Аналітика

Чи перекине РФ війська із Сирії на війну в Україні, як армійська авіація полює на ворожі "шахеди", а морські дрони - на гелікоптери. Колонка Сергія Згурця

9 грудня, 2024 понедiлок
21:14

Чи може Росія після падіння у Сирії режиму Башара Асада перекинути свої війська, зосереджені там, на війну з Україною. Та якими є особливості ведення бойових дій загоном безпілотних систем спецпризначення "Тайфун"

Зміст

Ситуація у Сирії

Отже, почну з подій у Сирії, навколо якої зараз стрімко змінюється баланс сил й інтересів. Режим Башара Асада зруйновано. Трапилось те, що очікували ще на початку війни в Сирії в 11-му році, але тоді цього не сталося, бо в 15-му році режим Асада був врятований альянсом Ірану і Російської Федерації, які надали військову підтримку цьому режиму. 

Зараз Російська Федерація, як і Асад, який вилетів до Росії, стоїть перед перспективою тотальної втечі з Сирії. І загалом йдеться про втрату російського впливу на Близькому Сході та в Африці. У Сирії, як ми знаємо, у Росії було дві бази. Це одна база "Хмеймім" у провінції Латакія, там базується російська авіація з декількома десятками літаків типу Су-24, 25, 30, 34. Всі ці “Сушки” ворог свого часу використовував для бомбардування сирійців бомбами та ракетами, а потім цей досвід переніс на територію України. 

І друга база - це важлива для росіян база в Середземному морі, це військово-морська база в Тартусі, яку віддали Росії у використання на 49 років. І от уже Головне управління розвідки повідомило, що 8 грудня з Тартуса в Середземне море вийшли фрегат "Адмірал Григорович" і вантажне судно "Інженер Трубин", які там знаходилися. Зараз відбувається певним чином евакуація російських військ з цієї ділянки.

Осінтери, до речі, повідомляють, що в Середземному морі стоять російські судна, які зазвичай перевозять крадене українське зерно до Сирії, яка була хабом для перепродажу цього краденого зерна. І зараз ці загрози стоять, не знають, куди рухатись далі. І також росіяни перекидають із Сирії залишки своїх озброєнь і військової техніки бортами з бази "Хеймім". Про це вже повідомляє Головне управління розвідки. 

А в Москві в цей час лунають такі розгублені голоси, зокрема Пісков каже про те, що говорити про збереження російської військової присутності в Сирії зараз ще передчасно. Це начебто буде ще предметом обговорення з новою владою у Сиріъ. Про безпеку своїх військових у Сирії та про коридори зараз Росія домовляється з Туреччиною. І вивід військ, і спроба домовитись з новою міжнародною коаліцією про збереження російської присутності у Сирії - це все, звісно, вимагатиме, як на мене, суттєвих поступок від Російської Федерації в діалозі з Туреччиною, Ізраїлем, з країнами Заходу з інших питань, в тому числі, зокрема, щодо умов закінчення російської війни проти України. Такий висновок теж можна зробити з цієї історії.

У разі виводу російських військ з Сирії, якщо це почне розвиватись, так чи інакше у росіян з'являється можливість перекинути певні організовані групи і свої війська із Сирії до фронту з Україною. Такі припущення я бачив у висновках деяких експертів. Загалом зараз у Сирії, перед початком падіння режиму Асада, було десь 7,5 тисяч російських військових. Але це були ті військові, вагнерівці, левова частина яких після бунту Пригожина якраз була ротована в Сирію для того, аби там вони були подалі від Москви. 

Чи зараз буде Москва перекидати ці війська там на кордон з Україною? Я думаю, що це певні передчасні висновки, тому що так швидко це не трапиться. Ба більше: самі вагнерівці розуміють, яка їх тут чекає доля. А з іншого боку, коли ми говоримо про іншу складову, про ці літаки, які там зберігаються на російській авіаційній базі, вони дійсно є певною загрозою. Але сподіваюсь, що не буде перекидання літаків, ці літаки не долетять, не доїдуть, не допливуть. Сподіваюсь, що це якраз буде важливою складовою позиції європейських країн і тієї ж Туреччини, яка, напевно, зараз буде втягнута в перемовини з Російською Федерацією про долю російського військового майна, російських військових у самій Сирії. 

Особливості ведення війни загоном безпілотних систем спецпризначення "Тайфун"

А далі перейдемо до нашого фронту, де зараз ворог намагається використовувати свою перевагу в живій силі й техніці. Зараз ми знаємо, що ворог намагається головно створити передумови для просування на Покровському напрямку, але є інші складні ділянки, які можна перераховувати. Це і Курахівський напрямок, це і ситуація навколо Великої Новосілки, і бойові дії поблизу Куп'янська. І там діють наші підрозділи, наші бригади.

Про особливості боротьби на цих ділянках розповів Михайло Кмитюк, це командир окремого загону безпілотних систем спеціального призначення “Тайфун” Національної гвардії України. Він зазначив, що підрозділи нині виконують завдання на одних із найскладніших напрямках - це Покровський та Куп'янський: “Ми не тільки на цих напрямках, але конкретно ці напрямки, мабуть, сьогодні найскладніші залишаються для наших підрозділів. 

Також він розповів про відмінності між цими двома напрямками, та як вони впливають на особливості дії противника.

"Вплив досить простий. Почергово що там, що там проводяться штурмові постійні дії, постійна динаміка, постійний рух російських військ у нашу сторону. Противник видихається, знову набирає резерви, знову наступає. Почергово як на одному, так і на іншому напрямку. Насправді для операторів передбачається дуже інтенсивна та комплексна робота. Основні етапи роботи операторів взагалі можна поділити на фази, на завдання. Це і планування місії, і налаштування обладнання, і тактична підготовка, і що найголовніше - виконання цих місій. Запуск, управління дронами, моніторинг у режимі реального часу, ну і, звичайно, коригування вогню. Зазвичай одна група операторів може працювати безперебійно від 12 до 18 годин на добу", - розповів командир загону. 

Михайло Кмитюк розповів також про кількісні показники потреб у  FPV-дронах, тому що таке враження, що з кожним місяцем цих безпілотників потрібно більше і більше.

"Перший фактор, який впливає на сьогодні - це зміна тактики противника. Ворог пересувається по один-два чоловіки, коли наступає, відповідно, кількості в FPV-дронах рівнозначна тій кількості окупантів, які висуваються до нас. Далі системи радіоелектронної боротьби, вони стали більш потужними. Тобто ми також втрачаємо дрони, коли застосовується російський РЕБ, тому знову ж таки збільшення витрат FPV-дронів", - зазначив він. 

Від різних бригад чув про те, що більшу частину дронів вони зараз закуповують самостійно або отримують від волонтерських організацій, а меншу частину постачає держава. 

"У нас комбінована система поставок. В основному це поставляє держава підрозділам, але інколи через такий тривалий процес кодифікації, постановки на облік, ми потребуємо, звичайно, допомоги волонтерів. Тому що нам треба закрити оперативну потребу. Хлопцям потрібно відпрацювати сьогодні. Відповідно ми також звертаємося до фондів за допомогою, щоб закривали дану потребу", - розповів Михайло Кмитюк. 

За його словами однією зі знищених ворожих цілей, яка запам’яталася, був дороговартісний російський засіб РЕБ: "Ми пішли експериментальним шляхом. Ми навчали людей абсолютно з нуля. Так як ми новоствореним загоном були, ми набирали людей, які не мали абсолютно ніяких навичок керування  FPV-дроном. За пів року наші бійці знищили, як приклад, з останнього це "Борисоглібськ-2" (російський комплекс РЕБ, - ред.) вартістю 200 мільйонів доларів. Тобто навчання тривало пів року і в принципі показали себе хлопці досить ефективно".

Командир загону розповів і про так звані тренди у модернізації дронів: безпілотники з оптоволокном, дрони із термічною сумішшю. 

"Оптоволоконні дрони: як українська, так і російська сторона активно експериментує із застосуванням цих дронів. Основна їх перевага, звичайно, це нечутливість до радіоелектронної боротьби, тому що управління здійснюється не через радіосигнал. Поки це явище не масове, але воно дозволяє уникати перешкод від РЕБу. Щодо термічних сумішей можу сказати, що це також не масове явище, це одна із тактик, яку застосовують окремі підрозділи, а, можливо, і бригади. Як тактика має право на життя, але як такого масового явища поки не спостерігається", - сказав він. 

Також загін "Тайфун", як і ворожі війська, працюють над дронами із донаведенням на кінцевій ділянці: "Звичайно, що як тільки вони зможуть обирати цілі і здійснювати атаки, оператор буде підтверджувати ціль, звісно, це підвищує швидкість і ефективність ураження цілі. Тому ми працюємо над рішенням цієї проблеми". 

Коли говориш з підрозділом, який займається дронами, то так чи інакше постає питання, що ті дрони, які постачаються в підрозділ, все рівно треба доопрацьовувати, кастомізувати, тобто доводити до певного рівня нових вимог. І цим займаються самі військові. 

"Є ціла інженерно-авіаційна група, яка працює над тим, щоб пілот не думав про те, що з цим дроном робити. Вони роблять все для того, щоб дрон прошити, щоб дрон був готовий для використання. І в принципі можна сказати, що це питання уже на сьогоднішній день майже закрито", - зазначив Михайло Кмитюк. 

За його словами, ведення війни у 2024 році без ударних дронів неможливе: "Тому це життєво необхідно взагалі по всій лінії фронту. Це дешеве, ефективне рішення, яке дозволить нам не тільки отримувати, а ефективно вражати та знищувати ворога". 

Боротьба із "шахедами" та ворожими гелікоптерами

А далі ми поговоримо про приклади боротьби з російськими "шахедами". Ми знаємо про те, що з ними борються за допомогою мобільних загонів, за допомогою засобів протиповітряної оборони. З літа до цього почала долучатися наша армійська авіація з використанням гелікоптерів. 

Буквально вчора з'явилося відео, де два наших вертольоти Мі-8 армійської авіації полюють за російським "шахедом". Це відео показує, що цей процес досить непростий. Шахед тривалий час перебуває в повітрі, і один Мі-8 гелікоптер супроводжує цей "шахед", а на певному етапі уже включається другий Мі-8, який знищує безпілотник за допомогою кулеметної установки, яка стоїть на гелікоптері. 

Сьогодні з'явилося ще одне відео від Служби безпеки України, яке показує потенціал розширення можливостей наших морських дронів "Магура" й інших версій, які уже почали оснащуватися не лише FPV-дронами, які так само можуть атакувати російські цілі, які наближаються до наших морських дронів. А також встановили на ці дрони кулеметні установки, які можуть так само відслідковувати наближення російських гелікоптерів і здійснювати атаки за допомогою цієї зброї по російським гелікоптерам. 

У відео від СБУ говориться про те, що російські гелікоптери, які намагалися наблизитись до наших морських дронів, отримали низку черг з цього кулемета. Є поранені серед російського екіпажу. Самі гелікоптери зазнали пошкоджень, мають тривалий час ще відновлюватися. 

І також за допомогою цих морських дронів було атаковано російське судно, яке намагалося перевозити устаткування для зміцнення охорони Керченського мосту. Це судно так само було атаковане цими нашими дронами, що говорить - морські платформи “Магура” стали багатофункціональними складовими ведення бойових дій, де вони можуть бути не лише дронами-камікадзе, а спроможні вже атакувати і повітряні цілі противника, що вкрай важливо з точки зору розширення можливостей наших безпілотних систем. 

І можемо загалом говорити, що технології і гарні навички наших операторів, власне, це той асиметричний підхід на ту до певного часу кількісну перевагу, яка є у противника в живій силі і техніці.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.21
    Купівля 42.21
    Продаж 42.87
  • EUR
    Купівля 43.41
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
16 січня
09:49
Короткометражку про події в Україні "Камінь, ножиці, папір" номінували на BAFTA. Головну роль зіграв Рудинський
09:47
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 16 січня: скільки коштують євро, долар і злотий
09:39
Ексклюзив
обмін полоненими
Правозахисниця Денісова пояснила, як зміниться порядок розподілу грошового забезпечення військових з 1 лютого
09:34
Росія авіація вертоліт
Російського офіцера засудили за те, що збив військовий вертоліт РФ над Кримом замість дрона
09:32
Компанія Blue Origin Джеффа Безоса здійснила перший запуск ракети New Glenn
09:27
ППО
Українська ППО вночі збила 34 ворожі БПЛА, 18 - локаційно втрачені
09:20
Оновлено
Кір Стармер і Володимир Зеленський
До Києва прибув прем'єр Британії Стармер, - ЗМІ
09:15
Вовчанськ
Російські ДРГ постійно намагаються проникнути на територію Вовчанського агрегатного заводу, - ОТУ "Харків"
09:09
Ексклюзив
нова каховка
"Останні два-три тижні в місті повна руйнація", - мер Нової Каховки Коваленко
08:58
Продюсерка Нацвідбору на Євробачення-2025 Тіна Кароль прокоментувала звинувачення FIЇNKA у плагіаті
08:57
TikTok
Трамп сподівається врятувати TikTok від заборони або продажу в США, - WP
08:38
PR
Універсальний флагман: для чого підходить iPhone 16 Pro Max
08:36
Оновлено
ЗСУ
За минулу добу на фронті відбулося 124 боєзіткнення: на Покровському напрямку Сили оборони зупинили 56 атак ворога
08:23
безпілотник, дрон
Окупанти вночі атакували дроном Антонівку на Херсонщині: є загиблий і поранений
08:20
Донецька область, стела
За минулу добу росіяни поранили 15 мирних жителів Донеччини
08:05
Оновлено
У РФ заявили про атаку дронів: у Воронезькій області горить нафтобаза, а в Тамбовській БПЛА вдарили по пороховому заводу
08:00
OPINION
Трамп навряд чи домовиться із Путіним. Зеленський наполягає на НАТО
07:46
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакувала Україну БПЛА: на Полтавщині пошкоджена енергетична інфраструктура
07:28
втрати окупантів
РФ втратила за добу війни в Україні 1480 окупантів, 11 танків і 120 БПЛА
07:16
Партизани розвідали місце дислокації російських катерів у Криму, які ворог планує перекинути на Херсонський напрямок
07:02
алкоголь, отруення
У Стамбулі через отруєння підробленим алкоголем померли 23 людини
06:49
Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен
Прем'єрка Данії Фредеріксен обговорила з Трампом питання Гренландії, безпеки в Арктиці й торгівлю
06:35
Вірменія
Вірменія зацікавлена ​​у збереженні "високого рівня" співпраці з РФ, проте необхідна дискусія, - глава міноборони Папікян
06:26
Оновлено
корабель рф
РФ завела ракетоносії з Чорного моря до пунктів базування
06:22
розбиті авто у Києві
З вулиць Києва приберуть понад тисячу покинутих автівок, пошкоджених через агресію РФ
06:02
Джо Байден
У прощальній промові Байден згадав про Україну й попередив про загрози впливу олігархів у США
05:54
Канада
Канада готова запровадити мита на американські товари на $105 млрд у відповідь на дії Трампа, - Bloomberg
04:18
У Миколаєві з Південного Бугу відкачали 195 тонн олійної суміші, яка витекла через обстріл РФ
03:26
Держдепартамент США
У Держдепі США пояснили, чому не визнають Росію державою-спонсором тероризму
02:44
Зеленський передав меру Варшави відзнаку "Місто-рятівник"
01:54
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
DeepState заявив, що росіяни окупували Нескучне на Донеччині
01:22
Оновлено
Тель-Авіві, Ізраїль
Ізраїль і ХАМАС домовились про припинення вогню
00:59
Росіяни обстріляли Нікополь з РСЗВ: загинула жінка, є поранений
2025, середа
15 січня
23:50
Володимир Зеленський у Брюсселі
Україна виробила третину зброї від всієї, якою воює, - Зеленський
23:23
декларація
Очільник НАЗК виключає витік даних з їхніх реєстрів
23:02
Володимир Зеленський
Зеленський відповів кандидату у президенти Польщі Навроцькому, який не бачить Україну ні в ЄС, ні в НАТО
22:34
Джон Реткліфф
Війна РФ в Україні підвищує ризик конфлікту США з ядерною країною, - кандидат на посаду очільника ЦРУ Реткліфф
22:08
Денис Прокопенко (Редіс)
Денис Прокопенко: Сьогодні повернули з полону одного важкохворого азовця - в російських застінках ще 849
21:31
Ексклюзив
Курахове
"Під час наступу на Курахове ворог задіяв стратегічні резерви, які планував задіяти вже після взяття міста": речник УДА Братчук
21:22
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Не виключені атаки найближчим часом: удар РФ по українській енергетиці, нові деталі історії із закупівлею мін часів Другої світової. Колонка Сергія Згурця
Більше новин