Оновлено

Мюнхенська безпекова конференція-2025. День третій. Головні події і заяви

16 лютого, 2025 неділя
19:44

У пʼятницю, 14 лютого, стартувала 61-ша Мюнхенська безпекова конференція. Еспресо.TV публікує головні заяви та події з Німеччини

Зміст

Це найбільша у світі міжнародна конференція, під час якої країни обговорюють питання глобальної безпеки. Головна тема цьогорічної зустрічі – війна Росії проти України. 

Українську делегацію на Мюнхенській конференції очолив президент Володимир Зеленський. Також у її складі очільник Офісу президента Андрій Єрмак, міністр оборони Рустем Умєров і заступник голови ОП Павло Паліса.

Інформація оновлюється...

День третій. 16 лютого

Команда Трампа поділилася з союзниками в Європі "нестандартними", але обнадійливими планами щодо України, - Сікорський

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що команда президента США Дональда Трампа поділилася з європейськими союзниками своїми планами щодо України, і вони дають йому надію, пише The Guardian.

За словами польського міністра, американська тактика ведення переговорів дає йому надію, хоча і є "неортодоксальною".

"Генерал Келлог (спеціальний представник президента США з питань України та Росії Кіт Келлог, - ред.) представив мені особисто і колу європейських союзників тактику переговорів Сполучених Штатів", - розповів Сікорський журналістам.

Читайте також: Плани Путіна щодо продовження війни можуть бути пов'язані з двома речами, - Портников

Він зазначив, що не розкриватиме подробиць планів США, але наголосив, що вони дають надію на те, що в Україну наближається мир.

"Плани США щодо України нестандартні, але ми бажаємо їм успіхів", - додав глава МЗС Польщі.

З'явився перелік питань Білого дому до країн ЄС щодо гарантій безпеки для України

США запросили у європейських країн пропозиції щодо гарантій безпеки для України на тлі дипломатичних зусиль з пошуку шляхів завершення війни. Про це заявив президент Фінляндії Александр Стубб у коментарі Reuters на Мюнхенській конференції з безпеки.

"Американці надали європейцям запитальник про те, що було б можливо реалізувати. Це змусить європейців замислитися, а потім європейці самі вирішать, чи відповідати їм на запитальник, чи вони дадуть відповідь на нього разом", - сказав він.

Крім того, прессекретарка Держдепартаменту Теммі Брюс заявила, що США очікують від європейських партнерів "провідної ролі у створенні міцних безпекових рамок і з нетерпінням чекають на їхні пропозиції".

"Сильна самодостатня Європа відповідає як їхнім інтересам, так і нашим", - підкреслила американська посадовиця.

Раніше чотири європейські джерела розповіли Reuters, що США надіслали європейським партнерам документ із запитаннями, які включають можливе відправлення миротворчих військ в Україну в майбутньому. До того ж два джерела додали, що його було надіслано раніше цього тижня.

"Очевидно, ідея полягає в тому, щоб дізнатися, як європейські союзники бачать можливі рамки переговорів щодо припинення конфлікту, а також можливу участь Європи і США", - поділився з журналістами європейський дипломат, знайомий із документом.

Ще один дипломат розповів, що документ містить шість питань, одне з яких призначене спеціально для країн - членів Євросоюзу.

Про що саме запитували європейські країни? 

Пізніше Reuters оприлюднило перелік питань Білого дому до європейських країн щодо гарантій безпеки для України. Два європейських дипломати заявили, що досі тривають дебати щодо того, як європейські столиці відреагують, але деякі вважають, що це має бути колективна відповідь.

"Які вимоги щодо підтримки з боку США, якщо такі є, ваш уряд вважає необхідними для своєї участі в цих заходах безпеки? Зокрема, які короткострокові та довгострокові ресурси, на вашу думку, будуть потрібні від США?", - йдеться в одному із запитань.

У документі також запитується, які європейські та/або треті країни, на їхню думку, могли б взяти участь у такій домовленості, і чи були б їхні країни готові розгорнути війська в Україні у рамках мирного врегулювання.

"Якби військові сили третіх країн були розгорнуті в Україні в рамках мирного врегулювання, якою, на вашу думку, має бути необхідна чисельність таких сил на чолі з Європою? Як і де ці сили були б розгорнуті, і на який термін?", - йдеться у документі.

Країнам також поставили запитання, до яких дій США, їхні союзники та партнери повинні бути готові у разі нападу Росії на ці сили.

"Які додаткові можливості, обладнання та варіанти технічної підтримки ваш уряд готовий надати Україні для покращення її переговорних можливостей та посилення тиску на Росію?", - мовиться в анкеті.

У опитувальнику також ставиться запитання про те, які заходи уряди готові вжити для посилення санкцій проти Росії, зокрема для більш суворого дотримання вже запроваджених обмежень.

Як вже повідомлялося, президент Франції Емманюель Макрон 17 лютого скликає європейських лідерів на екстрений саміт у Парижі, аби обговорити позицію президента США Дональда Трампа.

Зеленський: я ніколи не прийму мирну угоду, укладену США та Росією без України

Президент Володимир Зеленський наголосив, що він ніколи не прийме угоду про завершення війни, укладену США та Росією без України за столом переговорів
Про це він сказав в інтерв’ю телеканалу NBC News, записаному в Мюнхені.

"Я ніколи не прийму жодних рішень між Сполученими Штатами та Росією щодо України, ніколи. Це війна в Україні, проти нас, і це наші людські втрати", - наголосив Зеленський.

У інтерв’ю він також подякував президенту США Дональду Трампу та іншим американським лідерам за їхню підтримку України, але додав, що немає жодного лідера у світі, який дійсно може укласти угоду з російським диктатором Володимиром Путіним без України.

"Я дуже хотів, щоб Україна була в пріоритеті для Трампа, а не Росія. І я сподіваюся, що ми важливіші. Ми не такі великі, як Росія, але я вважаю, що стратегічно Україна важливіша для Штатів, тому що ми справді партнери, союзники і поділяємо спільні цінності", - зазначив український президент.

На запитання, чи вважає він, що Трамп сумлінно веде переговори, Зеленський відповів: "Сподіваюся. Так, я на це розраховую. Я дуже на це розраховую".

"Україна готова до створення спільних підприємств": Умєров зустрівся із гендиректором Rheinmetall Паппергером

У неділю, 16 лютого, міністр оборони України Рустем Умєров провів зустріч із генеральним директором німецької збройової компанії Rheinmetall Арміном Паппергером та обговорив плани на співпрацю.

"Продовжуємо діалог з індустріальними партнерами... Обговорили співпрацю у виробництві боєприпасів, бронетехніки та систем ППО. Для України ключове значення має розвиток власного ОПК, і ми відкриті до обміну досвідом з партнерами", - зазначив український міністр.

Він наголосив, що Україна готова до створення спільних підприємств. За словами Умєрова, в України уже є успішний досвід такої співпраці, тож наразі Міноборони продовжує розширювати виробничі можливості разом із партнерами.

"Вдячний Арміну Паппергеру за підтримку України та готовність Rheinmetall до реалізації нових взаємовигідних проєктів", - підкреслив голова Міноборони України.

Президент Фінляндії Стубб окреслив три етапи досягнення миру в Україні

Під час виступу на Мюнхенській безпековій конференції президент Фінляндії Александр Стубб дав відповідь про ймовірність досягнення миру в Україні та назвав етапи цього процесу. Про це повідомив народний депутат України Олексій Гончаренко.

За словами Стубба, процес може складатися з трьох етапів

Першим етапом, на його думку,  можуть бути попередні перемовини. На цій стадії Україна має отримати переозброєння та чинити максимальний тиск на Росію. Це включає санкції та використання заморожених активів. Усе це необхідно, щоб Україна могла розпочати перемовини з позиції сили.

Другий етап – це безпосередня угода про припинення вогню. Воно має відбутися по лінії зіткнення, після чого знадобиться міжнародний моніторинг (не миротворці, а саме незалежний моніторинг).

Далі мають обговорюватися параметри мирного процесу: обмін полоненими, повернення викрадених дітей, питання санкцій тощо. Головне – збереження режиму припинення вогню. Якщо Росія спробує знову напасти, Україна має автоматично отримати членство в НАТО.

На третьому етапі повинні відбутися мирні перемовини, які можуть зайняти багато часу. На цьому етапі варто вирішувати складніші питання: територіальні суперечки, гарантії безпеки, компенсації.

Єрмак: доки ми не напрацюємо план, зустрічей з росіянами не буде

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак наголосив, що без напрацювання конкретного плану Україна не буде зустрічатися для перемовин з російською стороною
Про це він написав у телеграм, підбиваючи підсумки двох днів конференції у Мюнхені.

"Українська делегація привезла в Німеччину мужність та стійкість української нації. І впевненість у завтрашньому дні, хоч ми і є країною, яка воює", - зазначив Єрмак.

Він розповів, що провів предметні розмови з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом, спецпредставником президента США з питань України та РФ Кітом Келлогом. За словами очільника ОП, Україна чітко визначила червоні лінії власних інтересів, а розмова про угоду щодо рідкісноземельних ресурсів буда наповнена конкретикою, хоч і потребує ще часу та ідей для доопрацювання.

"На кожній зустрічі й у кожному діалозі ми відстоювали лінію, що діалог про безпеку Європи не може бути без України та ЄС", - наголосив глава Офісу президента.

Читайте також: Без України та Європи. Делегації Росії та США зустрінуться у Саудівській Аравії: подробиці від Politico, Bloomberg та офісу Зеленського

Він також зазначив, що інформація про зустрічі представників України з росіянами - це фейк.

"Не було зустрічей (з представниками РФ, - ред.) і не плануються, поки ми не напрацюємо план. Президент чітко відповів на ці запитання. Ми говорили про гарантії безпеки. І президент чітко дав зрозуміти, що будь-яка угода, якщо вона буде ухвалена без України, ми її не приймемо. І в гарантіях безпеки нам потрібні США. Ми ніколи не ухвалимо рішень, які будуть проти українських інтересів. Переговори продовжуються", - зазначив Єрмак.

Також він розповів, що під час зустрічі з очільником МЗС Китаю нагадав про удар Росії по ЧАЕС, і наголосив, що Москва несе ядерну загрозу для світу.

"Попереду в нас нові етапи перемовин. І ми стоятимемо далі на ключових інтересах України - справедливий мир", - підкреслив очільник ОП.

Каллас анонсувала нові ініціативи щодо України найближчим часом

У Мюнхені очільниця європейської дипломатії, віцепрезидентка Єврокомісії, Кая Каллас заявила, що незабаром будуть запропоновані нові ініціативи для підтримки України.

Каллас поінформувала, що міністри закордонних справ країн ЄС у Мюнхені, провели "хорошу дискусію", завершуючи Мюнхенську безпекову конференцію-2025.

"Європа єдина у підтримці України та зміцненні нашої власної оборони. Найближчим часом ми виступимо з новими ініціативами, щоб просунути це (ініціативи, - ред.) уперед", - наголосила вона.

"Ми повинні бути обережними з цим терміном": Сікорський заявив, що країни Європи не створюватимуть єдиної армії

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський відкинув запропоновану українським президентом Володимиром Зеленським ідею щодо створення єдиного військового формування в Європі.

Сікорський наголосив, що лідери країн Європи "повинні бути обережними з цим терміном, тому що люди розуміють різні речі".

"Якщо ви розумієте під ним об'єднання національних армій, то цього не станеться, - пояснив він. - Але я був прихильником того, щоб Європа, Європейський Союз розвивав свої власні оборонні можливості".

Міністр також зазначив, що ЄС уже почав формувати посилену бригаду.

"Якщо США хочуть, щоб ми посилили оборону, вона повинна мати національний компонент, компонент НАТО, але я також вважаю, що європейський компонент ЄС, субсидії ЄС для оборонної промисловості, щоб наростити нашу здатність виробляти, але також і сили ЄС, гідні своєї назви", - додав Сікорський.

Він повторив, що присутність польських військ в Україні "не розглядається, тому що обов'язком Польщі перед НАТО є захист східного флангу, тобто власної території".

День другий. 15 лютого

Норвегія приєдналася до міжнародної коаліції дронів для України

Норвегія доєдналася до міжнародної коаліції дронів для підтримки України і таким чином стала 18-ю країною - членом цієї ініціативи, повідомила пресслужба міноборони Норвегії.

"Норвегія рада приєднатися до міжнародної коаліції безпілотників, очолюваної Латвією і Великою Британією того ж тижня, коли коаліція відзначає свою річницю. Ми будуємо міцний альянс для підтримки України", - йдеться у повідомленні.

Угоду про участь країни у коаліції підписав міністр оборони Норвегії Торе Оншуус Сандвік. Також під час підписання був присутній очільник латвійського міноборони Андріс Спрудс.

Як зазначили на сайті норвезького уряду, участь країни у коаліції розширити фінансові можливості щодо замовлень, виробництва та доставки БПЛА.

Міністр оборони Норвегії наголосив, що Україна має сильну потребу в більшій кількості військового обладнання для захисту від російської агресії. Він зауважив, що безпілотники та безпілотні технології є важливою частиною цього як для захисту критичної інфраструктури, так і для використання на передовій.

Стефанішина підтвердила блокування Угорщиною процесу вступу України до ЄС

У п'ятницю, 14 лютого, Угорщина заблокувала відкриття першого кластера перемовин щодо членства України в Європейському Союзі, що має назву "Основи" і стосується верховенства права. Про це повідомив європейський дипломат журналістам польського видання RMF24.

Зазначається, що Польща, яка головує в Раді ЄС, підготувала лист з умовами для відкриття кластера "Основи" у перемовинах щодо вступу України до ЄС. У документі вказується, що Україна повинна розробити дві дорожні карти: одну для реформ у сфері верховенства права, іншу – для реформ державного управління.

За даними журналістів, Угорщина єдина виступила проти ухвалення цього листа, наполягаючи на тому, щоб Україна також представила план захисту національних меншин.

Це може призвести до блокування відкриття першого кластера перемовин у квітні, адже до того часу мають ухвалити ще два процедурних рішення, кожне з яких можуть заблокувати.

Пізніше, 15 лютого, віцепрем'єрка з питань євроінтеграції, міністерка юстиції Ольга Стефанішина розповіла, що Угорщина використала принцип одностайності рішень щодо розширення ЄС, щоб заблокувати подальше просування України на шляху до приєднання до блоку.

"Поки ми тут говоримо, одна держава-член блокує вступний процес України до ЄС – це сталося буквально вчора", – заявила вона під час публічної дискусії на "Українському ланчі" у Мюнхені.

У кулуарах Мюнхенської безпекової конференції Стефанішина визнала, що йдеться про Угорщину.

"Дійсно, колеги з держав-членів повідомили нам про те, що представники країн ЄС не змогли затвердити офіційне запрошення на адресу України до відкриття першого кластера переговорів про вступ до ЄС. Як стверджують, Угорщина  вимагає розширити перелік умов, висунутих на адресу України", – пояснила Стефанішина.

Вона розповіла, що зараз Україна та Євросоюз готуються до початку практичної фази переговорів; для цього має відкритися кластер "Засадничі питання" (Fundamentals).

За стандартною схемою, що діє у процесі розширення ЄС, для відкриття Fundamentals держава-кандидат має узгодити з Брюсселем дві "дорожні карти" – щодо верховенства права (включає також права людини), та щодо реформи системи держуправління. Надалі виконання цих дорожніх карт визначатиме прогрес України у переговорах загалом.

Водночас Угорщина вимагає, аби у запиті на адресу України ЄС додав вимогу щодо підготовки третього документа – плану захисту національних меншин. Зараз через цю розбіжність рух до початку переговорів повністю заблоковано, адже без відкриття Fundamentals неможливі жодні подальші рішення. Наразі незрозуміло, наскільки серйозну затримку це може спричинити.

"Ми сподіваємося, що процес буде розблокований найближчим часом, а наразі чекаємо на деталі та готові пояснити, яких кроків Київ вже вживає у співпраці з угорською меншиною", – додала Стефанішина.

Зеленський запросив Келлога поїхати з ним на фронт й поспілкуватися з Сирським та комбригами ЗСУ

Президент Володимир Зеленський покликав спеціального представника президента США з питань РФ та України Кіта Келлога поїхати з ним на фронт, аби той побачив наслідки війни.

На думку Зеленського, американській стороні потрібно більше зрозуміти реалії війни "не під чиїмось впливом, а самим зрозуміти й побачити це".

"Я сказав пану Келлогу, що я поїду з ним на фронт, якщо він готовий. Я йому сказав, що повернусь від наших арабських друзів і поїду з ним на фронт, якщо він буде готовий. Для мене дуже важливо, щоб він це побачив. Я дуже хочу, щоб він поговорив і отримав доповіді від військових, і щоб у нього була зустріч з генералом Сирським і може ще з командирами бригад", – сказав президент.

Він додав, що Кіту Келлогу, як людині з військовим досвідом, буде важливо побачити наслідки війни в цивільному світі, де все "має вже не дуже цивільний вигляд" через ракетні удари РФ.

"Я дуже цього хочу, щоб він все це привіз президенту Трампу. Показав, розказав. Мені здається, що після цього, напевно, ми будемо ближче до розуміння того, як ми бачимо все – хоча б кроки. Після цього я готовий проговорити ці кроки з президентом Трампом. Ось в принципі на сьогодні моя мета і найближча ціль", – резюмував Зеленський.

Макрон кличе до себе лідерів країн Європи, аби підготуватися до викликів з боку Трампа, - Сікорський

Президент Франції Емманюель Макрон скликає європейських лідерів на екстрений саміт у Парижі в понеділок, 17 лютого, аби обговорити позицію президента США Дональда Трампа. Про це повідомив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський на Мюнхенській безпековій конференції.

"Я дуже радий, що президент Макрон покликав наших лідерів до Парижа", - сказав Сікорський.

Він також висловив очікування, що європейські лідери "дуже серйозно" обговорять виклики, які ставить президент США Дональд Трамп.

Як зазначив Сікорський, у Трампа є метод роботи, який росіяни називають "розвідка боєм".

"Ти тиснеш і дивишся, що відбувається, а потім змінюєш свою позицію. ... І ми повинні реагувати", - сказав польський міністр.

Але наразі невідомо, чи візьмуть участь у зустрічі всі лідери ЄС, чи лише менша група країн. Крім того, чи будуть запрошені інші європейські лідери, такі як прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер.

Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро, який також перебував у Мюнхені, не підтвердив і не спростував інформацію про проведення екстреного саміту.

Європі доведеться приймати "складні рішення" задля власної безпеки, – очільник МЗС Франції Барро

Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро заявив на конференції у Мюнхені, що Європа повинна буде "зробити важкий вибір і піти на жертви", аби впоратися із загрозами, які стоять перед нею.

"Ми повинні підготуватися. Нам доведеться пережити важкі дні, прийняти складні рішення і навіть піти на жертви, яких ми не очікували дотепер, щоб забезпечити цю безпеку", – заявив Барро перед журналістами.

Міністр також додав, що після переговорів з держсекретарем США Марко Рубіо він вважає, що американська адміністрація все ще формує свою позицію щодо того, як вона повинна реагувати на війну в Україні.

Келлог назвав учасників майбутніх перемовин: українці, росіяни, США як посередники і зовсім без Європи

Спецпредставник Дональда Трампа з питань України та РФ Кіт Келлог під час "Українського ланчу" у рамках Мюнхенської безпекової конференції заявив, що американська позиція щодо мирних переговорів передбачає участь України, втім європейських представників Штати там не бачать.

Зазначається, що відповідаючи на запитання про участь України і Європи у майбутніх мирних переговорах, Келлог кілька разів запевнив, що Україна буде та має бути їх учасницею.

"Від США ніколи не звучало, що українці мають бути виключені з дискусії", - заявив він, нагадавши, що президент США Дональд Трамп також неодноразово говорив про залученість України до мирних переговорів.

Також, за словами Келлога, за столом переговорів буде українська та російська сторони, а США виступатимуть як посередники.

"Коли говоримо про те, щоб сидіти за столом… я тут, щоб зібрати важливу інформацію. Я дипломат. За столом будуть українці та росіяни, і американці як посередники", - заявив він.

Келлог зазначив, що він "реаліст", і хоча не вступає принципово проти участі європейських політиків у переговорах, не вважає необхідним залучати тих, хто є "частиною проблеми".

"Я чесно вам кажу, що буде відбуватися. Ми подивились на проблему "Мінська-2". Там було багато людей за столом і вони не мали ніякої можливості долучитися до мирного процесу - це не принесло успіху. Ми не будемо повторювати "Мінськ". Я не хочу уточнити, я хочу сказати, як визначити стіл? Ви будете сидіти за третім столом? (звертається до представників Європи - ред.). Чи всі будуть ваші інтереси включені в ці обговорення? Так. Якщо мається на увазі сидіти фізично за столом, то ні", - сказав Келлог.

Келлог: війну треба завершити швидше ніж за рік, я беру 180 днів

Спеціальний представник президента США з питань РФ та України Кіт Келлог на Мюнхенській конференції заявив, що особисто бере 180 днів, щоб задіяти всі сторони для врегулювання війни в Україні.

"Я публічно беру 180 днів, щоб задіяти всі сторони", - заявив він, підкресливши, що війна в Україні має закінчитися швидше, ніж через рік.

На його думку, визначним успіхом для України будуть не припинення вогню і навіть не довгостроковий мирний договір.

"Визначенням успіху буде те, коли перший раз буде порушено припинення вогню і як всі сторони відреагують", - сказав спецпредставник Трампа.

Він повідомив, що Трамп хоче зробити так, щоб війна зупинилася назавжди і Україна стала суверенною, безпечною державою.

"І це залежить від всіх нас (союзників - ред.). Коли ми кажемо про гарантії безпеки, ми маємо розуміти, що ми підписуємося під ними. Це зобов'язання", - сказав Келлог, наголосивши на необхідності Європи збільшувати видатки на оборону.

Спецпредставник Трампа також розповів про найголовніші етапи для припинення вогню, зокрема, терміни й умови.

"Треба зупинити вбивства. Яким чином ви це не назвете, зупинка вогню, це треба зробити. Перше - треба визначити терміни. І коли ми визначаємо, що таке стабільні умови безпеки, треба визначити це поняття. Але коли коректно пропишете, треба досягти спочатку зупинки вогню. І не важливо що там далі буде. Україна є частиною цього конфлікту. І тому дві сторони, які в конфлікті, мають прийняти рішення про зупинку вогню. Українці є частиною цього рішення, вони вмирають на полі бою", - заявив Келлог.

За його словами, коли йдеться про продовження війни, то треба думати про її розширення. Він нагадав, що будуються Альянси, зокрема РФ з Китаєм, КНДР, Іраном. Тому "ситуація змінюється і ми дивимося на це стратегічно, який це має вигляд не тільки для Європи, це глобальне питання".

РФ повинна відійти принаймні до кордонів станом на лютий 2022 року, - Зеленський

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія повинна відвести свої війська з території України принаймні до лінії станом на початок широкомасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року. Про це він сказав в інтерв'ю Newsmax, записаному на полях Мюнхенської безпекової конференції.

На думку Зеленського, президент США Дональд Трамп здатен завершити війну в України, і Європа може йому допомогти, якщо Трамп дозволить їй це зробити.

"Я думаю, що вони (армія РФ, – ред.) повинні відійти, як мінімум, до лінії повномасштабного вторгнення. В іншому випадку всі скажуть, що це була лінія Байдена, а це лінія Трампа. Я думаю, що йому потрібен успіх, і нам потрібен успіх, і ми йому довіряємо. Я сподіваюся, що він буде на нашому боці", – сказав президент.

Також Зеленський наголосив, що Україна не погодиться на жодні переговори, в яких вона не братиме участь.

Кандидат у канцлери Німеччини від ХДС Мерц підтримав передачу Україні ракет Taurus у координації з партнерами

Лідер Християнської демократичної партії та кандидат у канцлери Фрідріх Мерц в рамках Мюнхенської безпекової конференції виступив за передачу Україні далекобійних ракет Taurus за умови тісної координації з європейськими партнерами.

"Ми маємо бути готові передати, але тільки якщо ми матимемо домовленість у колі європейських партнерів (вже є щонайменше двоє, хто це робить, – Велика Британія і Франція), і ми маємо виробити спільну позицію щодо того, як ми це робимо і як будемо координувати наші зусилля", - заявив Мерц.

Він зазначив, що наразі для цього є більшість у нинішньому бундестазі і, можливо, в майбутньому.

Читайте також: Б’ють у серце противника: характеристики та особливості далекобійних ракет Taurus

"Але це буде виконавче рішення, не парламентське", - підкреслив лідер ХДС, додавши, що його бажання – поставити ракети, але в рамках скоординованих поставок зброї.

Мерц також розкритикував і назвав неправильним відкладати питання про членство України в НАТО до початку мирних переговорів. Це, підкреслив він, не може вирішувати лише одна країна НАТО, маючи на увазі заяву Вашингтона.

За його словами, треба робити все можливе, аби привести Україну в позицію сильного.

"Україна має бути за столом як ключова країна. І ми за ними. Неприйнятно, що США та Росія проводять переговори за спинами України та Європи", - підкреслив консерватор.

"Ми хочемо миру через силу, а не війни через слабкість", - прем’єр Нідерландів Схооф

Прем'єр-міністр Нідерландів Дік Схооф наголосив на тому, що Україна повинна мати можливість вести переговори про мир з найсильнішої позиції. Про це він написав у соцмережі X після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським на Мюнхенській безпековій конференції.

За словами Схоофа, під час розмови він запевнив Зеленського у "незмінній підтримці з боку Нідерландів так довго, як це буде потрібно".

"Ми хочемо миру через силу, а не війни через слабкість. Задля тривалого миру в Україні, з надійними гарантіями безпеки, і для безпеки Європи загалом, Україна повинна мати можливість вести переговори з якомога сильнішої позиції, і як Україна, так і Європа повинні мати місце за столом переговорів", - зазначив Схооф.

Він також зауважив, що "погана угода без участі України та Європи – це не варіант".

"Це було б винагородою за російську агресію і запрошенням до подальшої агресії в майбутньому. Росія не повинна вийти з цієї війни переможцем", - наголосив прем’єр Нідерландів.

Своєю чергою президент України Володимир Зеленський повідомив, що зустрівся з премʼєр-міністром Нідерландів Діком Схоофом на полях Мюнхенської безпекової конференції.

Серед головних тем під час зустрічі, за словами Зеленського, була обʼєднана дипломатія, напрацювання надійних гарантій безпеки, реальна ситуація на полі бою та оборонні потреби.

"Поговорили й про підтримку наших громадян, які були змушені виїхати з України через російську агресію. Я вдячний Нідерландам за спільну роботу в межах "Рамштайну" й за те, що допомога Україні не зменшується після трьох років війни", - зазначив Зеленський.

Зеленський вважає, що українці проти виборів під час війни

Президент Володимир Зеленський заявив на Мюнхенській конференції з безпеки 15 лютого про небажання українців проводити вибори допоки триває війна.

"Я готовий говорити про вибори. Українці не хочуть цього. Повністю не хочуть цього, бо вони бояться: ми втратимо воєнний стан, солдати повернуться додому і Путін захопить усю нашу територію. Зараз ми мобілізовані. Зараз ми одна країна", - зазначив президент.

Читайте також: Володимир Горбач. Трампівська ідея виборів в Україні може бути на руку Путіну

За словами Зеленського, важливо зберегти цю мобілізованість.

"Тож йдеться не про мене. Йдеться про майбутнє нашої країни. Йдеться про сьогоднішній день. Як врятувати Україну, незалежність, наш народ, наші домівки.  Якщо комусь це не подобається – вони можуть вибрати інше громадянство, якщо хочуть", – підкреслив Зеленський.

"Тільки Україна може визначити, коли є умови для переговорів", - президент Євроради Кошта

Президент Європейської ради Антоніу Кошта наголосив, що лише Україна може визначати, коли будуть умови для мирних переговорів, а припускати поступки до їх початку є великою помилкою. Про це політик наголосив під час виступу на Мюнхенській безпековій конференції.

Кошта заявив, що Україна три роки чинить опір російській агресії, а російський диктатор Володимир Путін зазнав невдачі у своїй спробі домінувати над нею.

"Сьогодні моє послання зрозуміле. Ми не здамося. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну як невід'ємну частину нашого проєкту миру. Тільки Україна може визначити, коли є умови для переговорів. Припускати поступки до початку переговорів – величезна помилка", - зазначив він.

За його словами, Євросоюз стоятиме пліч-о-пліч з Україною: "на переговорах, надаючи гарантії безпеки, у процесі відбудови" і на її шляху до ЄС.

Антоніу Кошта також зазначив, що сталий мир "не може бути простим припиненням вогню".

"Він не може дати Росії можливість напасти ще раз. Він не може винагородити агресора. Він повинен гарантувати, що Росія більше не буде становити загрозу для України, для Європи, для своїх сусідів", - зауважив президент Євроради.

Він резюмував, що без України і без Європейського Союзу не буде ні надійних і успішних переговорів, ні стійкого миру.

Якби США не затримували допомогу, Україна не втратила б 4 тис. км² територій, - Зеленський

Президент Володимир Зеленський заявив, що від початку повномасштабного вторгнення РФ Україна втратила близько 4 тисяч кв. км території. Якби Сполучені Штати постачали допомогу вчасно, цифра була б меншою, поінформував він під час виступу на Мюнхенській конференції з безпеки 15 лютого.

"Так, ми втратили близько 4 тисяч квадратних кілометрів території. Якби допомога надійшла дуже швидко, тоді ми були б у кращому становищі", - заявив Зеленський.

Він додав, що головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський мав рацію, коли сказав, що однією з причин деяких втрат наших територій є затримка допомоги від Сполучених Штатів.

"Ми розмовляли про ці запізнення. Також ми розмовляли з конгресом. Перед виборами, у вересні, я подякував обом партіям за рішення. Якби Трамп і Байден не підтримали це рішення, воно не було б ухвалене. Це допомога, яка була нам дуже потрібна у той час. Вона постійно нам надається. Але я розумію, що ми не отримали всього", - зазначив президент України. 

"Ми все ще розмовляємо": Зеленський прокоментував угоду зі США щодо рідкісноземельних ресурсів

Обговорення угоди щодо обміну рідкісноземельних елементів на допомогу від США триває, повідомив президент України Володимир Зеленський.

"Ми все ще розмовляємо. У нашій історії, ви знаєте, було багато різноманітних розмов з різними адміністраціями США. Навіть у мій перший рік ми вели багато різних діалогів", - сказав він.

Читайте також: NBC: команда Трампа пропонує розмістити війська США для охорони родовищ рідкісноземельних мінералів в Україні

Процес обговорення з американською стороною триває, додав Зеленський.

"Ми маємо зробити так, щоб Україна та Європа виграли цю війну", - прем'єрка Данії Фредеріксен

Україна має виграти війну проти Росії, а мирна угода має гарантувати, що РФ не повернеться ні в Україну, ні деінде в Європу. З такою заявою виступила прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен у рамках панельної дискусії на 61-й Мюнхенській безпековій конференції.

"Ви запитували, який план щодо України? Дозвольте мені зробити висновок. Виграти війну - такий план. Бо яка альтернатива? Якщо ми дозволимо Росії приймати рішення з європейських питань у 2025 році - це неправильний шлях. Я ніколи не вірила, що війна в Україні – це насамперед Україна", - зазначила Фредеріксен.

За її словами, війна в Україні – це "про імперські мрії Росії", "про їхнє бажання приймати рішення з європейських питань", і ЄС не може їм цього дозволити.

"Тому я думаю, що ми повинні дотримуватися стратегії, а стратегія полягає в тому, щоб виграти війну", - наголосила прем’єрка.

Читайте також: "Європі терміново потрібен власний план дій щодо України та нашої безпеки", - Туск

Фредеріксен зазначила, що зробить усе, щоб підтримати мир, але я не вірю в умиротворення. Вона наголосила, що "це було неправильно в Мюнхені у 1938 році, і це буде неправильно сьогодні". Вона додала, що мир має бути надійний і справедливий.

"Ми можемо довіряти цій мирній угоді, лише якщо ми впевнені, що Росія не повернеться ні в Україну, ні деінде в Європу. Тому нам потрібно виграти цю війну, і ми вже не можемо говорити про війну, яка йде в Україні, як про неспільну війну. Ми є частиною цього, і ми є частиною цього вже три роки", - сказала Фредеріксен.

Водночас вона зазначила, що не знає, чи можна довіряти російському диктатору Володимиру Путіну.

"У мене є сумніви. Ми повинні намагатися, але ми маємо зробити так, щоб Україна та Європа виграли цю війну", - наголосила Фредеріксен.

Зеленський: Україна ніколи не погодиться на угоди, укладені без її участі

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не погоджуватиметься на мирні угоди з Росією, які укладені без її участі, адже від цього "програють усі". Про це він сказав під час виступу на Мюнхенській конференції з безпеки.

"Україна ніколи не погодиться на угоди, укладені за нашою спиною без нашої участі. І те саме правило має діяти для всієї Європи. Ніяких рішень щодо України без України. Ніяких рішень про Європу без Європи. У Європи має бути місце за столом, коли ухвалюються рішення про Європу", - наголосив Зеленський.

Читайте також: Італійський співак каже, що його запросили на "концерт миру" до Москви 

Він зазначив, що в разі укладення угоди без України та Європи "програють усі".

Президент також попередив, що зараз російський диктатор Володимир Путін намагається провести переговори зі США без участі України та Європи - як перед війною, коли вони зустрічалися у Швейцарії та, здавалося, збиралися поділити світ.

"Потім Путін спробує домогтися того, щоб президент США стояв на Красній площі 9 травня цього року - не як шановний лідер, а як реквізит у його виставі. Нам це не потрібно. Нам потрібен справжній успіх. Справжній мир", - додав Зеленський.

"Без армії України європейських армій не вистачить, щоб зупинити РФ": Зеленський закликав до створення Збройних сил Європи

У суботу, 15 лютого, президент України Володимир Зеленський, виступаючи на Мюнхенській конференції, заявив, що настав час для створення Збройних сил Європи. Конференцію транслював Офіс президента.

Зеленський згадав слова віцепрезидента США Джея Ді Венса, який у перший день Мюнхенської конференції заявив, що "десятиліття старих взаємин між Європою та Америкою закінчуються. Відтепер все буде інакше, і Європа повинна пристосуватися до цього".

"Я вірю в Європу і вірю, що ви теж. Я закликаю вас діяти заради вас самих і заради народу Європи, ваших націй, будинків, ваших дітей і нашого спільного майбутнього. Для цього Європа повинна стати самодостатньою, обʼєднаною. Спільною силою - українською та європейською", - заявив президент України. 

Він підкреслив, що саме зараз українська армія, підтримана глобальною допомогою, стримує Росію.

"Але якщо не ми, - то хто їх зупинить? Давайте будемо відверті, зараз Америка може сказати Європі "ні" в багатьох питаннях, які становлять для нас загрозу. Багато лідерів говорили про Європу, яка потребує власної армії - армії Європи. Я справді вважаю, що настав час для створення Збройних сил Європи", - наголосив Зеленський.

Читайте також: Група європейських країн конфіденційно розробляє план відправки військ в Україну, - AP  

Він зауважив, що йдеться не лише про збільшення оборонних видатків, а й про людей та усвідомлення потреби захистити їхній власний дім. 

"Без української армії європейських армій не вистачить, щоб зупинити Росію", - підкреслив Зеленський, додавши, що лише українська армія в Європі має реальний сучасний досвід війни. 

Водночас він заявив, що лише армії України недостатньо також: "І нам потрібно те, що можете надати ви: зброя, тренування, санкції, фінансування, політичний тиск і єдність.

Три роки повномасштабної війни вже довели, що ми маємо основу для об'єднаної військової сили й зараз ми маємо будувати Збройні сили Європи, щоб європейське майбутнє залежало лише від європейців, а рішення про Європу ухвалювали в Європі", - резюмував президент.

День перший. 14 лютого

Зеленський зустрівся з Емманюелем Макроном

Президент України Володимир Зеленський 14 лютого зустрівся на полях Мюнхенської конференції з президентом Франції Емманюелем Макроном. Лідери обговорили гарантії безпеки для нашої держави та конкретні пропозиції Франції.

Зеленський заявив, що розповів Макрону про зустріч із віцепрезидентом США Джей Ді Венсом і нещодавню телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом.

"Маємо напрацювати спільну з Америкою та Європою ефективну стратегію для наближення справедливого миру і разом сидіти за столом переговорів. Обговорили багато важливих питань, зокрема гарантії безпеки та конкретні пропозиції Франції. Важливо, що в нас однакове бачення того, яким має бути справедливе закінчення війни. Дякую за всі зусилля заради нашої спільної безпеки в майбутньому та відданість принципу "нічого про Україну без України", - зазначив президент.

Президент України провів зустріч з Венсом. Що відомо

На полях безпекової конференції у Мюнхені відбулася зустріч президента України Володимира Зеленського та віцепрезидента США Джей Ді Венса. Американська сторона наголосила, що прагне досягти тривалого миру, а не конфлікту в Європі за декілька років.

Водночас віцепрезидент додав, що відбулася низка "хороших діалогів" про те, як разом досягти тривалого миру. За його словами, цих діалогів буде більше наступними днями, тижнями й місяцями.

Зеленський також прокоментував розмову, акцентувавши на тому, що Київ потребує реальних безпекових гарантій.

"У нас сьогодні була гарна розмова, це наша перша зустріч, але не остання, я впевнений, і дійсно, що нам потрібно більше говорити, більше працювати і підготувати план, як зупинити Путіна і закінчити війну. Ми дуже хочемо миру, але нам потрібні реальні гарантії безпеки, і ми будемо продовжувати наші зустрічі і нашу роботу", - висловився він.

Президент зустрівся з генсеком НАТО Рютте

Зеленський заявив, що обговорив з ним координацію з країнами – членами Альянсу для формування спільної позиції щодо закінчення війни та примушування Росії до наближення справедливого й тривалого миру. 

"Однією з умов цього мають бути надійні гарантії безпеки для України. Вдячний за незмінну підтримку нашої держави та проведення в Брюсселі засідань у форматі "Рамштайн" і Ради Україна – НАТО. Ми розраховуємо, що всі ухвалені рішення будуть реалізовані якнайшвидше", - написав він.

Умєров зустрівся з міністром оборони Фінляндії Хяккяненом

На полях безпекової конференції в Мюнхені Рустем Умєров провів зустріч зі своїм фінським колегою Антті Хяккяненом.

Міністри обговорили індустріальну співпрацю, зокрема, фінансування українського ОПК за "данською моделлю". Також під час зустрічі йшлося про роль Європи у досягненні справедливого миру. 

"Фінляндія, як сусід країни-терориста, добре розуміє рівень загрози. Тому серед ключових завдань – посилення власних оборонних спроможностей та об'єднання зусиль", – написав Умєров.

Міністр також наголосив на важливості створення групи країн у Європі, які "визначатимуть тренди безпекової політики в регіоні" та зазначив, що скандинавські країни, зокрема Фінляндія, мають бути серед лідерів цього процесу.

Венс зустрівся з кандидатом в канцлери ФРН: говорили про мир

Кандидат у канцлери Німеччини від блоку ХДС/ХСС Фрідріх Мерц обговорив переговори про досягнення миру у війні Росії проти України з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом.

Мерц розповів, що вони з Венсом згодні, що війну потрібно припинити якнайшвидше, а також що шлях до сталого миру може бути успішним лише за умови координації дій між Америкою і Європою.

"Під час нашої розмови я запропонував як захід зміцнення довіри домовитися про припинення вогню в Україні до початку переговорів із Росією", - додав Мерц. 

"Якщо РФ ще раз нападе на Україну, її відразу візьмуть в НАТО"

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем закликав країни НАТО тиснути на Росію, пригрозивши прийняти Україну до північноатлантичного альянсу, якщо Путін розпочне нове вторгнення.

"Ніхто не хоче бути провокатором. Якщо ми візьмемо Україну в НАТО, Путін просто збожеволіє. Він вже збожеволів, я думаю, - наголосив Грем. - Ми говоримо про те, щоб його налякати, щоб він двічі подумав перед тим, щоб щось робити. Якщо ти зробиш, ми знищимо твою економіку, розірвемо твою країну санкціями".

Він наголосив, що з Росією не будуть спілкуватися "як з нормальною країною", бо вона такою не є. На його переконання, ймовірна мирна угода має передбачати дії, які запобігатимуть намірам Путіна повторити вторгнення.

Сенатор заявив, що підтримує вступ України до НАТО, зауваживши, що досі є країни, які не визначились зі своєю позицією.

"Я хочу, щоб Путін знав, що якщо він втне це ще раз, Україна одразу вступає в НАТО. Я хочу, щоб він чітко знав, що відбудеться, коли буде нове вторгнення: будуть санкції, будуть ще інші погані речі для вас (росіян, - ред.), будуть солдати в Україні, тому що це буде впливати на американський бізнес", - зауважив Грем.

"В Європі розуміють, що мають взяти на себе левову частку відповідальності"

Арсеній Яценюк, голова Київського безпекового форуму, експремʼєр-міністр України, перебуваючи на Мюнхенській безпековій конференції, зауважив, що допомога Європи Україні вже склала $140 млрд, в той час як США надали $100 млрд.

"Ми живемо у новій реальності, до якої треба було готуватися ще до виборів президента США та мати план "Б". Зараз цей план "Б" реалізовується. Фактично мова йде про те, що Європа повинна взяти на себе левову частку відповідальності за майбутнє України. Я вважав і вважаю, що нам без США вкрай складно забезпечити безпеку нашої країни. Сполучені Штати проходять нині той період, який вони вже проходили й перед Першою світовою війною, і перед Другою, тобто американський ізоляціонізм почався ще з Джорджа Вашингтона (1-й президент США – ред.). Тому, по-перше, ми не маємо ні у якому випадку опускати руки", - підкреслив експремʼєр-міністр України.

За словами Яценюка, він провів зустрічі з комісаром ЄС по обороні, міністром оборони Естонії, міністром закордонних справ Польщі, які запевнили, що Європа буде стояти поруч з Україною. Партнери розуміють, що їм потрібно буде взяти на себе левову частку відповідальності.

"Європа за всіма цифрами вже дала більше, ніж США, - $140 млрд проти $100 млрд. Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила про те, що вони далі будуть підтримувати Україну. Я розумію весь скепсис, всі виклики, але в цей момент треба мати дуже холодний розум. Багато що залежить від Володимира Зеленського. Можу сказати, що він зараз зайняв правильну позицію, чітко заявивши, що перемовин без України не буде й Україна не прийме жодні умови, які будуть висунуті без згоди України. Всі наші європейські друзі мені сказали, що цю лінію і потрібно тримати", - резюмував Арсеній Яценюк.

Зеленський відповів, за якої умови готовий зустрітися з Путіним

Президент України Володимир Зеленський готовий вести перемовини з російським диктатором Володимиром Путіним лише після того, як узгодить з Європою та США план завершення війни.

"Я зустрінусь лише з одним росіянином - із Путіним. Лише після того, як у нас буде спільний план з Трампом, Європою... і ми сядемо з Путіним і зупинимо війну. Лише в цьому випадку я готовий зустрітись", - заявив президент.

США ніколи не бачили Україну в НАТО, - Зеленський

Президент Володимир Зеленський заявив, що Сполучені Штати Америки ніколи не хотіли членства України в НАТО.

"Якщо бути відвертим, США ніколи нас не бачили в НАТО, вони ніколи не хотіли нас в НАТО, це правда. На рівні лідера, на рівні президента, ніколи не чув під час розмов, що ми будемо в НАТО, ніколи", - розповів Зеленський.

За його словами, це не є питанням до президента Дональда Трампа, а питання до американської політики, за якою Київ не має бути в Північноатлантичному альянсі.

Також він висловився, що членство України в НАТО є у взаємних інтересах, оскільки держава має сильну армію.

"Але це не означає, що ми не можемо змінити цю політику, тому що зараз ми бачимо, що НАТО та Європа складаються з сильних солдатів, здебільшого в Україні. Ми не в НАТО, але в нас є сильна армія, котра може зміцнити НАТО всюди. Я думаю, що це у взаємних інтересах - мати Україну в НАТО", - пояснив Зеленський.

"План про закінчення війни має бути проговорений між Україною, США та країнами Європи"

Президент Володимир Зеленський заявив, що план про закінчення війни з РФ має бути проговорений та підтриманий між Україною, США та країнами Європи.

Зеленський зазначив, що роль країн Європи важлива, адже йдеться про гарантії безпеки, як "головний момент у будь-якому документі про припинення війни".

"Україна вже є частиною Європи й буде рівноправною частиною Європейського Союзу. Для нас голос Європи дуже важливий. Вони рівноправні партнери", – сказав президент.

Він також додав, що між Україною та Росією не варто шукати посередництва та наголосив, що Україні потрібна "тверда підтримка" США.

"Не треба шукати посередництва між Україною і Путіним. Нам потрібна тверда підтримка сильної країни – Сполучених Штатів – та сильного президента Трампа. Нам потрібна його підтримка і бути на нашому боці. Я не вважаю, що може бути щось між нами (Україною та РФ, – ред.) посередині. Бо не дві країни воюють одна з одною. А Росія принесла війну на нашу землю, і ми її, я вважаю, гідно захищаємось", – заявив Зеленський.

"Головна загроза - не Китай і Росія": Венс заявив, що Європа відійшла від спільних цінностей зі США

Віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, що Європа відступила від спільних цінностей, які поділяє Вашингтон, зокрема, згадав про демократію та свободу слова, яка відступає у ЄС.

"Загроза, яка мене найбільше турбує щодо Європи - це не Росія, не Китай, не будь-який інший зовнішній фактор. Мене хвилює загроза зсередини - відступ Європи від деяких її найважливіших цінностей, цінностей, які поділяють зі США", - заявив Венс.

За його словами, адміністрація президента Дональда Трампа стурбована європейською безпекою, а свобода слова у Великій Британії та по всьому ЄС відступає.

"Нам роками розказували, що ми спонсоруємо захист демократії, але коли ми бачимо, як європейські суди скасовують результати виборів, а топпосадовці загрожують скасувати інші, ми маємо задати собі питання - чи ми відповідаємо своїм же високим стандартам демократії?" - додав віцепрезидент.

Зокрема, він згадав про анулювання першого туру президентських виборів у Румунії у грудні 2024 року.

"Немає безпеки, якщо ви боїтеся голосів, думок і совісті, які керують вашими власними людьми... Якщо ви біжите, боячись власних виборців, Америка нічого не може для вас зробити. Вам потрібні демократичні мандати, щоб досягти чогось цінного в найближчі роки", - казав Венс стосовно Європи.

Росія готує 15 дивізій у Білорусі й може піти на країни НАТО вже наступного року, – Зеленський

Відповідаючи на запитання про те, чи в разі, якщо Україна погодиться на так званий компромісний мир, немає ризиків, що Росія знову нападе на Україну за якийсь час, Зеленський сказав, що так і станеться, якщо не буде гарантій безпеки. Втім загроза є не лише для України.

"А ви знаєте, що відбувається в Білорусі? Уже цього року Росія підготує 15 дивізій для тренування й посилення ситуації на білоруському напрямку. Ми думаємо, що вони всі або частково будуть на території Білорусі. Це буде 100-150 тисяч людей. І я не впевнений, що це велике угруповання піде наступом саме в Україну. Це може бути. Вони можуть піти як в Україну, як це було 2022 року. Або ж вони можуть піти на Польщу чи країни Балтії", – зазначив президент України.

Зеленський додав, що Путін, імовірно, готує війну проти країн НАТО наступного року.

"Я не знаю цього напевно. Але, думаю, така в нього ідея. З усього, що я отримую від розвідки, вважаю, що він готує війну з країнами НАТО наступного року", – сказав він.

Зеленський повідомив, що обговорить з Дональдом Трампом плани РФ щодо Білорусі

Якщо ми не в НАТО, то нам потрібна натовська зброя й армія у 1,5 мільйона людей, - Зеленський

Президент Володимир Зеленський заявив, що якщо Україна не буде в НАТО, їй знадобиться натовське озброєння та армія чисельністю 1,5 мільйона військових.

"Сьогоднішня Америка і президент Трамп, вони не готові говорити про НАТО. Вони відкрито про це говорять. Вони вважають, що Україна не може бути в НАТО, бо це ескалація з "русскими". Вони вважають, що НАТО в Конституції – є головним чинником окупації України", - зазначив президент України. 

"Ми готові на контингент, який складається навіть виключно з українців – питання в оснащенні": Зеленський

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна може погодитись на військовий контингент, який складається виключно з її громадян, якщо матиме відповідне оснащення.

"Ми дуже хочемо гарантій безпеки від США. Коли ми говоримо про контингент – ми готові на контингент, який складається навіть виключно з українців. Питання в оснащенні. Якщо у нас 150-160 літаків F-16, понад 25 систем Patriot, для чого нам команди США чи Європи?" – заявив Зеленський.

Він зазначив, що якщо Україна матиме відповідне оснащення – питання у громадянстві не стоятиме та додав, що США потрібні Україні як союзник, що політично підтримує її.

"Якщо ми говоримо про контингент, у мене є мапа де написано: іноземців – 110 тисяч. Бажано, щоб ті наші партнери, які є професіоналами на морі (британці, нордичні країни) – щоб вони були в морі", – сказав президент.

Раніше, відповідаючи на запитання щодо гарантій безпеки, Володимир Зеленський також зауважив щодо контингенту, що військові створили мапу, де зазначили, яких саме військових потребують і де, щоб гарантувати безпеку України.

"Мапа готова, військові попрацювали. Вона непублічна, там показано, де, як ми вважаємо, військовий контингент – не миротворчі сили – повинен бути та в якій кількості. Ми готові до будь-яких розмов з Америкою і союзниками... І якщо буде загальне розуміння небезпечного Путіна, ми будемо готові з нашим об'єднаним розумінням говорити з росіянами", – додав Зеленський.

Росіян не запросили на Мюнхенську безпекову конференцію

Глава Мюнхенської безпекової конференції Крістоф Гойсген заявив, що на захід не акредитували жодного представника Росії.

"Ми не акредитували жодного представника російського уряду. Без акредитації сюди не потрапиш", – заявив він.

Глава Мюнхенської безпекової конференції додав, що нікому з офіційних осіб РФ візу не видали.

Прислухайтеся до України й не повторюйте минулих помилок, - Сибіга

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга закликав учасників Мюнхенської безпекової конференції не боятись робити "сміливі кроки для стримування Росії".

Міністр нагадав, що разом з президентом України Володимиром Зеленський був присутній на Мюнхенській безпековій конференції у 2022 році.

"Атмосфера була похмурою. Ніхто не вірив в Україну. Ні до повномасштабної війни, ні на її початку. Але ми вірили в себе. І ми вистояли, незважаючи ні на що. Висновок: ніколи не варто недооцінювати Україну", – написав Сибіга.

Він зазначив, що три роки тому Україна на конференції в Мюнхені запропонувала кроки, щоб запобігти повномасштабній війні Росії, проте "заклики здебільшого залишилися поза увагою".

"Зараз урок зрозумілий: прислухайтеся до України й не повторюйте минулих помилок. Вірте в Україну і не бійтеся робити сміливі кроки для стримування Росії", – наголосив очільник МЗС.

Україна - №1 у світі з виробництва дронів, - Зеленський

Володимир Зеленський зазначив, що під час телефонної розмови з Трампом багато говорили  технологічні успіхи України.

"Такі успіхи є, всі це визнають. У нас сектор – 200 компаній сьогодні по виробництву дронів. Ми - №1 у світі. І всі це визнають. Але, я думаю, що проблема – що №2 – це Іран або Росія. Мені здається – це проблема. Повинно бути - №1 – Україна, Америка, Європа…Тоді, дійсно, є безпека, що навіть, якщо будуть у майбутньому ризики, будуть воювати не люди", - сказав Володимир Зеленський. 

Навальна заявила, що з Путіним не можна домовлятися

Вдова російського опозиційного лідера Олексія Навального Юлія у Мюнхені заявила, що очільник Кремля брехатиме й змінить правила гри в останній момент, якщо з ним вирішать вести перемовини. Про це повідомляє DW.

"Якщо ви вирішите вести переговори з Путіним, просто пам'ятайте: він брехатиме, він обманюватиме, він змінить правила в останній момент і змусить грати у свою гру", - сказала вона у зверненні до західних політиків.

Також Навальна додала, що у РФ "відкриється вікно можливостей для демократичних змін", коли Путін "невдовзі зникне". За її словами, повинен бути план дій, звернений "до тих мільйонів росіян, які зараз перебувають у підпіллі, у внутрішній еміграції всередині країни, і до тих, хто виїхав на справжню еміграцію, але мріють про те, щоб повернутися як тільки це стане можливо".

Що кажуть експерти

Юрій Романюк, експерт із міжнародних питань, голова Всеукраїнської громадської організації "Україна в НАТО", вважає, що після "перемир'я" через 3-5 років війна до України знову повернеться, тому що Трамп не підтримав наш вступ до НАТО та не надав гарантій безпеки.

Директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець переконаний, що відбувається пробудження Європи під холодним душем з боку США.

Військовий експерт, співголова ГІ "Права Справа" Дмитро Снєгирьов вважає, що підстав вважати, що долю України вирішать за спиною нашої країни немає.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.75
  • EUR
    Купівля 44.45
    Продаж 45.12
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
28 березня
12:01
OPINION
Путін вийшов із переговорів
11:41
Юлія Свириденко
Уряд отримав проєкт угоди від США щодо копалин, Україна формує свою позицію, - Свириденко
11:35
Україна НАТО
Голова Військового комітету НАТО: українська армія ще не повністю відповідає всім вимогам Альянсу
11:35
електроенергія
Споживачів просять користуватися потужними приладами вдень: ситуація в енергосистемі 28 березня
11:14
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
"Стратегія дикобраза" недостатня для наших умов: Згурець про розгортання європейських військ в Україні
11:03
Огляд
світ, міжнародний огляд
Європа підтримує Україну, але нова угода з США може бути перешкодою до ЄС. Акценти світових ЗМІ 28 березня
10:53
Правозахисниця Лариса Денисенко
"Я ціную особисту репутацію": письменниця Лариса Денисенко заявила про вихід з Українського ПЕН
10:52
У М'янмі і Таїланді стався потужний землетрус магнітудою 7,7, який відчули у Китаї: є руйнування
10:48
долар євро валюта обмін
Курс валют на 28 березня: скільки в середньому коштують долар та євро
10:22
Прапор США
У новій угоді про надра адміністрація Трампа вимагає від України повернути США всю надану від 2022-го допомогу, - ЄП
10:19
Міноборони виділило 12,3 млрд грн на забезпечення бойових бригад у першому кварталі 2025 року
10:00
OPINION
Глобальні здирники готують розмін інтересів, або ТрамПут в дії
09:50
Ексклюзив
Карта бойових дій за 15-22 березня
"Сьогодні ми розбили всі ворожі штурмові групи, а завтра вони знов починають наступ": підполковник Коваль про Покровський напрямок
09:30
Анонс
УЖК
Розпочинається Український Жіночий Конгрес у Черкасах: де дивитись трансляцію
09:16
сили ППО
Сили оборони збили 89 із 169 "шахедів", 51 - був локаційно втрачений
09:14
Оновлено
РФ атакувала Україну БПЛА: на Полтавщині влучання, у Запорізькій області сталася пожежа на об'єкті інфраструктури, є поранений
08:46
Ексклюзив
Сергій Фурса
Україна запропонувала угоду, а США пропонують грабунок: Фурса про корисні копалини
08:41
Оновлено
путін
Путін заявив, що в Україні потрібно запровадити тимчасове управління. Реакція України та США
08:35
Білорусь
ЄС увів нові санкції проти 25 осіб з білоруської влади та 7 організацій
08:15
Соліста "ДК Енергетик" мобілізували перед концертом: гурт вимушений скасувати виступ
08:13
Ексклюзив
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ може виробляти до 2 тис. "шахедів" у місяць, - авіаексперт Долінце
08:13
Оновлено
Минулої доби на фронті відбулося 209 боїв: на Покровському напрямку українські захисники зупинили 68 штурмів
08:02
OPINION
Що таке Нацгвардія і чи має вона право стріляти
08:00
Огляд
Еллен Дедженерес
Розі О'Доннелл, Кортні Лав та інші: знаменитості, які залишили США через політику Трампа
07:34
втрати окупантів
Армія РФ за добу на фронті втратила 17 танків, 122 артсистеми і 1860 військових
07:30
Огляд
танк M-55S
Не для лобових атак: що таке танк M-55S і як Україна використовує модернізовані Т-55 у сучасній війні
07:27
InformNapalm заявила про тиск з боку ДБР на речника спільноти Михайла Макарука
07:24
діти Україна
Держдеп США виділить короткострокове фінансування на програму відстеження викрадених українських дітей
06:50
вогонь, полум'я, пожежа
Партизани влаштували диверсію на залізниці у Воронезькій області: порушено рух поїздів з пальним
06:39
Білий дім
Суд у США наказав зберегти листування чиновників адміністрації Трампа щодо ударів по Ємену
06:35
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
РФ утримує у Чорному морі один ракетоносій
06:33
Анналена Бербок, міністерка закордонних справ Німеччини
"Ми більше не можемо дозволити собі бути не повністю дієздатними": Бербок запропонувала змінити принцип голосування в ЄС
06:28
У Гренландії сформують коаліцію без партії, що виступає за співпрацю з США
06:25
Hyundai
LG, Hyundai, Kia, Samsung планують повернення в Росію на тлі переговорів про перемир'я
05:53
Москва_Кремль
У РФ заявили, що Вірменія "має обрати між ЄС та Євразійським союзом"
00:54
Король Чарльз III
Короля Чарльза III госпіталізували через побічні ефекти від лікування раку
00:24
Роберт Левандовські
Левандовські забив 36-й гол в сезоні та допоміг "Барселоні" відірватися від "Реала"
2025, четвер
27 березня
23:24
біатлон росія
Україна отримає 2 медалі Паралімпіади, які відібрали у Росії через допінг
23:14
Ексклюзив
Путін
Як тільки Путін відчує суттєві поразки, почне серйозно вести переговори, - журналіст Саттер
22:54
Туреччина . Посольство в Україні в Києві
Штрафи й призупинка трансляцій: у Туреччині покарали 4 телеканали за висвітлення протестів
Більше новин