Комітет культури і духовності пропонує революційні зміни в культурній сфері

11 грудня, 2014 четвер
13:19

10 грудня відбулося перше розширене засідання Комітету з питань культури і духовності за участі Віце-прем’єр-міністра України – Міністра культури України Вячеслава Кириленка та представників культурної громадськості

Зміст

Як повідомляє прес-служба голови Комітету, голова Комітету Микола Княжицький ознайомив присутніх зі складом  Комітету та предметами його відання. До керівного складу Комітету обрано: Подоляк Ірину Ігорівну – першим заступником, Єленського Віктора Євгеновича – заступником, Матіос Марію Василівну – секретарем. Підкомітети очолили:

- підкомітет з питань творчої діяльності, мистецтв, культурно-просвітницької політики – Бордюг І. Л.;
- підкомітет з питань державної політики у сфері розвитку та використання державної мови та мов національних меншин в Україні, книговидання, книгорозповсюдження – Матіос М.В.;
- підкомітет у  сфері свободи совісті та релігійних організацій – Єленський В.Є.;
- підкомітет з питань охорони історико-культурної спадщини – Тарута С.О.;
- підкомітет з питань благодійної діяльності та фінансування культури – Новинський В.В.

Наступним пунктом у порядку денному було голосування за Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо підтримки вітчизняної видавничої діяльності) (р .№ 1316, н.д. М.Княжицький, С.Тарута, В.Денисенко, І.Подоляк, О.Кондратюк, В.Єленський). Проект був підтриманий одноголосно.

Після голосування члени Комітету коротко прокоментували початок роботи та свої плани. Секретар Комітету Марія Матіос назвала теперішній склад Комітету культурним десантом. Перший заступник голови Комітету Ірина Подоляк висловила сподівання, що найближчим часом «робота в Комітеті стане настільки престижною, що з депутатів вишиковуватимуться черги, щоб у ньому працювати». Заступник голови Комітету Віктор Єленський, говорячи про напрямок, який очолюватиме, зазначив, що має на меті підсилення участі церкви у внутрішній і зовнішній політиці країни, розширення її присутності у доброчинній сфері, війську, навчальних закладах тощо. Член Комітету Інна Бордюг заявила про готовність опікуватися молодими талантами і підтримувати ініціативи, що сприятимуть їхньому творчому розвитку. Член Комітету Сергій Тарута пообіцяв, що разом із Вадимом Новинським руйнуватиме стереотип про «лінивих» олігархів. За словами депутата, основним завданням професійних менеджерів в Комітеті з питань культури і духовності є подолання складностей, зумовлених скороченнями бюджету, та винайдення нових форм розвитку культури для того, аби зменшення фінансування в умовах протистояння зовнішній агресії не відбивалося на поставлених задачах. 

На засіданні був присутній віце-прем’єр-міністр України з гуманітарних питань В’ячеслав Кириленко. Він ознайомив членів Комітету з Програмою діяльності  Кабінету Міністрів України, зокрема з культурним блоком.  Основним акцентом доповіді був пошук нових джерел фінансування культури. Одним з варіантів В’ячеслав Кириленко назвав  збір на підтримку кінематографії, який, за його словами, уже пройшов обговорення в уряді, і знайшов розуміння серед багатьох членів Кабміну.

Далі слово було надано запрошеним. Першим виступив президент Української асоціації книговидавців Олександр Афонін. Темою промови була необхідність створення в Україні спільного інтелектуального простору. На думку пана Афоніна, саме дефіцит думки, спричинений байдужістю влади до розвитку національної культури протягом останніх 20 років, призвів до формування сепаратистського поля підсвідомого спротиву Україні. Для подолання існуючих проблем в суспільстві необхідна послідовна підтримка книговидавництва (9.12.2014 депутати, серед яких члени Комітету з питань культури і духовності, зареєстрували законопроект №1316 - про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки вітчизняної видавничої діяльності. Якщо проект буде прийнято, податкове навантаження на українських видавців зменшиться).

Голова профспілки працівників культури України Людмила Перелигіна виступила з палкою промовою щодо очікувань європейського рівня зарплат та соціального захисту працівників сфери.

Директор Національного інституту пам’яті Володимир В’ятрович констатував наявність слабких місць в питанні орієнтирів та сприйняття державою власної спадщини – прогалин, які необхідно заповнити, щоб тоталітарне минуле не повторювалося знов і знов - як сталося минулої зими на Майдані. Для цього, за словами доповідача,  потрібно законодавчо гарантувати ліквідацію та унеможливлення використання символів тоталітаризму та комунізму в Україні – зокрема, в назвах будинків, об’єктів та споруд громадського використання, врегулювати правовий статус тих, хто боровся за незалежність України у ХХ столітті, реабілітувати жертв політичних репресій, забезпечити вільний доступ громадян до архівних документів а також сформувати стійкі засади національної політики пам’яті. 

Голова Національної спілки театральних діячів України Лесь Танюк у своєму виступі наголосив на важливості перетворення культури на стратегічний напрямок розвитку держави. «Якщо це вдасться – піднімемо і економіку, і фінанси», - зазначив режисер. 

Директор ГО «Агенція культурних стратегій» Микола Скиба також відзначив необхідність серйозного ставлення до культури – адже «це сфера, що впливає на економіку, задіює людський капітал. Одним з завдань професіоналів в цій сфері – зробити так, щоб культурна політика не була на маргінесі, підживлювала реформи, була вбудована в стратегічну політику держави загалом. В момент, коли держава переживає системні реформи, культура має перейти від режиму виживання до режиму розвитку», - зазначив пан Скиба.

Виступ Директора Державного підприємства «Національний культурно-мистецький та музейний комплекс „Мистецький арсенал“ Наталії Заболотної був сповнений занепокоєння долею національної спадщини, яка перебуває на окупованих територіях. Зокрема, ідеться про унікальні фрески Херсонесу, привласнені Росією, 86 скіфських та половецьких скульптур, які зараз знаходяться в руках терористів ДНР. «Нам терміново потрібний кризовий штаб та  перемовини – вони мають віддати національні надбання українського народу, а ми - повернути нашу спадщину», - наголосила пані Заболотна.  Також в доповнення слів президента Української Асоціації книговидавців Олександра Афоніна, пані Заболотна зазначила, що культура в Україні має сприйматися, як невід’ємна частина національної безпеки: «ми маємо проаналізувати причини цієї війни, зрозуміти, чому держава останні 20 років не сприймала культуру, як безпекову сферу? Чому громадяни не були патріотами цієї країни? Це трапилося, бо держава ніколи не ставила на культуру».

Голова Національної спілки кінематографістів України Сергій Тримбач висловився за  запровадження кіно збору на розвиток національної кінематографії для збільшення української продукції в кінопрокаті та ефірі телеканалів, а також  наголосив на важливості збереження та відродження телеканалу «Культура».  
Директор Інституту української мови НАН України Павло Гриценко  виступив за негайну ліквідацію закону про мови Ківалова — Колесніченка. 

Підсумував виступи голова Комітету з питань культури і духовності Микола Княжицький. Він зазначив, що першочерговим завданням Комітету є системна зміна культурної політики загалом, та її перехід від пострадянської до європейської схеми. Однією з запланованих революційних змін у сфері Микола Княжицький назвав інформатизацію культурних цінностей та цифровий доступ до них громадян шляхом створення Центру аудіовізуальної продукції України.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
Більше новин