто, яка б висока температура не була, якщо немає мікроорганізму, то не буде його негативного впливу", – пояснила епідеміологиня.

Звісно, продукти матимуть неприємні смакові якості, через які споживати зіпсуту продукцію неможливо, але якщо нема збудника, то інфекційне захворювання не виникне. 

А тому основне, каже вона, потрібно не допустити потрапляння мікроорганізмів, вірусів, бактерій в харчовий продукт. 

"Відключення електрики впливає на неможливість дотримання температурного режиму, зокрема у холодильниках. Адже має бути температура 4 градуси, або нижче. Для того, щоб контролювати цей температурний режим, треба принаймні мати термометри й весь час за цими показниками слідкувати. Якщо говорити про побутове зберігання, то зрозуміло, що людина має холодильник і тут більше можливості його контролювати. Бажано не відчиняти двері холодильника. Тоді в холодильній камері триматиметься безпечна температура до 4 годин. В морозильній камері, якщо вона заповнена повністю – 48 годин може триматись безпечна температура, а коли напівпорожня – до 24 годин", – зазначила медикиня. 

холодильник, продукти

Фото: gettyimages


Крім цього, слід пам'ятати, наголошує вона, що будь-які готові страви повинні зберігатись в холодильнику. Якщо ж йдеться про сухі продукти – ті, що не містять м'ясних рибних чи молочних компонентів – то їх можна зберігати без спеціальних температурних умов. 

"Зараз серед рекомендацій, які надають населенню, є така – потрібно зробити певний запас сухих продуктів, які не потребують умов зберігання, на які може впливати відключення електрики. У разі дуже довготривалого вимкнення електрики, користуватись виключно такими продуктами", – додала Людмила Мухарська.

Медикиня наголошує, що не слід забувати й про воду, адже вона також є одним із видів харчових продуктів. Для споживання має бути виключно питна. Технічну воду для споживання використовувати не можна. А якщо нема безпечної питної води – треба використовувати пляшкову або перекип'ячену воду.

Що робити, якщо вже сталось отруєння

Передовсім, радить епідеміологиня,  потрібно звертатись до медиків:  чи то сімейний лікар, чи виклик швидкої допомоги, оскільки є такі захворювання, які можуть розвиватись надзвичайно швидко.

Висока температура, нудота, часта блювота і діарея – це найбільш часті симптоми, які сигналізують про отруєння.

харчове отруєння

Фото: gettyimages


"Якщо перебувати вдома тривалий час, стан людини може погіршитись за лічені години й виводити з такого стану пацієнта вже буде складніше. Звісно, за дієвими порадами лікаря можна лікуватись і вдома, але знову ж таки, слід брати до уваги ряд супутніх факторів, як от вік і наявність хронічних захворювань. Якщо це дитина, то у будь-якому разі треба звертатись до медиків, або ж хворий у зрілому віці, чи пацієнт, який має хронічні захворювання ", – додала вона.

"Був випадок, щоправда, вже давно – інфікувались діти в дитячому закладі – ієрсиніозом. Це дуже небезпечне гостре захворювання, яке передається через сечу гризунів. Виникає при недотриманні умов зберігання продуктів.

У цьому випадку, що пригадала, капуста зберігалась просто на підлозі дитячого закладу на складі. Гризуни бігали й мікроорганізм з сечею потрапив на продукт. З неї зробили потім салат зі свіжої капусти, ясна річ, без будь-якої термічної обробки. Тоді захворіло дуже багато дітей", – пригадала Мухарська.

Небезпечні інфекційні хвороби, якими можна заразитись через продукти

Що таке холера, симптоми й профілактика

Холера — це гостра інфекція, що виникає при вживанні харчових продуктів або води, заражених бактерією Vibrio cholerae О1 або О139. Передається фекально-оральним шляхом від людини до людини. Найчастіше заразитись холерою можна при вживанні забрудненої води, при купанні, а також через їжу і при побутових контактах. Хвороба, зазвичай, починається гостро і призводить до різкого зневоднення організму, – зазначили на сторінці Центру громадського здоров'я України.

Холерний вібріон може зберігати життєздатність у воді впродовж тривалого часу, у харчових продуктах при кімнатній температурі  –  2-5 днів, у морській воді — 2 тижні й більше. Під час кип'ятіння холерний вібріон гине протягом хвилини, є малостійким до висушування, до прямого сонячного опромінення, є чутливим до дії звичайних дезінфектантів.

Першими симптомами холери є діарея, блювота, болі у животі.

Людина втрачає  багато рідини - до 20 літрів на добу. У результаті втрати рідини відбувається згущення крові і зневоднення організму. З'являються м'язові судоми, частіше за все - починаючи з литкових м'язів. 

Симптомом холери є також холодна шкіра (це одна з небагатьох інфекцій, що супроводжуються нормальною або навіть зниженою температурою тіла). Також шкіра втрачає пружність, легко збирається в складки і дуже довго розправляється, а шкіра стоп і рук стає зморшкуватою (так звані «руки прачки»);

холера

Фото: gettyimages


При ранній діагностиці й правильному лікуванні холера виліковна. Щоб уникнути захворювання, варто дотримуватись простих правил:
  • не купувати харчі, зокрема рибу, у місцях стихійної торгівлі; 

  • не купатись і не ловити рибу у забруднених водоймах; 

  • дотримуватись особистої гігієни, ретельно мити руки перед тим, як брати чи готувати їжу, після відвідування туалету; 

  • використовувати чисту воду; проварювати або просмажувати харчові продукти перед вживанням.

Без належного лікування холера може призвести до смерті.

Що таке ботулізм, симптоми та профілактика

Ботулізм — це тяжке харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, що містять ботулотоксини. Збудник хвороби розмножується за неправильних умов зберігання чи транспортування продуктів. 

Головними клінічними ознаками ботулізму стають неврологічні розлади — порушення зору (двоїння або туман в очах, невиразність мовлення, може бути важко ковтати, відчуття сухості в роті, м’язова слабкість). У кожного другого хворого першими проявами ботулізму стають короткочасні симптоми загальної інфекційної інтоксикації: пронос, блювота, незначне підвищення температури, біль у животі.

Важкі форми захворювання вражають дихальну систему, унаслідок чого за відсутності лікування смерть зазвичай настає від дихальної недостатності на 2-3-й день хвороби.

У дітей симптоми ботулізму можуть проявлятися у вигляді апатії, відмови від їжі, тривалого плачу, а також м’язової слабкості.

Інкубаційний період ботулізму може тривати від 2-3 годин до 10 днів.

Щоб уберегтися від ботулізму, слід не вживати харчові продукти, виготовлені у домашніх умовах (консерви, в’ялену, копчену, солену рибу тощо), і не купувати їх у місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб, ретельно мити руки, продукти і посуд. При консервуванні в домашніх умовах, особливо м’ясних і рибних продуктів, необхідно стерилізувати посуд і консерви за температури 100 °С не менше 40–60 хв і герметично запаковувати.

копчена риба

Фото: gettyimages

 

Що таке гепатит

Гепатит – загальна назва гострих та хронічних запальних захворювань печінки. Гепатити є кількох видів – А, В, С, D, E. Гепатити А та Е передаються переважно через заражену їжу та воду.

Гепатит  А називають хворобою брудних рук. На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не провокує розвиток хронічної хвороби печінки і рідко закінчується смертю. Найчастіше передається фекально-оральним шляхом. Тобто, можна заразитись гепатитом А через продукти чи воду, забруднені фекаліями інфікованої людини. В домашніх умовах гепатит А найчастіше передається через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім'ї. Вірус гепатиту А може передаватись при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною.

Симптоми гепатиту А можуть проявлятись як у легкій і у важкій формі: підвищена температура, слабкість, відсутність апетиту, діарея, блювота, неприємні відчуття в животі, пожовтіння шкіри і білків очей.

гепатит

Фото: gettyimages


У інфікованої людини може бути абсолютно нормальна температура тіла чи звичний колір сечі. Симптоми гепатиту А значно частіше проявляються у дорослих, аніж у дітей. Щобільше, у дітей до 6 років дуже часто відсутні будь-які симптоми гепатиту А, а жовтуха розвивається лише у 10%.                   

Гепатит В – це також вірусна інфекція, що вражає печінку і може викликати як гостру, так і хронічну форми хвороби. Передається контактом із кров'ю або іншими рідинами організму інфікованої людини (сім’яною, вагінальною). Вірус гепатиту В може виживати за межами організму людини щонайменше 7 днів. Впродовж цього періоду вірус може викликати інфекцію при потраплянні в організм людини, яка не захищена вакциною.

Може передатися: від інфікованої матері дитині, від інфікованої дитини неінфікованій дитині протягом перших 5 років життя, статевим шляхом під час незахищеного статевого акту, зі слиною через поцілунок, зубну щітку, у результаті повторного використання шприців і голок в медичних установах чи серед користувачів ін'єкційних наркотиків.

Теги:
Читайте також:
Київ
+26°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 40.35
    Купівля 40.35
    Продаж 40.85
  • EUR
    Купівля 43.25
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
29 червня
23:06
Оновлено
Расмус Гойлунн і Антоніо Рюдігер, збірна Данії, збірна Німеччини, Євро-2024
Євро-2024: матч Німеччина - Данія зупиняли через грозу
22:28
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 29 червня: скільки коштують долар та євро
22:22
Чернігівська ТЕЦ
На Чернігівській ТЕЦ сталась пожежа. Деталі
22:15
Сербія
У Белграді нападник поранив з арбалету охоронця посольства Ізраїлю й був застрелений
21:57
Людмила Кіченок, Олена Остапенко
Українка Кіченок виграла парний турнір WTA у Великій Британії
21:55
Генерал-лейтенант ЗСУ Юрій Содоль та майор НГУ Богдан Кротевич
Заяву майора Кротевича на генерал-лейтенанта Содоля долучили до великої справи щодо прориву кордону на Харківщині: що це означає
21:53
Росія з КНДР
"Аналог "Артеку": Діти з РФ відпочиватимуть у КНДР
21:44
Ексклюзив
Віктор Орбан
"Хоче встигнути застрибнути в човен": Портников про ймовірний візит Орбана до Києва на наступному тижні
21:44
Оновлено
Вирва, що утворилася внаслідок ракетного удару по Вільнянську
Росіяни вдарили по центру місту Вільнянськ, що поряд із Запоріжжям: серед 7 загиблих та 23 травмованих є діти
21:41
Ємен, хусити
Путін попросив у Саудівської Аравії дозволу озброїти хуситів протикорабельними крилатими ракетами, - ЗМІ
21:13
Оновлено
Ракетний удар по дев'ятиповерхівці у Дніпрі 28 червня: пошукова операція триватиме й уночі
20:53
збірна Швейцарії, Євро-2024
Швейцарія перемогла Італію та стала першим чвертьфіналістом Євро-2024
20:47
В Україні вже 30 тис. км² деокупованих територій визнані безпечними від мінних загроз
20:35
Шахтар, Артем Бондаренко
"Шахтар" розгромив "Сараєво" у першому матчі після відпустки
20:13
Перші дебати Трампа й Байдена 2024 року
Відчуття катастрофи й заглиблення у рейтинги: Axios розповів про реакцію оточення Байдена на перші теледебати з Трампом
20:02
OPINION
Галина Пагутяк
Прорив
19:58
Ексклюзив
Кім Чен Ин та Путін
Путін міг їздити до Кім Чен Ина з двома цілями, - Портников
19:56
Вплинуло на 20 000 пасажирів: у Канаді через страйк скасували 150 авіарейсів
19:56
Оновлено
ЗСУ
Від початки доби на фронті відбулося 90 боєзіткнень: у Генштабі розповіли про найгарячіші напрямки
19:00
Емблема Генштабу ЗСУ
Генштаб ЗСУ зменшить інтенсивність повідомлень з передової
18:30
знищені окупанти
На Херсонщині окупанти свідомо обирають мішенню мирних мешканців, - ОВА
18:24
Начальник білоруського генштабу Павло Муравейко
Воєначальників Лукашенка надалі непокоїть Житомирщина: лякають "спецназом" та "скупченням сил ППО"
18:10
Ексклюзив
Володимир Путін
Ультиматум Путіна є визнанням поразки у цій війні, - Піонтковський
18:09
Ексклюзив
Палестина
Палестину поділять на сектори, за які відповідатимуть миротворці з арабських країн, - історик Поліщук
18:03
OPINION
Володимир Гевко
Історія з Тищенком: меми — це наразі наш максимум
17:57
Коли 30 червня слід чекати найбільших відключень світла: подробиці
17:56
Ексклюзив
путін
Росія хоче вести перемовини з США, адже вважає, що воює не з Україною, а з колективним Заходом, але на нашій території, - аналітик Горбач
17:53
Ексклюзив
ЗРК Patriot
Ці комплекси в ізраїльтян прослужили 30 років: Defense Express про можливу передачу Ізраїлем ЗРК Patriot Україні
17:28
Оновлено
Ранкові обстріли Донеччини: росіяни вбили 4 людей, ще сімох поранили
17:26
дрон, БПЛА
В Україні запустили серійне виробництво далекобійних ударних дронів
17:21
Microsoft
Microsoft заявила про витік даних держустанов Техасу унаслідок російської кібератаки
17:12
Огляд
Андрій Ярмоленко, Євро-2024, збірна України
Україна вилетіла з Євро-2024, а Усик більше не абсолютний чемпіон світу: головні новини українського спорту за тиждень
16:54
Мартін Малл
У віці 80 років помер актор серіалу "Сабріна, маленька відьма" Мартін Малл
16:29
Наріман Джелялов
Зеленський зустрівся зі звільненим з полону Наріманом Джелялом
16:17
У Запоріжжі до кінця року збудують 10 підземних шкіл
16:00
OPINION
Карл Волох
Джин антикорупційної істерії вирвався з пляшки
15:55
У Києві пройшов молитовний сніданок за участі Зеленського та звільнених з полону священників
15:48
Ексклюзив
Армія стала заручником політичних рішень, і тепер це закидають Содолю, - військовий експерт Снєгирьов
15:45
MIM-23 Hawk
У наступному пакеті американської допомоги будуть ЗРК Hawk, - ЗМІ
15:34
Кулеба обговорив зі спецпредставником уряду Китаю відновлення миру в Україні
Більше новин