Партнерський матеріал

Чоловік загинув на Азовсталі, а син не впізнав після полону: історія військової полку "Азов" Аліни Мелешко-Габурич

Христина Парубій
12 лютого, 2025 середа
08:00

Телеканал "Еспресо" спільно з компанією "Карпатські мінеральні води", виробником мінеральної води "Карпатська Джерельна", представляють авторський проєкт Христини Парубій "Жінки на війні. Погляд у майбутнє"

Зміст

Далі історія про військову полку "Азов" Аліну Мелешко-Габурич з позивним Естер. Вона розповіла Еспресо про перебування на Азовсталі та досвід полону. 

Аліна Мелешко-Габурич з позивним Естер - сержант матеріального забезпечення ремонтної роти 12-ї бригади спеціального призначення НГУ "Азов". Військовою хотіла стати ще у 2012-му, коли закінчувала школу. "Мені хотілося саме у військо, я так відчувала. Чомусь мені так хотілося. І у 2018 році здійснилася мрія. В мене друзі казали: о, ти це хотіла, ти це зробила", - розповідає про своє рішення Аліна.  

Перед службою в армії Аліна встигла ще бути в декреті. І, коли син підріс, вирішила здійснювати свою мрію. Вибрала полк "Азов", бо там уже на той час служив її чоловік. Він розповідав дружині про побратимів, про службу в полку, тож довгий час вона жила з думками про цей полк і любила його. Тому варіантів не було.

"Я прийшла в армію бути корисною насамперед, тому що вже з 2014 року у нас була війна, - наголошує жінка. -  Я шукала варіанти, де могла б принести користь. Я займалася паперовою роботою, була діловодом. Було тяжко те, що вдома на тебе чекає маленька дитина. Морально це було найтяжче". 

Урзуф - місце, де служила Аліна на момент приходу у військо. Там дислокувався її підрозділ. Тоді потреби діловоду виїжджати у зону бойових дій не було. Тому працювала у частині. А 24 лютого 2022 року, коли почалася повномасштабна війна Росії проти України,  вирушила з побратимами на Азовсталь. 

"У місті було відносно спокійно. На Азовсталі теж було все спокійно. Але з того часу за межі заводу я вже не виїжджала, - пригадує Аліна. - Ми перебували в бункері, зайняли територію. І на початку березня нас почали закидати мінами. Це було дуже відчутно, бо ми перебували у підвальному приміщенні і на нас почала сипатися стеля. Почало прилітати по місцях, де були тилові підрозділи.  Тоді стало ясно, що ми тут не будемо трішки і не минеться це все так просто. 

Фото: з Азовсталі перше фото 

На Азовсталі Аліна Мелешко-Габурич була разом з чоловіком. Спочатку порізну, а згодом, через потужні російські атаки,  її рота приєдналася до чоловіка. 

"Нас бомбили постійно, особливо вночі. Ми вже знали, о котрій годині почнеться бомбардування. І нам давали команди. Постійно працювала корабельна артилерія, були повітряні атаки, - продовжує Аліна. - Ми не стежили навіть за датами. Інформація не поступала, інтернету в нашому бункері не було. Щоб відправити якесь повідомлення рідним, потрібно йти в інший бункер або поїхати, якщо є машина". 

У певний час на Азовсталь почали прилітали українські гелікоптери з допомогою.

"Ми були вражені. Це був як шанс на порятунок,- каже Аліна. - Вперше я дізналася, що прилітають гелікоптери, під час візиту на "жилізяку". Це був наш такий бункерний госпіталь. Тоді я дізналася, що підвозять допомогу, медикаменти і навіть медичних працівників. Але це все було дуже ризиковано, надто секретно планувалося, щоб ніякого витоку інформації не було. Навіть вдавалося рятувати поранених. Ми чекали, що нам нададуть допомогу".

Але вже тоді у військових були думки про полон. Але не про такий масштабний, який відбувся. Розглядали два варіанти: або буде допомога і вони вийдуть з Азовсталі, або ж росіяни прорвуть оборону і тоді смерть або полон. 

"Нам сказали, що є гаранти, які гарантують порятунок. Що нас обміняють за кілька місяців. Що одразу вивезуть загиблих, потім поранених, а потім обміняють жінок, - розповідає про вихід з Азовсталі Аліна. - Я перед виходом написала рідним. Не писала, що ми здаємося, а лише сказала, що 3-4 місяці мене не буде на зв'язку, дала вказівки. Але є такі люди, яким я повідомила те, що загинув чоловік і про те, що робити далі. Попросила про допомогу, щоб допомогли батькам, сину насамперед". 

Так і почалася історія з полоном в Аліни. Спочатку азовці стояли в Оленівці під СІЗО добу. Вони вийшли 19 травня, а 20 вночі їх запустили в колонію. "Були огляди, шмони, приниження, насмішки. Було страшно. Бо не розумієш, що ти будеш робити далі. А тим паче, коли дізнаються, що ти з полку "Азов", до тебе більш пильна увага. Тому що ти маєш бути снайпером або снайпером. Інших варіантів немає, - пригадує перші дні полону Аліна. -  Перші дні був шок, бо ти не розумієш ні правил, ні скільки ти будеш тут перебувати, немає інформації. Нас постійно тягали на допити, принижували, ми не мали прав.  Наді мною, дякуючи богу, не знущалися в Оленівці. Але були такі дівчата, яких змушували працювати, мити туалети, ходили по маленькому на руки їм. Потім нас змушували працювати, бо якщо ти не працюєш, ти не ходиш в душ". 

Після Оленівки азовців перевозили в іншу колонію. Наглядачі ходили і казали, що вони їдуть в Таганрог. Тоді військові думали, що їдуть на обмін. 

"Зайшли і сказали: "Азов", збирайтеся. Ми всі чіплялися за ниточку надії, що через Таганрог, але на обмін. Нас погрузили в КамАЗи, зав'язали очі, руки. Один на одного так покидали, потім закидали речами і повезли в Таганрог. А там був цікавий квест. Нас вигрузили з автівки, зустрічали з собаками, дівчата падали, дехто втратив свідомість. У нас були зав'язані очі, нам довели правила, що ми маємо ходити зігнуті і з зігнутими спинами. Хто не буде виконувати правила, того буде чекати покарання".

Через кілька місяців Аліна нарешті дочекалася радісної звістки. Вона їде додому. Хоча перед обміном російські військові теж залякували жінок. 

Фото: повернення з полону

"Коли нам сказали збиратися, одразу промайнула думка про обмін. Але, коли нас почали вже везти в машинах, зав'язали очі, почалася паніка, бо ми думали, що нас везуть в ще одну тюрму. А перед тим нас взагалі обіцяли розстріляти. Можливо, це були такі жарти, але нам не дуже було смішно. Ми заручники ситуації. Речі не віддали, одяг, в якому ми приїхали туди, видали, і все. Я везла речі чоловіка, які змогла вивезти, назад я не отримала нічого. Ми зрозуміли, що це обмін, коли нас посадили в автобуси і дали кожному номер. Але так, їдеш і думаєш: Господи, щоб це був обмін. Кожна сиділа і молилася. А далі була фраза: "Піднімайте голови, відкривайте очі, розправляйте плечі, ви в Україні" - українською мовою. Це був шок від того, що це реально правда. Ти така відкриваєш очі - що, чесно?"

Перший дзвінок Аліна зробила до батька. Тоді була в розпачі, бо тіло чоловіка, який загинув на Азовсталі, ще не привезли. А коли зателефонувала сину, він не впізнав матір. 

"Спочатку я подумала, що він мене засоромився, бо давно не чув, але потім сказав, що не впізнав, що це якийсь жарт, що це росіяни так жартують. Він мені потім сказав: мама, в тебе змінився голос, ти змінилася", - поділилася Аліна. 

Фото: повернення з полону

"Кожен з нас має боротися за перемогу, має допомагати армії, якщо це цивільний. Ми маємо боротися за наших військовополонених, які залишилися в полоні. Тому що їм там тяжко. Маємо докласти максимальних зусиль, щоб їх якнайшвидше повернули додому і щоб Україна перемогла",  - підсумувала Аліна. 

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+6.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.38
    Купівля 41.38
    Продаж 41.9
  • EUR
    Купівля 44.7
    Продаж 45.37
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
25 березня
23:22
ВАКС
ВАКС засудив нардепа Гунька на 7 років вʼязниці за отримання хабаря
23:20
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила дрони по Україні ввечері 25 березня: у Запорізькій області й Кривому Розі пролунали вибухи
22:44
Оновлено
Від початку доби на фронті зафіксували 183 бої: на Покровському напрямку окупанти здійснили 68 атак
22:29
Ексклюзив
Якщо ми погано проголосуємо, то це може бути останній президент України: політик Омелян про можливі вибори
22:26
Анонс
Kalush Orchestra
Театральний перформенс: Kalush Orchestra запрошує на концерт у Києві
22:03
Волонтер Фумінорі Цучіко
Японському волонтеру Цучіко зареєстрували місце проживання у Харкові
21:49
Дональд Трамп
Трамп: США розглядають зняття частини санкцій з РФ для перемирʼя в Чорному морі
21:37
Netflix вимагає від звинуваченого у шахрайстві режисера Карла Рінша повернути $11 млн
21:30
Ексклюзив
Десантно-штурмові війська ЗСУ, віцськові
"Є два основних сценарії": політолог Розумний про те, чи настане повне припинення вогню
21:23
Олаф Шольц
У Німеччині офіційно відправили у відставку Шольца та його уряд
21:12
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Події у Курській та Білгородської областях РФ мають взаємопов'язану інтригу. Колонка Сергія Згурця
21:12
Володимир Зеленський
Сьогодні може розпочатися припинення вогню по енергетиці, - Зеленський
20:45
Інтерв’ю
Мирослав Чех
У Європі формується потужна відповідь Трампу із військовим аспектом включно, - Чех
20:43
Окупанти, ЗАЕС
Передача контролю над ЗАЕС Україні чи будь-якій іншій країні неможлива, - МЗС Росії
20:35
прапор України
Конгрес місцевих та регіональних влад Європи привітав зусиля з припинення вогню в Україні
20:12
кадр з пропагандистського фільму "Росіяни на війні"
У Нідерландах планують показ російської пропагандистської стрічки "Росіяни на війні". Посольство України відреагувало
20:01
OPINION
Наша демократія потребує милиць
20:00
Україна Польща
Волинська трагедія: у Польщі сподіваються, що ексгумація жертв на Тернопільщині розпочнеться після Великодня
19:54
Андрій Нєбитов
У 99% випадків РФ стежить за диверсіями в Україні завдяки трансляціям через телефон, - Нацполіція
19:41
Канада
У Канаді заявили, що розглядають варіант відправлення миротворців в Україну
19:22
путін
"Прогресу досягнуто": в Україні прокоментували підготовку до створення спецтрибуналу для РФ
19:07
Вишеградська група, Польща, Анджей Дуда
Дуда підписав закон, який дасть старт будівництву першої в Польщі АЕС
19:00
Огляд
Протести в Туреччині: кінець ери Ердогана чи черговий іспит для опозиції. Пояснюємо
19:00
Ексклюзив
Французькі солдати беруть участь у масштабних військових навчаннях під назвою «Оріон» у Фронтіньяні, південна Франція, 26 лютого 2023 року
В Україні недооцінюють питання миротворчого контингенту, який формують Британія та Франція: Чех назвав його справжнє завдання
18:56
Держдеп США
У держдепі США уникли відповіді на запитання стосовно заяв Віткоффа про ТОТ України
18:50
Володимир Зеленський
Збігається з меседжами Кремля, – Зеленський про заяву Віткоффа щодо "референдумів" на ТОТ
18:48
РФ вдарила по Куртівці на Донеччині: загинула матір з 3-річною донькою, іншу дитину поранено
18:47
Знищує цілі в морі, на землі та в повітрі: Федоров розповів про новий дрон "Катран"
18:31
Ексклюзив
Сергій Бєсєда
Добре знає спосіб мислення і дій американців, - військовий експерт Ступак про очільника російської делегації в Ер-Ріяді Бєсєду
18:28
Аналітика
Більче-Волицько-Угерське сховище
Американський газ в українських сховищах. Чи є перспективи східноєвропейського хабу
18:27
Оновлено
США Україна
Україна, США та РФ домовилися гарантувати безпеку судноплавства в Чорному морі та розробити заходи для припинення ударів по енергоструктурі
18:23
ЗАЕС
"Запорізька АЕС не працюватиме на окупантів": Зеленський сказав, скільки триватиме відновлення станції
18:13
Уряд Франції виділив 11 млн євро на будівництво першої в Україні цифрової підстанції
18:05
OPINION
Чим завершаться перемовини в Ер-Ріяді
17:54
Дональд Трамп
Волц засвоїв урок: Трамп прокоментував витік секретних даних з чату Signal
17:52
штучний інтелект
Керівник Ощадбанку вважає, що проблему дефіциту кадрів в Україні може розв'язати ШІ
17:34
на фото Олександр Лисенко
Колишній мер Сум Лисенко заявив, що мобілізувався до війська
17:19
Ексклюзив
Європарламент
В мисленні європейців відбулась абсолютна революція щодо власної безпеки без США, - польський політик Чех
17:17
Вадим Скібіцький, заступник начальника ГУР МО України
ГУР: Росія спрогнозувала 15 сценаріїв можливих військових конфліктів, серед них – напад на Польщу
17:12
Вечірній Луганськ до окупації. Залізничний вокзал
Визнають аварійними будинки у престижних районах: окупанти організували нову схему відчуження майна на ТОТ
Більше новин