![ЗУ-23-2 ЗУ-23-2](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/382000_383000/382680_zu-23_dpsu.gov.ua_new_80x50_0.webp)
Мюнхенська безпекова конференція-2025. День перший. Головні події і заяви
У пʼятницю, 14 лютого, стартувала 61-ша Мюнхенська безпекова конференція. Еспресо.TV публікує головні заяви та події з Німеччини
Це найбільша у світі міжнародна конференція, під час якої країн обговорюють питання глобальної безпеки. Головна тема цьогорічної зустрічі – війна Росії проти України.
Українську делегацію на Мюнхенській конференції очолив президент Володимир Зеленський. Також у її складі очільник Офісу президента Андрій Єрмак, міністр оборони Рустем Умєров і заступник голови ОП Павло Паліса.
Інформація оновлюється...
Зеленський провів зустріч з Венсом. Що відомо
На полях безпекової конференції у Мюнхені відбулася зустріч президента України Володимира Зеленського та віцепрезидента США Джей Ді Венса. Американська сторона наголосила, що прагне досягти тривалого миру, а не конфлікту в Європі за декілька років.
Водночас віцепрезидент додав, що відбулася низка "хороших діалогів" про те, як разом досягти тривалого миру. За його словами, цих діалогів буде більше наступними днями, тижнями й місяцями.
Зеленський також прокоментував розмову, акцентувавши на тому, що Київ потребує реальних безпекових гарантій.
"У нас сьогодні була гарна розмова, це наша перша зустріч, але не остання, я впевнений, і дійсно, що нам потрібно більше говорити, більше працювати і підготувати план, як зупинити Путіна і закінчити війну. Ми дуже хочемо миру, але нам потрібні реальні гарантії безпеки, і ми будемо продовжувати наші зустрічі і нашу роботу", - висловився він.
Президент зустрівся з генсеком НАТО Рютте
Зеленський заявив, що обговорив з ним координацію з країнами – членами Альянсу для формування спільної позиції щодо закінчення війни та примушування Росії до наближення справедливого й тривалого миру.
"Однією з умов цього мають бути надійні гарантії безпеки для України. Вдячний за незмінну підтримку нашої держави та проведення в Брюсселі засідань у форматі "Рамштайн" і Ради Україна – НАТО. Ми розраховуємо, що всі ухвалені рішення будуть реалізовані якнайшвидше", - написав він.
Умєров зустрівся з міністром оборони Фінляндії Хяккяненом
На полях безпекової конференції в Мюнхені Рустем Умєров провів зустріч зі своїм фінським колегою Антті Хяккяненом.
Міністри обговорили індустріальну співпрацю, зокрема, фінансування українського ОПК за "данською моделлю". Також під час зустрічі йшлося про роль Європи у досягненні справедливого миру.
"Фінляндія, як сусід країни-терориста, добре розуміє рівень загрози. Тому серед ключових завдань – посилення власних оборонних спроможностей та об'єднання зусиль", – написав Умєров.
Міністр також наголосив на важливості створення групи країн у Європі, які "визначатимуть тренди безпекової політики в регіоні" та зазначив, що скандинавські країни, зокрема Фінляндія, мають бути серед лідерів цього процесу.
Венс зустрівся з кандидатом в канцлери ФРН: говорили про мир
Кандидат у канцлери Німеччини від блоку ХДС/ХСС Фрідріх Мерц обговорив переговори про досягнення миру у війні Росії проти України з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом.
Мерц розповів, що вони з Венсом згодні, що війну потрібно припинити якнайшвидше, а також що шлях до сталого миру може бути успішним лише за умови координації дій між Америкою і Європою.
"Під час нашої розмови я запропонував як захід зміцнення довіри домовитися про припинення вогню в Україні до початку переговорів із Росією", - додав Мерц.
"Якщо РФ ще раз нападе на Україну, її відразу візьмуть в НАТО"
Сенатор-республіканець Ліндсі Грем закликав країни НАТО тиснути на Росію, пригрозивши прийняти Україну до північноатлантичного альянсу, якщо Путін розпочне нове вторгнення.
"Ніхто не хоче бути провокатором. Якщо ми візьмемо Україну в НАТО, Путін просто збожеволіє. Він вже збожеволів, я думаю, - наголосив Грем. - Ми говоримо про те, щоб його налякати, щоб він двічі подумав перед тим, щоб щось робити. Якщо ти зробиш, ми знищимо твою економіку, розірвемо твою країну санкціями".
Він наголосив, що з Росією не будуть спілкуватися "як з нормальною країною", бо вона такою не є. На його переконання, ймовірна мирна угода має передбачати дії, які запобігатимуть намірам Путіна повторити вторгнення.
Сенатор заявив, що підтримує вступ України до НАТО, зауваживши, що досі є країни, які не визначились зі своєю позицією.
"Я хочу, щоб Путін знав, що якщо він втне це ще раз, Україна одразу вступає в НАТО. Я хочу, щоб він чітко знав, що відбудеться, коли буде нове вторгнення: будуть санкції, будуть ще інші погані речі для вас (росіян, - ред.), будуть солдати в Україні, тому що це буде впливати на американський бізнес", - зауважив Грем.
"В Європі розуміють, що мають взяти на себе левову частку відповідальності"
Арсеній Яценюк, голова Київського безпекового форуму, експремʼєр-міністр України, перебуваючи на Мюнхенській безпековій конференції, зауважив, що допомога Європи Україні вже склала $140 млрд, в той час як США надали $100 млрд.
"Ми живемо у новій реальності, до якої треба було готуватися ще до виборів президента США та мати план "Б". Зараз цей план "Б" реалізовується. Фактично мова йде про те, що Європа повинна взяти на себе левову частку відповідальності за майбутнє України. Я вважав і вважаю, що нам без США вкрай складно забезпечити безпеку нашої країни. Сполучені Штати проходять нині той період, який вони вже проходили й перед Першою світовою війною, і перед Другою, тобто американський ізоляціонізм почався ще з Джорджа Вашингтона (1-й президент США – ред.). Тому, по-перше, ми не маємо ні у якому випадку опускати руки", - підкреслив експремʼєр-міністр України.
За словами Яценюка, він провів зустрічі з комісаром ЄС по обороні, міністром оборони Естонії, міністром закордонних справ Польщі, які запевнили, що Європа буде стояти поруч з Україною. Партнери розуміють, що їм потрібно буде взяти на себе левову частку відповідальності.
"Європа за всіма цифрами вже дала більше, ніж США, - $140 млрд проти $100 млрд. Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила про те, що вони далі будуть підтримувати Україну. Я розумію весь скепсис, всі виклики, але в цей момент треба мати дуже холодний розум. Багато що залежить від Володимира Зеленського. Можу сказати, що він зараз зайняв правильну позицію, чітко заявивши, що перемовин без України не буде й Україна не прийме жодні умови, які будуть висунуті без згоди України. Всі наші європейські друзі мені сказали, що цю лінію і потрібно тримати", - резюмував Арсеній Яценюк.
Зеленський відповів, за якої умови готовий зустрітися з Путіним
Президент України Володимир Зеленський готовий вести перемовини з російським диктатором Володимиром Путіним лише після того, як узгодить з Європою та США план завершення війни.
"Я зустрінусь лише з одним росіянином - із Путіним. Лише після того, як у нас буде спільний план з Трампом, Європою... і ми сядемо з Путіним і зупинимо війну. Лише в цьому випадку я готовий зустрітись", - заявив президент.
США ніколи не бачили Україну в НАТО, - Зеленський
Президент Володимир Зеленський заявив, що Сполучені Штати Америки ніколи не хотіли членства України в НАТО.
"Якщо бути відвертим, США ніколи нас не бачили в НАТО, вони ніколи не хотіли нас в НАТО, це правда. На рівні лідера, на рівні президента, ніколи не чув під час розмов, що ми будемо в НАТО, ніколи", - розповів Зеленський.
За його словами, це не є питанням до президента Дональда Трампа, а питання до американської політики, за якою Київ не має бути в Північноатлантичному альянсі.
Також він висловився, що членство України в НАТО є у взаємних інтересах, оскільки держава має сильну армію.
"Але це не означає, що ми не можемо змінити цю політику, тому що зараз ми бачимо, що НАТО та Європа складаються з сильних солдатів, здебільшого в Україні. Ми не в НАТО, але в нас є сильна армія, котра може зміцнити НАТО всюди. Я думаю, що це у взаємних інтересах - мати Україну в НАТО", - пояснив Зеленський.
"План про закінчення війни має бути проговорений між Україною, США та країнами Європи"
Президент Володимир Зеленський заявив, що план про закінчення війни з РФ має бути проговорений та підтриманий між Україною, США та країнами Європи.
Зеленський зазначив, що роль країн Європи важлива, адже йдеться про гарантії безпеки, як "головний момент у будь-якому документі про припинення війни".
"Україна вже є частиною Європи й буде рівноправною частиною Європейського Союзу. Для нас голос Європи дуже важливий. Вони рівноправні партнери", – сказав президент.
Він також додав, що між Україною та Росією не варто шукати посередництва та наголосив, що Україні потрібна "тверда підтримка" США.
"Не треба шукати посередництва між Україною і Путіним. Нам потрібна тверда підтримка сильної країни – Сполучених Штатів – та сильного президента Трампа. Нам потрібна його підтримка і бути на нашому боці. Я не вважаю, що може бути щось між нами (Україною та РФ, – ред.) посередині. Бо не дві країни воюють одна з одною. А Росія принесла війну на нашу землю, і ми її, я вважаю, гідно захищаємось", – заявив Зеленський.
"Головна загроза - не Китай і Росія": Венс заявив, що Європа відійшла від спільних цінностей зі США
Віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, що Європа відступила від спільних цінностей, які поділяє Вашингтон, зокрема, згадав про демократію та свободу слова, яка відступає у ЄС.
"Загроза, яка мене найбільше турбує щодо Європи - це не Росія, не Китай, не будь-який інший зовнішній фактор. Мене хвилює загроза зсередини - відступ Європи від деяких її найважливіших цінностей, цінностей, які поділяють зі США", - заявив Венс.
За його словами, адміністрація президента Дональда Трампа стурбована європейською безпекою, а свобода слова у Великій Британії та по всьому ЄС відступає.
"Нам роками розказували, що ми спонсоруємо захист демократії, але коли ми бачимо, як європейські суди скасовують результати виборів, а топпосадовці загрожують скасувати інші, ми маємо задати собі питання - чи ми відповідаємо своїм же високим стандартам демократії?" - додав віцепрезидент.
Зокрема, він згадав про анулювання першого туру президентських виборів у Румунії у грудні 2024 року.
"Немає безпеки, якщо ви боїтеся голосів, думок і совісті, які керують вашими власними людьми... Якщо ви біжите, боячись власних виборців, Америка нічого не може для вас зробити. Вам потрібні демократичні мандати, щоб досягти чогось цінного в найближчі роки", - казав Венс стосовно Європи.
Росія готує 15 дивізій у Білорусі й може піти на країни НАТО вже наступного року, – Зеленський
Відповідаючи на запитання про те, чи в разі, якщо Україна погодиться на так званий компромісний мир, немає ризиків, що Росія знову нападе на Україну за якийсь час, Зеленський сказав, що так і станеться, якщо не буде гарантій безпеки. Втім загроза є не лише для України.
"А ви знаєте, що відбувається в Білорусі? Уже цього року Росія підготує 15 дивізій для тренування й посилення ситуації на білоруському напрямку. Ми думаємо, що вони всі або частково будуть на території Білорусі. Це буде 100-150 тисяч людей. І я не впевнений, що це велике угруповання піде наступом саме в Україну. Це може бути. Вони можуть піти як в Україну, як це було 2022 року. Або ж вони можуть піти на Польщу чи країни Балтії", – зазначив президент України.
Зеленський додав, що Путін, імовірно, готує війну проти країн НАТО наступного року.
"Я не знаю цього напевно. Але, думаю, така в нього ідея. З усього, що я отримую від розвідки, вважаю, що він готує війну з країнами НАТО наступного року", – сказав він.
Зеленський повідомив, що обговорить з Дональдом Трампом плани РФ щодо Білорусі
Якщо ми не в НАТО, то нам потрібна натовська зброя й армія у 1,5 мільйона людей, - Зеленський
Президент Володимир Зеленський заявив, що якщо Україна не буде в НАТО, їй знадобиться натовське озброєння та армія чисельністю 1,5 мільйона військових.
"Сьогоднішня Америка і президент Трамп, вони не готові говорити про НАТО. Вони відкрито про це говорять. Вони вважають, що Україна не може бути в НАТО, бо це ескалація з "русскими". Вони вважають, що НАТО в Конституції – є головним чинником окупації України", - зазначив президент України.
"Ми готові на контингент, який складається навіть виключно з українців – питання в оснащенні": Зеленський
Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна може погодитись на військовий контингент, який складається виключно з її громадян, якщо матиме відповідне оснащення.
"Ми дуже хочемо гарантій безпеки від США. Коли ми говоримо про контингент – ми готові на контингент, який складається навіть виключно з українців. Питання в оснащенні. Якщо у нас 150-160 літаків F-16, понад 25 систем Patriot, для чого нам команди США чи Європи?" – заявив Зеленський.
Він зазначив, що якщо Україна матиме відповідне оснащення – питання у громадянстві не стоятиме та додав, що США потрібні Україні як союзник, що політично підтримує її.
"Якщо ми говоримо про контингент, у мене є мапа де написано: іноземців – 110 тисяч. Бажано, щоб ті наші партнери, які є професіоналами на морі (британці, нордичні країни) – щоб вони були в морі", – сказав президент.
Раніше, відповідаючи на запитання щодо гарантій безпеки, Володимир Зеленський також зауважив щодо контингенту, що військові створили мапу, де зазначили, яких саме військових потребують і де, щоб гарантувати безпеку України.
"Мапа готова, військові попрацювали. Вона непублічна, там показано, де, як ми вважаємо, військовий контингент – не миротворчі сили – повинен бути та в якій кількості. Ми готові до будь-яких розмов з Америкою і союзниками... І якщо буде загальне розуміння небезпечного Путіна, ми будемо готові з нашим об'єднаним розумінням говорити з росіянами", – додав Зеленський.
Росіян не запросили на Мюнхенську безпекову конференцію
Глава Мюнхенської безпекової конференції Крістоф Гойсген заявив, що на захід не акредитували жодного представника Росії.
"Ми не акредитували жодного представника російського уряду. Без акредитації сюди не потрапиш", – заявив він.
Глава Мюнхенської безпекової конференції додав, що нікому з офіційних осіб РФ візу не видали.
Прислухайтеся до України й не повторюйте минулих помилок, - Сибіга
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга закликав учасників Мюнхенської безпекової конференції не боятись робити "сміливі кроки для стримування Росії".
Міністр нагадав, що разом з президентом України Володимиром Зеленський був присутній на Мюнхенській безпековій конференції у 2022 році.
"Атмосфера була похмурою. Ніхто не вірив в Україну. Ні до повномасштабної війни, ні на її початку. Але ми вірили в себе. І ми вистояли, незважаючи ні на що. Висновок: ніколи не варто недооцінювати Україну", – написав Сибіга.
Він зазначив, що три роки тому Україна на конференції в Мюнхені запропонувала кроки, щоб запобігти повномасштабній війні Росії, проте "заклики здебільшого залишилися поза увагою".
"Зараз урок зрозумілий: прислухайтеся до України й не повторюйте минулих помилок. Вірте в Україну і не бійтеся робити сміливі кроки для стримування Росії", – наголосив очільник МЗС.
Україна - №1 у світі з виробництва дронів, - Зеленський
Володимир Зеленський зазначив, що під час телефонної розмови з Трампом багато говорили технологічні успіхи України.
"Такі успіхи є, всі це визнають. У нас сектор – 200 компаній сьогодні по виробництву дронів. Ми - №1 у світі. І всі це визнають. Але, я думаю, що проблема – що №2 – це Іран або Росія. Мені здається – це проблема. Повинно бути - №1 – Україна, Америка, Європа…Тоді, дійсно, є безпека, що навіть, якщо будуть у майбутньому ризики, будуть воювати не люди", - сказав Володимир Зеленський.
Навальна заявила, що з Путіним не можна домовлятися
Вдова російського опозиційного лідера Олексія Навального Юлія у Мюнхені заявила, що очільник Кремля брехатиме й змінить правила гри в останній момент, якщо з ним вирішать вести перемовини. Про це повідомляє DW.
"Якщо ви вирішите вести переговори з Путіним, просто пам'ятайте: він брехатиме, він обманюватиме, він змінить правила в останній момент і змусить грати у свою гру", - сказала вона у зверненні до західних політиків.
Також Навальна додала, що у РФ "відкриється вікно можливостей для демократичних змін", коли Путін "невдовзі зникне". За її словами, повинен бути план дій, звернений "до тих мільйонів росіян, які зараз перебувають у підпіллі, у внутрішній еміграції всередині країни, і до тих, хто виїхав на справжню еміграцію, але мріють про те, щоб повернутися як тільки це стане можливо".
Що кажуть експерти
Юрій Романюк, експерт із міжнародних питань, голова Всеукраїнської громадської організації "Україна в НАТО", вважає, що після "перемир'я" через 3-5 років війна до України знову повернеться, тому що Трамп не підтримав наш вступ до НАТО та не надав гарантій безпеки.
Директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець переконаний, що відбувається пробудження Європи під холодним душем з боку США.
Військовий експерт, співголова ГІ "Права Справа" Дмитро Снєгирьов вважає, що підстав вважати, що долю України вирішать за спиною нашої країни немає.
![Міхаель Галер Міхаель Галер](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/378000_379000/378757_Michael-Gahler_gettyimages_new_300x170_0.webp)
![Паулюс Саударгас Паулюс Саударгас](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/373000_374000/373306_eur_new_300x170_0.webp)
![модульне містечко на Рівненщині модульне містечко на Рівненщині](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/268000_269000/268700_mod_mist_3_new_300x170_0.webp)
- Актуальне
- Важливе
![ЗУ-23-2 ЗУ-23-2](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/382000_383000/382680_zu-23_dpsu.gov.ua_new_80x50_0.webp)
![ЗСУ ЗСУ](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/377000_378000/377825_473327380_958745773105168_586511168534174435_n_new_80x50_0.webp)
![безпілотник, дрон безпілотник, дрон](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/300000_301000/300759_dron_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![зеленський макрон зеленський макрон](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/326000_327000/326000_vz-macron_reuters_new_80x50_0.webp)
![Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/258000_259000/258034_IMG_0153_new_80x50_0.webp)
![Дональд Трамп Дональд Трамп](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/381000_382000/381896_trump5_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/252000_253000/252969_299128417_387033170276434_5997124739605229226_n_new_80x50_0.webp)
![Мюнхенська безпекова конференція-2025 Мюнхенська безпекова конференція-2025](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/382000_383000/382679_munich-security_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![віце-президент США Джей Ді Венс віце-президент США Джей Ді Венс](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/382000_383000/382666_JD-Vance6_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![Ілля Новіков Ілля Новіков](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/222000_223000/222430_87_main_new_80x50_0.webp)
![ГУР ГУР](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/180000_181000/180981_gur_defence-ua_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/382000_383000/382683_Chernobyl_reactor_4_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/382000_383000/382709_45_new_80x50_0.webp)