Україна – це Крим

28 липня, 2014 понедiлок
05:00

Чи можна територіально розширити Крим?

Зміст

Вперше думку про необхідність адміністративного злиття Криму та Херсонської області висловив лідер кримських татар Мустафа Джемілєв, коли Меджліс був змушений провести виїзне засідання в Херсонській області. На перший вигляд ця ідея виглядає наївною, але вона ілюструє те, чого сьогодні потребують кримські татари – запасного аеродрому.

Навряд чи доцільно говорити про об’єднання всієї Херсонщини з Кримом. Скоріше мова може йти про те, щоб невелику частину області, наприклад, Генічеський район, тимчасово передати Кримській автономії. На практиці це буде навпаки – Крим передадуть Геничеську. На цій території можна було б розмістити державні структури, яким Україна надала б повноваження з вирішення проблем півострова, а можливо, і взагалі органи влади, альтернативні самопроголошеному кримському урядові.

З історичної точці зору додавання до Криму шматочка землі не було б протиприродним - достатньо лише згадати про межі Кримського ханства або про існування Таврійської округи у складі Української держави на чолі зі Скоропадським. Розширення Криму могло б стати і головною відповіддю на питання, як допомогти кримським татарам за межами півострова.

Херсонщина в нових умовах

Ще до того, як російська сторона заборонила голові Меджлісу Рефату Чубарову в'їжджати в Крим, було зрозуміло, що росіяни спрямують репресивний апарат проти непокірних представників кримськотатарського народу. Завдяки розширенню Криму за рахунок частини Херсонщини Меджліс міг би ефективно працювати на непідконтрольній Росії території, зустрічатися з представниками іноземних делегацій, що направляються в Крим, проводити з'їзди Меджлісу та Курултаю за участю національних лідерів.

Кримським татарам, які вирішили бігти від російської окупації, потрібно десь осісти. Виділення земельних ділянок під забудову на Херсонщині та наступна підтримка переселенців були б найбільш зручним варіантом для  вирішення цього питання. По-перше, це близько до чисельних родичів, що залишились на півострові. По-друге, в одному лише Генічеському районі є кількатисячна кримськотатарська община. По-третє, цей регіон не настільки привабливий, щоб люди вирішили поміняти Крим на Херсонщину, не маючи на це по-справжньому серйозних підстав.

Зрозуміло, що окрім землі потрібно створити необхідні умови і для того, щоб люди могли знайти роботу на новому місці. Стратегію розвитку Херсонщини потрібно буде доповнити з врахуванням нових реалій, які допоможуть знайти робочі місця. По-перше, анексія курортного Криму відкрила великі стимули для розвитку туристичної Херсонщини. По-друге, з’явився фактичний кордон з озброєним сусідом, який потрібно зміцнювати – а це будівництво і знов таки робочі місця.

Більшість кримських татар не зможе голосувати на наступних виборах, але це не значить, що вони не мають бути представлені в українській політиці. І хоча можна не сумніватися, що на позачергових парламентських виборах багато політсил будуть раді знайти для Джемілєва місце в своєму списку, кримські татари потребують більшого представництва у владі ніж один Мустафа-ага у Верховній Раді. Багато розмов ходило про необхідність створення Міністерства по справах Криму і створення посади віце-прем’єра по Криму, але ці питання відклали в довгу шухляду. Хоча в цьому плані цінний кожний день. Зараз кажуть про створення на рівні Кабміну Служби по справах Криму. Було б логічно і правильно, якщо б в її керівництві була людина, рекомендована Меджлісом.

Релігійні конфлікти майбутнього

Не можна забувати і про релігійний аспект. Вочевидь кримським мусульманам потрібно буде протистояти планам Кремля підпорядкувати до цього незалежний Кримський муфтіят одному з духовних управлінь мусульман в Росії, наприклад, Раді муфтіїв Росії. Розширення Духовного управління мусульман Криму на материк могло б допомогти в цій боротьбі. ДУМК має представника в Києві, але потрібен більш міцний зв’язок, щоб було зрозуміло, що кримські мусульмани – частина ісламської умми України.

Значна частина кримськотатарських переселенців сповідує нетрадиційний чи консервативний іслам. Зараз вони осіли в різних регіонах України. І хоча наразі місцеві жителі ставляться до них доброзичливо, в майбутньому співіснування мусульманської громади зі спільнотою, яка до неї не звикла, може призвести до певних ускладнень. В цьому питанні знов ж таки було б зручно для всіх сторін, якщо релігійні переселенці змогли б знайти землю і роботу на одній території, де потім могли б, наприклад, без перешкод побудувати мечеть.

Запасний аеродром потрібний і для кримськотатарської мови, на наукову підтримку якої з боку російської влади навряд чи варто розраховувати. Те ж саме можна сказати про підтримку національної преси, але враховуючи аудиторію, нажаль цю проблему не вирішити створенням інтернет-ЗМІ, що буде виходити кримськотатарською. Щодо науки, то серйозним кроком в цьому напрямку стали плани по відкриттю в Київському національному університеті ім. Шевченка факультету кримськотатарської мови. Але, мабуть, однією мовою наукова підтримка не повинна обмежуватися. Правильно було б відкрити кафедру історії Криму в одному із вишів України. І відкрити, якщо не університет, то хоча б філію українського вишу у Херсоні, де знов таки ввести кафедри історії Криму та кримськотатарської мови і літератури. В ньому могли б навчатися ті кримські абітурієнти, що хочуть отримати українській диплом, і працювати ті кримські спеціалісти, яким важко дихати повітрям анексованого півострова. І було б правильно, якщо кримськотатарські переселенці на Херсонщині мали б можливість навчати своїх дітей рідній мові, починаючи з першого класу.

Між українцями і кримськими татарами в різні моменти історії були часи об’єднання і часи ворожди. Сьогодні на тлі того, що Україна все більше втрачає Крим, важливо ще одне: акцентувати увагу в історичних, освітніх і публіцистичних працях, що у кримських татар і українців була, є і буде спільна історія.

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.44
    Купівля 41.44
    Продаж 41.92
  • EUR
    Купівля 43.66
    Продаж 44.36
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
28 листопада
11:50
електроенергія
Внаслідок ранкової атаки РФ пошкоджені енергооб’єкти у кількох регіонах: ситуація в енергосистемі 28 листопада
11:48
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 28 листопада: гривня продовжує слабшати щодо євро та долара
11:39
Володимир Путін
Під час візиту Путіна до Астани на вуличному екрані з'явився прапор України: поліція Казахстану розпочала розслідування
11:23
Щоденник вбитого росіянами в окупації письменника Вакуленка видали в Польщі
11:21
Володимир Зеленський
"Системи ППО необхідні зараз в Україні, а не на базах зберігання": Зеленський про масовану атаку РФ по енергооб’єктах
11:21
Оновлено
наслідки обстрілу
РФ атакувала Україну зранку 28 листопада: є поранені
11:12
Огляд
світ, міжнародний огляд
Що чекати від обраного Трампом спеціального представника в Україні та Росії та як Північна Корея розширює збройовий завод, який виробляє ракети для Росії. Акценти світових ЗМІ 28 листопада
11:02
ППО
Сили ППО знищили 79 ракет і 35 безпілотників РФ
10:49
Польща виділила $700 млн на будівництво заводу з виробництва боєприпасів
10:45
Оновлено
електроенергія, відключення
Укренерго оновило графіки вимкнення світла 28 листопада
10:33
Рустем Умєров
Південна Корея відмовила Україні у продажі озброєння, - ЗМІ
10:00
OPINION
Волинська трагедія: геноцид чи антиколоніальне повстання?
10:00
Партнерський матеріал
Як діяти у випадку застосування сили працівниками ТЦК: пояснення адвокатки
09:59
Шойгу Пєсков
Ядерна парасолька РФ насамперед захищає країни ОДКБ, - Шойгу
09:51
Зірка "Щоденників вампіра" Пол Веслі зніметься в українському серіалі про війну "Невимовне"
09:29
Ексклюзив
Київ без світла, блекаут
"Точно не буде": військовий експерт Жмайло про можливість повного блекауту
09:15
Дональд Трамп
У Трампа вимагатимуть тимчасового припинення вогню під час можливих переговорів РФ і України, - CNN
09:04
поїзд в Карпатах
Через масовану атаку РФ затримуються 6 потягів Укрзалізниці
08:45
Огляд
росія, санкції
Які антиукраїнські наративи просувала російська пропаганда в Європі в листопаді
08:44
Інфографіка
втрати росіян
Танк, 45 дронів і 1220 військових: втрати РФ за добу в Україні
08:19
Донецька область
Минулої доби росіяни вбили двох мирних жителів Донеччини
08:19
Ексклюзив
Куп'янськ
Якщо росіяни закріпляться на правому березі Осколу, матимуть можливість брати Куп’янськ в оточення, - депутат Харківської облради Скорик
08:12
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 157 боєзіткнень: РФ майже 4800 разів завдала ударів по Україні
08:00
Партнерський матеріал
Відбудова та модернізація України: як ЄС посилює спроможності професійно-технічної освіти
08:00
OPINION
Як Путін потрапив у пастку вічної війни
07:50
Оновлено
безпілотник, дрон
У Краснодарському краї РФ поскаржились на атаку безпілотників
07:35
імітація ядерного вибуху
Дозвіл Україні бити переданою зброєю по РФ не збільшив ризик ядерного удару Путіна, - розвідка США
07:35
Анонс
Микола Шапаренко, "Динамо", УПЛ
"Динамо" - "Вікторія Плзень": де та коли дивитись матч українців у Лізі Європи
07:27
діти
В Україні послугою "муніципальна няня" користуються 1877 родин
07:12
снігопад
У Південній Кореї стався найсильніший снігопад за 117 років: загинуло 4 людини
06:54
Особи з інвалідністю
Від початку вторгнення РФ в Україні кількість людей з інвалідністю зросла на 300 тис., - Жолнович
06:41
Оновлено
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Укренерго запровадило екстрені вимкнення світла через атаку РФ на енергетику
06:38
радник президента з питань комунікацій Дмитро Литвин
Радник президента Литвин прокоментував заклик США знизити мобілізаційний вік
06:25
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
РФ вивела у Чорне море 14 кораблів, з них 4 ракетоносії
05:54
РФ вислала двох німецьких журналістів через нібито заборону на роботу в Німеччині пропагандистів "Першого каналу"
03:49
Джо Байден
Адміністрація Байдена готує для України пакет військової допомоги на $725 млн, - Reuters
02:46
Донецька область
На Донеччині попри обов'язкову евакуацію залишаються близько 321 тис. людей
02:05
Telegram логотип
Скаутська організація "Пласт" відмовилась від використання Telegram
01:36
На Харківщині оголосили підозру в недбалості матері, 4 дитини якої загинули в пожежі
01:15
Сергій Кислиця
Кислиця назвав виступ постпреда КНДР в ООН вигадками, зредагованими російським представництвом
Більше новин