Огляд

Пихаті американці, львівський "список Шиндлера" і пиво в Антарктиді - 5 книг про міжнародні відносини

Ігор Бондар-Терещенко
13 січня, 2024 субота
08:30

Після 24 лютого 2022 року, коли українців розкидало світом, міжнародна політика для багатьох з них стала вимірюватися зовсім інакшими речами, ніж донедавна. Щоденні життєві потреби замінили колишні парадні промови і надії на райдужні перспективи. Тож із чого взагалі складається українське розуміння світу – про це мова у книжках, де гастрономічні забаганки сусідують з виживанням на чужині, а історичну пам'ять про видатних і знаменитих заступає гірка звістка про загиблих цього ранку

Воррен А. Коен. Така ж держава, як усі інші. Стисла історія міжнародних відносин США. – К.: Ніка-Центр, 2023

"Чорні кораблі" Перрі досягли Японії в липні 1853 року. Поводячись пихато, він доставив Філлморове клопотання японським правителям і залишив Японію, - дізнаємося ми подробиці історії, про яку мова у цій книжці, - попередивши, що повернеться наступного року з більшими силами. Після інтенсивних внутрішніх дискусій японська влада вирішила умиротворити Перрі, задовольнивши деякі вимоги американців". Таким чином, дослідження американського історика Воррена А. Коена "Така ж держава, як усі інші" висвітлює міжнародні відносини США від кінця XVIII століття й до завершення президентства Барака Обами. Автор аналізує зміни в зовнішній політиці американської держави впродовж її історії, взаємозв’язок внутрішньої політики і зовнішньої, вплив американських президентів і високих посадовців на особливості зовнішньої політики США, відносини американської держави з різними країнами світу, її участь у подіях за кордоном і роль у системі міжнародних відносин. Велику увагу приділено саме ХХ століттю, насиченому значною кількістю перипетій у міжнародних відносинах. "Подальші докази зростання могутності Сполучених Штатів з'явилися завдяки пригодам комодора Перрі у Східній Азії в 1850-х, - тим не менш, нагадує автор. - Японія розташовувалася на шляху маршруту по дузі великого кола між новим Західним узбережжям Штатів і Китаєм. Японці негостинно поводилися з іноземними моряками, серед яких часто були американські китобої, які заходили у води Японії. Після незадовільних контактів із європейськими торгівцями і єзуїтськими місіонерами в ХУІ-ХУП століттях правителі. Японії вирішили обмежити контакти із Заходом і контролювати їх, дозволивши лише голландцям утримувати невелику факторію "в порту Нагасакі". Американці стикнулися зі стриманістю (Японії під час Наполеонівських воєн, коли голландці доручили американським торговельним кораблям здійснювати одну на рік дозволену подорож до Японії. Спроби військово-морського флоту Сполучених Штатів у 1840-х налагодити офіційні контакти Японія відкинула. Британці й росіяни теж намагалися хитрощами змусити Японію допустити їхні торговельні кораблі, проте японці поступилися лише Перрі". Що було далі, ми вже знаємо, але до кінця. Тому варто ознайомитися.


Юрій Скіра. "Солід". Взуттєва фабрика життя. – Л.: Човен, 2023

Ця книжка - захопливе дослідження про львівське підприємство неподалік площі Ринок. На ньому в роки Голокосту монахи Студійського Уставу із благословення митрополита Андрея Шептицького переховували євреїв. Крім того, "Солід" Юрія Скіри - це розповідь про о. Йозефа Петерса, "львівського Шиндлера", який, бувши ченцем та священником, заснував успішне виробництво, яке потрапило в епіцентр подій порятункової акції Глави Греко-Католицької Церкви. У підвалах "Соліду" переховували жінок, дітей, чоловіків, яких нацистський режим прирік на знищення. Упродовж 1942–1944 років їх чимало було сховано та врятовано від страти. Обшуки, доноси, хвороби та голод вони пережили разом із монахами й дочекалися закінчення окупації. "1942 рік, Краків. На вулиці Липовій, 4 на повну потужність працювала фабрика емальованого посуду Emailvarenfabrik, - дізнаємося ми подробиці цієї історії. - Її власником була людина з дуже специфічним минулим і незвичайним сьогоденням як на середину війни. На його підприємстві більшість працівників була поляками. Але вже 1940 року там працювало приблизно 100 євреїв, а 1944-го – до 1100. Робота цих людей на фабриці Шиндлера стала спасінням в умовах Голокосту, близькості Аушвіцу та ліквідації самого Краківського гетто. Працівники Emailvarenfabrik стали частиною "списку Шиндлера" й небагатьма євреями, яким вдалося вижити в Генерал-губернаторстві Ганса Франка". І ось той самий 1942 рік, але у Львові, про що розповідає автор. "Львів. На площі Трибунальській, 16 на повну потужність працювало невелике підприємство Deutsche Schuhfabrik Solid. Воно теж трудилося на потреби Вермахту й шило взуття. Його директором був німець Йозеф Петерс. Однак, на відміну від Оскара Шиндлера, який і був Шиндлером, Йозеф Петерс насправді був ієромонахом Йоаном. Отець Йоан (Петерс) не мав таких широких контактів із СД, як Шиндлер. Тому він та його люди повинні були діяти дуже обережно. Вони переховували цілі родини на своєму підприємстві. Жінок, дітей, чоловіків, які ночами шили взуття. Потім, зважаючи на загрози викриття, цих людей доводилося переводити в інші місця. У грудні І942 року його арештували й запроторили до концентраційного табору Дахау. Проте студити продовжили її. І довели до кінця, доглянувши довірених їм людей. Так невелика фабрика посеред міста стала справжньою взуттєвою фабрикою життя".


Андрій Гладій. Ісландія. Північні дні опівночі. – К.: Віхола, 2023

Багато які з подорожей починаються із зацікавлення культурою незвіданого краю. Літературою, мистецтвом, музикою. Наприклад, що ми знаємо про Ісландію, окрім того, що це батьківщина фіордів, вулканів й льодовиків з назвами, які неможливо вимовити з першого разу, а також співачки Бйорк і гурту Sigur Ros? У будь-якому разі, книга Андрія Гладія "Ісландія. Північні дні опівночі" теж починається з любові до музики, хоча й фінської, але потім історія вирівнюється. "Саме та Північ в моєму колись юнацькому розумінні починалась десь на берегах Балтійського моря в Польщі, - згадує автор. - З перспективи мешканця Запоріжжя або в ширшому розумінні - Північного Причорномор'я, де влітку й взимку можна спостерігати субтропічні риси підсоння, навіть південний берег Балтійського моря видавався далекою Північчю. Саме та Північ мені уявлялась як густі соснові засніжені післяльодовикові праліси, які тихо дрімають серед зимової ночі зі скрипучим морозом під небом, розмальованим рожево-зеленим північним сяйвом. Десь серед тих глухих лісів мешкають таємничі народи, котрі досі замість письма використовують руни, полюють на дичину і грають музику на зразок фінського гурту Теnhi. Саме з прослуховування гуди цього гурту в мене виникло глибше зацікавлення Північчю, особливо Фінляндією". Тож це книжка про незвідані ісландські стежки та потаємні місцини, недосяжні для ока мандрівників. Разом з автором ми прогуляємося водоспадами й льодовиками, помилуємося північним сяйвом і фіордами, спостерігатимемо за зміною пір року, пізнаємо ісландську мову та інші дивовижі острова, загубленого серед вод Атлантичного океану та рунистої мряковини Півночі. Ну, а музику вищезгаданих ісландських виконавців – для створення відповідного настрою – доведеться вже шукати (і слухати) самотужки.

Сесілі Вонґ, Ділан Тьюрас. GASTRO OBSCURA. Найдивовижніші смачні місця планети. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2023

За всі часи вважалося, що щедре застілля – найкращий взірець міжнародних стосунків. Тим паче зараз, коли українці розкидані світом, і це може стати в пригоді. Хоча, справжні гурмани й до того не бідували, і культові "пункти харчування" для найвибагливіших  епікурейців могли так само знаходитися у найвіддаленіших місцях планети. Тундра чи пустеля при цьому були далеко не останніми з цього списку. Добиратися кілька днів усіма видами транспорту, включаючи оленів чи верблюдів – ось на що могли зважитися (і зважуються) відчайдухи зі славного гастрономічного племені. У тих закапелках світу чаклують гуру-кухарі, а черга до їхньої лісової хижки, гірської печери чи заполярного хутірця може тягтися з позаминулого року. Не бракує таких місць також у цьому путівнику кулінарними традиціями світу. "GASTRO OBSCURA. Найдивовижніші смачні місця планети" Сесілі Вонґ і Ділана Тьюраса – це захопливий путівник, який пропонує поглянути на світ через кулінарні традиції різних народів. Бо їжа - це більше, ніж смак, це частина культурної спадщини. Тож чи готові ви скуштувати зварене з туману чилійське пиво? Або сардинську пасту "нитки Бога"? Або дізнатися, що їдять борці сумо? І що саме можна випити в барі на антарктичній станції "Академік Вернадський" і чому в Тунісі чай продавали тільки в аптеках і за рецептом? І взагалі - які страви варто спробувати в різних країнах? Варто додати, що із цим "гастрономічним" атласом ви відвідаєте 7 континентів і познайомитеся зі стравами 120 народів.


Nominka. Українські імена світової історії. – К.: Моя книжкова полиця, 2023

У цій книзі двадцять п’ять історій про відомих та не дуже людей, які увійшли у світову історію, щось винайшли, створили, були непересічними, ними захоплювалися повсюди. Тож не дивно, що в книжці "Nominka. Українські імена світової історії", ілюстрованій Юлією Ганик, всі вони різні, але всі - українці! Ілля Муромець, Григорій Сковорода, Іван Піддубний, Марія Башкірцева, Катерина Білокур, Василь Вишиваний (Вільгельм Франц фон Габсбург Лотаринзький), Соня Делоне, Соломія Крушельницька, Юрій-Франц Кульчицький, Микола Леонтович, Микола Миклухо-Маклай, Іван Пулюй, Ілля Рєпін, Ігор Сікорський, Квітка Цісик, Юрій Шаргей-Кондратюк,  Можливо, не всі чули про кожного з них, але всі вони варті нашої уваги. Хтось з них був знаним філософом, чи письменником, або мандрівником, а хтось малював дивовижні картини, винайшов революційний пристрій, отримав "Оскар", підкорив європейську сцену, проєктував чудові будівлі. Між іншим, "Nomina" з латини означає "імена", тож знаймо визначні імена наших земляків, котрих впізнають по всьому світу.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.14
  Купівля 39.14
  Продаж 39.61
 • EUR
  Купівля 41.97
  Продаж 42.74
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
13 квітня
19:07
OPINION
Ігор Гулик
Лихварські обіцянки Трампа
18:53
Прапор США
США просять Китай, Туреччину та Саудівську Аравію закликати Іран не атакувати Ізраїль
18:34
криголам "Ноосфера"
Криголам "Ноосфера" прибув до Чилі з учасниками українських антарктичних експедицій
18:21
Ексклюзив
Ці речі мають проводити військові і не мають регламентувати цивільні: голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Тимочко про демобілізацію
18:06
OPINION
Тарас Шамайда
Корупція гірша, ніж війна. Це шиза
17:53
біля південного узбережжя Італії розбився човен з мігрантами
Біля узбережжя Іспанії знайшли тіла 4 мігранток з Північної Африки
17:47
"Прагнуть зрівняти Донеччину з землею": росіяни скинули КАБ на 5-поверхівку в Очеретяному
17:21
Огляд
Сергій Ребров
Зарплата Реброва у збірній і ахіллесова п’ята Усика: огляд українського спорту за тиждень
17:17
Оновлено
УПЛ
"Минай" зіграв в нічию з "Оболонню": розклад матчів і трансляцій 24-го туру УПЛ
17:16
Контрактова площа
Після вбивства підлітка на фунікулері столичний Поділ посилено патрулюватимуть ТЦК і Нацполіція
17:15
Ексклюзив
Верховна Рада
Законопроєкт про мобілізацію фактично був прийнятий наосліп, - політолог Кошель
17:14
OPINION
Микола Княжицький
Потрібне Міністерство любові, а не лементування Міністерства закордонних справ
17:05
на фото: Бріджит Брінк
"Знаємо ціну бездіяльності": посолка США в Україні Брінк закликала Конгрес проголосувати за пакет допомоги Україні
16:54
Предстоятель УПЦ (МП) Онуфрій отримує нагороду від Путіна
У Києві перевірять законність перебування церков Московського патріархату на 73 земельних ділянках
16:49
Гроші на ЗСУ, Харків
В Харкові близькій до міськради фірмі виділили 1 млн 750 тисяч грн на ремонт фонтана: відбулася акція протесту
16:42
Оновлено
ЗРК Patriot
Німеччина передасть Україні вже третю cистему Patriot
16:38
Ексклюзив
мобілізація
Для мене це велике питання: економіст Пендзин про спроможність бюджету забезпечити мобілізаційний процес за новим законом
16:26
Гаїті
На Гаїті створили перехідну раду, відповідальну за обрання нового уряду
16:00
OPINION
Андрій Кокотюха
Мобілізація, демобілізація і бронь: три проблеми нашої війни
15:55
марки "Зброя перемоги. Made in UA"
Укрпошта випустила марки зі зброєю українського виробництва
15:50
Майк Джонсон
Соратниця Трампа заявила, що спікер Джонсон маніпулюватиме конгресом, прив'язавши допомогу Ізраїлю до України
15:42
Стівен Кінґ
"Республіканці фактично вбивають Україну": Стівен Кінг прокоментував затримку допомоги Києву від США
15:29
розстріляне авто
Росіяни атакували дроном швидку на Харківщині: постраждав водій
15:26
Ексклюзив
вітрова електростанця
Потрібен Енергорамштайн, окремий чиновник і більше сонячних та вітрових електростанцій: ексміністр енергетики Плачков пояснив, як Україні й далі бути зі світлом
15:12
Музей історії Києва встановив меморіальну дошку "видатному киянину Михаїлу Булгакову"
Інститут нацпам'яті проти закриття музею Булгакова
15:07
Володимир Зеленський
Зараз в Україні працюють 500 оборонних підприємств, задіяні майже 300 тис. людей, - Зеленський
15:04
Молдова
У Молдові ухвалили законопроєкт, згідно з яким підсанкційних осіб можуть позбавити громадянства
14:50
Василь Малюк
Від початку 2024 року СБУ викрила 11 російських агентурних мереж
14:34
Ексклюзив
жіноки військовослужбовці
"Може статися так, що всі громадяни нашої країни будуть змушені ставати до зброї", - ексречник Генштабу Селезньов про мобілізацію жінок
14:27
Міністерство оборони
"Вже в роботі": у Міноборони розповіли, коли з'явиться законопроєкт про демобілізацію
14:25
суха трава
У ДСНС попередили про надзвичайний рівень пожежної небезпеки у вихідні
14:21
MCS ARIES
Іран захопив ізраїльський контейнеровоз, який прямував до Індії
14:20
У Керчі спрацювала ППО: перекривали рух Кримським мостом
14:03
Дональд Трамп
За свого президентства Трамп вважав Україну частиною Росії: спогади топової чиновниці зі США
14:03
OPINION
Олексій Біловол
Прийшов час історії без континентальних імперій
13:58
"Давно агітують проти Євросоюзу": фон дер Ляєн оцінила діяльність "Альтернативи для Німеччини"
13:54
Михайло Подоляк
"Вони точно в дефіциті": Подоляк пояснив, чому в України зросла потреба в ракетах для Patriot та Iris-T
13:54
Ексклюзив
Олександр Ябчанка
Як зробити так, щоб люди йшли до війська: розповідає командир роти батальйону "Вовки Да Вінчі" Ябчанка
13:41
сіамські близнюки
У США померли найстаріші у світі сіамські близнюки, їм було по 62 роки
13:17
Оновлено
новини Львівщини
Росіяни кажуть про ракетний удар по машинобудівному заводу в окупованому Луганську
Більше новин