Огляд

Американці втрачають інтерес до війни в Україні, Орбан намагається зірвати вступ Києва в ЄС. Акценти світових ЗМІ 7 грудня

Юрій Мартинович
7 грудня, 2023 четвер
10:51

У фокусі міжнародних ЗМІ провал голосування в Сенаті США щодо виділення додаткових грошей на наступний рік для України, а також проросійська позиція прем’єра Угорщини щодо Києва

Про це і не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 7 грудня.

Американське фінансування України застрягло в кабінетах сенату

Сенат США

Фото: reuters

 

Топ-темою, яку обговорювали чи не всі світові ЗМІ, стало блокування республіканськими конгресменами законопроєкту про виділення США додаткових грошей для допомоги Україні, Ізраїлю й Тайваню. У сенаті за просування законопроєкту проголосували 49, а проти – 51 сенатор. Для просування потрібно 60 голосів.

Як пише The New York Times, поточне голосування виявило зменшення підтримки України в Конгресі.

"Невдале голосування підкреслило зменшення підтримки в Сполучених Штатах щодо продовження фінансування воєнних зусиль України в небезпечний час конфлікту, коли контрнаступ Києва не досяг своїх цілей, а російські сили перебувають у наступі. Попри те що законопроєкт похитнувся через непов’язану суперечку щодо імміграційної політики, опір, який він зустрів у Конгресі, свідчить про зменшення бажання республіканців підтримувати Україну, оскільки опитування показують, що американці втрачають інтерес до надання фінансової допомоги", - пишуть журналісти.

Республіканці виступили проти законопроєкту на суму 111 мільярдів доларів, який передбачав близько 60 мільярдів доларів на безпекову допомогу Україні й ще 14 мільярдів доларів на озброєння Ізраїлю у його війні проти ХАМАС. Вони проголосували проти, незважаючи на серію останніх закликів демократів і звернення президента Байдена, який сказав, що готовий запропонувати "значні компроміси" щодо кордону, і дорікнув їм за те, що вони покинули Україну у скрутну годину.

"Сьогоднішнє голосування запам’ятається надовго, і історія суворо розсудить тих, хто відвернувся від справи свободи", — сказав Байден в Білому домі.

Відмова від закону в сенаті означає, що Україна навряд чи зможе отримати додаткову американську допомогу до кінця року — і, можливо, пізніше. Останніми днями представники Білого дому та українські чиновники б’ють на сполох, кажучи законодавцям, що без припливу зброї у Києва закінчаться ресурси для захисту від вторгнення армії Росії до кінця року.

В інтерв’ю в середу Джейк Салліван, радник з питань національної безпеки, заявив, що "здатність України просуватися вперед і її здатність захищатися буде суттєво обмежена", якщо Конгрес незабаром не схвалить додаткове фінансування.

Президент Росії Володимир Путін "досить публічно й голосно висловив свою думку про те, що, якщо військова допомога від Сполучених Штатів припиниться, це означатиме, що Росія переможе Україну", додав пан Салліван.

Однак представники Пентагону поставили під певний сумнів заяви Білого дому про те, що в Києві скоро закінчаться американські гроші. Вони заявили, що адміністрація зможе продовжувати військову допомогу Україні протягом зими, розподіливши решту повноважень у розмірі 4,8 мільярда доларів США для відправлення Києву зброї зі складів США.

У The Washington Post відзначають, що кожен республіканець у сенаті голосував проти ухвалення резолюції. Наприклад, сенатор Берні Сандерс виступив проти цього законопроєкту через включення в нього допомоги Ізраїлю. Загалом республіканці прагнуть прив’язати переговори про допомогу Україні до змін у своїй прикордонній політиці — питання, щодо якого Конгрес десятиліттями не вживав широкомасштабних заходів.

Тепер очікується, що республіканці в сенаті знову внесуть контрпропозицію, яка містить те, чого вони хочуть щодо прикордонної політики.

Сенатор Шумер сказав, що демократи готові обговорити зустрічну пропозицію республіканців, але він закликав своїх колег з іншого боку проголосувати разом з демократами, щоб почати обговорення наявної пропозиції та внести зустрічну пропозицію як поправку для просування переговорів. Шумер зазначив, що остання пропозиція республіканців була "далекою від того, щоб хтось міг прийняти з нашого боку".

У BBC пишуть, що, попри те, що після вторгнення Росії в лютому 2022 року Україну широко підтримували обидві партії США, а також широкі були публічні прояви підтримки України, інтерес до війни серед американської громадськості значно впав, особливо тому, що вона зайшла в "глухий кут" без ясного кінця.

Опитування Economist-YouGov, оприлюднене наприкінці минулого місяця, показало, що 22% американців виступають за збільшення військової допомоги Україні, 28% — за її зменшення, а 27% — за збереження того самого обсягу.

Республіканці в Конгресі — особливо в палаті представників — дедалі більше виступають проти допомоги Україні протягом війни, що ускладнює для Білого дому отримання додаткових запитів про виділення фінансування. У 2022 році було мало опору пакетам допомоги для України, але це питання стало значно більш поляризованим, що довше триває ця війна.

Декілька сенаторів заявили, що, попри те, що будуть додаткові переговори, незрозуміло, чи можна буде досягти будь-якого прогресу до того, як Конгрес піде на свята наступного тижня.

Проросійський Орбан проти вступу України в ЄС та виділення Києву грошей на війну

путін та орбан

Фото: gettyimages

 

Також важливою темою, яку обговорювали у ЗМІ, є намагання європейських лідерів зупинити Орбана, який зриває вступ України до ЄС. Як пише The Guardian, прем’єр-міністр Угорщини, найбільш проросійський лідер ЄС, хоче, щоб питання вступу України було знято з порядку денного саміту наступного тижня.

Президент Франції Емманюель Макрон має прийняти Орбана на вечерю в Парижі в четвер, а президент Європейської ради Шарль Мішель минулого тижня був у Будапешті, шукаючи вихід із цього глухого кута.

Орбан, якого багато хто вважає найбільш проросійським лідером ЄС, неодноразово заявляв, що наразі не підтримуватиме шлях України до вступу. У понеділок він надіслав листа Мішелю з вимогою зняти це питання з порядку денного на зустрічі лідерів наступного четверга та п’ятниці.

"Очевидна відсутність консенсусу неминуче призведе до провалу", — написав Орбан у листі, з копією якого ознайомилася Guardian.

Багато хто в Брюсселі вважає, що Орбан повторює улюблену тактику, щоб отримати вигоду від партнерів з ЄС, перш ніж врешті-решт погодитися з думкою більшості. Однак політичні та дипломатичні джерела в Будапешті заявили, що не вірять, що цього разу угорський лідер поступиться.  

"Після того, як він надіслав листа зі словами, що ми взагалі не повинні обговорювати це питання, я не бачу раптового відступу, — сказав Агостон Мраз, директор аналітичного центру Nézőpont, близького до партії Орбана "Фідес". - У політиці ніколи не кажи ніколи, але, як я бачу, шансів немає".

У листопаді Європейська комісія рекомендувала розпочати офіційні переговори про членство в ЄС з Україною та Молдовою. Президент ЄС Урсула фон дер Ляєн назвала це відповіддю на "виклик історії".

Рішення рекомендувати розгляд кандидатури України в члени ЄС стало рідкісною світлою плямою для Києва, що було прийнято в той час, коли ситуація на полі бою виглядає дедалі складнішою, а здатність адміністрації Байдена продовжувати надсилати кошти в Україну є дедалі хиткішою.

Насправді це буде лише першим кроком у довгому шляху в члени ЄС. Зокрема, Шарль Мішель говорив про прийняття України до ЄС до кінця десятиліття, хоча зазвичай цей процес триває довше.

Орбан тривалий час сперечався з Брюсселем з різних питань, включаючи згортання демократії в Угорщині та ерозію незалежності судової системи в його країні, що призвело до замороження десятків мільярдів євро фінансування для Будапешта. Є ознаки того, що частина цих грошей незабаром може почати надходити, і це може допомогти Орбану неохоче схвалити великий пакет фінансової допомоги ЄС для України, проти чого він також виступає. Але одні лише кошти навряд чи сприятимуть зсуву у питанні вступу, кажуть джерела.

Протягом багатьох років Орбан казав, що головна проблема Угорщини щодо України полягає в тому, що вона хоче, щоб Київ надав більше прав своїй угорській меншині. У п’ятницю український парламент має розглянути законопроєкт, який відповідає на більшість занепокоєнь Будапешта, але зараз Орбан почав критикувати Україну в більш широких рисах.

Дмитро Тужанський, директор Інституту центральноєвропейської стратегії в українському місті Ужгород, сказав: "З 2017 року Орбан і його команда використовували права меншин як привід. Тепер раптом він більше не транслює це посилання, він каже, що це тому, що Україна не готова, Україна не є демократичною. Це чистої води політичний шантаж".

Журналісти відзначають, що Орбан часто проводив шахрайську зовнішню політику, яка суперечила статусу Угорщини як члена НАТО, часто критикуючи Україну, зберігаючи економічні зв’язки з Росією. У жовтні він був єдиним лідером ЄС, який поїхав на саміт до Китаю, де зустрівся з Путіним, викликавши різку критику з боку інших лідерів ЄС. Він один із небагатьох європейських лідерів, які не їздили до Києва з початку повномасштабного вторгнення, і його в українській столиці точно не люблять.

У Politico пишуть, що ЄС перебуває зараз в режимі паніки за тиждень до ключового саміту, на якому обговорюватимуться важливі рішення щодо майбутнього України. Звісно, що причина цьому Віктор Орбан.

"Макрон, людина, яка ніколи не соромиться дипломатичного виклику, приймає Орбана на вечерю в четвер увечері та спробує досягти компромісу перед самітом у Брюсселі наступного тижня. Там лідери ЄС мають намір прийняти історичне рішення про залучення України до клубу з 27 країн і укласти ключову бюджетну угоду, щоб виділити 50 мільярдів євро, які стануть рятувальним кругом для економіки Києва, що руйнується через затяжну війну", - відзначають у Politico.

Дипломати з інших країн ЄС загалом привітали спробу Макрона досягти компромісу. Але запропонована вечеря також викликала критику, враховуючи, що Макрон раніше намагався досягти компромісів, які провалювалися.

"Він продовжує намагатися і постійно зазнає невдачі. Він пробував це з Трампом, потім з Путіним і намагався з Орбаном, – сказав один дипломат ЄС, додавши, що ціною цих останніх особливих відносин стали поступки Орбану, які послабили ЄС. - Вони продовжують годувати монстра і дивуються, чому він повертається більшим і просить ще".

Один з чиновників у Парижі визнав, що "Макрон має слабке місце щодо поганих хлопців. Це кидає йому інтелектуальний виклик".

Для деяких дипломатів ЄС напруженість у відносинах з Угорщиною стала щорічною традицією, оскільки Будапешт намагається використати своє право вето в Європейській раді, щоб отримати поступки або більше коштів від Європейської комісії. У найгіршому випадку невдалого саміту переговори можуть відновитися на саміті в січні або березні.

Теги:
Читайте також:
Київ
0°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.2
  Купівля 38.2
  Продаж 38.75
 • EUR
  Купівля 41.35
  Продаж 42.16
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
28 лютого
03:17
Париж
Мерія Парижу повідомила про викрадення сумки з планами безпеки Олімпіади 2024
03:02
Держдепартамент США
Держдеп США заявив, що ЗСУ змушені економити боєприпаси через бездіяльність конгресу
02:48
санкції проти Росії
Виробники чипів мають робити більше, щоб їхні мікросхеми не потрапляли у зброю армії РФ, - сенатор США
02:02
Оновлено
обстріл, ППО
РФ атакувала Україну "шахедами" ввечері 27 лютого: в Одесі через уламки сталось замикання в електромережі
01:56
Impressions on a Brick: у Відні відкрилась виставка кераміки присвячена війні в Україні
01:43
землетрус Туреччина Ізмір
У Туреччині стався землетрус: експерти закликають готуватись до нових потрясінь
01:32
Зеленський прибув до столиці Албанії
01:22
Київ Цифровий
QR-квитки та мапа міських вбиралень: у "Київ Цифровий" велике оновлення
00:34
Обласний бюджет
Шість держкомпаній перерахують у бюджет 50% дивідендів у лютому
00:21
У черзі на словацькому кордоні помер український водій
2024, вiвторок
27 лютого
23:57
Володимир Путін і Сергій Шойгу
"Спецслужби України готували теракт на Запоріжжі": добірка російських фейків за 27 лютого
23:53
Оновлено
Зеленський і Макрон
Макрон заявив про можливе введення військ в Україну: Столтенберг, країни НАТО та Росія відреагували
23:34
Оновлено
Журналіста Михайла Ткача на пішоходному переході збив автомобіль
Затримання в Польщі журналіста Ткача прокоментував посол Зварич, у соцмережах з'явилося повідомлення про "фейк"
23:06
штучний інтелект
Open AI заявила, що газета NYT зламала ChatGPT, щоб отримати дані для позову про авторські права
22:35
Ексклюзив
Придністров'я
"Придністровським питанням" росіяни тестують реакцію Заходу, - дипломат Огризко
22:18
ВАКС
Заволодіння 11,4 млн грн Укрзалізниці: одному групи з підозрюваних обрали запобіжний захід 
22:14
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Франція піднімала в повітря винищувачі Mirage, аби перехопити літак РФ
21:56
Евакуація, вимушені переселенці, біженці
"Українцям у Ризі натякають, що час повертатися додому": росіяни запустили маніпуляцію
21:47
Латвія
Латвія продовжила на рік обмеження на в'їзд громадян РФ
21:30
Конгресмени зустрілися з президентом США Джо Байденом
Байден зустрівся з конгресменами щодо допомоги Україні. Подробиці
21:29
Саміт Вишеградської четвірки у Празі 27 лютого 2024 року
Публічна суперечка через війну в Україні й запевнення в подальшій співпраці: підсумки саміту Вишеградської четвірки
21:25
Оновлено
Сінево
Компанія "Сінево" заявила, що досягла домовленості з ДБР. Деталі
21:11
Інстаграм
Конкурент Instagram залучив $30 млн інвестицій, - Bloomberg
20:51
Ексклюзив
ворожий Су-34
"Збили всупереч протидіям РФ": Defense Express про знищення двох російських літаків Су-34
20:45
Аналітика
Сергій Згурець
Про створення ракетної коаліції та ймовірність нового наступу противника. Колонка Сергія Згурця
20:38
Оновлено
На фото: Співачка LP
У Литві скасували концерт співачки LP, яка подякувала російським фанатам за худі з триколором
20:37
Прапор 110 окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка
"Ми виходимо на відпочинок": 110-та бригада, яка боронила Авдіївку, оголосила про ротацію
20:00
OPINION
Ігор Гулик
"Другая Украіна" держзрадника Медведчука
19:54
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
Росія атакує на 7 напрямках, відбулось 86 бойових зіткнень за добу
19:38
Оновлено
Володимир Зеленський і Мухаммад бін Салман аль Сауд
Зеленський обговорив Формулу миру та співпрацю між країнами зі спадкоємним принцом Саудівської Аравії
19:34
Літак "Мрія"
Справу про знищення "Мрії" передали в суд: експосадовцям ДП "Антонов" загрожує до 15 років тюрми
19:30
Ексклюзив
Європарламент
Допомога для України: кореспондентка Еспресо розповіла, коли Рада ЄС проведе наступне голосування
19:21
Інфографіка
Іван Калюжний
УПЛ: "Олександрії" загрожує технічна поразка за матч із "Шахтарем"
19:12
На фото: Анна Асті з самоварами в Росії
У Росії скасували концерт співачки Анни Асті
19:05
адмірал Тоні Радакін
Британії потрібно суттєво збільшити запаси боєприпасів після двох років військової допомоги Україні, - головнокомандувач ЗС
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 734-го дня війни: збиття російських Су-34 та створення коаліції з постачання Україні далекобійного озброєння
18:57
світ Китай технології наука
У Китаї вперше клонували тибетських кіз
18:57
Донеччина, Авдіївка, Желанне
Українські війська стабілізували лінію оборони на Авдіївському напрямку, - Тарнавський
18:42
Король Норвегії Харальд
Короля Норвегії Гаральда V госпіталізували з інфекцією у Малайзії 
18:24
Очолила окупаційний навчальний заклад та створила "кадетський клас" з військової підготовки дітей - підозрюється освітянка з Мелітополя
Освітянці, яка очолила школу на ТОТ Запоріжжя та створила "кадетський клас", повідомили про підозру
Більше новин