Партнерський матеріал

Нові підручники з історії: як у незламному Харкові готували навчальні видання для 11 класів

Віталій Кошовий
8 квітня, 2024 понедiлок
17:03

Триває вчительський вибір нових підручників. Нещодавно завершився конкурсний вибір підручників НУШ для 7 го класу та більшості оновлених підручників для 11 класу. Найближчим часом Інститут модернізації змісту освіти (ІМЗО) планує провести конкурсний відбір підручників з Історії України та Всесвітньої Історії. На цьому етапі педагоги обиратимуть, за якими підручниками вже наступного навчального року навчатимуться школярі

Зміст

Процедура підготовки видань до друку наступна. Міністерство освіти  своїм наказом оголошує, являє умови та терміни конкурсу, видавці подають на розгляд  предметних експертних комісій рукописи підручників, після отримання грифа МОН проєкти підручників беруть участь у конкурсному відбору вчителів. Саме вчителі мають вибирати ті підручники, за якими вони хотіли б навчати школярів. Важлива також роль експертів у підвищенні якості кінцевих текстів підручників. Саме тому видавництво “Ранок” направляє рукописи підручники не тільки на експертизу в офіційну установу ІМЗО, а і незалежним експертам. Іноді зауваження експертів можуть бути навіть суперечливими та не збігаються з думкою авторів, тоді видавництво вимушено пояснювати свою думку або змінювати акценти в тексті. 

Свою третю ітерацію доопрацювання після зауважень експертів пройшли й рукописи підручників "Історія України" та "Всесвітня історія" для 11 класів від видавництва "Ранок", над якими працювала величезна команда фахівців. Як зауважують у видавництві, підручники покращували відповідно до коментарів експертів-науковців і педагогів-практиків, які вже мали нагоду попрацювати з пілотними версіями видань. Створення підручників потребувало титанічних зусиль великої команди професіоналів із різних міст України, зокрема з Харкова, де співробітникам видавництва доводилося працювати під постійними обстрілами, за відсутності світла та зв’язку.

 

Як видавництво готувало нові підручники?

"Останні два тижні були особливо важкими. Редактори, коректори, верстальники, усвідомлюючи необхідність цих книжок, робили свою роботу, ловлячи кожну хвилину, коли є електропостачання, зв’язок, працювали в основному вночі. Це, мабуть, один з найскладніших та надважливих проєктів видавництва", — зазначає генеральний директор "Ранку" Віктор Круглов.

Віктор Круглов, генеральний директор видавництва "Ранок"

Як стверджують у видавництві, робота над покращенням підручників проходила в надскладних умовах. Велика частина команди залишається в Харкові, місті, яке впродовж останнього місяця російські війська обстрілюють майже щоденно. Аби вчасно завершити роботу над підручниками та покращити їх відповідно до критичних зауважень експертів після попередньої оцінки, працівникам навчального підрозділу видавництва часто доводилося працювати у бомбосховищах та уночі, коли включалося світло.


Історія — наша зброя

Попри всі виклики, команда видавництва продовжувала роботу над доопрацюванням рукописів обох підручників з історії, адже усвідомлювала, наскільки важливими є ці видання.

Директор видавництва "Ранок" каже: "Відомо, що однією  зі складових перемоги у війні є перемога на інформаційному "фронті". Той, хто може якісно і переконливо донести правду про історичне минуле та сучасні події, домагається успіху. Теперішня війна з росією є війною за історію і наше майбутнє".

Нині ми на власному досвіді можемо переконатися в тому, наскільки важливо знати своє минуле та відстоювати історичну правду, так само як і розумітися на подіях і процесах, що відбуваються сьогодні. Усе це як ніколи актуально і для школярів випускних класів, які стоять за крок до дорослого життя. Тож аби вивчення історії в школі не перетворилося на нецікаве запам’ятовування самих лише дат і фактів, на уроці доцільно поєднувати різні види роботи: навчальні дискусії, опрацювання історичних джерел і карт, підготовку проєктів, використання додаткових інтерактивних матеріалів. Хорошим помічником для вчителя в цьому може стати якісний підручник.

Працюючи над своїми виданнями, видавництво "Ранок" врахувало всі потреби українських педагогів та сучасних учнів. Нові підручники з історії України та Всесвітньої історії для 11 класів, що вийдуть друком у видавництві, розробили вже відомі багатьом вчителям автори-науковці, вчителі-методисти вищої категорії з двадцятирічним досвідом у підручникотворенні Олександр Гісем та Олександр Мартинюк. До створення підручника "Історія України" також долучився й Акім Галімов, відомий журналіст, автор проєкту "Реальна історія" та спеціалістка з методики викладання історії, науковець, вчителька Ольга Сирцова. Завдяки поєднанню їх досвіду оновлене видання міститиме доступний виклад сучасної історії України, зокрема й про російсько-українську війну.

Інші переваги оновлених видань

Нові підручники "Історія України" та "Всесвітня історія" для одинадцятих класів розроблені відповідно до програми Нової української школи. Тож вони націлені на підтримку вчителів й учнів у навчальному процесі, зацікавлення українських школярів вивченням історії. Навчальний матеріал написаний у доступній формі, без сухого викладу інформації. Його доповнюють завдання для розвитку різних компетенцій учнів: питання для дискусій та обговорень у парах чи групах, вправи для самоперевірки, завдання на роботу із першоджерелами, картами, словником, хронологією тощо. Крім того, ці підручники містять розробки до практичних занять, тестові завдання та інші інтерактивні матеріали, які можна знайти за QR-кодами на сторінках видання.

Оновлені версії "Історії України" та "Всесвітньої історії" для 11 класів, доопрацьовані після зауваг експертів чекають на  презентацію для педагогічних колективів. Директор видавництва Віктор Круглов висловив подяку експертам за допомогу в покращенні видань: "Команда “Ранок” вдячна фокус-групам, які оцінювали наші підручники, педагогам-практикам, що працювали з пілотними проєктами, та експертам комісії з історії Івану Безені, Богдану Пасці, Сергію Сегеді, Карену Нікіфорову, Роману Лехнюку, Оксані Черевко, Наталі Ястребовій за критичні зауваження та рекомендації щодо покращення нашого продукту".

Проєкти підручників вже отримали  схвальні відгуки від фокус-груп вчителів. Тож у видавництві сподіваються, що нові книжки стануть корисними помічниками для багатьох педагогів і допоможуть їм навчати нове покоління громадян України.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 липня
05:34
15 пересувних автотранспортних майстерень
Підрозділи ДСНС отримали 15 пересувних автотранспортних майстерень
04:06
замах на Трампа
Замах на Трампа: у ФБР підтвердили, що колишнього президента США поранила куля
03:35
Дмитро Пєсков
Пєсков пригрозив, що рішення ЄС спрямувати Україні €1,5 млрд доходів від активів РФ, не залишиться без відповіді
03:08
школа в окупації
Росіяни склали список пропагандистської літератури, який буде обов’язковим для шкіл та бібліотек на ТОТ, - Нацспротив
02:31
На фото: Меланія та Дональд Трамп
Дружина Трампа Меланія заявила, що випустить мемуари
01:49
безпілотник, дрон
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників на Брянську область
01:25
Румунія, прапор Румунії
Інциденти з російськими "шахедами" в Румунії: прем'єр Чолаку пояснив, чому їх не можуть збивати
00:45
Мін'юст провів перевірку законності нових правил вступу в аспірантуру
00:33
Олімпіада-2024, Париж, Ейфелева вежа
Олімпіада-2024: онлайн-трансляція церемонії відкриття Ігор у Парижі
00:22
фейк
"Україна не може перемогти, не спровокувавши ядерну війну": маніпуляції світових ЗМІ за 26 липня
2024, п'ятниця
26 липня
23:50
Збірна України, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
У Парижі відкрилися XXXIII літні Олімпійські ігри
23:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 107 боєзіткнень: ворог концентрується на Курахівському і Покровському напрямках
23:01
Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді
Прем'єр Індії Нарендра Моді може здійснити візит до України в серпні, - ЗМІ
22:49
Міністр фінансів США Єллен
Міністерка фінансів США Єллен розповіла, коли G7 погодить умови кредиту Україні на $50 млрд
22:23
Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
Леді Гага виступила на церемонії відкриття Олімпіади в Парижі та виконала пісню французькою мовою
21:58
Дональд Трамп
Деякі республіканці незадоволені вибором Венса кандидатом у віцепрезиденти від Трампа, - The Hill
21:53
Вільям Бернс
Шеф ЦРУ зустрінеться з представниками Ізраїлю, Катару та Єгипту для обговорення питань щодо Гази
21:35
Володимир Зеленський
Має бути зроблене все, щоб посилити наші позиції, - Зеленський про ситуацію на Покровському напрямку
21:28
Ексклюзив
Володимир Огризко
Китайці продовжують гратися з нами, - дипломат Огризко про невідповідність слів та дій Пекіну
21:23
Оленівка - наша Катинь
Військовополонені азовці вперше звернулись до президента України з полону, дружини вимагають їхнього звільнення
21:20
ЛУКОЙЛ
Російський "Лукойл" через зупинку нафтопроводу "Дружба" збільшив експорт нафти морем
21:11
US Department of Defense
Маркарова розповіла, коли F-16 будуть застосовані на полі бою
20:48
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ситуація на фронті та як протидіяти розвідувальним безпілотникам ворога. Воєнні підсумки тижня
20:32
москва червона площа
На Красній площі в Москві хотів вчинити самопідпал співробітник НДІ, що працює на міноборони РФ
20:15
У матчі між "Епіцентром" і "Минаєм" визначили другого претендента на вихід в УПЛ
20:04
Оновлено
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменували 3 станції метро та 48 вулиць
20:01
OPINION
Борислав Береза
Історія з Чирковим ганебна, але ілюстративна
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 884-го дня війни:  удари по аеродрому в окупованому Криму, ЄС виділив Україні 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ
19:37
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ можна підвантажувати актуальні дані про бронювання: кому доступна послуга
19:36
Лукойл
Припинення транзиту нафти "Лукойл": Словаччина заявила, що запропонувала Україні технічне рішення
19:10
Оновлено
дрон, БПЛА
Росіяни атакували з дронів Херсон і Кіндійку: поранено 6 людей
19:05
Податки нерухомість
У Мінфіні пояснили, чи можна підвищити в Україні ПДВ замість військового збору
18:59
Ексклюзив
Не схоже на робочий зразок морського дрона: Defense Express про гідроцикл з вибухівкою біля Стамбула, який нібито належить Україні
18:58
ракета "Довгий Нептун"
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з понад 20 країн, - Інститут судекспертиз
18:55
санкції проти Ірану
Україна та Молдова приєдналися до рішення Ради ЄС продовжити санкції проти Ірану
18:52
безпілотник, дрон
Росія використовує дешеві дрони для виявлення української ППО, - Reuters
18:41
РФ здійснила майже два десятки атак на Нікопольський район за день: тяжко поранено людину
18:31
У 59-й ОМБр завершили службову перевірку після звернення парамедикині Пташки щодо діяльності командира. Що виявили
18:28
окупанти в Криму
У Росії навряд чи закінчиться військова техніка у 2025 році, – розвідка Естонії
18:21
Олександр Лукашенко
У КНДР повідомили, що Лукашенко пообіцяв працювати "над подальшим розширенням співпраці" держав
Більше новин