Перспектива скасування почесних звань в Україні

Володимир Пилипенко
11 грудня, 2015 п'ятниця
15:00

Намагаючись відсіяти "зерно від полови", без будь-яких альтернативних пропозицій, проектом закону руйнується ціла система морального заохочення працівників та діячів усіх сфер суспільного життя в Україні.

Зміст

Чинним законодавством України почесні звання віднесено до видів державних нагород. На сьогодні, розрізняється тридцять вісім таких звань, залежно від галузі, в якій їх може бути присвоєно, до прикладу: "Народний артист України", "Заслужений вчитель України", "Заслужений металург України", "Заслужений лікар України" та інші.

Питання щодо доцільності існування таких державних нагород вже неодноразово набувало розголосу. Прихильники їх скасування, в основному, апелюють наступними аргументами, що це "атавізм радянської адміністративно-командної системи, який має здебільшого ідеологічне навантаження" та тим, що "державні нагороди України продовжують являти собою вищу форму відзначення громадян, але сама ця "вища форма" істотно подрібнішала". Саме такі твердження міститься в пояснювальній записці до проекту Закону України № 1451 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо скорочення переліку державних нагород, розширення обсягу прав нагороджених осіб, встановлення обмежень у нагородженні державними нагородами певних суб’єктів), яким, серед іншого, пропонується виключити із Закону України "Про держані нагороди України" норми про почесні звання.

Однак, чи, справді, саме ці причини є основними в ініціативах скасувати почесні звання в Україні, і, найголовніше, який вплив на суспільство будуть мати такі зміни?

Відповідно до встановленого у законодавстві порядку, присвоєння почесних звань здійснюється Президентом України. За період з січня по листопад 2015 року Главою держави було видано 29 Указів "Про відзначення державними нагородами", якими почесними званнями були нагороджені майже дві тисячі осіб.

При цьому, у 2015 році найбільше відзнак отримали багатодітні матері, які виховали до восьмирічного віку п’ять і більше дітей, так як званням "Мати-героїня" було нагороджено 980 жінок, на другому місці лікарі – майже 130 осіб отримали почесне  звання "Заслужений лікар України", на третьому місці освітяни – трохи більше 100 осіб були удостоєні почесного звання "Заслужений працівник освіти". Велику кількість нагород також отримали працівники культури (74 особи), діячі науки і техніки (67 осіб), артисти ( 63 особи), працівники сільського господарства (54 особи) та вчителі (50 осіб). Цього року трагічні події на Сході України зумовили збільшення кількості осіб, які були удостоєні такого почесного звання, як "Заслужений донор України".

Для науковця, вчителя, діяча культури, артиста національного театру, спортсмена  отримати таку державну нагороду, в першу чергу, означає подяку держави за їх працю, що є дуже вагомим і стимулюючим чинником для заохочення дослідників, освітян, діячів культури працювати в Україні, а не переїжджати в інші держави.

Відзначення особи почесним званням має також наслідком і певну надбавку до її заробітної плати, зокрема для вчителів нагорода "Заслужений вчитель України" означає надбавку у розмірі 20 відсотків від суми посадового окладу, що на сьогодні складає для вчителя І категорії  399 грн., у такому ж розмірі встановлюється надбавка і за звання "Заслужений артист України", яка, залежно від тарифного розряду,  складатиме від 490 до 737 грн., за звання "Заслужений лікар України" надбавка до заробітної плати сьогодні варіюється у межах від 350 до 490 грн. Враховуючи незначні розміри заробітних плат зазначених вище категорій працівників – такі надбавки є суттєвими для них.

 Тому, більш вірогідно, що метою скасування почесних звань є бажання зекономити бюджетні кошти, а не ліквідувати радянські пережитки у системі державних нагород, оскільки провідних діячів в тій чи іншій галузі нагороджують державними відзнаками по всьому світу, зокрема, у Великобританії їм присвоюють лицарські звання, а у Польщі існує нагорода - "заслужений діяч культури Польщі", якої, до речі, удостоєні і громадяни України.

Однак для цілої держави така економія не буде мати значного ефекту, оскільки мова йде, до прикладу в 2015 році, про почесні звання лише для менше ніж 2000 осіб, левову частку з яких складають жінки - "Матері-героїні", які отримують фінансову допомогу від держави лише один раз - в момент нагородження.

Щодо другого аргументу, який мав би підтверджувати необхідність ліквідації почесних звань - ці державні нагороди більше не відповідають критеріям вищої форми відзначення громадян, зважаючи на значну їх кількість, варто зауважити наступне. Питання щодо справедливості нагородження почесним званням особи не лежить в площині закону, а залежить від способу його правозастосування: якщо особа справді достойна державної нагороди  - то вона має і повинна бути нею відзначена, а якщо вона його не заслуговує – то і нагорода не може бути присвоєна. Для вирішення таких питання в Адміністрації Президента України функціонує Комісія державних нагород та геральдики.

Таким чином, намагаючись відсіяти "зерно від полови", без будь-яких альтернативних пропозицій, проектом закону руйнується ціла система морального заохочення працівників та діячів усіх сфер суспільного життя в Україні.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
00:56
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну безпілотниками: у низці областей повітряна тривога
00:14
У Бразилії розбився літак із пасажирами: щонайменше 10 людей загинули
2024, неділя
22 грудня
23:36
Роберт Фіцо
"Була відповіддю на заяву Зеленського": Фіцо про зустріч із Путіним
22:36
Війна з Росією, ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 207 боєзіткнень: на Курахівському напрямку українські захисники відбили 26 атак
22:13
Дані про стан здоров’я пацієнтів автоматично передаватимуть до Реєстру військовозобов’язаних "Оберіг"
22:09
Ексклюзив
Вибори Україна
"Їхнє завдання посіяти хаос": нардеп Княжицький про можливість участі в наступних президентських виборах проросійських сил
21:53
Ексклюзив
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
"Ситуація абсолютно ганебна, усі щось зробили не так" - політолог Сумленний про теракт у Магдебурзі
21:42
Ексклюзив
транзит газу, газ
Технічні можливості є, - експерт з енергетики Закревський про можливості постачання газу до Молдови
21:14
Дональд Трамп
Трамп вже чекає на зустріч з Путіним
20:56
Росіяни пригрозили вдарити по Києву новими балістичними ракетами з КНДР: в ЦПД закликали не піддаватися провокаціям ворога
20:20
Оновлено
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи XVII століття
20:17
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі дала "Грузинській мрії" не більше тижня на призначення нових парламентських виборів
20:07
Огляд
атака багатоповерхівок у Казані
Атака на хімпідприємство в Ростовській області, вибух на базі Північного флоту РФ у Муранську і на ТОТ Донеччини: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:00
OPINION
Ми відновлювали українське занадто повільно
19:49
Володимир Путін та Дональд Трамп
"Усе змінюється". Путін вважає, що після війни з Україною країни Європи та США знову будуть союзниками РФ
19:44
Огляд
Зґвалтування дитини
Жизель Пеліко та її чоловік-ґвалтівник: історія зради, насильства та боротьби за справедливість. Пояснюємо
19:25
Ексклюзив
кібератака
"Не лише Мін'юст відповідає, а й Держспецзв’язку" - керівник "Центру безпекових досліджень "СЕНСС" Черниш про кібератаку на держреєстри
19:00
Інтерв’ю
путін
Путін боїться торпедувати мирний план, але все одно це робить, - Фейгін
18:45
Інтерв’ю
Михайло Костів
"Батько конвенції про геноцид" - Рафал Лемкін: як найвизначніший юрист XX століття пов'язаний з Україною
18:29
Оновлено
ЗСУ загиблі
На Донеччині росіяни розстріляли 4 українських полонених зі 110-ї бригади: що відомо
18:07
прем'єрка Італії Мелоні
"Загроза набагато ширша, ніж ми уявляємо": прем'єрка Італії Мелоні попередила, що РФ може використати мігрантів, аби дестабілізувати ситуацію в Європі
18:00
OPINION
Внутрішнє існування РФ — мракобісся
17:42
Саломе Зурабішвілі
Грузинський прем'єр Кобахідзе висунув ультиматум президентці Зурабішвілі. Перед її виступом на мітингу в Тбілісі поліція конфіскувала авто зі звукотехнікою
17:29
курсанти
Міноборони різко збільшить стипендії курсантів: про які суми йдеться
17:14
Олександр Усик
Хоче відпочити й побачити доньку: Усик поділився планами на майбутнє після перемоги над Ф'юрі
17:02
Ексклюзив
волонтерка
Як РФ вдається дискредитувати українські благодійні фонди: пояснив засновник OSINT-агенції Molfar Старосєк
17:00
За добу росіяни обстріляли 8 населених пунктів Донеччини: загинула людина, ще одна поранена
16:44
Комплекс балістичних ракет середньої дальності KN-15 (Pukguksong-2), КНДР
Північна Корея імовірно передала РФ балістичні ракети KN-15: що про них відомо
16:00
OPINION
Чому серед українців розвелося чимало корисних ідіотів?
15:54
МВФ
Коли закінчиться війна: МВФ не виключає бойових дій до середини 2026 року
15:42
Після катастрофи танкерів з мазутом на узбережжя Новоросійська винесло мертвих дельфінів
15:25
Зеленський, Трамп
Трамп запропонував Зеленському почати думати про припинення вогню та відмову від усіх окупованих територій, - El Pais
15:21
Дрони вночі атакували Орловську область РФ: загорілася нафтобаза
15:08
Інфографіка
AGM-88 HARM
Знищують радари й засліплюють ворожу ППО: що таке AGM-88 HARM – американські ракети, якими ЗСУ свого часу шокували росіян
15:07
Оновлено
Стінг
Стінг заспівав Shape of my Heart під бандуру: на інструменті зіграв український військовий бандурист Тарас Столяр
15:03
зарплати
Три місяці без зарплати: на ТОТ росіяни не виплачують кошти працівникам Бердянського порту
15:03
Ексклюзив
Насправді все населення України отримує субсидії на електроенергію, - експерт з питань енергоефективності Павлюк
14:35
Зеленський заявив, що 2025 рік має стати для України роком справедливого миру
14:32
Ексклюзив
Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених (22.12.2024)
"У тебе є завтра, а в них немає сьогодні". Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених
14:10
путін
Путін погрожує Україні "багатократно більшими руйнуваннями" у відповідь на удар по Казані
Більше новин