Аналітика

"Повернення до кордонів 2014 року виглядає нереалістичним": заяви нового очільника Пентагону на Рамштайні та позиція України. Колонка Сергія Згурця

13 лютого, 2025 четвер
00:42

У ніч на 12 лютого росіяни атакували українські регіони балістичними ракетами. У Брюсселі розпочалося 26-те засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн"

Зміст

Атака на Україну дронами та балістикою

Сьогодні вночі ворог вдався до чергового ракетно-безпілотного удару по нашій столиці, по іншим нашим містам. Росіяни атакували Україну сімома балістичними ракетами "Іскандер-М", також ворог запустив 123 безпілотники різних типів. Шість Іскандерів було запущено з Брянської області, один з тимчасово окупованого Криму.

Повітряні сили повідомили, що збито шість балістичних ракет. Серед них, окрім Іскандерів, вони також сказали, що ворог використовував і керовані ракети від комплексу С-400. Також було збито 71 безпілотник. А 40 ворожих дронів було втрачено локаційно без якихось негативних наслідків.

Внаслідок удару по столиці ми знаємо, що загинула одна людина, чотири постраждалих. І фактично можна говорити про те, що для відбиття балістичного удару по столиці використовувались насамперед комплекси Patriot.

Вони збивають балістичні ракети на різних висотах, але навіть у варіантах, коли відбувається пряме влучення в російську балістичну ракету, все рівно бувають випадки, коли ракета відхиляється від цілі, і все-таки детонує бойова частина. Ми бачили велику вирву на місці одного з падінь російської ракети, що говорить про те, що ракета була збита з курсу, але все-таки бойова частина її детонувала.

У будь-якому разі, ми розуміємо, що це створило певне тло на тлі зустрічі міністрів оборони у Рамштайні. Зрозуміло, що це вкотре порушує питання про збільшення кількості систем протиповітряної оборони, які мають бути передані Україні. Тому що не всі комплекси, які були обіцяні, отримала наша країна. Зокрема так само затримується передача комплексів Patriot від Сполучених Штатів, які були оголошені раніше.

Рамштайн

А загалом, коли ми говоримо про зустріч у Брюсселі в форматі "Рамштайн", то це перша така зустріч, яка була під головуванням міністра оборони Британії і міністр оборони Джон Гілі сказав про те що головна мета - це якраз забезпечити активізацію підтримки України.

Сама Велика Британія, як ми знаємо, має угоди з Україною щодо підтримки в безпековій царині, і міністр оборони Британії заявив, що щороку буде передаватися допомога в межах 3 мільярдів фунтів стерлінгів, якраз частина з цієї суми - це ще один пакет на 152 мільйона фунтів стерлінгів, якій передбачає постачання певних зразків озброєнь до Збройних сил України.

Міністр оборони Умєров, коли говорив про Рамштайн, про завдання цього заходу, насамперед говорив про те, що йдеться про забезпечення стабільного і своєчасного постачання військової допомоги на 25-й рік. Про прискорення постачання критично важливого озброєння, це насамперед, знову ж таки, системи протиповітряної оборони, авіаційні системи або озброєння до літаків, а також артбоєприпаси. Крім того говорилося про інвестиції в оборонну промисловість України та спільні проєкти з європейськими партнерами.

Рустем Умєров і Піт Гегсет

Також Умєров зустрівся з Міністром оборони Сполучених Штатів, з новим главою Пентагону Пітом Гегсетом. І фактично ми бачили фотографію, що така зустріч відбулася, чи була така двостороння розмова, деталей немає. Але перед тим, бо перед зустріччю Рамштайн, що цікаво, говорилося про те, що насправді новий міністр оборони США буде присутній на цьому заході у якості слухача, не буде оголошувати про будь-які пакети військової допомоги і не зустрічатиметься віч-на-віч з українськими колегами. Але де-факто виявилось, що новий міністр оборони Піт Гегсет заявив низку таких речей, які фактично віддзеркалюють поточну політику нової адміністрації США щодо України і щодо розв'язання російсько-української війни.

Він насамперед сказав, що президент США хоче закінчити війну в Україні дипломатичним шляхом. При цьому міністр оборони США наголосив на тому, що повернення до кордонів 2014 року виглядає нереалістичним, і що тривалий мир в Україні має бути укладений на основі міцних гарантій безпеки, які б гарантували, що війна не почнеться знову.

"Це не має бути Мінськ-3", - сказав Гегсет, але при цьому він заявив, що Сполучені Штати, по-перше, не вважають, що членство України в НАТО є реалістичною ціллю. І те, що гарантії безпеки мають бути підкріплені насамперед боєздатними європейськими та неєвропейськими військами. При цьому саме американські війська не будуть розгорнуті в Україні, як частина цих гарантій безпеки.

Також Міністр оборони США сказав про те, що у майбутньому саме Європа має взяти на себе забезпечення України більшою частиною летальної та нелетальної допомоги.

Тут ми знаємо, що є різні формати, які вже обговорювалися в масмедіа, це зокрема те, щоб Європа закуповувала зброю для України у Сполучених Штатів. А в свою чергу Україна має забезпечити певні гарантії повернення інвестицій у вигляді природних ресурсів. От такі нові, скажімо так, нюанси з'явилися за підсумками першого дня на зустрічі в форматі "Рамштайн".

Знаємо, що більше деталей буде під час Мюнхенської конференції, але в будь-якому разі відбувається певний період низки заяв і невизначеності щодо того, яким чином саме Сполучені Штати будуть діяти для швидкого врегулювання війни між Росією та Україною. І, власне, це одне з питань, яке потребує в тому числі і проактивної позиції самої України. 

Михайло Самусь, військовий експерт, директор New Geopolitics Research Network, заступник директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння прокоментував заяву нового міністра оборони США та висловив свою думку щодо того, чи є нові акценти, на які ми маємо зважати. Чи віддзеркалюють слова Піта Гегсета спробу американської сторони сформувати свої підходи до врегулювання російсько-української війни. 

"Артикуляція йде досить чітка. До останнього моменту були припущення або ілюзії, що насправді може бути розглянутий якийсь варіант стосовно, дійсно, наших конституційних територій, як ми говоримо: "Ми території не обговорюємо". Ми не обговорюємо статус території, ми можемо погодитись лише на припинення вогню, на припинення або заморозку бойових дій. І тут міністр оборони Сполучених Штатів говорить, що США вважають", - зазначив він. 

Михайло Самусь наголосив, що міністр оборони Сполучених Штатів озвучує якийсь факт - це не речі, які є остаточним в об'єктивній реальності, це суб'єктивна думка міністра оборони Сполучених Штатів. 

"І ця думка наразі є позицією Сполучених Штатів, але не всього світу і не всієї об'єктивної реальності довкола нас. Тому відразу не треба хапатися за голову. Це говорять так Сполучені Штати. Вони вважають, що наразі ми маємо визнати, що повернення до наших конституційних територій, тому що багато хто каже: 91-й рік, 14-й рік. Насправді немає якогось 91-го чи іншого року. Є Конституція України, там написано, які у нас є межі нашої суверенної території, і ця територія має бути цілісно. Так от позиція Сполучених Штатів чітко вказує на те, що ми говоримо про територію, яка складається за ситуацією на землі. Як говорив про це в тому числі і Путін. Він говорив, що він готовий розглядати ситуацію на землі, але при цьому додавав, що в нього ще вимоги стосовно російської конституції, в яку він вже понавключав українські області неокуповані", - нагадав експерт.

Він зазначив, що ці заява міністра оборони США важлива з точки зору того, аби не було ілюзій стосовно позиції Сполучених Штатів - вони вважають, що наразі є ситуація на землі і говорити про повернення територій зараз не варто.

"Тепер важливо зрозуміти, яка наша позиція. Чи ми погоджуємося з позицією Сполучених Штатів? Які у них аргументи? Тобто тепер Сполучені Штати мають аргументувати свою позицію. Вони кажуть: "Це зараз нереалістично". Нереалістично чому? Тому що вони хочуть закінчити війну швидше за рахунок українських інтересів? Чи це тому, що вони не хочуть нам надавати більше допомоги? Чи це тому, що вони мають якусь домовленість вже з Путіним?" - вважає він.

Михайло Самусь зауважив, що 11 лютого повідомлялося про прибуття у Москву літака, який ймовірно належить спеціальному посланцю США з питань Близького Сходу Стіву Віткоффу.

"Я нагадаю, вчора відбувся такий цікавий факт, коли інший представник Сполучених Штатів, президента США, офіційно по Близькому Сходу Віткофф такий собі, він є близьким другом Трампа по гольфу і по бізнесу. Він злітав у Москву і забрав звідти американського громадянина. І це для мене, наприклад, цей факт означає, що Трамп вже попався на гачок КДБ, на гачок Путіна. Бо Путін любить такі речі - брати в заручники громадянина Сполучених Штатів, України, а потім торгуватися цими заручниками. І Трамп, на жаль, вже вкрав цей гачок. І далі Путін, я впевнений, ще буде інші гачки вкидати. При цьому ще ж цікаво, що гачок він кинув Трампу, а при цьому вдарив по Києву балістикою", - сказав військовий експерт.

Він наголосив, що все це сигнали Україні, Європі, Дональду Трампу, що: "Дивись, ми керуємо ситуацією. На жаль, для мене поки що видно, що Трамп робить заяви, але ініціативою володіє Путін, видачею цього заручника він взяв ініціативу в свої руки. І це дуже погано". 

Позиція України

Виникає питання, якою має бути позиція України. Буквально цього тижня вийшов черговий випуск “Рефлексій” - це аналітичний продукт, який випускає Консорціум оборонної інформації, де перша стаття цього аналітичного дослідження була присвячена можливим варіаціям створення європейської системи безпеки за стратегічної підтримки Сполучених Штатів. Виникає питання: у чому важливість цього напрямку обговорення і створення такої системи безпеки, наскільки це реалістично, які головні складові, і які можливості для її реалізації.

"Насправді, дійсно, ця тенденція, чи цей тренд стосовно того, що Європі треба дорослішати і розуміти, що Україна - це теж Європа, коли я кажу Європа - це і Україна, звісно. Європі треба розуміти, що подальше в подальшому не можна прогнозувати власних дій, власну позицію, якщо ми будемо залежати від Сполучених Штатів. Тому що Сполучені Штати наразі і в певній перспективі - це ненадійний партнер, так, це важливий партнер, це стратегічний партнер, але те, як діють Сполучені Штати, це не те, як взагалі звикли в звичайному міжнародному праві чи міжнародних відносинах. Тому якщо навіть говорити про систему безпеки, яка в останні роки, від 45-го насправді року після завершення Другої світової війни, безпека Європи залежала від Сполучених Штатів. На мою думку, і на думку Консорціуму оборонної інформації, насправді варто дійсно створювати власну систему безпеки європейську, яка буде здатна автономно протистояти Росії", - вважає Михайло Самусь.

А також зможе протистояти загрозам з боку інших країн: Китаю Ірану. Це має бути і стратегічний напрямок, наприклад, створення ядерних сил, створення сил протиракетної оборони, ракетних сил дальньої дії, створення сил оборони Європи із загальновійськовими компонентами, з повітряними силами тощо. Але це довготривалий процес, зауважив експерт.

"І для України важливо зберігати, звісно, стратегічне партнерство зі Сполученими Штатами. У всякому разі, короткочасовий, середньочасовий період, перспективу. Це надзвичайно важливо, тому що Європа, на жаль, поки що не готова взяти на себе таку відповідальність: повністю забезпечувати безпеку і оборону нашого континенту проти загроз з боку Росії. Я хотів би ще звернути увагу, що коли ми говоримо про загрози нинішнього періоду, то для України зараз важливо дійсно зрозуміти, яка в нас позиція саме у відносинах з адміністрацією Трампа. Чи продовжувати, дійсно, погоджуватися з усім, що говорить Трамп, що говорять міністр оборони чи інші", - зазначив він. 

На думку Михайла Самуся, до цього часу Україна використовувала правильну тактику. 

"Тобто ми погоджуємося. Ви хочете заморозки? Україна погоджується. Ви хочете запропонувати нам проєкти стосовно рідкоземельних металів? Окей, це непогана ідея. А ви хочете лендліз Україні запропонувати? Супер, давайте спробуємо, але коли Сполучені Штати вже говорять щось про наші території, треба продемонструвати, що ніхто не може говорити про українські території. Ні Росія, ні Сполучені Штати. Сполучені Штати не можуть нам вказувати, як діяти стосовно наших територій. Тобто Україна має зараз продемонструвати, що те, що Сполучені Штати нам говорять, це не означає диктат. Одноосібний диктат, і Україна з усім погоджується", - наголосив він.

Військовий експерт припустив, якою могла б бути риторика України у питанні обговорення територій.

"Треба, можливо, дійсно заявити про те, що: "Ви вважаєте, що нереалістично, ми вважаємо, що, дійсно, в умовах, коли у нас немає ключових елементів ведення бойових дій, наприклад, інструментів завоювання, панування в повітрі або достатньо далекобійних ракетних засобів, тих же ATACMS, або дійсно Cил стримування, які б могли стримувати Росію від ведення бойових дій проти України, відповідно до Будапештського меморандуму, знову ж таки можна його згадати. Ми вважаємо, що взагалі українську територію давайте не будемо обговорювати. Ми можемо обговорювати різні аспекти рідкоземельних металів, лендлізу, допомоги, партнерства і так далі. І перекладання функціоналу безпеки на Європу, ми з цим погоджуємося. Але про українську територію говорити не будемо. Україна буде визначати сама. І Україна не згодна з тим, що українську територію ми визначаємо до 14-го року, після 14-го року. У нас є конституційна територія, і ми будемо добиватися повернення цієї всієї території під наш контроль. А це означає завершення окупації української території Росією", - вважає Михайло Самусь. 

На його думку, це необхідно офіційно проголосити. Інакше є загроза зайти занадто далеко, що може призвести зокрема до негараздів в рамках врегулювання. А також, як вважає експерт, до загострення внутрішньої ситуації в Україні.

Це абсолютно правильно, тому що зараз починає формуватися якийсь переговорний трек між Російською Федерацією та Сполученими Штатами в обхід України, навіть в обхід Європи. Тобто ситуація абсолютно не є нормальною. 

"Якщо Сполучені Штати, Трамп, міністр оборони Сполучених Штатів говорить: "Європа несе головну відповідальність за забезпечення безпеки, гарантії безпеки". Ну, фактично вони кажуть про стримування Росії у війні проти України, але в принципі вони проти війни і проти Європи. То от відразу виникає логічне запитання: то якщо Європа є відповідальною і буде нести головну відповідальність, то звісно Європа має брати участь в їх переговорах. Тому що Європа має в принципі свою позицію. Тобто виходить так, що Сполучені Штати з Росією вирішать, яку роль буде грати Європа. Ну, вибачте, це абсолютно невірний підхід. Європа має сама визначати свою роль, виходячи зі своїх інтересів. Так само як Україна. І тому, дійсно, надзвичайно важливий період зараз", - зауважив директор New Geopolitics Research Network.

Він також зауважив, що на його думку серед спецпредставників Трампа - Кіта Келлога та Стіва Віткоффа - відбудеться розподіл, хто якою країною займатиметься. 

"До речі, стосовно треку, який зараз Сполучені Штати з Росією вибудовують. В мене склалося враження, що Кіт Келлог буде займатися Україною і Європою, а пан Віткофф, який є особистим другом Трампа, буде займатися Росією. Тобто грубо кажучи, Кіт Келлог буде формувати позицію, відповідно до того, що він почує зараз у Європі і в Україні, а Віткофф буде вибудовувати якраз пропозиції Трампу стосовно того, що йому скажуть у Москві, вірніше, сказали в Москві. Але я так розумію, що ця комунікація буде продовжуватися. Якраз Віткофф буде пропонувати Трампу, як діяти стосовно Путіна", - сказав військовий експерт, директор New Geopolitics Research Network, заступник директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь. 

Так що в будь-якому разі, ми, дійсно, зараз будемо мати низку нових тверджень з боку різних посадових осіб. Побачимо, чим завершиться Мюнхенська конференція безпеки, і які там будуть лунати заяви з американського боку. І це дозволить, сподіваюсь, офіційному Києву сформулювати свою більш жорстку і активну позицію, яка впливатиме на наших партнерів, попри стратегічний характер взаємин, попри всі, скажімо так, складнощі, пов'язані з наданням американської допомоги і умови цієї допомоги.

Теги:
Читайте також:
Київ
-10.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.54
    Купівля 41.54
    Продаж 42.04
  • EUR
    Купівля 42.95
    Продаж 43.63
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
13 лютого
08:11
Оновлено
ЗСУ, Харківщина
Минулої доби на фронті сталося 116 боєзіткнень: РФ завдала понад 5 тис. ударів по Україні
08:02
путін трамп
Після розмови Трампа з Путіним капіталізація найбільших компаній РФ зросла на $2,2 млрд
08:01
OPINION
Нелюбовний трикутник: переговори стартували
07:47
Сі Цзіньпін літак
Китай пропонує організувати саміт за участі Трампа і Путіна, - WSJ
07:35
Звільнення Київщини
Армія РФ за добу втратила 1250 окупантів, 17 танків і 58 артсистем
07:29
безпілотник, дрон
Китай допомагає РФ у виробництві військових безпілотників, - естонська розвідка
07:13
конгрес США
"Подзвонив ворогу, перш ніж союзнику": американський сенатор Шифф звинуватив Трампа у здачі інтересів України
07:09
новини Львівщини
Росіяни вранці 13 лютого обстріляли Херсон, є постраждалі
07:00
OPINION
"Боротьба за вибори під час війни не має ніякої перспективи": санкції проти Порошенка
06:54
Іран
Ізраїль розглядає можливість атак по ядерних об'єктах Ірану, - WSJ
06:40
Анонс
Артем Довбик (у центрі) у грі Ліги Європи "Рома" - "Айнтрахт"
Ліга Європи: розклад матчів і трансляцій 1/16 фіналу
06:34
Кіт Келлог
"Налаштований на жорстку дипломатію": Держдеп США анонсував візит Келлога до України
06:24
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
РФ завела військові кораблі з Чорного моря до пунктів базування
06:19
Оновлено
Вибух на підстанції
Російський Липецьк потрапив під атаку дронів: вибухи чули у промзоні
05:57
Запоріжжя, Донецька область
Росіяни просунулись в районі Запоріжжя Донецької області, - DeepState
05:32
зустріч очільників МЗС
Європейські країни та Україна вимагають участі в будь-яких переговорах щодо завершення війни
00:57
Олександр Усик та Даніель Дюбуа (праворуч)
Усик розповів, скільки боїв проведе перед завершенням кар'єри
00:53
Віталій Портников
"Конкретики немає ніякої": Портников про розмову Трампа і Путіна
00:28
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила БПЛА по території України: ситуація вночі 13 лютого
00:09
Оновлено
путін трамп
Трамп після розмови з Путіним назвав можливим припинення вогню в Україні "у не надто далекому майбутньому"
2025, середа
12 лютого
23:59
Оновлено
Анатолій Трубін (праворуч), "Монако" - "Бенфіка"
Ліга чемпіонів: Трубін допоміг "Бенфіці" перемогти "Монако", результати інших матчів 1/16 фіналу
22:58
Ексклюзив
Зеленський, Трамп
Для України зʼявилося вікно можливостей стати поруч з союзниками США і витіснити російського агресора, - ексголова СБУ Наливайченко
22:49
В Україні з 1 березня на 30% знизять ціни на найбільш важливі ліки
22:34
Ексклюзив
Василь Малюк, голова СБУ
Малюк не довіряє керівництву контррозвідки, або це піар, - генерал Омельченко про затримання головою СБУ підозрюваного у зраді
22:34
Оновлено
Петро Порошенко
РНБО запровадила санкції проти Порошенка
22:20
Ексклюзив
ХАЕС
Для запуску ХАЕС знадобиться близько 8 років, протягом яких ми можемо зазнати значних збитків, - аналітик Несходовський
22:17
Рустем Умєров
"Партнери працюють над цією ідеєю": Умєров щодо миротворчої місії для України
21:40
Ексклюзив
окупанти танк
Росіяни намагаються остаточно перерізати трасу Покровськ - Костянтинівка, - співзасновник УЦБС Жмайло
21:05
Оновлено
Володимир Зеленський
"Працюємо заради сильної угоди": Зеленський зустрівся з міністром фінансів США Бессентом у Києві
21:00
Джейсон Шарон
"Багато хто майже забув про війну в Україні, а ті, хто досі пам’ятає, відчувають глибоку втому": священник УКЦ у штаті Пенсильванія Джейсон Шарон
20:55
Ексклюзив
Порошенко передав техніку
"Це загроза нашій обороноздатності": Княжицький про політичні переслідування Порошенка
20:54
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
"Через енергетику, економіку та дипломатію": британський міністр оброни Гілі заявив, що союзники по НАТО планують посилити тиск на РФ
20:29
Оновлено
Зеленський Трамп
Зеленський та Трамп провели розмову
20:28
Оновлено
Марк Фогель
РФ звільнила громадянина США Фогеля в обмін на кіберзлочинця Вінніка, - NY Post
20:01
OPINION
Про невроз політичних симпатій
19:50
Оновлено
Удар по Києву 12.02.25
РФ вночі атакувала Україну дронами і балістикою: у Києві є загиблий, на Чернігівщині вдарили по критичній інфраструктурі
19:36
Шмигаль обговорив у Києві з міністром фінансів США Бессентом санкції проти РФ
19:35
Оновлено
Росіяни атакували Херсонщину: у Станіславі через атаку БПЛА по будинку є постраждалі, у Інженерному через обстріл пошкоджено заклад освіти
19:31
вагони
З камерами та шумоізоляцією: у перший рейс із Харкова до Львова вирушили 9 нових пасажирських вагонів
19:14
Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна
"Це в наших інтересах": в Естонії заявили, що можуть стати на захист України в разі повторного нападу РФ
Більше новин