Інтерв’ю

Чи буде Маск визначати зовнішню політику США. Розмова із професором Ігорем Айзенбергом

Христина Яцків
12 березня, 2024 вiвторок
08:13

Професор та завідувач кафедри комп'ютерних наук у Манхеттенському коледжі (Рівердейл, Нью-Йорк) Ігор Айзенберг розповідає про настрої в американському суспільстві щодо України та пояснює, чому республіканці опинилися не на боці офіційного Києва

Зміст

Розмова відбулася в програмі "Коментар" на ютуб-каналі Еспресо. Нижче наводимо текстову версію, над якою працювала Суховецька Анна.

З цього тексту ви дізнаєтесь:

  • Як довго триватимуть обговорення в Сенаті США
  • Чи може Європа купувати американську зброю для України
  • Чи популярні ідеї Такера Карлсона у Штатах
  • Чи буде Ілон Маск визначати зовнішню політику США

У Сполучених Штатах триває дискусія щодо надання допомоги Україні. Чим вона може завершитися?

У сенатському регламенті існують численні можливості для затягування дебатів, але також є пункт, що дозволяє припинити їх, але вимагає набрати 60 голосів. Система філібастера (від більш звичного для нас слова флібустьєр, тобто пірат, який атакує більші плавзасоби з метою пограбування, - ред.) в Сенаті, верхній палаті Конгресу США, вимагає 60 голосів як для розгляду, так і для завершення обговорення, що може спричинити відкладення розгляду питання на невизначений термін у разі відсутності необхідної кількості голосів.

Чи можливе використання європейських коштів для оплати американського озброєння, що надається силам оборони України? 

Я вважаю, що якщо європейські країни мають фінансування для покупки американської зброї та передачі її Україні, ця схема може успішно працювати. У такому випадку Адміністрація (Президента США або Виконавчий офіс, - ред.) має схвалити продаж, Держдепартамент (аналог нашого МЗС, - ред.) повідомляє Конгрес, проте Конгрес не може блокувати це, за винятком прийняття закону про заборону продажу зброї певній країні. Наприклад, якщо Німеччина купить американську зброю, це має схвалити Держдепартамент, але якщо вони передадуть цю зброю Україні, Конгрес необов'язковий, лише Держдепартамент повинен схвалити.

Ізраїль отримує зброю, сплачуючи за неї свої гроші, а не коштом допомоги. Процес схвалення робиться Держдепартаментом, де виконавча влада просто повинна схвалити це для передачі зброї. Конгрес не може завадити цьому, крім прийняття закону, що забороняє продаж зброї конкретній країні. Такий закон не може бути прийнятий в чинному Конгресі, особливо щодо України або будь-якої країни НАТО.

Як зараз почуває себе американське суспільство в період виборчого процесу? Наприклад, чи популярні критичні щодо України ідеї, які транслює Такер Карлсон?

Такер Карлсон має 11 мільйонів підписників на своєму каналі Twitter. Якщо припустити, що це в основному американці, то це, безумовно, виборці Трампа. Проте, навіть якщо вони переглядатимуть інтерв'ю Карлсона з Путіним, це не суттєво змінить ситуацію.

війна з Росією Володимир Путін США

Такер Карлсон (ліворуч) говорить із президентом РФ Володимиром Путіним
Фото: кадр під час розмови

Але чи вдалося йому нав‘язати американцям російські історичні наративи щодо України?

Освіченим американцям це нав’язати не вдасться, але є різні люди. Існують люди, які живуть у своєму власному віртуальному світі, який вони для себе створили. На превеликий жаль, хоча в XX столітті дуже легко отримувати реальну інформацію про те, що насправді відбувається у світі, ця аудиторія живе у світі, який для них малює Такер Карлсон.

Він не читав лекції з так званої історії України та Європи американським глядачам, але він фактично постійно пропагує те ж саме, що й Путін. Путін не сказав нічого нового своїм глядачам. Це інтерв'ю, ймовірно, дивилися дуже багато людей по всьому світу, але я думаю, що жоден американець, який не дивиться Такера Карлсона регулярно і який не пов'язаний з роботою в якихось аналітичних структурах, це інтерв'ю не дивився, тому що йому це просто нецікаво.

Путін в основному висловив бажання досягти домовленості зі Сполученими Штатами щодо України, де б Україна визнала так звані "територіальні реалії", щоб Росія могла зберегти свої територіальні придбання. Путін вочевидь сподівається, що Трамп на це погодиться і що він примусить Україну погодитися на це теж. Власне, все це було зрозуміло і без інтерв'ю Путіна Карлсону.  

Інше питання, що буде робити Трамп, якщо Путін підпише таку угоду, а потім, звичайно, її порушить. 

Чи може бути, що в результаті всього цього Трамп, який спочатку був головною надією для Путіна, може перетворитися на його найбільшого ворога? А для нас, відповідно, Дональд Трамп може стати надією.

Трамп дійсно непередбачувана людина. Він імпульсивний, самозакоханий та нарцисичний. Прикладом тут може бути ситуація з Кім Чен Ином, коли він підписав меморандум про без'ядерний Корейський півострів.

Хоча очевидно було, що Кім Чен Ин ніколи не відмовиться від своєї ядерної зброї, Трамп ігнорував це та намагався вести переговори, навіть якщо угода фактично не виконувалася. 

Тому варіант, про який ви кажете, напевно, можливий. Це мали б оцінити аналітики, які спеціалізуються на вивченні характерів політичних діячів. Як взагалі Трамп реагує на такі ситуації. Але от з нещодавньої історії, відомо як він реагував на те, що Кім Чен Ин абсолютно не виконував те, що він з ним підписав і не збирався виконувати.

SpaceX, компанія Ілона Маска, якийсь період не блокувала використання своїх технологій Росією. Як це може впливати на оборонні зусилля Сполучених Штатів? Чи існує баланс між співпрацею з Маском і забезпеченням контролю зі сторони оборонних відомств?

Ілон Маск є людиною з дуже конкретними політичними переконаннями. З того, що говорить Ілон Маск і з того, що він робить, не треба бути аналітиком розвідки, щоб розуміти, що він підтримує Путіна в глибині своєї душі, йому би хотілося, щоб Путін в цій війні переміг, йому би хотілося, щоб в Сполучених Штатах був політичний режим, аналогічний політичному режиму в Росії. Тому він підтримує Дональда Трампа.

Ілон Маск

Ілон Маск
Фото: Gettyimages

Тому він надав Такеру Карлсону можливість спілкуватися зі своєю аудиторією в колишньому Twitter, коли Такера Карлсона було звільнено з телеканалу FOX. Коли Україна проводила атаку на російські кораблі, Маск заблокував роботу цього зв'язку в останній момент, щоб завадити ЗСУ провести успішну атаку. Тому те, що він робить зараз, не є випадковим, я вважаю.

На жаль, Ілон Маск поставив себе в ситуацію, коли будь-яка адміністрація Сполучених Штатів, чи то демократична, чи то республіканська, залежить від нього. Скажімо, космічні програми Сполучених Штатів дуже залежать від SpaceX, і це велика проблема. Я думаю, що адміністрація повинна бути дуже обережною і щось робити з цією залежністю. Це просто неприйнятно, коли один приватний підприємець може диктувати зовнішню політику держави.

Ми в Україні десятиліттями живемо в таких умовах, де представники українського олігархату є монополістами, наприклад, в енергетиці. Це теж породжує певні проблеми.

Дивіться, тут ще гірше, тому що одна людина фактично диктує державі, як повинна виглядати її зовнішня політика. Це впливає на здатність держави приймати рішення. Ілон Маск своїми діями де-факто підтримує Росію, а офіційна політика Сполучених Штатів — підтримка України. Це жахливо, бо, якщо це буде продовжуватися, зовнішню політику США буде визначати Маск, а не державні органи.

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
8 вересня
00:06
Оновлено
Віктор Циганков (праворуч), Україна - Албанія
Ліга націй: результати усіх матчів 7 вересня
2024, субота
7 вересня
23:57
Інфографіка
Збірна України з плавання, естафета, Паралімпіада-2024
Паралімпіада-2024: який вигляд має медальний залік після 10-го дня Ігор
23:43
Оновлено
Юхим Конопля (праворуч), Україна - Албанія
Україна програла Албанії на старті Ліги націй
23:43
Владислав Кабаєв (ліворуч), Україна - Албанія
Україна - Албанія 1:2: онлайн-трансляція стартового матчу Ліги націй
23:37
Іранський президент Масуд Пезешкіян
Столицю Ірану перенесуть ближче до Перської затоки
23:32
вогонь, полум'я, пожежа
Росія вдарила по цивільній інфраструктурі Полтави
22:29
Окупанти, Донеччина
"Вхід через сарай": партизани виявили командний пункт росіян на Донеччині
22:18
Кирило Буданов
Буданов: переламу в цій війні ще немає для жодної зі сторін
22:02
Із тимчасово окупованої території повернули 12-річного хлопця
21:47
Оновлено
Атака на Херсонщину
Ворог від ранку атакує Херсонщину КАБами, дронами та артилерією: є загиблий та поранені
21:47
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц звернувся до українських біженців, просить знайти роботу
21:42
Жителька Білгородщини знайшла у російських солдат вкрадений у неї квадроцикл
"Й до хати залізли, прикинь!" Жителька Білгородщини побачила у солдат РФ вкрадені в неї речі
21:41
Курська область
Жителям підконтрольних ЗСУ населених пунктів Курщини показують новини, заборонені на росТБ
21:23
Хвіча Кварацхелія, збірна Грузії, Ліга націй
Грузія розбила Чехію у матчі суперників України у Лізі націй
21:11
На узбережжя Одещини винесло мертвих дельфінів: яка причина
20:41
Андрій Трусов, Паралімпіада-2024
Україна завоювала ще 2 золота на Паралімпіаді: у плаванні та дзюдо
20:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Російсько-українські перемовини про закінчення війни в принципі неможливі, - Портников
20:36
Вільям Бернс
Директор ЦРУ Бернс: восени 2022 року існував реальний ризик застосування РФ ядерної зброї
20:08
OPINION
Про типові помилки інфантильних громадян
20:02
світло
Відключень електроенергії на 8 вересня не прогнозується, - Укренерго
19:51
Рубен Брекельманс
Міністр оборони Нідерландів пояснив, чому Альянс не закриває небо над Україною
19:21
Португалія
Португалія закликала ЄС почати підготовку до вступу України
19:00
Партнерський матеріал
відновлення деокупованої Сумщини
Відбудова України: як відбувається відновлення деокупованої Сумщини
18:54
Окупанти атакували Нікопольщину важкою артилерією: загинула жінка, є поранена
18:36
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Параолімпіаді-2024
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Паралімпіаді-2024
18:28
Ексклюзив
Віталій Капранов
"Головний крючок, за який ми чіпляємо глядача": письменник і блогер Капранов розкрив секрет своєї творчості
18:08
OPINION
Ніхто з нас не обирав цей жах. Його обрав Путін
18:05
Паверліфтер Бабинець здобув першу в історії України медаль у цьому виді спорту на Паралімпіаді-2024
17:34
Україна повернула з окупованих територій двох жінок похилого віку
17:28
Барельєфи ордена Леніна і "Золоті зірки": в Одесі активісти зняли комуністичні символи з пам'ятника "Крила перемоги"
17:16
Іран
Очільник британської МІ6 Річард Мур оцінив ймовірність іранської помсти Ізраїлю у відповідь на вбивство командира ХАМАС
17:06
В Офісі президента заявили, що Україна готова створити Вищий спеціалізований суд в межах партнерства з МВФ
17:04
ЗСУ війна фронт
На фронті від початку доби відбулося 101 боєзіткнення: росіяни найактивніші на Покровському та Курахівському напрямках
16:45
Ніколас Мадуро
Аргентина просить МКС видати ордер на арешт президента Венесуели Мадуро
16:39
Оновлено
безпілотник, дрон
Дрони СБУ знищили склад з північнокорейськими ракетами у Воронезькій області РФ
16:33
Оновлено
У Луцьку стався вибух: є постраждалі, причетного затримали
Росіяни вдарили по середмістю Харкова 7 вересня: зафіксовано 2 прильоти, спалахнула пожежа
16:30
Ексклюзив
Глен Грант
Якщо ми далі воюватимемо радянською доктриною, то програємо війну, - полковник Грант
16:30
Українці почали застосовувати на фронті дрони-підпалювачі "Дракони", - CNN
16:07
OPINION
"Захист від дурня" для системи
16:01
Оновлено
Україна вимагає скасувати показ стрічки Russians at war на кінофестивалі у Торонто
Більше новин