100 днів, які змінили всіх

Максим Розумний
3 червня, 2022 п'ятниця
11:36

У цієї війни ще немає власної назви. Вочевидь, вона з’явиться тоді, коли стануть зрозумілими її результати. А результати поки що невідомі

Зміст

Загалом, є три базових сценарії. Перший – перемога України. Під цим треба розуміти звільнення окупованих після 24 лютого територій та, можливо, ліквідація ЛНР-ДНР, в кращому випадку. Другий сценарій – перемога Росії. Тобто, вихід росіян на адмінкордони Луганської і Донецької областей, утримання ними контролю над Херсонщиною та узбережжям Азовського моря (так званий "коридор у Крим"). В гіршому випадку – зі збереженням загрози для Одеси, Харкова, Запоріжжя, Києва, Сум і Чернігова.

Третій сценарій – поширення воєнних дій на сусідні країни (Молдова, Польща, країни Балтії, з Фінляндією включно).

Третій варіант поки що малоймовірний, а перші два сьогодні ще однаково можливі. Зрештою, головний підсумок перших ста днів війни – це лінія фронту, що розтяглася на половину нашого державного кордону зі сходу і півдня, і яка поки що лишається лінією нашої оборони.

У воєнному сенсі ситуація стабілізувалася в точці, яка не влаштовує обидві сторони. Тому буде тиск і драма, в якій вирішиться, хто – кого.

Натомість, у політичному сенсі ситуація є набагато більш динамічною, а про головні результати цієї війни можна починати говорити вже зараз.

Нам хотілося б вірити, що ці 100 днів змінили світ. Але насправді це не так. Якщо забрати повідомлення про Україну зі стрічки новин CNN, AP, Reuters та переключити увагу поважних англомовних тижневиків на інші проблеми, то за якийсь місяць тема війни в Україні зникне з глобального порядку денного. І все буде майже так, як раніше.

Напад Росії на Україну став шоком для багатьох у світі. Але не для всіх. Для більшості країн Азії, Африки, Латинської Америки – це далека війна, яка нагадала декому про власні болі і образи, але не стала поворотним моментом історії.

Таким поворотним пунктом вона стала для України, Росії і Європи. Ці три суб’єкти вже точно не зможуть залишитися такими, якими вони були до 24 лютого 2022 року.

Спочатку про Україну.

В українців більше немає «братських народів» на північ і схід від державного кордону, а є вороже оточення (в прямому воєнному сенсі) та “дорога життя” в західному напрямку.

Наша зовнішня політика тепер має дуже чіткі орієнтири. Ми запам’ятали тих, для кого наша біда відгукнулася в душах і серцях, хто живе з нами в одних моральних і світоглядних координатах. І, звісно, будемо пам’ятати байдужість і цинізм інших, хто говорив про “законні інтереси” агресора, підспівував ворожій пропаганді, ставив палки в колеса тоді, коли ці колеса вивозили нас із пекла.

Українці знайшли нарешті свою національну ідею – бути вільними людьми на власній землі.

Усі суперечки про регіональні відмінності і суперечності, орієнтації на Схід і на Захід, автономістські ідеї і настрої втратили сенс перед лицем ворога. Україна – наш спільний дім, і її захист став справою кожного. У цьому домі виявилося зовсім небагато зрадників, але їх ми також пам’ятаємо поіменно.

Українська держава визначилась у своїй основній функції – захист суверенітету і територіальної цілісності. Це та функція, яку тривалий час намагались не помічати чи применшувати її значення. Сьогодні цей захист вимагає пріоритетного виділення ресурсів, підпорядкування йому інших сфер державної політики, створення необхідних умов для людей, які цю функцію забезпечують.

Це базові речі, які і в мирний час на тлі неминучих внутрішньополітичних сварок і непорозумінь у майбутньому будуть надійним фундаментом національної єдності. Єдності в головному.

Тепер про Росію.

Росія більше не має голосу в колі цивілізованих народів, її репутація серйозного і відповідального члена світового співтовариства надовго зруйнована. Росія остаточно втратила перспективи інноваційного розвитку та економічної конкурентоспроможності. Якщо їй дозволять залишитися сировинним додатком до азійського «цеху» світового виробництва, то там її чекають тільки нові приниження і розчарування.

Російська армія зазнала важких морально-психологічних, фізичних і технологічних втрат. Незалежно від остаточного результату боїв на Донбасі та українському Півдні, відновити свій військовий потенціал у якійсь зрозумілій перспективі Росія не зможе.

Тому Росія більше не зможе диктувати свою волю нікому, крім маріонеткових режимів Білорусі, Придністров’я, Абхазії та Південної Осетії. Для того, щоб зберегти видимість наявності бодай якихось “союзників”, Москва навіть скасувала референдум про приєднання Південної Осетії до РФ. А ще, з цією метою, Росія буде постійно клястися в дружбі Китаю.

У російській внутрішній політиці після початку вторгнення в Україну режим перейшов до відвертої диктатури нацистського штибу. Свободи в Росії більше немає і не буде. Ні в політиці, ні в економіці, ні в культурі. Усі, кого це не влаштовує, будуть змушені залишити цю країну. І разом з ними цю країну залишить успіх, натхнення і прогрес.

Європа також змінилася.

Якщо зміни в Україні і Росії – це вже доконаний факт, то вектор змін, що відбуваються у Європі, не до кінця ще визначився.

Зіткнувшись з відвертою підлістю і цинізмом російського нападу на Україну, європейці згадали основні цінності і принципи, на яких будувалася наша цивілізація. Росія порушила усе, що тільки можливо. Від біблійних заповідей до Статуту ООН і Гельсінської декларації. І якщо в 2014 році грабунок сусідньої країни і міжнародний розбій Москві ще вдавалося прикривати казочками про «волю народу Криму» і «громадянську війну в Україні», то 2022 рік змусив відкрити очі навіть тих у Європі, хто солодко дрімав на мішках з російськими грошима.

Пробуджена Європа – це спільнота солідарності і рішучості, простір свободи і людяності. Можливо, це пробудження буде короткочасним. Нехай воно має, все ж, локальний характер та охопило, головним чином, протестантську північ та католицький південь, у той час, як брати наші православні (серби, болгари, греки та кіпріоти) зайняли позицію “і вашим, і нашим”. Повернення Європи до розрізнення добра і зла в міжнародній політиці є важливим прецедентом. Після нього європейське співтовариство зможе чесно поставити собі й інші питання, від яких залежить доля об’єднання та його майбутнє місце у світі.

Європа потребує принциповості, ініціативи і лідерства. Країни, які прийняли цей виклик, займають проактивну позицію в європейській політиці. Вісь активного протистояння Росії як очевидному злу, втіленню анти-Європи, має всі шанси перетворитися на вісь нового європейського єднання, оскільки вона повертає в європейську політику мораль, норми і принципи, які вже почали розчинятися в партикулярних інтересах і компромісах із совістю.

Практичні питання – колективна безпека, прийняття нових членів, внутрішня реформа, що дозволить карати ренегатів чи нейтралізовувати їхній вплив, - виникнуть на порядку денному ЄС і НАТО в найближчому майбутньому. Вони й покажуть, чи зможе Європа остаточно стати собою.

Лише сто днів тому у нас були зовсім інші питання і турботи. В політиці було багато сумнівів і невизначеності.

Сьогодні в нашій частині земної кулі твориться історія і визначається сенс існування української нації на майбутні сторіччя. Цей сенс є сьогодні простим і очевидним. Бути Україною. Перемогти Росію. Разом з друзями і партнерами збудувати нову Європу.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.26
    Купівля 42.26
    Продаж 42.98
  • EUR
    Купівля 43.47
    Продаж 44.39
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
11 січня
23:42
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни просунулись на декількох напрямках у Донецькій області, - DeepState
23:04
Хуан Родрігес
"Шахтар" запропонував 6 млн євро за 19-річного футболіста збірної Уругваю
22:50
Ексклюзив
Ілон Маск
Інтереси Маска та Путіна співпадають, США можуть стикнутися з фашизмом, - Портников
22:46
Аліса Вейдель ("Альтернатива для Німеччини")
"Альтернатива для Німеччини" затвердила кандидаткою у канцлери Алісу Вайдель, що обіцяє знести вітрові електростанції та видворити нелегалів
22:34
Роберт Фіцо
"Ходить по Європі і жебракує": Фіцо розкритикував Зеленського та Україну
21:56
У Голосіївському районі Києва маршрутка зіткнулася з мінівеном: двоє загиблих, серед поранених діти
21:55
Курахове
"Стирають Дачне": у DeepState розповіли про дії росіян після окупації Курахового
21:40
Ексклюзив
Путін у Георгіївській залі Кремля (8 грудня 2023 року)
Путін націлився на Сумщину, Харківщину, Дніпропетровщину. І це не остаточна його мета, - Портников
21:38
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила дрони по території України: ситуація ввечері 11 січня
21:21
Туркі Аль аш-Шейх
"Сказав, що буде битись": Туркі Аль аш-Шейх розповів, що йому пообіцяв Усик
21:10
Петер Пеллегріні, Словаччина
Президент Словаччини Пеллегріні відмовився їхати до України через зупинку транзиту газу
20:52
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі відвідає інавгурацію Трампа
20:29
Скабєєва
"Вкрали корейців": пропагандистка Скабєєва влаштувала істерику через солдатів КНДР, яких взяли в полон
20:10
Кіт Келлог
Представник Трампа Келлог зустрівся у Парижі з іранською опозицією
20:01
OPINION
Генеалогія страху
19:48
Китай будує спеціальні баржі для висадки десанту на Тайвань, - ЗМІ
19:26
Ексклюзив
Олександр Лукашенко
Заклик до бойкоту - це роки ув'язнення: радник Тихановської про "вибори" у Білорусі
19:15
У заповіднику на Одещині зустріли "мазутну" птаху
19:06
Александар Вучич
Вучич заявив, що Азербайджан призупинив поставки газу до Сербії
18:51
У Києві землю ботанічного саду Гришка передали під житлову забудову: як реагує цивільна та військова міська влада
18:40
Залізничний вокзал у Страсбурзі
На залізничному вокзалі у Страсбурзі потяг зійшов з рейок та врізався в інший: є постраждалі
18:40
Ексклюзив
Путін
Є три фундаментальні моменти щодо можливих комунікацій Путіна з Вашингтоном, - російський опозиційний експерт Морозов
18:31
Володимир Кара-Мурза
Звільнення усіх російських політв'язнів слід включити до імовірної угоди між Україною та РФ: пропозиція опозиціонера Кара-Мурзи
18:02
OPINION
Василь Пехньо
Навіщо Трампу Гренландія?
17:49
У Києві поліція затримала 23-річного чоловіка, який намагався підпалити прапорці загиблим військовим
17:42
У Татарстані під час повітряної тривоги на одному з найбільших НПЗ "ТАНЕКО" відбувається евакуація співробітників
17:38
Ексклюзив
Кароль Навроцький
Польський журналіст Сієрант оцінив шанси на перемогу кандидата у президенти Польщі Навроцького, який зробив резонансу заяву щодо України
17:30
Ексклюзив
Військову підтримку України з боку США буде продовжено, - дипломат Брайза
17:14
"Судовий контроль з Тетяною Шустровою": як за рік просунулась судова реформа в Україні
17:12
Данія
Данія повідомила Трампу про готовність обговорення будь-яких його запитів щодо Гренландії, окрім приєднання до США, - Axios
17:03
У Гришиному біля Покровська росіяни вбили цивільного та поранили п'ятьох в області
17:00
Огляд
Василь Ломаченко та Анатолій Ломаченко (праворуч)
Ломаченко може побитись з росіянином, а "Реал" готовий позбутись Луніна: головні новини українського спорту за тиждень
16:47
Молдова
Молдова працевлаштувала 1598 українських біженців
16:40
Огляд
ракета "Трембіта"
Москва під прицілом: що таке ракета "Трембіта" і чи зможе Україна створити найдешевший далекобійний снаряд у світі
16:37
Ексклюзив
нафта танкер
Удар по тіньовому танкерному флоту РФ: економіст Пендзин про новий санкційний пакет
16:28
війна з РФ, ЗСУ
На фронті від початку доби відбулося 121 боєзіткнення, з них 56 – на Покровському напрямку
16:12
Литва прапор
Обіцяні Литвою БПЛА для України, які мали прибути наприкінці 2024 року, досі лежать на складах: влада звинувачує бюрократію
16:08
зниклі безвісти
Влітку 2024 року Росія вивезла понад 3 тис. дітей з ТОТ Херсонщини на "перевиховання"
16:03
OPINION
блог Сергій Таран
"Офіс простих рішень" Трампа припинив свою роботу, так і не відкрившись
16:01
Німеччина солдат армія
Німеччина створює дивізію тероборони: з якою метою
Більше новин