Помилка Європи. Чому ЄС програє Росії битву за сусідів

Дмитро Гомон
30 березня, 2017 четвер
13:52
Зміст

Що не так з українськими реформами та чому на Балканах досі сумують за комунізмом та Югославією, розповів Еспресо словенський політик та колишній член уряду Словенії Жіга Турк

Днями в Україні на запрошення Київської школи економіки (KSE) побував колишній міністр освіти та міністр розвитку Словенії Жіга Турк. Зараз він активний блогер, викладач та експерт з питань реформ, європейської політики та цифрових технологій.

Зокрема він спеціалізується на реформуванні в країнах, які пропустили початкову можливість для цього.

Про українські реформи

Напрямок правильний, а от швидкість... Члени уряду, які настроєні на реформи, мають робити реформи у своїй галузі та змушувати речі мінятись, а не чекати стратегічного мислення, делібералізації, виписування планів. Це завжди забирає час. Краще щось зробити, а потім виправити помилки, які були допущені в процесі.

Один з моїх улюблених ліберальних авторів Фрідріх Гайєк писав: ви маєте налагодити роботу ваших інституцій таким чином, щоб отримувати гарний результат навіть від не найкращих людей. У владі завжди буде ситуація хтось контролює когось. Не буде єдиного центру влади, який би контролював усе, завжди буде конкуренція, якийсь вибір.

Одна з головних задач усіх реформ - це поліпшити надання державних послуг. Українці мають стати вимогливими користувачами послуг, які надають уряд та політики.

Ставлення має бути таке: "Ми обираємо вас, політиків. Я плачу податки, а ви маєте робити свою частину роботи - гарантувати безкоштовну освіту, безоплатні медичні послуги без того, аби я мав за певні з них давати подарунки лікарю або якомусь чиновнику".

Європа занадто захоплена власними проблемами. І, схоже, не дуже переймається тим, щоб експортувати свої ідеї, інституції, системи. Тим не менше, вона все ще представляє гарну рольову модель. Можливо, вам треба відкрити її цінність самостійно, без того, аби Європа вас підштовхувала до цього.

Про надію на молодь

Я був позитивно вражений, коли побачив переважно молодих людей з громадянського суспільства, які намагаються підштовхнути країну до реформ.

У моїй рідній країні помітне цинічне розчарування: багато людей вже полишили надію, що коли-небудь у найближчому майбутньому будуть реформи та модернізація у країні.

Було схоже, ніби я зробив мандрівку в часі та повернувся у другу половину 1990-х - ранні 2000-ні в Словенії, коли всі намагалися допомогти модернізувати країну, підтримували тих, хто добивався покращень.

Про стару комуністичну еліту

Історично можна знайти декілька спільних моментів в історії України та Словенії перехідного періоду. Обидві країни створюють не лише демократію, а також нову державу. Це відрізняє нас від Польщі, Чехії.

У нас був ворог незалежності, а у випадку України ворог все ще існує. А коли є зовнішній ворог, ви намагаєтесь створити внутрішній альянс, щоб об'єднати разом якомога більше людей. Це саме те, що трапилось у Словенії під час руху за незалежність.

Ми включили в боротьбу всю колишню комуністичну еліту. Вони залишились при владі, зберегли свої посади. Стара еліта практично вся вижила. Вони більше не комуністи, звісно, бо теж люблять гроші. Ми називаємо цю систему капіталізм товаришів. Це товариші, які тепер капіталісти. На щастя, є люди, які почали бізнес з нуля та не знають стару систему.

Про мрії щодо відновлення Югославії

Ностальгії занадто багато, як і по всій колишній Югославії. Є люди, які мріють про її відновлення. Але на щастя для Словенії, між нами та Сербією знаходиться Хорватія. А хорватів ніколи не відвідують такі ідеї.

Треба розуміти, що багато молодих людей їздять у Загреб, у Сараєво, у Белград погуляти, випити пива, яке там дешевше ніж у Любляні. Багато тамтешньої музики на телебаченні та радіо. Але це стає проблемою лише тоді, коли почуття до колишньої Югославії стають сильніші за почуття до ЄС, що час від часу трапляється. Але не дуже часто.

Також це стає проблемою, коли якісь бізнеси нездатні конкурувати на європейському ринку, і тоді вони починають конкурувати на югославському ринку. А там все ще не зовсім прозоро і можна робити угоди "під столом".

Про недоліки в роботі ЄС на Балканах

На жаль, превалюючий настрій у Брюсселі трохи зневірений та песимістичний. Там намагаються дивитися всередину та переймаються виправленням проблем самого Євросоюзу.

Існують країни, які вважають, що Євросоюз має розширюватись, а існують такі, які вважають, що ні. Я особисто чув від дуже високопосадової особи в структурах Євросоюзу, що було дві найбільші помилки ЄС.

Першою було євро, а другою - розширення 2004 року, коли до Євросоюзу приєдналась велика кількість країн східної Європи (серед них була і Словенія. - Авт.).

На його думку ЄС мав залишатися клубом багатих західноєвропейських країн. Такі настрої присутні у Франції та Німеччині, менше - у скандинавських країнах.

Євросоюз має бути відкритим, Євросоюз має йти до кордонів європейської цивілізації. Всюди, де поважають європейські цінності - усі ці країні мають приєднатися до ЄС.

Про любов до Росії в Сербії

Я часто буваю в Сербії останнім часом і я бачу багато політичних сил, які зробили ставку на європейську інтеграцію. Вони поклали на кон свою політичну долю. Вони намагаються просувати в Сербії речі, які не дуже популярні. Адже багато сербів говорять: нащо нам іти з Брюсселем, краще йдемо з Москвою.

Проблема в тому, що ті хлопці, які говорять про Москву, отримують аплодисменти та заохочення з Росії. А ті, хто говорить про Брюссель, мають прохолоднішу відповідь. ЄС дуже суворо ставиться до стосунків Сербії з Косово, до певних економічних питань і т.д. Так, ніби вони штовхають Сербію до Москви. І я вважаю це помилкою.

Якби в Сербії була перспектива членства в ЄС, то проблема російського інформаційного впливу була б знята. Бо що Росія насправді може запропонувати Сербії? Літаки Міг-29? Нафту за меншими цінами, ніж світові? Але це більше не працює.

А з іншого боку ви можете бути частиною глобальної провідної економічної сили, якою є Європа. Це великий ринок для багатьох товарів, які виробляє Сербія. Базово ЄС набагато більш привабливий, ніж Росія. Але нинішня поведінка ЄС відкриває можливості для росіян.

Загальна проблема Росії - вони вже не є суперсилою, якою звикли бути, але вони занадто велика країна, щоб бути частиною об'єднання, де всі рівні. Сильна об'єднана Європа не в їхніх інтересах.

Чого не вистачає з європейської сторони, так це серйозної дискусії з Росією. А для цієї серйозної дискусії європейській стороні не вистачає жорсткої сили.

Про майбутнє Європи

У багатьох є мрія про спільну Європу, де всі живуть як брати, немає кордонів... Але практично таке неможливо, бо для цього потрібна європейська нація, яка відчуватиме: ми єдиний народ, ми маємо допомагати одне одному.

Ми один народ, греки та німці, і німецькі платники податків скажуть: добре, ми заплатимо за ваші школи на островах. Так само, як вони колись сказали: добре, ми профінансуємо школи східної Німеччини за гроші західної. Але такого не існує.

Існує еліта. Але вона не європейська, а міжнародна. Вони вважають себе громадянами світу, вони читають Economist та Financial Times, дивляться CNN та Al Jazeera, вони бувають повсюду.

Існує більшість, яка ідентифікує себе за національністю. І ще є кілька тисяч людей в Брюсселі, яких я називаю професійними європейцями. Вони працюють на європейські інституції.

Що можна зробити - так це об'єднання на тих сутнісних речах, які дуже добре працюють на загальноєвропейському рівні. Це безпека, контроль за кордонами, спільний ринок та загальний захист людських прав.

Теги:
Читайте також:
Київ
+6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.22
    Купівля 39.22
    Продаж 39.74
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
8 травня
06:44
Оновлено
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
РФ вдруге атакує Україну ракетами зранку 8 травня: на Полтавщині та Вінничині є влучання, під Києвом - пожежа
06:37
ЗСУ
РФ просувається на Донеччині та Запоріжжі: ISW оцінив ситуацію на фронті
06:30
електроенергія
Росіяни вночі атакували енергетичні об'єкти у 6 областях
06:12
КНДР
КНДР випробувала новий ракетний двигун для балістичних ракет
05:52
Літак. авіація, Польща
Польща та союзники підіймали авіацію під час масованого обстрілу України з боку РФ
05:40
СУ-30
Попри санкції за два роки війни РФ придбала військове авіаційне обладнання майже на $500 млн, - ліберальне росЗМІ
04:25
Ізраїль, ЦАХАЛ
"Вплине не лише на регіон, а й на весь світ": Туреччина просить Ізраїль вивести війська з ПП біля Рафаху
04:15
Канада
Постійне втручання Китаю у вибори може підірвати канадську демократію, - розвідка Канади
03:56
путін
Путін на "інавгурації", ймовірно, запевняв росіян, що режим у Росії надалі буде все більш автократичним, - ISW
02:34
НАТО
Нейтральні країни запропонували НАТО поглибити співпрацю у сфері розвідки та кібербезпеки на тлі агресії РФ
01:49
авіація
Польща розпочала військові навчання зі США та країнами Балтії Astral Knight-24
01:17
Клаус Йоханніс
Президент Румунії Йоханніс після зустріч з Байденом заявив, що розглядає можливість передачі Україні Patriot
00:52
Ізраїль побудував "маленьку Газу"
ЦАХАЛ взяв під контроль пункт перетину кордону між сектором Гази та Єгиптом
00:25
TikTok
TikTok подає до суду на США через законопроєкт, що може заборонити діяльність соцмережі
00:15
Jerry Heil у півфіналі Євробачення-2024
Jerry Heil та alyona alyona вийшли до фіналу Євробачення-2024
2024, вiвторок
7 травня
23:54
ПСЖ - "Борусія", Марко Ройс
"Борусія" сенсаційно обіграла ПСЖ і стала першим фіналістом Ліги чемпіонів
23:46
Ексклюзив
Сергій Кривонос
"Блеф ні про що": генерал Кривонос щодо погроз РФ завдати ударів по Великій Британії
23:42
Оновлено
Вогонь, пожежа
В окупованому Луганську прогриміли вибухи: виникла пожежа
23:05
грузія
Двоє грузинських добровольців загинули в боях під Авдіївкою
23:02
Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ, Кубок Англії
"Челсі" знайшов у Бразилії 17-річного конкурента для Мудрика
22:53
На фото: Логотип OpenAI
OpenAI запускає інструмент для виявлення діпфейків через вплив ШІ на світові вибори
22:40
Ексклюзив
телемарафон
"Ніхто не наважується вийти з телемарафону, а влада не наважується розпустити його", - нардепка Клименко
22:38
Зеленський анонсував "фактичний старт переговорів з ЄС у червні"
22:16
ГУР
ГУР вивело з ладу онлайн-сервіси компанії РФ 1С
21:55
Евіка Сіліня
Прем'єрка Латвії Сіліня звинуватила Росію у залякуванні учасників Саміту миру ядерними погрозами
21:20
Берлін, 9 травня 2023
У Берліні заборонили використання прапорів Росії та України 8-9 травня
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Можливості дій противника неподалік Харкова й Сум, літній наступ РФ та мобілізація до ЗСУ. Колонка Сергія Згурця
21:15
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Польща підняла винищувачі через літак РФ над Балтійським морем
21:13
Ексклюзив
Сергій Кривонос
Можуть бути прикордонні бої на Харківщині та Сумщині: генерал Кривонос про активізацію росіян на північно-східному напрямку
20:51
Рустем Умєров і Ллойд Остін
Підготовка ліній фортифікацій і ракети для ППО: Умєров провів телефонну розмову з Остіном
20:34
За позовом прокуратури державі повернуто землі лісового фонду на Одещині вартістю 7 млрд грн
Державі повернули землі лісового фонду на Одещині вартістю 7 млрд грн
20:23
Володимир Путін та Рамзан Кадиров (праворуч)
"Київський режим зганяє злість на цивільних жителях Донбасу та Білгорода": росфейки за 7 травня
20:16
Ексклюзив
білоруські військові лукашенко
"Буде керувати генштаб РФ": Defence Express про перевірку носіїв тактичної ядерної зброї у Білорусі
20:08
На Авдіївському напрямку Сили оборони відбили 18 ворожих атак. За добу на фронті відбулося 64 бойові зіткнення
20:06
OPINION
Ігор Гулик
Путін і друге пришестя Христа
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 804-го дня війни: біля Новомихайлівки зупинили оригінальний штурм окупантів, Укрзалізниця встановила рекорд, а енергетики створюють "розумні" електромережі
19:59
Ексклюзив
мобілізація
"Можна оштрафувати кожного військовозобов'язаного": нардеп Осадчук про покарання, яке передбачає законопроєкт про мобілізацію
19:56
Джордж Камбосос
Суперник Ломаченка перед боєм з українцем порівняв його з Ейнштейном
19:50
ЗСУ дрон безпілотник
Уряд підтримав указ Зеленського про створення Сил безпілотних систем
19:37
суд
Крадіжки, ДТП і ймовірне зґвалтування: ЗМІ назвали кількість зупинених справ через мобілізацію обвинувачених
Більше новин