Огляд

Пласка Земля, формула кохання і смажений шампунь - 5 книжок про те, як протистояти обману

15 лютого, 2025 субота
08:00

Протидіяти фейкам і обману допоможе критичне мислення — напрацьований процес ретельного обмірковування, пошуку фактів і самоаналізу, яким ми користуємося для розуміння та належної оцінки інформації. Принаймні так можна зрозуміти, у що вірити або що робити в наш складний час. Принаймні так стверджують автори нашої чергової добірки новодруків

Зміст

Джон Петрочеллі. Що за маячня? Ефективна протидія фейкам, конспірології та обману. – К.: Наш Формат, 2025

"Я - професор експериментальної соціальної психології, який вивчає маячню професійно, - повідомляє автор цієї книжки. - Усе моє життя мене оточували маячнярі - як і майже всіх нас, - хоча я їх так ніколи не називав". То як протидіяти цій дурні й розвинути критичне мислення? У книжці Джона Петрочеллі "Що за маячня? Ефективна протидія фейкам, конспірології та обману" ви знайдете поради, що допоможуть адекватно оцінювати інформацію і відокремлювати факти від вигадок. Загалом у книжці задокументовані безглузді переконання, які нас об’єднують і розділяють: про вино, їжу, діаманти, політику, пласку Землю. "Повірити в плоску Землю можна було б, - зауважує автор, - якби існували справжні докази всесвітньої змови з метою фальсифікації десятиліть космічних досліджень, спростовувалися цілі галузі науки або відкривалися нові сили й закони природи. Але фактично нічого із цього не потрібно. Вистачить лише світогляду, який повністю ігнорує істину й справжні докази. Іншими словами, вистачить маячні". Тож автор книжки аргументовано пояснює, що таке маячня і чому люди надто довірливі до всілякої необґрунтованої дурні. Ви довідаєтеся, як Берні Медофф обдурив топових фінансистів на мільярди доларів, а після слів Трампа про лікування від COVID-19 люди потруїлися відбілювачем. Або ж як нас дурять за допомогою фейкових новин, теорій змов, заяв популістів, рейтингів вина чи історій про наших геніальних дітей, які після спортклубу за кругленьку суму стануть чемпіонами. Як бути, спитаєте, щоб протидіяти цьому? "Науковий підхід і критичне мислення, - підказує автор, - наші найкращі інструменти для пошуку істини, мудрості й фундаментального розуміння".


Володимир Саркісян. Хімія повсякдення. Від шампуню і прального порошку до смаженої картоплі. – К.: Віхола, 2024

У переліку речей, які знаходять своє справжнє призначення у цій книжці, можна заплутатися й скоїти щось не те. Посмажити шампунь, зварити пральний порошок, знайти важкі метали в картоплі. Адже наше повсякденне життя — суцільна хімія. У ванній, на кухні, в автівці, аптечці й навіть на природі. За найпростішими речами — від прянощів до антисептика — стоїть складна формула і щонайменше кілька хімічних сполук зі страшними назвами, які взаємодіють між собою у той чи інший, незрозумілий для нас спосіб. Тому, щоби ми не втрапили в халепу, у своїй книжці "Хімія повсякдення" Володимир Саркісян пояснює, як на хімічному рівні функціонують речі та явища, з якими ми стикаємося щодня, — приготування їжі, прибирання та прання, купівля ліків, ожеледь на дорогах. Варто додати, що в книжці не лише формули та схеми, а й цілком буденні та практичні приклади. Наприклад, коли потрібно посолити смажену картоплю та чому гомеопат не зможе нікого отруїти? За яким принципом працюють марихуана, пестициди й шампунь? Звідки взялися мило, антисептик та чи існують чудодійні креми "все в одному"? Про все автор докладно й цікаво розповідає, пояснюючи принцип дії простих сполук і речовин, ділячись при цьому кулінарними лайфхаками та історіями від Плінія, Дюма та Агати Крісті.


Джей Шетті. 8 правил кохання. Як знайти, зберегти і відпустити почуття. – Х.: Віват, 2024

Ця книжка - переконливе поєднання духовної мудрості та прикладної науки в галузі такого крихкого почуття, якому можна або чудуватися, або радіти, або дякувати за нього Вищим силам. У будь-якому разі, "8 правил кохання" Джея Шетті — це доступна, майстерно осучаснена ведична мудрість. В науці про те, як знайти, зберегти й відпустити почуття - замість ідеалізації кохання – автор пропонує чітко визначені кроки, як навчитися практикувати та плекати це справжнє інтимне диво. "Спершу любов вабить нас, мов квітка - красою і чарами, - нагадує він, - однак єдиним способом зберегти їй життя є постійна турбота про неї. Любов - це щоденна праця. У цій книжці я хотів би прищепити вам звичку до неї. Пояснити, які засоби й вправи, яке мислення спроможні навчити вас любити так, щоб кожного дня і кожної пори року це давало вам свої плоди". Тож автор ділиться думками про те, як перемагати й поступатися разом, як визначити, кохання у вас чи ні, а також пояснює, чому пари інколи не можуть справді розійтися, навіть уже розлучившись. Перше побачення, рішення з’їжджатися, розрив стосунків — хай на якому ви етапі, книжка захистить від фальшивих обіцянок, ненадійних партнерів і вестиме вас до нового світосприймання, у якому ви любите себе, своє життя, кохані й кохаєте.


Метью Вілсон. Мистецтво без таємниць: 50 мистецьких творів - знайомство, дослідження, пояснення. – К.: ArtHuss, 2024

Попри те, що історія мистецтва сповнена містифікацій, а іноді навіть обману, заявленого в назві нашого огляду, у ній ще чимало складних правил і професійних термінів, які нерідко відлякують від себе. Іноді навіть досвідчені поціновувачі можуть сушити голову над таємницями художніх витворів. Тож недаремно "Мистецтво без таємниць" Метью Вілсона пропонує новаторський підхід — захопливу наочну подорож, що принесе читачу багато відкриттів. Загалом у книжці розбирається 50 важливих мистецьких творів і знаходиться те, з чого, власне, складається шедевр. "П'ятдесят творів, поданих тут, - уточнює передмова, - охоплюють величезний період: від найдавніших відомих образів, створених людьми близько 30 тисяч років тому, до інсталяції на кордоні між США й Мексикою, яка з'явилася у 2017 році. Це необов'язково найвизначніші шедеври, але вони свідчать про різні підходи до творчого процесу та показують розмаїття форм і значень у мистецтві". І це, додамо, важливе уточнення, оскільки що таке мистецтво кожен розуміє по-своєму, і так само на звання шедевра може заслуговувати річ, яка заходиться у вашій власній оцінювальній системі координат. Автор лише вчасно (і обережно) корегує наш захват. "Під час написання цієї книжки, - зауважує він, - я передусім прагнув стерти межу між видами культурних артефактів; тому, крім живопису та скульптури - традиційних мистецьких форм, - тут представлено малюнки, фотографії, гравюри, прикраси, маски, книжкові ілюстрації та плакати. Моєю другою метою було встановити зв'язки між "західним" мистецтвом і мистецтвом решти світу. Тож поруч із відносно відомими творами та знайомими жанрами я обрав для розгляду зразки інших культурних традицій. Я намагався показати універсальні цілі та прагнення митців й водночас підкреслити культурні відмінності, що надають творам унікального характеру".


Оксана Лущевська, Дзмітрий Бандаренка. Теплі речі для Татами. – Х.: Ранок, 2024

Це неправда, що малі діти зазвичай нічого не розуміють. Вони розуміють, відчувають, люблять і хочуть нам допомогти. І допомагають! Принаймні у книжці Оксани Лущевської та Дзмітрия Бандаренка "Теплі речі для Татами", де мала Устина збирає теплі речі для тата, який служить в ЗСУ. Светр із карпатської вовни. Светр різдвяний із коником. І обов’язково светр із веселим поросятком. А ще камізеля. Звісно ж, без рожевого помпона. "Дійшла черга до шкарпеток. Устина бере з кошика: шкарпетки з редькою, шкарпетки гуцульські. Шкарпетки "як вареник у маслі". — Що це? — розглядає Устина. — Усі розпарова­ні? — кладе до коробки. — З ким не буває! І додає ще й свої смугасті гетри-ногогріви. "Та хай будуть…" І нарешті додає найголовніше: маскувальну сітку та "кікімору". Щоб татові було не лише тепло, а й безпечно". А ще в цій книжці нам нагадують про найважливіше. Це коли ми, говорячи про теплі речі, називаємо светри, шкарпетки, рукавиці, шарфи, шапки, хоч слово "теплий" має переносне значення. Це тоді, коли воно викликає найщиріші думки і спогади. Загалом ця історія сподобається всім, хто любить читати вголос самостійно і разом. А тим, хто чекає та допомагає своїм рідним, книжка подарує найтепліші емоції.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.38
    Купівля 41.38
    Продаж 41.9
  • EUR
    Купівля 44.7
    Продаж 45.37
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
25 березня
16:54
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко
Заборгованість у 1,7 млрд грн не стосується контракту з Міноборони: в ДПСУ прокоментували звинувачення у зриві постачання боєприпасів
16:43
суд, санкції
Передавав РФ дані про переміщення Сил оборони: нацгвардійця засудили до 15 років тюрми
16:36
Maxar опублікувала знімки авіабази в Енгельсі
Британська розвідка назвала удар по авіабазі "Енгельс-2" найуспішнішою атакою України з початку року
16:34
Від початку доби на фронті зафіксували 105 боїв: на Покровському напрямку окупанти здійснили 43 атаки
16:28
Нардепи з "Європейської Солідарності" передали Зеленському 145 тис. підписів українців з вимогою скасувати санкції проти Порошенка
16:22
Верховна Рада
Рада підтримала створення в Україні банку фінансової інклюзії
16:13
Джуд Лоу
Джуд Лоу в ролі Путіна: зʼявилися перші кадри з фільму "Кремлівський чарівник" французького режисера Олівʼє Ассаяса
16:08
OPINION
блог Олеся Яхно
"Джетлег": звуження глобального лідерства
15:57
книжки
єКнига: заявки за програмою подали понад 100 тис. молодих українців
15:49
рубль
Нацбанк відмовився від розрахунку офіційного курсу гривні до російського рубля
15:49
Гривня, гривні, гроші
Уряд у квітні проіндексує пенсії для 630 тис. громадян, котрі працюють
15:35
Смартфон
Рада підтримала законопроєкт, який розширить покриття 4G, зокрема в селах
15:31
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:27
Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен
"Ми будемо чинити опір": Фредеріксен назвала тиск США на Данію та Гренландію неприйнятним
15:23
Ізраїльські поселенці побили та передали військовим палестинського режисера Баллала, фільм якого "Немає іншої землі" отримав "Оскар"
15:20
лісові пожежі в Південній Кореї
Масштабні лісові пожежі в Південній Кореї загрожують селищу зі списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО
14:50
Ексклюзив
Петро Порошенко
Нардепи з "ЄС" передали Стефанчуку 145 тис. підписів за скасування санкцій РНБО проти Порошенка
14:16
Папа Франциск
Папа Франциск був настільки близький до смерті, що медики розглядали питання про припинення лікування
14:15
Оновлено
Дмитро Пєсков
У Москві прокоментували перемовини РФ і США в Ер-Ріяді: змісту не оприлюднюватимуть, а спільної заяви не було "через позицію України"
14:14
Дональд Трамп
Путін подарував Трампу портрет: його передав Віткофф
14:05
OPINION
блог Євген Дикий
"Сотник Кемаль" чи "Великодня капітуляція"?
13:54
вибух
У Чехії стався вибух на складі боєприпасів: постраждала людина
13:39
айфони
ДПС викрила дві відомі мережі електроніки у несплаті податків на понад 286 млн грн
12:56
Агресивна війна РФ і відновлення України: у Страсбурзі сесія конгресу місцевих і регіональних влад Європи почалася з українського гімну
12:55
Коригував удари РФ по Силах оборони на Курщині: на Сумщині викрили "крота" ГРУ - військового ЗСУ
12:54
Двом чоловікам, які на замовлення спецслужб РФ намагалися підпалити приймальню депутата Київради, оголосили підозру
12:53
Володимир Зеленський і Еммануель Макрон
Зеленський 26 березня відвідає Францію та зустрінеться з Макроном
12:51
Ексклюзив
мобілізація росія, чмобікі
Росіяни ще на рік мають живу силу без оголошення мобілізації, - Defense Express
12:48
PR
Як вибрати ліжко? Поради ортопеда
12:40
путін
Опитування КМІС: 79% респондентів назвали категорично неприйнятними вимоги РФ для припинення вогню
12:39
Данія
Данія виділила €130 млн для компаній, готових інвестувати у виробництво зброї для України
12:21
Хмарна погода
Наталка Діденко розповіла, де в Україні дощитиме 26 березня
12:20
Суд у Швейцарії зняв звинувачення у корупції з експрезидента ФІФА Блаттера та колишнього очільника УЄФА Платіні
12:05
Ексклюзив
Дональд Трамп
Після 30-денного припинення вогню Трамп піде з процесу та скине все на Європу, - Безсмертний
12:04
Оновлено
США Україна
Делегації США й України завершили другий раунд переговорів в Ер-Ріяді, - ЗМІ
12:03
Оновлено
Російський удар по центру Сум 24 березня: кількість постраждалих зросла до 101, серед них діти
12:03
OPINION
Альтернативна реальність як результат перемовин
11:43
Агенція США з глобальних медіа виділить "Радіо Свобода" частину гранту
11:35
Олександр Лукашенко
"Пів світу мріє про нашу "диктатуру": в Білорусі всьоме "інавгурували" самопроголошеного президента Лукашенка
11:33
Boeing
Пасажирський літак зі США до Китаю розвернули, оскільки один з пілотів забув паспорт
Більше новин