OPINION

Законопроєкт про медіа, який вносять у Раду, далекий від європейських стандартів

12 грудня, 2022 понедiлок
19:57
Зміст

Влада готова провалити українську євроінтеграцію заради власної політичної пропаганди

У Раду виноситься Закон про медіа. Його ухвалення було одним з наших зобов‘язань під час отримання кандидатства у ЄС. У законі є позитивні новели, але загалом він, на жаль має багато слабих сторін. Деякі з них прямо суперечать нашим зобов‘язанням перед ЄС. Напишу про них нижче.

Під час обговорення закону з представниками уряду, фракцій і посла ЄС в Україні. Ми з колегою Вікторією Сюмар висловили зауваження. Колеги з більшості обіцяли подумати над змінами. Ми теж говорили, що закони є важливими, але коли з ефіру викидаються незаконно незалежні телеканали це схоже на фарс.

Канали того ж вечора увімкнули в ефір і ми зафіксували це. Але на ранок поступила, мабуть, вказівка канали вимкнути і на компроміси не йти. Тому новий Закон про медіа повертає нас у домайданні часи. Слідкуйте за голосуванням. Ті , хто за нього голосуватимуть у такому вигляді згодом будуть шкодувати про власні помилки.

Друкую тут зауваження і фото присутності півдобової трансляції Еспресо (П‘ятий і Прямий теж були в ефірі), поки "борці за свободу слова" знову їх не вимкнули.

Опозиція розуміє важливість ухвалення закону про медіа і визнає, що окремі його положення відповідають європейським підходам. Разом з тим, є низка принципових питань, які роблять закон про медіа далеким від європейських стандартів,

Ухвалення закону про медіа є однією з ключових євроінтеграційних реформ. Реформа настільки важлива, що Європейська комісія серед 7 вимог до України як кандидата в члени Європейського Союзу прямо передбачила необхідність прийняття нового медійного закону, який би відповідав європейським принципам і узгоджувався з Директивою про аудіовізуальні медіапослуги.

Проте наразі все вказує на те, що українська влада готова провалити українську євроінтеграцію заради власної політичної пропаганди.

Опозиція розуміє важливість ухвалення закону про медіа і визнає, що окремі його положення відповідають європейським підходам.

Разом з тим, є низка принципових питань, які роблять закон про медіа далеким від європейських стандартів, а реформу тільки на папері. Такий закон опозиція підтримати не готова з наступних причин.

1) Неприпустимість повернення державного телебачення

Ще в 2005 році ПАРЄ у своїй Резолюції №1466 щодо України закликала владу ліквідувати державні медіа, перетворивши їх на суспільні. В жодній цивілізованій країні немає державного телебачення і це важливий загальноєвропейський принцип.

В Європі існує дуальна система телебачення: суспільне медіа і приватне. Державного, де за бюджетні кошти фактично показують пропаганду політичної сили влади, – не існує.

Відповідна реформа державних медіа в Україні з успіхом проведена в минулі роки, державний телеканал ліквідовано, на його базі створено суспільного мовника, внесено зміни до законодавства і державі заборонено бути власником будь-яких медіа, крім суспільного.

Парламентський телеканал "Рада" фактично залишався інформаційним бюлетенем роботи парламенту і транслював засідання Верховної Ради України та її органів, що було не заборонено.

Проте, починаючи з 2021 року чинна влада послідовно відмовляється від проведеної раніше реформи, відновлюючи державні медіа та фінансуючи їх коштами платників податків. Зокрема, з грудня 2021 на базі парламентського телеканалу "Рада" фактично працює державне інформаційне пропагандистське телебачення. Опозицію в ефір телеканалу не запрошують, а незалежні моніторинги преси яскраво підтверджують ключову рису державного мовлення: обсяги політичного піару виконавчої влади та парламентської більшості в ефірі телеканалу "Рада" в рази перевищують найближчих конкурентів.

І в законі про медіа влада легалізовує статус телеканалу "РАДА" як державного мовника. Відповідні обмеження щодо заборони державі володіти медіа в законопроєкті знімаються. Крім того, закон про медіа встановлює, що парламентський телеканал "Рада" повинен в обов’язковому порядку входити до складу універсального медіасервісу.

Тобто, замість того, щоб просуватись вперед на шляху до євроінтеграції, влада відкидає важливу реформу медіа на рівень 2005 року, коли нам вперше офіційно вказали на неприпустимість існування в європейській країні державних пропагандистських медіа.

2) Блокування українських онлайн-медіа без рішення суду

Законопроєкт передбачає, що українські незареєстровані онлайн медіа можуть бути заблоковані рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення без рішення суду, строком на 14 днів.

Ми вважаємо, що така ситуація є неприпустимою в демократичній європейській державі і може призвести до несправедливого обмеження прав онлайн медіа і використання інструменту блокування для цензурування українського інтернет-простору.

Онлайн медіа не може захистити свої права інакше, як оскаржити відповідне рішення в судовому порядку. І для цього йому потрібно звернутися у відомий численними корупційними скандалами Окружний адміністративний суд міста Києва (ОАСК). Показово, що державний департамент США оголосив про запровадження санкцій проти голови ОАСК Павла Вовка, а також двох найближчих членів його родини, за вимагання хабаря в обмін на втручання в судові та інші публічні процеси. Чи можна сподіватися на справедливий захист в такому суді?

Поки судова система не реформована до кінця й ОАСК разом з усіма відомими суддями продовжують свою роботу, онлайн медіа, яке готує критичні матеріали, що можуть не подобатися владі, стоїть перед загрозою блокування як способу тиску та редакційну політику.

3) Реформа не може бути тільки на папері

Важливо не тільки прийняття оновленого закону про медіа, але і його практична реалізація. Попри акцентування уваги на необхідності ухвалення закону про медіа, який би відповідав європейському законодавству, влада без будь-яких підстав, рішень, документів цинічно відключила цифрове мовлення (DTTV) загальноукраїнських інформаційних телеканалів.

Жоден закон про медіа не може бути названо європейським, якщо в країні можуть без порушень чи інших законних підстав, керуючись телефонним дзвінком представника влади, відключити мовлення загальнонаціонального телеканалу і жоден державний орган не може цьому зарадити.

Загальновідомо, що у квітні 2022 року місця у цифровому ефірі трьох незалежних від влади інформаційних телеканалів – Прямого, Еспресо і 5-каналу – були незаконно віддані телеканалу Рада, а мовлення цих каналів в цифровій мережі припинено. Не зважаючи на те, що не існує жодних законних підстав для таких дій, а ліцензії цих телеканалів залишаються чинними, на сьогодні жоден державний орган не вжив будь-яких дій для відновлення мовлення телеканалів згідно їх ліцензій. Державні органи, прикриваючись воєнним станом, мовчазно схвалюють таку ситуацію. Публічна петиція про повернення цих каналів швидко набрала необхідні для її розгляду 25 тисяч голосів. Але не дивлячись на це, мовлення трьох телеканалів так і не було відновлено.

Така ситуація є неприпустимою в європейській демократичній країні. Це ніщо інше, як політична цензура. Влада демонструє сьогодні повну неготовність виконувати закон про медіа та забезпечувати свободу слова відповідно до європейських стандартів.

Ми не можемо підтримувати цинічні рішення влади. Жоден закон про медіа не може бути названо європейським, якщо в країні можуть без порушень чи інших законних підстав, керуючись телефонним дзвінком представника влади, відключити мовлення загальнонаціонального телеканалу і жоден державний орган не може цьому зарадити.

Важливість реформи медіа не викликає сумнівів. Євросоюз неоднозначно дав зрозуміти, що ми не зможемо зберегти статус кандидата в члени ЄС якщо не приведемо власне законодавство про медіа у відповідність до європейських правил. Влада нахабно пробує спотворити закон про медіа, проштовхуючи туди неприйнятні з точки зору ЄС правила. Зрозуміло, що це ставить під загрозу інтеграцію України з ЄС, а тому це за жодних умов не може бути підтриманим.

Джерело

Про автора. Микола Княжицький, народний депутат України, журналіст.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.96
  • EUR
    Купівля 42.34
    Продаж 43.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
13 травня
16:01
OPINION
Павло Вернівський
Наша влада живе лише нинішнім днем
15:41
Російські військові
Росіяни обіцяють по 2 га землі на ТОТ України за участь у війні, - Спротив
15:40
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:12
Книжка Олександра Михеда "Позивний для Йова" про перший рік масштабної війни вийде англійською
15:08
Наталка Діденко
"Неординарна погода": Наталка Діденко розповіла, де у вівторок пройдуть дощі, а де можливі заморозки
14:51
Нова Пошта відкрила відділення у Лондоні
Нова Пошта відкрила перші два відділення в Британії
14:44
Іван Федоров, мер Мелітополя
Росіяни анонсували "курортний сезон" на Азовському морі, аби використати людей як живий щит, - Федоров
14:40
аlyona alyona та Jerry Heil
Фанати Євробачення зустріли alyona alyona на залізничному вокзалі в Києві
14:35
Окупанти
З початку року РФ збільшила використання всюдиходів та мотоциклів на фронті: британська розвідка назвала причину
14:08
Оновлено
СБУ запобігла чотирьом терактам у Києві до 9 травня: затримано агентів ГРУ
14:05
OPINION
Роман Донік
Вовчанськ, судячи з усього, рівнятимуть із землею
13:59
грузія
"Загрожує євроінтеграції": 12 країн ЄС попросили Борреля пояснити, як на Грузію вплине закон про "іноагентів"
13:54
Михайло Драпатий
Замість Галушкіна командувати ОТУВ "Харків" призначили екскомбрига 58-ї ОМБр, - ЗМІ
13:42
кібератака
Фахівці ГУР здійснюють кібератаку на сайти місцевої влади Білгородщини та інтернет-провайдерів
13:35
Сергій Лавров
Лавров заявив про готовність РФ вирішувати питання України на полі бою з Заходом
13:27
Логотип Каннського кінофестивалю
Працівники Каннського кінофестивалю підтримали страйк фрилансерів
13:19
Російський Ка-52
Коштує $16 млн: українські військові збили російський вертоліт Ка-52
12:57
Microsoft
Microsoft планує інвестувати €4 млрд у хмарні сервіси та служби ШІ у Франції
12:36
міст метро
Метро на Виноградар: київський метрополітен оголосив тендер на продовження будівництва
12:34
Німеччина уряд
Суд у Німеччині визнав ультраправу партію AfD екстремістською
12:21
На фото: Дженніфер Лопес
Американський тур Дженніфер Лопес може стати провальним, вартість квитків знизили до $10
12:09
OPINION
Юрій Бутусов
Білгород: росіяни без вагань убивають своїх
12:02
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ просунувся до Джабалії на півночі сектора Гази
12:02
Ексклюзив
Путін і Андрій Бєлоусов новий міністр оборони РФ
Свідчить про додаткову мобілізацію економіки: експерт з нацбезпеки Варченко про заміну міністра оборони РФ
11:44
Оновлено
безпілотник, дрон
Нафтобазу на Білгородщині та електропідстанцію в Липецькій області атакували дрони СБУ, - ЗМІ
11:24
Євробачення-2023
Випередивши коронацію Чарльза ІІІ: Євробачення-2023 від імені України отримало премію BAFTA
11:21
Огляд
Кіліан Мбаппе, Матс Хуммельс, ПСЖ - Борусія Дортмунд, Ліга чемпіонів
Мбаппе поставив крапку в трансферній епопеї, "Реал" та "Борусcія" вийшли до фіналу ЛЧ, а Cі Цзіньпін підтримав олімпійське перемир'я. Головні новини світового спорту за тиждень
11:18
Огляд
світ, міжнародний огляд
Де оборонні лінії Харківщини та чому Путін назначив економіста керувати армією. Акценти світових ЗМІ 13 травня
11:16
вогонь, полум'я, пожежа
Поблизу польського Катовіце вночі пролунали вибухи: в автопарку спалахнула пожежа
11:11
Ексклюзив
Верховна Рада
"Це журналістське гетто": нардеп В‘ятрович про повернення представників ЗМІ в Раду
10:47
Литва, Естонія, Латвія
Прем’єрки Литви, Латвії та Естонії збираються у Вільнюсі: обговорять підтримку України
10:40
норвезький співак Даніель Овен
"Моя підтримка йде Палестині": член нацжурі Норвегії на Євробаченні-2024 визнав, що був упередженим щодо ізраїльської співачки
10:25
Оновлено
За 67 секунд: парламентський комітет Грузії розглянув у третьому читанні законопроєкт про "іноагентів"
10:15
Ексклюзив
Сергій Згурець
Ворог намагається створити подвійну пастку: Згурець про рейдово-наступальні дії армії РФ на Харківщині
10:14
Шахрайство
У 2024 році в Україні винесли понад 1000 вироків за шахрайство: яких справ зафіксовано найбільше
10:08
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 13 травня: скільки коштує долар, євро та злотий
10:02
OPINION
Вадим Денисенко
Останні зміни в уряді РФ. Чого чекати від нового міністра оборони
10:00
Грант Шаппс
"Чергова маріонетка Путіна": у Британії відреагували на заміну Шойгу Бєлоусовим
09:54
Харківщина: росіяни обстріляли понад 30 населених пунктів, є поранені
09:42
північне сяйво
Через геомагнітну бурю в Україні на вихідних спостерігали північне сяйво. Фото
Більше новин