Ранні овочі. Як не отруїтись нітратами
Як визначити кількість нітратів у зелені та як правильно обирати ранні овочі
Вже починаючи з березня на базарах та у магазинах з’явилися свіжі – молоді огірки, помідори, кабачки, капуста. Про те ціни на них були досить високими і це багатьох стримувало від спокуси поповнити зголоднілий на вітаміни організм.
Проте минулого тижня експерти зафіксували стрімке падіння цін на свіжу зелень та овочі – фактично майже на 30% і в магазинах вишикувалися черги за ними.
Тож, які свіжі овочі і коли можна їсти та як правильно їх вибирати.
Спочатку про нітрати. У всіх ранніх овочах вони є. Але не лише у ранніх овочах, а майже у всіх, навіть тих, які вирощені на власному городі. Адже нітрати – це не лише хімія (азот) який додають у грунт, аби овочі швидше росли. Це, в принципі, азот, який овочі поглинають з будь-якого грунту.
Тому безнітратних овочів майже не буває, бо без азоту овочі-фрукт не ростуть. Інша справа – кількість і умови у яких ці добрива додаються в землю. Але, на жаль, ми з вами цього прослідкувати не можемо, тому мусимо довіряти продавцям чи лабораторіям які мали б перевіряти овочі на базарах та в магазинах.
Теоретично це так і є, і в більшості випадків саме українські овочі найбільш безпечні. А от проконтролювати кількість нітратів у привозних овочах – важкувато. Знову ж таки, теоретично, вони мали б перевірятися на кордоні, але це вже інша історія… Проте, не лише нітрати такі небезпечні.
Є ще й пестициди – ті хімікати, якими окроплюють овочі від шкідників. От вони набагато шкідливіші, адже нітратів може бути й норма, або овоч може їх мало всмоктувати. А от пестициди на поверхні овоча залишаються і їх треба ретельно змивати.
Взагалі, дієтологи та гастроентерологи радять вживати свіжі овочі тоді, коли починається на них сезон, а це можна зрозуміти по тому, коли бабусі на базарах починають ці свіжі овочі продавати. От зараз же вони не продають молоду картоплю чи огірки, а, значить, на них – ще не сезон.
Проте, якщо дуже хочеться, треба знати що вибирати і як.
Головні правила вибору ранніх овочів
1. Знати які з овочів найбільше вбирають в себе нітрати. Це – редиска, салат, шпинат, молода капуста та кріп. З ними треба бути особливо обережним. Менше вбирають у себе хімії кабачки, морква, огірки, цвітна капуста, броколі.
2. Знати у яких частинах овочів зосереджена найбільша кількість хімії. У огірка та кабачка найбільше накопичується хімії біля плодоніжки та у шкірці, тому їм треба шкірку зрізати.
У капусті – на верхніх листочках, у редисці – біля кінчика знизу, у салаті та зеленій цибулі – біля корінця, а у перця, баклажана та помідора – біля плодоніжки.
Картопля найбільше накопичує нітратів у шкірці, а морква – у верхній та нижній частині. Тому саме ці місця у ранній зелені потрібно зрізати.
3. Правильно обробляти. Рекомендовано свіжі овочі замочити у холодній воді хоча б на 20 хвилин. По перше, саме так "вимочується" хімія з них, по друге, навіть трохи підв’ялі, вони знову наберуть хрускоту. Але не більше півгодини, бо тоді деякі з них, наприклад, картопля, помідор наберуться води і стануть водянистими, несмачними.
Також знищує нітрати термічна обробка. Найкраще – варіння у воді. Тільки цю воду потрібно одразу ж злити і не використовувати як бульйон. Ще можна додавати у салати сік лимона чи граната – вони також нейтралізують шкідливі речовини.
4. Правильно оглядати. Треба знати якими насправді мають бути свіжі здорові овочі. Свіжі здорові огірки – це темно зелені з твердою шкіркою плоди. Добре, якщо на них є ще не відпала квіточка і пилок на шкірці.
Редиска має бути без жовтих чи інших плям, а зелень – також темно зеленого кольору з не зім’ятими, витягнутими листочками.
Прослідкуйте, щоб свіжа капуста була легкою, але твердою, а її верхні листочки – блискучими та соковитими, а не облізлими та засохлими. Дивіться також і на розміри. Великі плоди – в більшості випадків ознака того, що в них
5. Не перестаратися. Попри те, що дуже хочеться свіженького, варто пам’ятати, що їх потрібно ретельно дозувати дітям, особливо новонародженим та дошкільнятам, людям похилого віку та людям з хворим шлунком.
6. Правильно рятуватися. Не зволікати, якщо у вас з’явилися такі симптоми: нудота, блювота, болить голова, слабкість, біль у шлунку. Навіть не думайте пересидіти з такими симптомами – одразу випивайте активоване вугілля та викликайте швидку, адже при отруєні важливі навіть не години, а хвилини.
Чим швидше підключиться медицина, тим менше отруїться ваш організм. І, навпаки, не звертання уваги на ці симптоми може призвести до незворотнього. Теги: овочі, нітрати, зелень, отруєння
- Актуальне
- Важливе