Чому Трамп помиляється, порівнюючи Україну та Росію. Пояснення Washington Post

26 липня, 2017 середа
15:56

Американська газета пояснила, чому не можна рівняти історію про українську допомогу Клінтон та спроби Росії зламати передвиборчу систему США

Провідне американське видання The Washington Post у рубриці "Перевірка фактів" (Fact Checker) розповіла, чому твердження президента США Дональда Трампа про нібито втручання України у вибори в США не має під собою реальних доказів. Також видання пояснює, чому не можна рівняти історію про втручання Росії в американські вибори та український кейс. Наводимо повний переклад цього матеріалу.

Білий Дім поверхово порівняв історії про Трампа і Росію та Клінтон і Україну

Адвокат президента Трампа Джей Секулов, інтерв'ю для передачі CNN "State of the Union", 16 липня 2017:

"І кампанії включають опозиційне дослідження, і обмін ситуацією, що було оприлюднено Дональдом Трампом-молодшим, і те, що було там описано - подивіться на це та порівняйте це, наприклад, з ситуацією з українцями та DNC (Національним комітетом Демократичної партії) і передвиборчим штабом Клінтон, де дійсно був обмін інформацією".

Брифінг прес-секретаря Білого Дому Сари Хакабі Сандерс, 10 липня 2017 року:

"Чесно кажучи, я вважаю, що варто поглянути на те, як Національний комітет Демократичної партії координував опозиційне дослідження з українським посольством. Це не звинувачення. Це записана дія, яку вони вчинили. Тож якщо ви шукаєте приклад кампанії, скоординованої з іноземною державою чи іноземним джерелом, погляньте не далі аніж на DNC, який справді координував опозиційне дослідження з українським посольством. І ніхто в цій кімнаті, як я знаю, не мав щодо цього жодних проблем".

Спеціальний радний Роберт Мюллер III та його підлеглі досліджують можливу роль, яку передвиборчий штаб тоді ще кандидата Дональда Трампа зіграв у втручанні Росії до виборів у США в 2016 році. Предмет дослідження Мюллера продовжує розширюватись, і зараз включає можливу протидію правосуддю з боку Трампа та бізнес-операції Трампа і його дітей.

Читайте також: Україну затягують у скандал у США, щоб врятувати сина Трампа. Чим це загрожує

Трамп послідовно називав звинувачення про втручання Росії "фальшивкою", "полюванням на відьом" та "фейковими новинами", створеними його опонентами. Його Білий Дім продовжує применшувати звинувачення, а зараз переключається до намагань україно-американського співробітника викрити зв'язки з російським урядом колишнього керівника передвиборчого штабу Трампа Пола Манафорта. У відповідь на запитання про контакти кампанії Трампа з Росією Білий Дім говорить, що реальна історія координування - це між кампанією Клінтон та Україною.

Справді, буквально за кілька годин після публікації цієї колонки президент "твітнув" і закликав до кримінального розслідування: "Спроби України саботувати кампанію Трампа - "тихо працюють, щоб допомогти Клінтон". Тож де розслідування, генпрокурор?"

Попри наявні широкі подібності між двома історіями, наявні ключові відмінності, які роблять порівняння поверховим.

Факти

Давайте коротко освіжимо нашу пам'ять про те, що ми знаємо про втручання Росії до американських виборів.

Влітку 2016 року співробітники Національного комітету Демократичної партії та незалежні експерти з безпеки оголосили, що російські урядові хакери проникли в комп'ютерну мережу DNC. Зламані електронні скриньки співробітників DNC та Демократичної партії були вивішені на WikiLeaks під час кампанії.

Пізніше спецслужби США підтвердили, що російський уряд керував зламом американських політичних організацій, щоб допомогти Трампу перемогти і нашкодити Хілларі Клінтон.

Розвідники зробили висновок, що це була скерована зверху спроба, наказ про яку віддав російський президент Володимир Путін, щоб підірвати віру в американський демократичний процес.

Тепер ми також знаємо, що під час кампанії син Трампа, його зять та Манафорт зустрічалися з російським юристом, який має зв'язки з Кремлем, очікуючи що юрист надасть викривальну інформацію щодо Клінтон, що було частиною спроб російського уряду допомогти Трампу і нашкодити Клінтон.

Українська історія

Ось що ми знаємо про українську історію.

У січні Politico виявило, що українські посадовці допомагали дослідити зв'язки між Манафортом та Росією. А особливо роль Манафорта у зміцненні колишнього українського президента Віктора Януковича, який мав зв'язки з Москвою.

Україно-американський співробітник демократів Александра Чалупа почала пошук зв'язків Манафорта з Януковичем як частину своєї добровільної роботи в 2014 році, повідомило Politico.

Чалупа була найнята як консультант в DNC під час кампанії 2016 року, щоб допомогти мобілізувати етнічні спільноти, включно з україно-американцями. Вона звільнилася з DNC в липні 2016 року, говорять в DNC.

Вона продовжила своє дослідження щодо Манафорта самостійно, і вона говорила, що інколи ділилася своїми знахідками зі співробітниками DNC та передвиборчого штабу Клінтон, повідомляє Politico. Колишні посадовці передвиборчого штабу Клінтон розповіли, що вони ніколи не отримували інформацію від Чалупи.

Точна роль посадовців посольства неясна. Чалупа сказала Politico, що посадовці в українському посольстві допомогли з наданням консультацій щодо її питань, і що посольство також працювало з репортерами, які досліджували Трампа, Манафорта та Росію.

Високопосадовець посольства заперечив співпрацю з репортерами або з Чалупою щодо питань, пов'язаних з Трампом чи Манафортом, але колишній референт посольства сказав, що його проінструктували допомогти Чалупі з її дослідженням.

Посадовці DNC заперечують, що вони координували опозиційне дослідження з Чалупою. Чалупа не була дослідницею в DNC, і DNC не задіяло її знахідки щодо Манафорта, повідомило Politico.

Посадовці DNC розповіли Politico, що Демократична партія шукала зв'язки Трампа з Росією задовго до того, як Чалупа повідомила про них.

Чалупа заперечила формулювання у статті Politico в дописі на Facebook. "Під час американських виборів 2016 року я була тимчасовим консультантом в DNC щодо програм етнічного залучення", - сказала Чалупа в своїй довгій заяві для CNN. "Я не була опозиційним дослідником в DNC, і DNC ніколи не просили мене піти в українське посольство збирати інформацію".

Що справді закінчилось шкодою для кампанії Трампа, так це інформація, оприлюднена через антикорупційне розслідування українського урядового агентства, яке оприлюднило бухгалтерську книгу. В ній були зазначені $12,7 млн виплат готівкою від партії Януковича, виділених для Манафорта.

Сергій Лещенко, народний депутат та колишній журналіст, який проводив антиукорупційні розслідування, опублікував цю бухгалтерську книгу та критикував Манафорта. Врешті решт, повідомлення про ці виплати призвели до відставки Манафорта з посади керівника передвиборчого штабу Трампа.

Ключові відмінності

У широкому сенсі історії видаються подібними: Росія хотіла допомогти Трампу, і як мінімум деякі українські посадовці прагнули допомогти з розслідуванням, яке могло допомогти Клінтон. (Український уряд наполягає, що був нейтральним під час виборів).

Але коли заглибитись у деталі, порівняння розвалюється. Звичайно, одна з фундаментальних відмінностей це та, що Україна вважається союзником США, а Росія вважається супротивником.

Ключова відмінність полягає в тому, що у випадку з Росією співробітники американських спецслужб виявили скеровані зверху та ініційовані Путіним зусилля протизаконно зламати та оприлюднити інформацію у навмисній спробі втрутитися в американські вибори та підірвати демократичну систему.

В українському випадку немає доказів скерованої зверху спроби. Чалупа могла працювати з якимись посадовцями посольства, але немає доказів, що DNC використав зібрану нею інформацію, або що українці координували опозиційне дослідження з DNC.

Далі способи, у які була здобута шкідлива інформація, відрізняються. Американські спецслужби виявили, що Путін віддавав наказ російським хакерам, які вдерлися до американських політичних організацій. Натомість Чалупа досліджувала Манафорта самостійно та без вказівок від DNC. Бухгалтерські записи були публічними документами, які були оприлюднені як частина антикорупційного розслідування українським урядом, їх не було здобуто незаконно.

Адвокат Трампа Секулов говорить, що передвиборчий штаб Клінтон та українці ділилися інформацією, але підтверджень цьому немає. Колишній управлінець з передвиборчого штабу Клінтон Робі Мук розповів CNN, що іноземні агенти не зверталися до штабу щодо опозиційних досліджень.

Немає доказів, що передвиборчий штаб Клінтон мав контакти з українським урядом. Тим не менш, ми маємо задокументовані докази, що син Трампа, його зять та колишній керівник передвиборчого штабу зустрічалися з російським юристом, щоб спробувати отримати опозиційне дослідження, яке, як їм було сказано, надійшло від російського уряду.

"Білий Дім просував цей наратив, щоб відвернути увагу від бажання передвиборчого штабу Трампа працювати з ворожим іноземним урядом аби втрутитися в наші вибори. Ніхто на це не купиться", - сказала речниця DNC Едріенн Уотсон.

Білий Дім не надав пояснень цих порівнянь у відповідь на наш запит.

Висновок

Роль передвиборчого штабу Трампа у російському втручанні в американські вибори все ще розслідується. Ми не маємо всіх деталей щодо українських зв'язків Чалупи та DNC. Що ми знаємо на даний час, так це те, що дві ситуації мають ключові відмінності, і відповідно це поверхове порівняння.

Ми зараз не будемо оцінювати це порівняння, тому що не вистачає занадто багатьох деталей, але ми оновлюватимемо даний матеріал, якщо з'явиться нова інформація.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.42
    Купівля 39.42
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.94
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
13:50
Крісто Енн Вага
Естонський депутат їде до Києва велосипедом
13:48
Київтеплоенерго
У Київтеплоенерго проводять обшуки. Компанія заявила, що роботу об’єкта заблоковано
13:43
Ван Ї
У Китаї заявили про зростання "негативних факторів" у відносинах зі США
13:40
у трьох областях викрили торговців трофейним озброєнням
Хотіли продати криміналітету гранатомети та вибухівку: у трьох областях викрили торговців трофейним озброєнням
13:26
Новопризначена голова МЗС Латвії Байба Браже прибула до Києва
13:20
Паспортний сервіс пояснив, хто може отримати документи за кордоном
13:17
На фото: У Китаї під час виступу померла співачка
У Китаї під час виступу померла співачка, перечепившися через сукню та вдарившись головою
12:59
Оновлено
Микола Сольский
За міністра агрополітики Сольського внесли заставу
12:53
Наталка Діденко спрогнозувала теплу та сонячну погоду найближчими вихідними
12:51
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
У Німеччині заявили, що збірну України посилено охоронятимуть на Євро-2024
12:49
Ексклюзив
Володимир Івасюк
Автора "Червоної рути" Івасюка знищив КДБ, його повісили вже мертвого, - ексзаступник генпрокурора України Голомша
12:38
Микола Мулюкін
Під час окупації керував пограбуванням Чорнобильської АЕС: слідчі оголосили підозру заступнику гендиректора Росатому Мулюкіну
12:36
"США антагонізують Путіна, щоб змусити його поширити війну на інші регіони": добірка фейків у світі за 26 квітня
12:35
на фото наслідки обстрілу Нікополя
Окупанти обстріляли Нікополь: серед поранених – дитина
12:31
Україна повернула тіла 140 полеглих оборонців
12:30
На фото: Михайло Резнікович
Театр Лесі Українки прибрав з репертуару вистави режисера Резніковича, який виїхав до Росії
12:23
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 26 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
12:22
Михайло Подоляк
"Дистанційних документів не буде": в ОП заявили, що чоловіки 18-60 років зможуть оформити папери лише в Україні
12:12
Розстріл поліцейських на Вінниччині: ДБР викрило двох військових, які переховували підозрюваних
12:02
OPINION
Сергій Фурса
Чи може держава мститися своїм громадянам? Виявляється, може
11:58
Розвідка Британії назвала основний напрямок операцій РФ і оцінила здатність окупантів захоплювати нові міста
11:50
електроенергія
В Україні надалі фіксують дефіцит електроенергії: ситуація в енергосистемі станом на 26 квітня
11:48
бомбардувальники
Окупанти КАБами обстріляли промисловий об'єкт у Сумах
11:33
Інтерв’ю
Володимир В'ятрович
Чорнобиль — історія про те, як приховування правди коштує життя людей: розмова з істориком Володимиром В'ятровичем
11:31
Оновлено
Росіяни обстріляли Дергачі на Харківщині: постраждали 4 людини, троє з них діти
11:29
На фото: Елізабет Мосс
Зірка "Оповіді служниці" Елізабет Мосс зламала хребет на зйомках нового серіалу
11:22
Ексклюзив
Карта Авдіївка 24.04
Ворог утричі переважає в живій силі: Згурець сказав, де на Покровському напрямку окупанти зосередили зусилля
11:22
Міжнародний день памʼяті про Чорнобильську катастрофу
День Чорнобильської трагедії: 38 років з дня катастрофи
11:18
монета "Чорнобиль. Відродження. Лелека чорний"
НБУ до роковин Чорнобильської трагедії випустив пам'ятну монету з лелекою
11:14
Огляд
світ, міжнародний огляд
Пентагон дав добро на атаки ATACMS по Криму, а Польща спробує повернути українських призовників. Акценти світових ЗМІ 26 квітня
11:00
Швейцарія
Комітет парламенту Швейцарії схвалив допомогу Україні у розмірі $5,5 млрд
10:49
Естонія та Данія передали Україні два патрульні катери
10:42
лукашенко, путін
Білорусь ухвалила воєнну доктрину з можливістю участі у війні на боці "дружніх держав"
10:37
На фото: Емінем
Емінем розкрив деталі нового альбому, який вийде цього літа
10:34
Володимир Зеленський
Найбільша АЕС Європи в заручниках 785 днів: Зеленський у річницю Чорнобильської катастрофи нагадав про ядерний тероризм РФ
10:18
Ексклюзив
Карта. Бахмут_2404
ЗСУ вдалося вибити противника з двох позицій на Бахмутському напрямку, - комбат 92-ї омбр Федоренко
10:17
Наводили російські КАБи по позиціях ЗСУ: підозри отримали двоє жителів Харкова
10:04
прапор
У Фінляндії в прикордонному з РФ місті двічі впродовж тижня зривали прапор України біля мерії
10:02
OPINION
Наталка Панченко
Чергова зрада: як в Україні "розкрадуть" американську допомогу
09:56
санкції проти Ірану
США запровадили санкції проти організацій, які допомагали передавати іранські БПЛА Росії
Більше новин