Партнерський матеріал

Нові підручники з історії: як у незламному Харкові готували навчальні видання для 11 класів

Віталій Кошовий
8 квітня, 2024 понедiлок
17:03

Триває вчительський вибір нових підручників. Нещодавно завершився конкурсний вибір підручників НУШ для 7 го класу та більшості оновлених підручників для 11 класу. Найближчим часом Інститут модернізації змісту освіти (ІМЗО) планує провести конкурсний відбір підручників з Історії України та Всесвітньої Історії. На цьому етапі педагоги обиратимуть, за якими підручниками вже наступного навчального року навчатимуться школярі

Процедура підготовки видань до друку наступна. Міністерство освіти  своїм наказом оголошує, являє умови та терміни конкурсу, видавці подають на розгляд  предметних експертних комісій рукописи підручників, після отримання грифа МОН проєкти підручників беруть участь у конкурсному відбору вчителів. Саме вчителі мають вибирати ті підручники, за якими вони хотіли б навчати школярів. Важлива також роль експертів у підвищенні якості кінцевих текстів підручників. Саме тому видавництво “Ранок” направляє рукописи підручники не тільки на експертизу в офіційну установу ІМЗО, а і незалежним експертам. Іноді зауваження експертів можуть бути навіть суперечливими та не збігаються з думкою авторів, тоді видавництво вимушено пояснювати свою думку або змінювати акценти в тексті. 

Свою третю ітерацію доопрацювання після зауважень експертів пройшли й рукописи підручників "Історія України" та "Всесвітня історія" для 11 класів від видавництва "Ранок", над якими працювала величезна команда фахівців. Як зауважують у видавництві, підручники покращували відповідно до коментарів експертів-науковців і педагогів-практиків, які вже мали нагоду попрацювати з пілотними версіями видань. Створення підручників потребувало титанічних зусиль великої команди професіоналів із різних міст України, зокрема з Харкова, де співробітникам видавництва доводилося працювати під постійними обстрілами, за відсутності світла та зв’язку.

 

Як видавництво готувало нові підручники?

"Останні два тижні були особливо важкими. Редактори, коректори, верстальники, усвідомлюючи необхідність цих книжок, робили свою роботу, ловлячи кожну хвилину, коли є електропостачання, зв’язок, працювали в основному вночі. Це, мабуть, один з найскладніших та надважливих проєктів видавництва", — зазначає генеральний директор "Ранку" Віктор Круглов.

Віктор Круглов, генеральний директор видавництва "Ранок"

Як стверджують у видавництві, робота над покращенням підручників проходила в надскладних умовах. Велика частина команди залишається в Харкові, місті, яке впродовж останнього місяця російські війська обстрілюють майже щоденно. Аби вчасно завершити роботу над підручниками та покращити їх відповідно до критичних зауважень експертів після попередньої оцінки, працівникам навчального підрозділу видавництва часто доводилося працювати у бомбосховищах та уночі, коли включалося світло.


Історія — наша зброя

Попри всі виклики, команда видавництва продовжувала роботу над доопрацюванням рукописів обох підручників з історії, адже усвідомлювала, наскільки важливими є ці видання.

Директор видавництва "Ранок" каже: "Відомо, що однією  зі складових перемоги у війні є перемога на інформаційному "фронті". Той, хто може якісно і переконливо донести правду про історичне минуле та сучасні події, домагається успіху. Теперішня війна з росією є війною за історію і наше майбутнє".

Нині ми на власному досвіді можемо переконатися в тому, наскільки важливо знати своє минуле та відстоювати історичну правду, так само як і розумітися на подіях і процесах, що відбуваються сьогодні. Усе це як ніколи актуально і для школярів випускних класів, які стоять за крок до дорослого життя. Тож аби вивчення історії в школі не перетворилося на нецікаве запам’ятовування самих лише дат і фактів, на уроці доцільно поєднувати різні види роботи: навчальні дискусії, опрацювання історичних джерел і карт, підготовку проєктів, використання додаткових інтерактивних матеріалів. Хорошим помічником для вчителя в цьому може стати якісний підручник.

Працюючи над своїми виданнями, видавництво "Ранок" врахувало всі потреби українських педагогів та сучасних учнів. Нові підручники з історії України та Всесвітньої історії для 11 класів, що вийдуть друком у видавництві, розробили вже відомі багатьом вчителям автори-науковці, вчителі-методисти вищої категорії з двадцятирічним досвідом у підручникотворенні Олександр Гісем та Олександр Мартинюк. До створення підручника "Історія України" також долучився й Акім Галімов, відомий журналіст, автор проєкту "Реальна історія" та спеціалістка з методики викладання історії, науковець, вчителька Ольга Сирцова. Завдяки поєднанню їх досвіду оновлене видання міститиме доступний виклад сучасної історії України, зокрема й про російсько-українську війну.

Інші переваги оновлених видань

Нові підручники "Історія України" та "Всесвітня історія" для одинадцятих класів розроблені відповідно до програми Нової української школи. Тож вони націлені на підтримку вчителів й учнів у навчальному процесі, зацікавлення українських школярів вивченням історії. Навчальний матеріал написаний у доступній формі, без сухого викладу інформації. Його доповнюють завдання для розвитку різних компетенцій учнів: питання для дискусій та обговорень у парах чи групах, вправи для самоперевірки, завдання на роботу із першоджерелами, картами, словником, хронологією тощо. Крім того, ці підручники містять розробки до практичних занять, тестові завдання та інші інтерактивні матеріали, які можна знайти за QR-кодами на сторінках видання.

Оновлені версії "Історії України" та "Всесвітньої історії" для 11 класів, доопрацьовані після зауваг експертів чекають на  презентацію для педагогічних колективів. Директор видавництва Віктор Круглов висловив подяку експертам за допомогу в покращенні видань: "Команда “Ранок” вдячна фокус-групам, які оцінювали наші підручники, педагогам-практикам, що працювали з пілотними проєктами, та експертам комісії з історії Івану Безені, Богдану Пасці, Сергію Сегеді, Карену Нікіфорову, Роману Лехнюку, Оксані Черевко, Наталі Ястребовій за критичні зауваження та рекомендації щодо покращення нашого продукту".

Проєкти підручників вже отримали  схвальні відгуки від фокус-груп вчителів. Тож у видавництві сподіваються, що нові книжки стануть корисними помічниками для багатьох педагогів і допоможуть їм навчати нове покоління громадян України.

Теги:
Читайте також:
Київ
+22°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.39
    Купівля 39.39
    Продаж 39.88
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
30 квітня
19:39
російські війська окупанти
Росія планує "вручати" мешканцям ТОТ електронні повістки, - Спротив
19:27
На фото: травесті-діва Монро
"Документи оформлені законно": діва Монро розповіла, чи може виїжджати за кордон та чи ходила в ТЦК
19:18
В Україні презентували 274 незаконно вивезені предмети археології, які повернула Естонія
19:17
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
"Баварія" - "Реал": букмекери дали прогноз на перший півфінал Ліги чемпіонів
19:15
Ексклюзив
мобілізовані росіяни
У РФ 84% осіб, яких можуть мобілізувати, налаштовані проти мобілізації, - керівник Інституту конфліктології та аналізу Росії
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 797-го дня війни: нічна атака на окупований Крим та нові системи ППО від Латвії
18:54
руйнування в Україні
Навчатимуться фахівці для відбудови України: уряд розподілив між регіонами 549 млн грн на оновлення майстерень у профтехах
18:48
У США прокоментували заяву міноборони РФ про збиті ATACMS
18:48
Олександр Лукашенко
"Набий їм морду": Лукашенко "благословив" білорусів, які поїдуть на Олімпіаду у нейтральному статусі
18:43
На фото: кадр з мультика "Скубі-Ду"
Netflix створить серіал за мультфільмом "Скубі-Ду" 
18:41
Інстаграм
Instagram оновлює свої правила, аби більше поширювати контент авторів з невеликою аудиторією
18:29
Найбільше штучне озеро в Україні завдяки прокуратурі повернуто громаді
Об’єкт міжнародного значення: державі повернули найбільше штучне озеро
18:26
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
18:15
Кевін Келсі (у світлій формі), "Олександрія" - "Шахтар"
Футболіст "Шахтаря" покинув чемпіонат України заради США
18:03
На фото: Фільм "Довбуш" показали в Сеулі
Українську стрічку "Довбуш" показали в Південній Кореї
18:03
Оновлено
Уночі в Криму лунали вибухи: Аксьонов заявив про атаку ATACMS, росЗМІ - про поранених військових РФ
18:00
OPINION
Георгій Могильний
Хто винен у будівельній корупції на місцях? Головне — не вийти самим на себе 
17:49
US Department of Defense
Речник Повітряних сил ЗСУ Євлаш розповів, чому Україні потрібні несправні F-16
17:48
Кримський міст
Росіяни будують залізницю на півдні України, щоб замінити Кримський міст, - голова Запорізької ОВА
17:47
Україна Польща
Рішення про повернення чоловіків призовного віку в Україну мають приймати на рівні ЄС, – віцепрем'єр Польщі Косіняк-Камиш
17:37
На фото: єгипетська галерея музею університету Сіднея
Австралійський музей вилучив з експозиції єгипетські мумії з поваги до мертвих
17:21
Петр Павел
Президент Чехії Павел назвав вступ України до ЄС геостратегічною необхідністю
17:21
Дональд Трамп
Трамп заявив, що не виділяв би кошти на допомогу Україні, якщо Європа "не зрівняє" підтримку
17:16
Ексклюзив
Україна - США, конгрес
"Американські рамки обмежують наші дії": дипломат Хара назвав розбіжності у стратегічних цілях України та США щодо війни з РФ
17:10
Німеччина уряд
У Німеччині провели розтин тіл військових ЗСУ, вбитих росіянином. Прокуратура припускає політичні мотиви злочину
17:07
Збірна України, хокей
Україна розтрощила Китай на ЧС з хокею
16:59
йога, фізична активність
Попри генетику: учені з'ясували, що здоровий спосіб життя може подовжити тривалість життя на 5 років
16:58
Максим Микитась
Застава понад 900 тис грн та електронний браслет. ВАКС відпустив з-під арешту екснардепа Микитася
16:57
Латвія
Уряд Латвії погодив надання Україні пакету допомоги, який містить дрони й системи ППО
16:51
ЗСУ
У Міноборони розраховують, що до середини червня кількість рекрутингових центрів зросте майже вдвічі
16:46
Віталій Миколенко (ліворуч), Україна - Північна Македонія
"Мені не потрібна операція": зірковий футболіст збірної України дав надію фанатам перед Євро-2024
16:43
​​Завдяки СБУ в Україну екстрадували організатора "схем для ухилянтів"
В Україну екстрадували з Болгарії організатора схем для ухилянтів
16:28
інвалідний візок
Росія депортувала вихованців будинку-інтернату з особливостями розвитку, - Спротив
16:15
Nokia технології Фінляндія
4G, інтернет та "Змійка": Nokia представила сучасні кнопкові телефони
16:14
демонтаж тунелю Деміївська
На "синій" гілці метро Києва почали демонтаж тунелю: коли планують завершити ремонт
16:12
G7
Країни G7 зобов'язалися зменшити залежність від російських товарів у ядерній сфері
16:06
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
"Відбувається динамічна зміна ситуації": речник оперативно-стратегічного угруповання військ "Хортиця" про східний фронт
16:00
OPINION
Олексій Голобуцький
Чому наша мобілізація стала проблемою для американців
15:54
Суд. Павло «Мерседес»
З митрополита УПЦ МП Павла Лебедя знімуть електронний браслет
15:44
Тейлор Свіфт
Пісні Тейлор Свіфт посіли всі 10 позицій першої десятки чарту Billboard Hot 100
Більше новин