Телебачення - головний диктатор України

Микола Княжицький
5 квітня, 2014 субота
17:16
Зміст

У світі завдяки цифровому телебаченню телемонополії втрачають свій вплив. На ринок приходять нові гравці, починають розвиватися тематичні канали. В Україні ж навпаки - монополії перерозподілилися та виросли

Україна після здобуття незалежності перейшла від тоталітарного способу правління до олігархічного. Написано про це багато. Архітектором олігархії  в Україні став її другий президент Леонід Кучма. Українська політична еліта, як колись польська чи чеська, стояла перед вибором: впроваджувати реформи за європейським зразком, розвивати поступово політичну конкуренцію у вигляді політичних партій, чи збагатитися особисто. До такої міри цей вибір не стояв перед громадянами Східної Європи, бо інструменти громадянського суспільства у них не були знищені до такої міри, як в Україні, що входила раніше до Радянського Союзу. Кучма вбачав структурування балансу суспільних сил навколо групи людей, між якими  під час його правління розподілилася колишня державна власність. Коло цих людей змінювалося. Завжди серед них були Ахметов, Коломойський, зять Кучми - Пінчук, якого Кучма і зробив одним із найбагатших людей країни. Дехто втратив олігархічні впливи, як наприклад, Григорій Суркіс.

Метою Януковича під час боротьби за президентську посаду було бажання теж стати олігархом. Але йому хотілося бути найголовнішим олігархом, олігархічним царем. Тому Янукович не знищував олігархічну систему. Він теж не уявляв, як в інший спосіб можна підтримувати баланс суспільних сил. За великим рахунком олігархи - це звичайні середньовічні феодали, на фінансах яких тримається влада у феодальних суспільствах. Але у наш час в Україні головним атрибутом олігарха є телебачення. І не просто телебачення - кабельних каналів в Україні сотні - а ефірне телебачення з максимальним покриттям і території, і населення. Ось як виглядав розподіл телеканалів між олігархічними групами на початку правління Віктора Януковича.

Звичайно, кількість каналів несиметрична якості покриття та часті на ринку. Але це, поки ми говоримо про аналогове телебачення. Уже з наступного року Україна повинна його вимкнути і повністю перейти на цифрове мовлення. А цифрові канали урівняють у доступі до глядачів всіх ліцензіатів. 

Саме тому Сергій Льовочкін та Валерій Хорошковський запропонували Віктору Януковичу механізм монополії над телевізійним мовленням через впровадження цифрового телебачення. Слід відзначити, що всюди в світі завдяки цифровому телебаченню, або так званому цифровому дивіденду  телевізійні монополії втрачають свій вплив. На ринок приходять нові гравці, починають розвиватися тематичні канали. В Україні ж навпаки - монополії перерозподілилися та виросли.  Ось як виглядатиме загальнонаціональне покриття за планом Льовочкіна-Хорошковського у 2015 році.

На цій схемі видно, що група Фірташа-Льовочкіна отримала аж 8 каналів, тобто вдвічі збільшила свою присутність в ефірі; група Януковича отримала 6 каналів, а разом з каналом 112 Захарченка, та нібито державним БТБ Арбузова - аж 8. Ахметов отримав 3 канали, два з яких не були раніше в ефірі, один канал отримав близький до Ахметова Колесников. Пінчук, Коломойський і Порошенко зберегли статус кво. 

В самій структурі провайдера Зеонбуду 50% - Хорошковський наділив Януковичу, а решта -  запропонував розподілити між собою та Ахметовим. Цей розподіл власності у провайдера теж важливий, оскільки сам провайдер встановлює ціни за ретрансляцію. Свої могли не платити, чужим - виставлялися ціни у декілька разів вищі за ринкові. У системі Зеонбуду взагалі-то може мовити 50 каналів, або навіть і більше завдяки розвитку технології. Решта каналів планувалося зробити платними і це, очевидно, непокоїло кабельних операторів, які бояться конкуренції.

Таким чином, 28 загальнонаціональних каналів було розділено між загальноукраїнськими олігархами у регіональному мультиплексі, де передбачалося запустити по чотири регіональних канали; один з них віддали Захарченку під канал 112, а решта три - у кожній області отримали компанії, які контролюються близькими до Януковича людьми. В Одесі, наприклад, три ліцензії отримали студії близькі до Сергія Ківалова.

Цю монополію не можна було побудувати без повного контролю над Національною радою України з питань телебачення та радіомовлення, Держспецзв'язку,  до якого входить концерн РРТ, Національною комісією з питань зв'язку та інформатизації.

Нацрада жорстко контролювала те, щоб кабельні мережі безкоштовно увімкнули у соціальний пакет всі канали, які мають цифрові ліцензії. У багатьох мережах для інших каналів просто не було місця, а тим, хто мав можливість вмикати інші українські канали, це строго забороняла Нацрада. Ті, хто це робив, хто злочинно впроваджував цензуру Януковича, між іншим, працюють і досі і вдають з себе великих борців за українську незалежність.

Найголовніше - усі ці медіа-імперії глибоко збиткові. Їхні власники заробляють кошти в інших, залежних від держави бізнесах і тому конкурують за рейтинг будь-якою ціною, а не за економічну ефективність. Рейтинг - це те, що можна продати політикам, або чим політиків можна шантажувати. Рейтинг - це причина домовленостей між Порошенком і Фірташем так само, як колись було причиною домовленостей між Ющенком і Фірташем, і Януковичем і Фірташем. Рейтинг дає змогу Коломойському зберігати баланс у торгах як з Тимошенко, так і з Порошенком за підтримку на виборах. В цьому б не було  нічого поганого, якби олігархи ставилися до медій, як до бізнесу. Натомість, ця далека від економіки гонитва за рейтингом кидає найхитріших в обійми російської телеіндустрії.

Російські серіали саме тому заполонили наш ефір, що Путін вкладає у їхні зйомки шалені гроші. Українським олігархам вигідніше заради рейтингу придбати російський блокбастер чи дорогий серіал, аніж знімати власний, бо власний Путін не продотує. Саме тому індустріальний комітет, який об'єднує  найбільші телеканали, "абсолютно випадково" замовляє вимірювання рейтингу за панеллю, у якій 80% російськомовних глядачів. В Україні таких - 40%. А потім ми дивуємося, звідки беруться сепаратистські настрої.

Як цю ситуацію змінити? Проявити політичну волю, змінити Нацраду, переформатувати Зеонбуд таким чином, щоб вартість його послуг знизилася до ринкової, а монополіст не використовувався для цензури. Безумовно, потрібно провести новий конкурс, враховуючи, що відповідно до законодавства ті канали, які продовжують вести аналогове мовлення, повинні залишитися і в цифровому. Це зменшить кількість каналів і у свою чергу хоч якось допоможе рекламному ринку. Знайти консенсус і з політиками, і з суспільством можливо. Але для цього архітектори цієї цензурно-олігархічної монополії повинні бути відсунуті від впливу на політичні процеси через корупційний медійний тиск.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.38
    Купівля 39.38
    Продаж 39.88
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.88
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
3 травня
05:58
Вадим Скібіцький, заступник начальника ГУР МО України
Росія використовує "тришаровий" план з дестабілізації України, – розвідка
05:39
Грузія та США
Прем'єр-міністр Грузії відмовився відвідати США через закон про "іноагентів"
05:35
П'єр-Емерік Обамеянг, Марсель - Аталанта, Ліга Європи
Ліга Європи: результати перших матчів півфіналу
04:51
Дмитро Пєсков
Пєсков відхрещується від застосування РФ хімічної зброї: російські фейки і маніпуляції за 2 травня
04:15
Крим, Севастополь, Атеш
"Є пріоритетною метою": партизани розвідали склад ракет для ППО у Криму
03:10
Валерій Бондар, Шахтар
"Розумію, у країні війна, але і про футболістів треба думати": гравець "Шахтаря" поскаржився на спеку у Києві
02:01
фейк, пропаганда, Володимир Соловйов, дезінформація, російські фейки
Росія намагається дискредитувати Українську формулу миру. Пояснення ЦПД
01:33
Молодіжна збірна України, Україна U21
Олімпіада-2024: збірна України з футболу дізналась останнього суперника
01:23
Девід Кемерон
Україна має право використовувати британську зброю для ударів по РФ, - Кемерон
00:56
Бурятія
Автівки п'яних бурятів хочуть відправляти на війну в Україну
00:54
Саміт ЄС, Емманюель Макрон
Франція і Японія планують розпочати переговори про взаємний доступ військ, - Reuters
00:35
Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ
"Челсі" обіграв "Тоттенгем" в АПЛ: Мудрика визнали найкращим гравцем матчу
00:22
Вадим Скібіцький
РФ не спроможна взяти велике місто, як Харків чи Суми, - ГУР
00:17
Флоріан Вірц, Баєр, Ліга Європи
"Баєр" впевнено переміг "Рому" та продовжив шалену безпрограшну серію
00:01
Понад 100 росіян загинули під час удару ATACMS по полігону на Луганщині, - NewsWeek
2024, четвер
2 травня
23:00
Оновлено
Угорщина
В Угорщині після конфлікту на роботі від ножових поранень загинув українець
22:58
Китай та росія
Росія та Китай можуть співпрацювати у підготовці вторгнення на Тайвань, - розвідка США
22:57
Тарас Кремінь
"Російськомовні покручі, які не подобаються українцям": Кремінь закликав Раду перейменувати низку міст
22:43
на фото: супутник ALOS-3
Росія може застосувати ядерну зброю у Космосі: під загрозою більшість цивільних супутників, - Пентагон
22:31
нафта
"Талібан" планує побудувати логістичний центр для експорту нафти з РФ
22:23
газопровод
Чернишов закликав Туреччину зберігати газ в Україні
22:14
Ексклюзив
Війна з РФ є потрійною червоною лінією для НАТО, - дипломат Огризко про альтернативи вступу України до Альянсу
22:13
РФ обстріляла село на Донеччині: серед загиблих – дитина
22:09
Оновлено
РФ ударила по Дергачах на Харківщині: серед постраждалих – вісім дітей
22:00
Фінляндія
Командувач армії Фінляндії Яккола назвав малоймовірним напад РФ на країни НАТО
21:52
Михайло Подоляк
В ОП розраховують на "спільне європейське рішення" щодо повернення чоловіків в Україну, – Подоляк
21:37
Речник міністерства оборони США Джон Кірбі
США прагнуть припинити постачання китайської електроніки до Росії, - Білий дім
21:28
Ексклюзив
Франція
Військовий Лапін назвав два ключові фактори для введення французьких військ в Україну
21:25
військова співпраця рф, КНДР та Ірану
Ракети, снаряди та БПЛА: У США розповіли про військову співпрацю Росії з КНДР та Іраном
21:24
«20 днів у Маріуполі»
У Росії заблокували сайт режисера фільму "20 днів у Маріуполі" Чернова
21:14
НАТО
"Ми діятимемо індивідуально й колективно": НАТО занепокоєне гібридними діями РФ у своїх країнах
21:13
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Штурми 24/7: на Авдіївському напрямку армія РФ просувається малими групами, намагається закріпитися. Колонка Сергія Згурця
21:09
OPINION
Віталій Портников
Заява Кулеби щодо умов перемовин з РФ збиває планку, з якої виступає Путін та Лавров. Колонка Віталія Портникова
20:50
Роберт Фіцо
Нога словацького солдата не перетне український кордон, – Фіцо
20:38
TikTok
Найбільше – на YouTube: в Україні зафіксували домінування державної мови в соцмережах
20:33
Зеленський
Зеленський про саміт у Швейцарії: "Це буде перший реальний шанс для відновлення миру"
20:10
війна з Росією кримінал Росія
У РФ канібала та вбивцю-маніяка відправили з колонії на війну в Україні
20:06
OPINION
Ігор Гулик
Неповоротка юстиція серед інституційного свавілля
19:53
зерно, зернова угода
Аграрії просять уряд продовжити бронювання працівників від мобілізації на три місяці
19:44
ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 31 атаку на Авдіївському напрямку й завдали ударів по 9 районах зосередження військових РФ
Більше новин