Феномен Макрона. Францією керуватиме партія, якої 1,5 року тому взагалі не існувало

Дмитро Гомон
19 червня, 2017 понедiлок
12:34

На парламентських виборах партія президента Франції "Вперед, республіка!" отримала впевнену перемогу. Її отруює рекордно низка явка виборців

Позитивні для Еммануеля Макрона прогнози справдились. Другий тур парламентських виборів у неділю, 18 червня, приніс перемогу його партії. Згідно з попередніми даними, "Вперед, республіка!" та її маленький союзник, невелика партія Демократичний рух, будуть контролювати від 350 до 360 з 577 місць у Національній асамблеї.

Результат не настільки великий, як прогнозували соціологи після першого туру, який відбувся тиждень тому. Тоді деякі ЗМІ писали, що він може побити рекорд генерала Шарля де Голля, партійці якого в 1968 році взяли під контроль 80% місць у парламенті. У Макрона результат скромніший - його люди контролюватимуть трохи більше 60% місць.

Читайте також: Посилення Макрона. Як проросійські сили програють Францію

У Франції вибори в Національну асамблею (парламент), на відміну від багатьох інших країн, відбуваються в два тури. Проходять вони за мажоритарною системою. На кожному виборчому окрузі спочатку змагаються всі зареєстровані кандидати. А в другому турі - ті двоє, хто набрав найбільше голосів (якщо, раптом, хтось не отримає більше 50%).

Нова епоха

Результат партії Макрона особливо вражає тому, що 16 місяців тому її взагалі не існувало. А тепер вона керуватиме однією з провідних країн світу. "Вперед, республіка!" успішно відтіснила правих і лівих, які керували Францією протягом повоєнних десятиліть.

Величезна кількість людей, яких привів у парламент Еммануель Макрон - новачки у політиці. Це обіцяні ним "нові обличчя". Наприклад, колишній голова поліцейського спецназу RAID, 60-річний Жан-Мішель Фоверг.


Загалом же у партії Макрона є представники наукових кіл, бізнесу та місцеві активісти. І ще один нюанс - в парламенті рекордно зросте кількість жінок.


Без підтримки парламенту Еммануель Макрон не зможе стати ефективним президентом, бо підтримка депутатів необхідна для виконання передвиборчих обіцянок. Зокрема, він збирається змінити трудове законодавство та переглянути виплати по безробіттю та пенсії.

Єдине, що отруює перемогу - це рекордно низька за часи П'ятої республіки явка виборців у 42%. Тобто з 46 млн зареєстрованих виборців проголосували лише 18 млн. Це означає, що загалом за однодумців Макрона проголосувало менше 20% зареєстрованих виборців. Здебільшого низька явка спостерігалася у регіонах з низьким рівнем доходів населення.

Антирекорд дає змогу суперникам говорити про те, що більшість французів не підтримує курс країни, оголошений Макроном. Тож йому та його команді доведеться завойовувати довіру французів. Втім, низька явка - це не лише мінус Макрону. Це також говорить про розчаруванні в головних політичних гравцях, які домінували у французькій політиці останні півстоліття.

Що отримали суперники

Найбільшою опозицією в парламенті будуть консерватори. Партія "Республіканці" з союзниками контролюватимуть близько 130 місць.

Соціалісти, які керували країною останні п'ять років, програли. Вони втратили близько 200 місць, і тепер їхня група в парламенті складатиме близько 46 місць.

Це був цілком прогнозований результат, зважаючи на невдоволеність французів їхнім урядом та президентом. Франсуа Олланд побив своєрідний антирекорд з кількості громадян, які не схвалювали його діяльність.

Лідер партії соціалістів Жан Крістоф Камбаделі вже оголосив, що йде у відставку. Його поразка особливо показова. Політик програв вибори ще в першому турі на дільниці, де незмінно переобирався з 1988 року.

Комуністи та партія "Нескорена Франція", яку очолює Жан-Люк Меланшон, матимуть у парламенті свою групу з 28 депутатів. Меланшон під час президентських перегонів несподівано вирвався у фаворити, але в фіналі посів лише четверте місце.

Низька явка, зявив політик, означає, що Франція розчарувалась у виборчій системі та розпочала громадський протест. Це також означає, додав він, що партія Макрона не має жодного права переглядати трудове законодавство.

"Національний фронт" Марін Ле Пен матиме орієнтовно 8 депутатів. Це мало і недостатньо для формування власної групи в Національній асамблеї. Але зважаючи, що у попередньому складі парламенту в них було лише двоє депутатів, це непоганий результат.

До того ж, вперше у законодавчий орган змогла обратися сама Марін Ле Пен. ВІона виграла вибори у колишньому серці вугільної промисловості, місті Енен-Бомон, що в департаменті Па-де-Кале. Чотири попередні спроби обратися в парламент були для неї невдалими.

"Рівень неявки значно послаблює легітимність нового парламенту, - заявила Ле Пен під час виступу перед своїми прихильниками. - Навіть якщо Макрон отримав сильну більшість, він має знати, що його ідеї в меншості у цій країні".

Також Марін Ле Пен назвала скандальним той факт, що через норми законів її політична сила не зможе сформувати власну групу в парламенті. Це дало б доступ до державного фінансування, право посідати керівні посади в законодавчому органі та збільшило б час для виступів.

"Ми єдина сила, яка протидіє розчиненню Франції", - заявила політик.

Що далі

Команда Макрона цілком усвідомлює ризики, які чекають на них. Незважаючи на значну перевагу в парламенті, вони можуть зіткнутися з потужними масовими протестами в процесі ухвалення непопулярних законів, які матимуть на меті покращити стан французької економіки.

Адже Макрон націлився на "священну корову" - складну систему трудових законів, які чітко розписують кількість робочих годин, умови звільнення тощо.

"Французький народ дав нам чітку більшість, але не захотів давати карт-бланш. Це відповідальність. Справжня перемога буде за п'ять років, коли справи справді поміняються", - сказав спікер уряду Макрона Крістоф Кастаньє.

Схожу заяву зробив і призначений Макроном прем'єр-міністр Едуард Філіпп: "Неучасть в голосуванні - це завжди погана новина для демократії і низька явка означає, що уряд має шалений обов'язок добитися успіху".

Втім, це все риторика. У Макрона та його команди насправді дуже мало часу на те, щоб зрушити процеси у країні в позитивний бік.

Українцям же варто сподіватися, що в нього все вийде. Макрон, на відміну від багатьох інших політичних лідерів Франції, дуже добре усвідомив небезпеку, яку представляє собою путінська Росія.

Теги:
Читайте також:
Київ
+14°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
14:29
Фінляндія
У Фінляндії розпочалися військові навчання Arrow 24 за участі країн НАТО
14:09
Новини компаній
"Моя безбар'єрність": у Києві презентували програми підтримки інклюзії
14:08
OPINION
Юрій Гудименко
"Держава не дала" – це не про позицію і не про аргумент, це про відмазку
14:01
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
13:58
Оновлено
Микола Сольский
За міністра агрополітики Сольського внесли заставу
13:50
Крісто Енн Вага
Естонський депутат їде до Києва велосипедом
13:48
Київтеплоенерго
У Київтеплоенерго проводять обшуки. Компанія заявила, що роботу об’єкта заблоковано
13:43
Ван Ї
У Китаї заявили про зростання "негативних факторів" у відносинах зі США
13:40
у трьох областях викрили торговців трофейним озброєнням
Хотіли продати криміналітету гранатомети та вибухівку: у трьох областях викрили торговців трофейним озброєнням
13:26
Новопризначена голова МЗС Латвії Байба Браже прибула до Києва
13:20
Паспортний сервіс пояснив, хто може отримати документи за кордоном
13:17
На фото: У Китаї під час виступу померла співачка
У Китаї під час виступу померла співачка, перечепившися через сукню та вдарившись головою
12:53
Наталка Діденко спрогнозувала теплу та сонячну погоду найближчими вихідними
12:51
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
У Німеччині заявили, що збірну України посилено охоронятимуть на Євро-2024
12:49
Ексклюзив
Володимир Івасюк
Автора "Червоної рути" Івасюка знищив КДБ, його повісили вже мертвого, - ексзаступник генпрокурора України Голомша
12:38
Микола Мулюкін
Під час окупації керував пограбуванням Чорнобильської АЕС: слідчі оголосили підозру заступнику гендиректора Росатому Мулюкіну
12:36
"США антагонізують Путіна, щоб змусити його поширити війну на інші регіони": добірка фейків у світі за 26 квітня
12:35
на фото наслідки обстрілу Нікополя
Окупанти обстріляли Нікополь: серед поранених – дитина
12:31
Україна повернула тіла 140 полеглих оборонців
12:30
На фото: Михайло Резнікович
Театр Лесі Українки прибрав з репертуару вистави режисера Резніковича, який виїхав до Росії
12:23
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 26 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
12:22
Михайло Подоляк
"Дистанційних документів не буде": в ОП заявили, що чоловіки 18-60 років зможуть оформити папери лише в Україні
12:12
Розстріл поліцейських на Вінниччині: ДБР викрило двох військових, які переховували підозрюваних
12:02
OPINION
Сергій Фурса
Чи може держава мститися своїм громадянам? Виявляється, може
11:58
Розвідка Британії назвала основний напрямок операцій РФ і оцінила здатність окупантів захоплювати нові міста
11:50
електроенергія
В Україні надалі фіксують дефіцит електроенергії: ситуація в енергосистемі станом на 26 квітня
11:48
бомбардувальники
Окупанти КАБами обстріляли промисловий об'єкт у Сумах
11:33
Інтерв’ю
Володимир В'ятрович
Чорнобиль — історія про те, як приховування правди коштує життя людей: розмова з істориком Володимиром В'ятровичем
11:31
Оновлено
Росіяни обстріляли Дергачі на Харківщині: постраждали 4 людини, троє з них діти
11:29
На фото: Елізабет Мосс
Зірка "Оповіді служниці" Елізабет Мосс зламала хребет на зйомках нового серіалу
11:22
Міжнародний день памʼяті про Чорнобильську катастрофу
День Чорнобильської трагедії: 38 років з дня катастрофи
11:22
Ексклюзив
Карта Авдіївка 24.04
Ворог утричі переважає в живій силі: Згурець сказав, де на Покровському напрямку окупанти зосередили зусилля
11:18
монета "Чорнобиль. Відродження. Лелека чорний"
НБУ до роковин Чорнобильської трагедії випустив пам'ятну монету з лелекою
11:14
Огляд
світ, міжнародний огляд
Пентагон дав добро на атаки ATACMS по Криму, а Польща спробує повернути українських призовників. Акценти світових ЗМІ 26 квітня
11:00
Швейцарія
Комітет парламенту Швейцарії схвалив допомогу Україні у розмірі $5,5 млрд
10:49
Естонія та Данія передали Україні два патрульні катери
10:42
лукашенко, путін
Білорусь ухвалила воєнну доктрину з можливістю участі у війні на боці "дружніх держав"
10:37
На фото: Емінем
Емінем розкрив деталі нового альбому, який вийде цього літа
10:34
Володимир Зеленський
Найбільша АЕС Європи в заручниках 785 днів: Зеленський у річницю Чорнобильської катастрофи нагадав про ядерний тероризм РФ
10:18
Ексклюзив
Карта. Бахмут_2404
ЗСУ вдалося вибити противника з двох позицій на Бахмутському напрямку, - комбат 92-ї омбр Федоренко
Більше новин