Вітольд Ващиковський: Президент Польщі Дуда готує нову мирну ініціативу на заміну "мінському формату"

Антін Борковський
25 серпня, 2015 вiвторок
11:41

З приходом до влади нового польського президента Анджея Дуди з’явились надії на пожвавлення мирного переговорного процесу в Україні

Виклики, перспективи і причини охолодження між владою двох держав у "Cтудії Захід з Антоном Борковським" на Еспресо.TV аналізував віце-голова комісії закордонних справ польського Сейму, колишній віце-шеф Бюро Національної безпеки Польщі Вітольд Ващиковський.  

Чому першим містом для візиту президента Дуди став саме Таллінн, а не той самий Київ?

Найближчим середовищем для Польщі є Євросоюз і НАТО. І візит до Таллінна, столиці Естонії, є певним поєднанням – це візит до держави, котра є одночасно членом Європейського Союзу і НАТО, а по-друге, до держави, що перебуває у нашому безпосередньому сусідстві. Йдеться про регіон, що перебуває у серйозній кризі, що викликана російською агресією проти України. І є зрозумілим, що президент Дуда хоче провести консультації з найближчим оточенням, - як саме реагувати на цю кризу.

Зрештою у візиті до Таллінна є певний символізм, вочевидь зв’язаний з пактом Ріббентропа-Молотова. У Таллінні відбудеться багатостороння зустріч, відтак Дуда має змогу зустрітись зі своїми партнерами, натомість розмови з лідерами України вже почались. Був телефонний дзвінок від президента Порошенка до президента Анджея Дуди, тож фактично перша розмова відбулась. Вони вирішили зміцнити контакт через своїх співробітників – на днях до Києва поїде президентський міністр пан Кшиштоф Щерський, аби домовитись про подальші зустрічі. Президент Дуда не поїхав в Україну також і тому, що, як ви знаєте, він сказав, що його цікавлять дуже конкретні зустрічі, а не куртуазність і потискання рук. Він хоче підготувати візит до Києва. В усіх його регіональних виїздах буде озвучуватись справа російсько-українського конфлікту і будуть проводитись консультації з нашими європейськими партнерами. І президент Дуда буде переконувати, аби створити нову, ширшу мирну  ініціативу, в європейському форматі.

Ви сказали, що Польща буде намагатись долучитись до нового формату переговорів у справі України.

Я вважаю, що ми повинні домагатись подібного долучення. Адже Польща, як країна-член ЄС і НАТО, перебуває в унікальній позиції – ми є одночасно сусідами України, котра є жертвою агресії і Росії, котра є агресором. В зв’язку з цим ескалація конфлікту в Україні матиме вплив на Польщу і матиме вплив негативний. Ми є також країною, котра міцно вимагає дотримання міжнародного права, а, значить, і покарання Росії через санкції, і повернення пограбованих територій, зокрема Криму і виходу з Донбасу.  

Польща є дружньою до України, підтримує її позицію і в зв’язку з цим могла би допомогти за подібної формули. Ми вважаємо, що формула прийнята в теперішній час як нормандська або ж мінська, не є європейською формулою. В жодних європейський трактатах не передбачено, аби дві європейські країни – зокрема Франція і Німеччина – розв’язували якісь конфлікти від імені цілої Європи. В зв’язку з цим вважаємо, що це помилка і це кроки на шляху до російської концепції "концерту імперій", аби в Європі конфлікти і проблеми вирішувались не за допомогою міжнародного права, не через Євросоюз нехай і за участі Росії, але винятково групою вибраних держав. Це концепція вкрай  недемократична і нагадує концерт імперій 19 століття. Ми вважаємо, що в 21 столітті конструкція такого плану не може бути прийнята. І четвертий аргумент, -  Мінські домовленості не діють. Україна не в стані опанувати кордон між Донбасом і Росією, також не виглядає, аби місцеві вибори на Донбасі були проведені в демократичний спосіб, так само не дійшло до припинення вогню, оскільки триває безперервний обстріл українських позицій і це підтверджують спостерігачі ОБСЄ. В зв’язку з цим слід вже замислюватись над черговим форматом, як ініціювати мирні переговори. Цей формат має бути розширено, можливо не лише на Польщу, але й на Сполучені Штати, можливо, на Румунію, можливо, на Туреччину. Ці всі країни також стурбовані розвитком російсько-українського конфлікту.

Вже раніше використовуваний формат, – це був женевський формат, де брали участь ОБСЄ і Сполучені Штати, але, як на мене, цей формат має працювати у в регіональному вимірі. Мають бути заангажовані і європейські інституції. Зараз все залежить від консультацій, але багато залежить і від України. І тут питання: чи Україна захоче мати групу приятелів за столом, або  ж буде розраховувати лише на підтримку Німеччини понад головою Польщі і буде робити ставку на те, що Німеччина натисне на Росію, аби та робила поступки у справі України.

А як так загалом сталось, що Польща виявилась поза нормандським форматом?

На жаль, це була помилка попереднього польського уряду, котрий не хотів брати участі в нормандському форматі і навіть помилково інтерпретував, що, мовляв, добре сталось, бо, мовляв,  Франція і Німеччина беруть відповідальність за мир в Україні. Наступний міністр закордонних справ Польщі Гжегож Схетина робив спробу поставити питання про те, що Польща має бути долучена до переговорів, але останнім часом він також якось замовк і на тій проблемі не наголошував. Я вважаю, що це – помилка. Польща в рамках Євросоюзу повинна домагатись участі у вирішенні цього конфлікту – адже ми є сусідами, і ми є найбільш загроженими, якщо цей конфлікт не буде вирішено.  

Як довго може потривати так звана гостра фаза конфлікту на сході України?

Значною мірою це залежить від того, що робитиме Путін в даний момент, бо його цілі в Україні лишились нереалізованими. Він і надалі хоче дестабілізувати Україну, аби вона стала нецікавою для Європи і Європа припинила з нею співпрацю. По-друге, Путін розраховує на те, що в Україні  дійде до якоїсь нової форми Майдану, чи дійшло би до перевороту і встановлення проросійської влади.

А чи можлива мілітарна фаза чи якийсь серйозний наступ?

Тут найбільш важливими будуть кілька найближчих тижнів, чи місяць-два – серпень-вересень. Військові дії з використанням важкої техніки найліпше проводити у цей період, натомість взимку  це буде робити значно важче через погодні умови. Відтак, якщо він не рушить з військовим наступом у найближчі пару місяців, то восени і взимку буде робити спроби використати економічні інструменти, аби погіршувати ситуацію в Україні.

Ми розуміємо, що в Києві кажуть, чого ми хочемо від Польщі – аби вона нас підтримувала, щось організовувала і так далі – а чого би Польща хотіла від української влади?

Ми би хотіли допомогти Україні ще більше, і цьому сприяють консультації президента Дуди у кількох європейських столицях. Натомість ми би також хотіли, аби Україна в нас бачила партнера, сприймала як державу, що хоче допомагати, і сама виступала державою, що не домовляється з Європою через нашу голову. Не домовляється з Францією чи Німеччиною через нашу голову, але сприймає в нас друга і партнера, який хоче допомогти. В зв’язку з цим творення цього ширшого кола друзів України, в котрому Україна бачила би  Польщу, вочевидь є найбільш жаданим для нас. Бо зараз до певної міри бачимо те, що Україна прагне шукати приятелів далеко, а не близько. 

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+24°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.13
    Продаж 42.89
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
1 травня
18:19
руйнування
Від початку великої війни Україна повідомила про підозри 100 вищим офіцерам РФ
18:18
Маріуполь
У районі Маріуполя прогриміли вибухи: окупанти посилили перевірки автівок у місті
18:00
OPINION
Юрій Бутусов
Скільки триватиме війна і що таке перемога для України
18:00
нова книжка Сергія Руденка "Анатомія війни. Путін і Україна"
"Про те, як і чому сталася російсько-українська війна": у Сергія Руденка виходить нова книга "Анатомія війни. Путін і Україна"
17:59
Інтерв’ю
Павел Коваль прибув на фронт й долучився до передачі техніки ЗСУ
Україна має провести мобілізацію: у цьому українську державу ніхто не замінить, - польський депутат Павел Коваль
17:51
Ексклюзив
ветеран
Ветеранський бізнес: віцепрезидент ICC Ukraine Олексієнко закликав долучити до розробки законопроєкту Мінфін і Мінекономіки
17:47
Ентоні Блінкен
Блінкен відвідав Ізраїль і закликав підписати угоду про перемир’я в Газі
17:35
Мобілізація, повістки
Україна офіційно не зверталася до Польщі з проханням видати військовозобов'язаних чоловіків, – посол Зварич
17:32
Дмитро Табачник
В Україні конфіскували майно Табачника - ексміністра освіти часів Януковича
17:28
Андрій Ярмоленко, Динамо, УПЛ
Ярмоленко допоміг "Динамо" обіграти "Верес" і піднявся у рейтингу найкращих бомбардирів в історії ЧУ
17:22
Посол України в Польщі про припинення консульських послуг для чоловіків: "Вимушений крок"
17:21
Ексклюзив
ракетный корвет проект 22800 "Каракурт"
У Defence Express прокоментували підготовку в Росії до спуску на воду 2 кораблів для ЧФ
17:18
депортація дітей
Росіяни примусово виселяють українців з трьох населених пунктів на ТОТ Херсонщини, - Спротив
17:11
Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ, Кубок Англії
"Йому, мабуть, дуже важко через війну": ексфутболіст "Челсі" знайшов виправдання невдачам Мудрика
17:10
На фото: Мохаммад Расулоф
В Ірані допитали творців фільму, який відібрали на Каннський кінофестиваль
17:09
Міноборони працює над обмеженням космічної зйомки території України
17:01
Ракета "Калібр"
У ГУР розповіли, скільки ракет "Циркон", "Онікс", "Калібр" і Х-69 має Росія
16:53
Оновлено
протести у Тбілісі
Закон "про іноагентів": під час протестів у Тбілісі затримали 63 людей, опозиція закликала громадян долучитися до акцій
16:50
Оновлено
Росіяни атакували Калинове й Гірник на Донеччині: загинули троє людей
16:40
Перед судом постане посадовець запорізького військкомату
Обирав авто для вилучення "на свій смак": судитимуть посадовця запорізького ТЦК
16:40
Володимир Путін і Сергій Шойгу
Росія намагається приховати вразливість своїх НПЗ перед атаками дронів, - ЦПД
16:39
Продавали трофейну зброю кримінальним клієнтам: в Україні викрили злочинне угруповання
16:34
Оновлено
на фото Золочів після обстрілу
РФ атакувала КАБами Золочів на Харківщині: є загиблі, серед поранених – дитина
16:30
В Україні суд дав 12 років тюрми окупанту, який ґвалтував мешканку Херсонщини
16:30
У Харкові 7 вулиць перейменували на честь загиблих нацгвардійців, рятувальника та прикордонника
16:27
Шахтар, Марлон Гомес і Микола Матвієнко
Хет-трик Марлона приніс "Шахтарю" перемогу над "Чорноморцем" в УПЛ
16:07
На фото: Брітні Спірс
Психіатр заявив, що Брітні Спірс повністю дисфункціональна та потребує нового опікуна
16:02
Байба Браже
Україні вже надали західну зброю, яку дозволили використовувати для ударів по РФ, - очільниця МЗС Латвії Браже
16:00
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Дугін та Карлсон. Чому інтервʼю ідеолога рашизму стало провалом
15:47
Федоров показав окопний РЕБ PARASOL українського виробництва
15:43
ДСНС: від російських мін в Україні загинули 297 людей, із них 15 – діти
15:33
Anonymous
Хакери Anonymous підтримали протести опозиції в Грузії та погрожують оприлюднити дані урядовців
15:31
На фото: "Довга доба" на Netflix
Фільм Алана Бадоєва "Довга доба" виходить на Netflix
15:28
Постер фільму "Мій карпатський дідусь"
На Netflix з'явився фільм "Мій карпатський дідусь" режисера Зази Буадзе
15:27
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:17
Армін Паппергер, голова концерну Rheinmetall
У Німеччині ліві радикали підпалили дачний будинок очільника концерну Rheinmetall через допомогу Україні
15:14
Вадим Філашкін
Очільник Донецької ОВА розповів, скільки жителів залишаються в Очеретиному
15:10
Збір на ремонт важкої бронетехніки в зоні бойових дій
15:09
Ексклюзив
Карта. Авдіївка_3004
Потрібне розслідування щодо втрати Очеретиного, - "Інформаційний спротив"
14:53
Обстріл Нікополя 1 травня 2024 рік
Росіяни атакували Нікополь артилерією і дроном: постраждали 4 людини
Більше новин