Інтерв’ю

Зима в Україні та санкції проти Росатома. Розмова з Аланом Райлі, професором College of Europe

Андрій Яніцький
28 листопада, 2023 вiвторок
07:20

Алан Райлі, старший науковий співробітник Atlantic Council Global Energy Center, запрошений професор College of Europe (кампус у Натоліні, Польща) та колумніст Wall Street Journal, New York Times і Financial Times.

У інтерв’ю для англомовного ютуб-каналу Espreso Global він ділиться своїми думками та припущеннями щодо зимового сезону в Україні, говорить про відбудову української енергосистеми та виведення її на більш екологічний рівень.

Над текстом працювала Ольга Рура. Розмова відбулася за сприяння аналітичного центру Dixi Group напередодні Energy Security Dialogue 2023, що відбудеться в Києві 12 грудня. Еспресо виступає інформаційним партнером конференції.

З цього тексту ви дізнаєтеся:

 • що чекає Україну цієї зими;
 • про стратегії для посилення української енергосистеми;
 • про роль України в енергетичній безпеці Європи;
 • про можливості розвитку зеленої енергетики в Україні;
 • про важливість децентралізованого створення електроенергії;
 • про майбутні санкції проти Росатома

Чого очікувати від цьогорічної зими в Україні? Чи буде вона складнішою за попередню?

Можливо. Безумовно, зусилля, які доклали українські енергетики — героїчні та доблесні, адже багато з них, жертвуючи власним життям, забезпечували працездатність мереж.

Але попри те, що проведено багато ремонтних робіт і значну частину електроенергетичних потужностей відновлено, нинішній зимовий опалювальний сезон вважається гіршим, ніж минулий, адже ті енергоресурси, які в нас є цієї зими, менші за ресурси на початку попереднього опалювального сезону.

Проблема полягає в тому, що росіяни точно накопичили більше ракет і безпілотників і просто чекають моменту, щоб вдарити по інфраструктурі.

І хоча Київ має багато протиповітряної оборони навколо себе, інші українські міста все ж більш вразливі. Та й в загальному, забезпечити протиповітряну оборону на багатьох енергетичних об’єктах надзвичайно складно. Небезпека полягає в атаці на самі потужності виробництва електроенергії. 

Ремонт електромереж. Фото: suspilne.media
Ми розглядаємо потенційний імпорт електроенергії з країн ЄС, який частково зростає, і збільшення торговельних можливостей в разі надзвичайних подій, але варто зосередитись і на питанні збільшення потужностей виробництва електроенергії.

Це нелегко, адже через історичні зв’язки з Росією через Радянський Союз, росіяни добре знають, де що знаходиться. Тут, до речі, можна провести паралель з Другою Світовою, коли англійці та німці завзято бомбили електромережі один одного, однак ніхто з них не мав уявлення, як конкретно все працює. 

Попри те, що банк JP Morgan фінансував більшість німецьких робіт у 1920-30-х роках і мав всі плани німецьких електростанції в офісі в Нью-Йорку, це не допомогло, адже союзники не розуміли вразливостей системи в найдрібніших деталях, не те що росіяни зараз. Через це бомбардування союзників не було таким нищівним, як атака росіян на українську електромережу.

Що є нашим головним викликом — власне російські атаки чи, може, вразлива система, яка потребує заміни?

Факт загрози, безумовно, є викликом. Однак потрібно шукати шляхи, як справитися з цим. Беручи до уваги досвід Другої Світової війни, створення мереж із можливостями камуфляжу стає важливим для безпеки електромережі. Складність для Британії після Другої світової полягала в тому, щоб перенести багато трансформаторів у бетонні бункери, щоб захистити їх від дій потенційного ворога, якого вона давно знає. Вартість такого переміщення стала величезною, оскільки кожен з них був закріплений приблизно 100 тоннами бетону.

Український уряд переважно наголошує на генераторах і трансформаторах, але, на мою думку, варто розглядати можливість будівництва паралельних мереж та використання розподільної енергії. Війна, на жаль, не завершиться завтра, тому таке рішення принесе користь не лише цього зимового сезону, а й надалі.

Як виглядатиме післявоєнна енергетична структура в ЄС і яка роль України в цій системі?

Ми звикли до того, що Україна має значну кількість газових сховищ, які можуть гарантувати енергетичний "буфер" протягом середньостатистичної зими. Раніше європейська система базувалася на великих постачаннях російського газу через українську мережу. Однак зараз, при відключенні української та російської систем, виникає проблема недостатньої кількості газових сховищ.

Є успішний досвід постачання норвезького зрідженого природного газу через Балканську мережу в Україну. Також є можливість розширення українського сховища, яке вже є найбільшим у Європі (близько 32 мільярдів кубометрів), на приблизно 20 мільярдів кубічних метрів. Це може стати захистом для енергетичної безпеки Європи, оскільки європейські сховища зараз наповнені на 99%, і в українські сховища надходить додатковий європейський газ.

Щодо інших проблем, то вони пов'язані з рядом причин, таких як корупція, бюрократичні ускладнення і втручання Росії.

В Україні великий обсяг газу, який можна ефективно використовувати, і країна може стати постачальником газу до Євросоюзу. Багато уваги приділяється енергетичному переходу (до відновлювальних джерел енергетики та відмову від викопного палива, — ред.), але до тих пір, поки немає доступного та дешевого акумулятора на рівні мережі, газ залишається ключовою енергетичною складовою.

Таким чином, газ продовжить грати важливу роль на європейському енергетичному ринку тривалий час. Ідея повного переходу на відновлювані джерела енергії не буде реалізована, поки не буде наявний дешевий акумуляторний накопичувач на рівні мережі, а це не раніше 10-20-ти років. У цьому контексті Україна має можливість відігравати значущу роль.

Які перспективи несе відновлення саме електрогенерації?

Відбудова України надає величезні можливості. Одним з викликів у Європі є розвиток відновлюваних джерел енергії, таких як вітро- та сонячна енергія. Процеси отримання дозволів та планування в усіх етапах будівництва зазвичай тривають вічність.

Відновлення електроенергетичної інфраструктури України не тільки забезпечить її власні потреби, але й може стати каталізатором створення екологічно чистого енергетичного комплексу. Інфраструктура та інвестори в Україні мають можливість зацікавитися не лише будівництвом нових електростанцій для внутрішніх потреб, але і в експорті електроенергії.

З урахуванням складнощів розвитку власних потужностей в Європі, Україна може використовувати свою реконструйовану енергетичну інфраструктуру для виробництва електроенергії та експорту до Європейського Союзу. Це не лише допоможе Україні збільшити її власні енергетичні потужності, але й сприятиме досягненню загальних екологічних цілей та підтримці безпеки постачання електроенергії в Європі.

електроенергія

Українські електромережі. Фото: freepik

Якщо Україна планує приєднатися до ЄС у майбутньому, чи потрібно реформувати наш енергетичний сектор, щоб він був більш екологічним і відповідав європейським правилам?

Так, безумовно. Україні важливо спрямовувати свої зусилля на впровадження передових технологій. Наприклад, колишній президент Естонії Тоомас Хендрік Ільвес розказував, що при відновленні незалежності  Естонії їй було запропоновано  сучасну електричну механічну телекомунікаційну систему з Фінляндії, але уряд вирішив  від неї відмовитися. Це дало їм можливість не бути обмеженими успадкованою системою, а стати творцями власної.

Аналогічно, Україні слід уникати стандартних рішень, таких як традиційна сонячна або вітрова енергія. Замість цього, краще спрямовувати увагу на найсучасніші технології, ідеально без постачання з Китаю. Підвищення енергетичних стандартів допоможе привернути інвестиції у передові технології.

Необхідно також розпочати переговори з Євросоюзом щодо створення постачання, що сприятиме розвитку європейського виробництва на високому рівні. Більш вдосконалені сонячні панелі, вітрові турбіни, біопаливо та інші інноваційні технології можуть зміцнити позиції України як технологічного лідера у розвитку альтернативної енергетики. 

Важливо не обмежуватися рішеннями, які відповідають лише поточним цілям. Україні слід дбати про майбутнє, уникаючи усталених шляхів, що можуть виявитися застарілими.

Тема енергетичної децентралізації є широко обговорюваною в Україні, тож яку роль можуть відіграти територіальні громади та місцеві енергогенерації у відновленні України?

Децентралізоване виробництво електроенергії відіграє важливу роль у стійкості всієї електромережі. Завдяки міжнародній підтримці багато місцевих громад та міст отримали газові генератори потужністю від 20 до 40 мегаватів і розташували їх у кожному регіоні та місті, надаючи місцевим владам доступ до них.

Це дозволяє мати енергетичне виробництво на рівні місцевих громад, яке функціонує як розподільна альтернативна система. Така децентралізована структура робить систему менш вразливою, оскільки росіяни мають обмежену інформацію про її компоненти. Крім того, це виробництво може використовуватися і в післявоєнний період як ключовий елемент балансу для сонячних та вітрових установок. Такий підхід сприяє розвитку розподільної системи, яка може бути вдосконалена за допомогою значної кількості зеленої енергії на рівні місцевих громад.

Протест Greenpeace Фото: hmarochos.ua

Ви знаєте, що державна російська компанія Росатом пов’язана з окупацією Запорізької АЕС в Україні. Росатом – це державна компанія, яка безпосередньо пов’язана з агресією та війною, але, на жаль, проти неї немає санкцій. Чи варто очікувати і якщо так, то коли очікувати санкцій проти Росатома?

Я думаю, так. Одним із важливих чинників є те, як ведеться війна. Спочатку українці та західні союзники розраховували, що війна триватиме рік-півтора. Зараз зрозуміло, що, на жаль, це займає набагато більше часу. Як на мене, це відкалібрує дії Заходу та його санкції так, щоб вони дійшли до Росатома. Я не впевнений, коли це станеться, але ми це отримаємо, тому що стимули рухатися в цьому напрямку зростають разом із ескалацією війни та радикалізацією російської держави.

Теги:
Читайте також:
Київ
+5°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.14
  Купівля 38.14
  Продаж 38.68
 • EUR
  Купівля 41.29
  Продаж 42.07
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
28 лютого
12:25
Голова Єврокомісії пропонує спрямувати доходи від заморожених активів РФ на зброю для України
12:17
На фото: Раян Ґослінґ
Раян Гослінг заспіває I’m Just Ken з "Барбі" наживо під час "Оскара"
12:15
Оновлено
Зеленський і Макрон
Макрон заявив про можливе введення військ в Україну: Столтенберг, країни НАТО та Росія відреагували
12:13
Пресреліз
Артфорум "Космогонія: ключ до майбутнього": у Луцьку обговорять майбутнє України та людства
12:10
Олексій Навальний
Речниця Навального повідомила час і місце похорону опозиціонера
12:08
OPINION
Віталій Портников
Трамп затримує допомогу Україні, аби стати її "рятівником". Колонка Віталія Портникова
12:04
Польські фермери на кордоні з Україною перекрили залізницю та висипали збіжжя з вантажного вагону
Очільник МВС Польщі назвав висипання зерна з вагонів неприйнятним і пообіцяв покарати винних
11:48
САУ DITA
Нідерланди замовили у Чехії 9 одиниць САУ DITA для передачі Україні
11:40
НМТ
НМТ-2024: оприлюднено другий варіант тренувальних завдань. Де пройти
11:31
На фото: Принц Вільям та Кейт Міддлтон зустрілись з фанатами королівської родини
Принц Вільям відмовився від участі у заході, ЗМІ припустили, що здоровʼя Кейт Міддлтон погіршилося
11:26
На фото: Ігор Коломойський
Суд продовжив термін перебування Коломойського під вартою до квітня й зменшив розмір застави
11:23
Застрелили літнього чоловіка під час окупації Харківщини: трьом військовим РФ заочно оголосили підозри
11:21
Ексклюзив
Карта. Авдіїівка_2702
Карта бойових дій за період 21-28 лютого: наслідки окупації Авдіївки та війна за контроль у небі
11:12
Новини Західної України
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла про погоду в останній день зими
11:11
Директор департаменту Укрнафти передав знайомій у користування землю компанії і вимагав хабар: йому оголосили підозру
11:08
електроенергія, світло ЛЕП
Через обстріли є знеструмлення у 6 областях України: ситуація в енергосистемі станом на 28 лютого
11:01
Огляд
світ, міжнародний огляд
Реакція на заяви Макрона про введення військ до України та неортодоксальні погляди росіян на втрати власного війська. Акценти світових ЗМІ 28 лютого
11:00
Оновлено
Зеленський прибув до столиці Албанії
10:56
фейк
"В Україні функціонує близько 40 американських біолабораторій": у мережі шириться черговий фейк РФ
10:53
Урсула фон дер Ляєн
"Наблизить Україну до Європи": Урсула фон дер Ляєн анонсувала відкриття Офісу з оборонних інновацій у Києві
10:48
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ випробувала ЗРК С-500, який начебто збиває гіперзвук, - Згурець
10:46
Алек Болдвін
Убивство українки Гатчінс: суд над Болдвіном розпочнеться у липні
10:43
Еді Рама
Війна в Україні: прем'єр Албанії заявив про готовність країни зробити внесок у боротьбу з РФ
10:39
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 28 лютого: скільки коштують долар, євро та злотий
10:33
на фото: Майк Джонсон
Спікери 23 парламентів за ініціативи Стефанчука надіслали Джонсону листа із закликом внести на розгляд законопроєкт про допомогу Україні
10:18
Розвідувала дислокацію ЗСУ на прифронтових територіях: СБУ затримала посадовицю харківського університету
10:09
У Малі автобус впав у річку
У Малі автобус злетів з моста у річку: загинула 31 людина
10:04
OPINION
Олексій Панич
Зеленський мусить поділитися владою
10:01
російська техніка
Партизани зафіксували прибуття великої колони техніки РФ у Білорусь
10:00
День працівників патрульно-постової служби України та День штурманської служби авіації Збройних сил України
В Україні 28 лютого відзначають два професійні свята
09:59
Ексклюзив
окупанти
Боєць ЗСУ припустив, що ворог почне наступати на Горлівському напрямку
09:57
На фото: Жерар Депардьє
Жерару Депардьє висунули нове звинувачення в сексуальному домаганні, що імовірно сталося в 2021 році
09:47
Китай
Спецпредставник Китаю відвідає Україну, РФ та кілька країн Європи для "політичного врегулювання української кризи"
09:38
Литва прапор
Литва перевірить 18 тис. білорусів, які прибули в країну до 2022 року
09:21
пожежа США
У Техасі через лісові пожежі зупинив роботу головний завод із виготовлення ядерної зброї у США
09:13
росія ядерна зброя
Росія провела навчання із застосуванням ядерної зброї на випадок нападу Китаю, - FT
09:10
Ексклюзив
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році. Фото надано автором
"З автоматом пхають урну під обличчя": міський голова Нової Каховки про псевдовибори на ТОТ
08:48
Фукусіма
Японія почала скидати в океан четверту партію очищеної води з АЕС у Фукусімі
08:40
Микола Рижков
Підтримав окупацію частини України: помер експрем'єр СРСР, уродженець Донеччини Рижков
08:36
США, Південна Корея
Південна Корея та США проведуть спільні навчання на тлі ядерних загроз КНДР
Більше новин