Аналітика

Росіяни маскують свої дрони під українські, ситуація навколо Вугледара. Колонка Сергія Згурця

25 вересня, 2024 середа
20:38

Російські окупанти намагаються врятувати свої дрони, маскуючи їх під українські. На фронті важка ситуація навколо Вугледара: чи доведеться ЗСУ відступати

Зміст

Росіяни маскують свої дрони під українські 

Почнемо з відео, що сьогодні оприлюднила спільнота Сергія Стерненка, яка активно просуває проєкт "Небесний русоріз". Це, власне, про те, як Росія намагається врятувати свої розвідувальні дрони, які ще донедавна почувалися безпечно у небі, доки в Збройних Силах не з'явився ефективний антидот - наші протиповітряні FPV-дрони, які здатні доганяти і знищувати Zala, "суперками" і навіть ударні "ланцети". 

Так от, ворог почав вдаватися до парадоксальних способів захисту. Я маю на увазі не встановлення камер заднього огляду на своїх безпілотниках, хоча це він також робить, аби побачити, як їх атакують українські дрони. На відео видно, що ворог хоче замаскуватися під українські БПЛА, бо на крила нанесені синьо-жовті знаки розрізнення, які мають примусити наших дронарів сприймати цього ворога за свого. Але це не виходить, результат закономірний: такі дрони противника все одно збиваються. І зараз мова йде про сотні знищених розвідувальних дронів противника, що говорить про те, що Україна має технічний потенціал, творчі команди і практику таких асиметричних дій та рішень, які позбавляють ворога очей в небі. 

Ситуація біля Вугледара

У той же час на землі ворог намагається скористатися своєю перевагою в живій силі та техніці. Зараз велика увага прикута до ситуації навколо Вугледара, низка експертів розцінює ситуацію як критичну і вважає, що треба відходити з цієї ділянки. Навіть пишуть про те, що наша 72-га бригада вже почала перебазування. Але це, повторююсь, припущення і висновки журналістів. Генштаб сьогодні на вечір інформацію щодо цієї ділянки подав досить стримано. Він пише, що на Времівському напрямку відбито чотири штурмові дії противника поблизу Вугледара і Водяного, ще чотири ворожі штурми тривають, і на цьому поки що Генштаб ставить крапку. 

Карта бойових дій за 18-25 вересня

Фото: Еспресо карта бойових дій за 18-25 вересня


Що нам відомо? Ми знаємо, що впродовж трьох років 72-га бригада, яка стоїть у зоні Вугледара, захищає його, ефективно обороняла цю ділянку фронту. Вугледар, дійсно, розташований на височині, що дозволяє бачити противника далеко, є річка Кашлагач, яка перетинає трохи на південь територію та ускладнює просування противника. Але зараз, чи точніше певний час тому, ворог змінив тактику і почав здійснювати обхідні штурми, флатаі дві наближені до Вугледара шахти, і зараз там, саме зі сходу, є просування окремих розвідгруп противника на східній частині Вугледара. Водночас на заході дві російські бригади - бригада морської піхоти і танкова бригада - здійснили перетин річки Кашлагач і створюють загрозу для Вугледара з заходу. 

Що ми маємо на сьогодні: є вторгнення, повторююсь, розвідгруп на сході в сам Вугледар, але місто і далі обороняється, при тому, що момент достатньо непростий, адже зараз ворог впливає на логістичне забезпечення нашого контингенту. Але в будь-якому разі слід згадати ситуацію по Покровську чи по Часову Яру, де фактично всі казали, що ось-ось будуть захоплені ворогом ці ділянки фронту, але так не відбувається. Тож у будь-якому разі все залежатиме від того, які рішення буде ухвалювати Генеральний штаб, які наразі ми маємо резерви на цій ділянці. Хоча в будь-якому разі правильним є висновок, що оборона Вугледара наближається до певного завершального етапу і велике значення, дійсно, буде мати рішення - чи утримувати цю ділянку за будь-яку ціну, чи все-таки питання збереження особового складу вийде на перший план.

Але, повторююсь, не було жодної ділянки, яку б наші війська здавали без бою, без надзвичайних втрат ворога і, думаю, що так воно буде і зараз. Дійсно, ризики в подальшому на цій ділянці існують. У разі захоплення чи витискання наших військ з Вугледара ворог намагатиметься і далі просуватися на північ і таким чином вирівнювати лінію фронту від Покровська, Курахового, Вугледара. Ця історія нам теоретично відома, питання в тому, як будуть діяти наші Збройні Сили і сили противника. Тому що все в будь-якому разі залежить від співвідношення сил і засобів та вміння використовувати слабкі сторони противника, і в будь-якому разі саме це впливатиме на подальшу динаміку на цій лінії фронту. 

План перемоги Зеленського

Значною мірою кількість озброєння, боєприпасів, артилерії, мала і має вирішальне значення. Зараз ми знаємо, що президент України перебуває у Сполучених Штатах, де якраз відбувається процес переконування наших партнерів у тому, що вони мають надати максимальну допомогу Україні в процесі реалізації Плану перемоги, який має низку пунктів. І саме реакція наших партнерів на цей план визначатиме подальшу динаміку, в тому числі на лінії фронту.

Валентин Бадрак, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, спрогнозував реакцію наших партнерів, насамперед американської сторони, на ці пропозиції та побажання України. 

"Як на мене, з тих п'яти пунктів, які поки що озвучені, ключовим є удари далекобійною зброєю по території Росії, я б сказав не далекобійною, на оперативну глибину. Тобто тут йдеться про одночасне отримання ракет AGM-158 для F-16 та отримання дозволу бити й цими ракетами, дальністю, нагадаю, 370 кілометрів у базовій версії, й іншими ракетами, такими, як французька ракета Scalp або британська Storm Shadow. Ну і так само хотілося б і тактичними ракетними комплексами ATACMS. Але тут треба розділяти. Мені здається, що є шанси отримати дозвіл зараз саме на британські і французькі крилаті ракети", - сказав він. 

Військовий експерт вважає, що принаймні зараз дозволу США на надання тактичних балістичних ракет не відбудеться.

"Знаючи і слідкуючи за тим, як дозовано надається допомога Сполучених Штатів, тут буде досить, я вважаю, поступово. Але мені здається, якщо на президентських виборах таки буде перемагати Камала Гарріс, то шансів до кінця року отримати всі ці дозволи і ці ракети буде набагато більше. Якщо брати інші пункти, то санкції і Курська операція, вони, так би мовити, за дужками, вони і так існують і продовжують санкції. Наскільки можна збільшити санкції: для мене маркером була відмова у 23-му році в травні з боку Великої сімки розглянути заборону експорту в Росію. Я одразу зрозумів, що тривалий час нічого не буде, будуть такі собі дозовані маленькі відмови - то від якогось металу кольорового, то від ще чогось. Навіть нафта буде надавати Путіну до 20 мільярдів доларів щорічно, і є ще дуже багато можливостей", - вважає Валентин Бадрак. 

Також він прокоментував пункт, пов’язаний з прискореною процедурою вступу України до НАТО. 

"Взагалі я вважаю, що цей пункт від самого початку був вписаний для того, щоб потім його відкинути і в принципі зосередитись на більш реалістичних пунктах. Звісно, це може бути і не зовсім так, але я не впевнений, що здатен блок НАТО сьогодні, коли відбувається надзвичайний тиск і, я б сказав, авантюрний шантаж з боку Путіна, який приймається, оце дуже-дуже цікаво", - зазначив експерт.

Книга "Російська війна проти України: як нам розірвати 400-річне замкнене коло"

Я хотів би привітати Валентина Бадрака та Володимира Горбуліна із виходом книги "Російська війна проти України: як нам розірвати 400-річне замкнене коло". Колишній головнокомандувач Збройних Сил України, генерал Валерій Залужний написав передмову до цієї книжки.

"Дійсно, є передмова Валерія Залужного, і те, що легендарний головком погодився на це, мені це видається дуже цікавим фактом. І чому, я вважаю, так сталося: власне, генерал Залужний від самого початку командування військом робив акценти саме на великі технології, на технологізацію армії і створення системи розвитку технологій. І тут збігається, бо ще у 20-му році Володимир Горбулін видав свою книжку, яка називалася "Як перемогти Росію у війні майбутнього", і там було чітко про курс на технології. І, до речі, в цій війні дуже багато, напевно, відсотків на 80 виходить за сценарієм тієї книжки, вона, до речі, стала книгою року в Україні. І тут от наша друга з Володимиром Павловичем книжка, про яку ми зараз говоримо, вона так само підкреслює, і в ній йдеться про те, що відбувається величезний феномен: дешева масова зброя здатна виснажувати дуже гарну коштовну зброю", - розповів директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння.

Він зазначив, що є певні акценти, як можна побудувати систему розвитку технологій.

"Ми, звісно, там розписуємо все більш детально, як і що. У нас вже вона (система розвитку технологій, - ред.) начебто сформувалася стихійно. Коли кілька відомств: і СБУ, і ГУР Міністерства оборони України, і Мінцифри, і Держспецзв'язку беруть участь, окрім Міністерства оборони, в цьому, і Мінстратегпром. Але ця система потребує удосконалення. Те інтерв'ю міністра Умєрова, яке довелося прочитати ось днями, а так само те, що написала газета “Факти” про невиконання контрактів про закупівлю, свідчить, що є багато недоліків і ці недоліки пов'язані. Найбільші недоліки - це ресурси, бо без ресурсів нічого не буде. І тут рецепт дуже простий: переглянути, зробити ревізію пріоритетів взагалі державних, бо перемога і виживання нації має бути в центрі нашого суспільства, має бути об'єднуючим фактором для всього суспільства", - вважає Валентин Бадрак. 

На його думку на деякий час слід відмовитися від амбітних проєктів.

"Починаючи від тих шляхів, від будівництва доріг, від відновлення навіть міст, містечок і різних об'єктів. Навіть від телемарафону я б радив відмовитися на цей час. Тому що потрібно зосередити всі ресурси на цілі війни, ось цього у нас ще немає, а це дуже важлива річ. І слід мати систему контролю, єдине відомство. Я вважаю, Міністерство оборони має взяти на себе усі функції розвитку пріоритетів, розвитку технологій, контролю цього особливо. Тому що зараз, от згідно з інформацією міністра Умєрова, у нас 200 контрактів не виконується або є ризикованими, там на 161 мільярдів гривень, а Сили оборони вже не доотримали на майже 50 мільярдів гривень. І є деякі контракти, які навіть не будуть виконуватися, на так само величезну суму, на 28, здається, мільярдів, навіть немає шансів, що вони будуть виконуватися", - розповів військовий експерт. 

Валентин Бадрак наголосив, що система контролю має бути надпотужною. 

"Система входу, так би мовити, мають бути одні двері. Я вважаю, що це має бути саме Агенція оборонних закупівель, чи та агенція об'єднана, яку хоче зробити міністр Умєров. Але лише на час перехідного періоду мають працювати спецекспортери. Але я тут з міністром не погоджуюсь, їх не можна знищити, бо це дуже велике надбання українське, вони мають перейти, як Укроборонсервіс, який вже довів, що можна займатися, передусім переводити себе у систему виробництв, систему сервісів. Це шлях дуже класний, який так само може зробити спецекспортерів інвестиційними компаніями. А знищити те, що будувалося з 96-го року, як Укрспецекспорт, скажімо, а "Прогрес" і Укроборонсервіс взагалі з 91-го року існували. Тому це було б необачно, і цього робити не можна", - вважає він.

Директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння також розповів, чому в України виникли проблеми з мінами.

"Тому що укладаючи контракти, Міністерство оборони не порахувало, що можуть бути проблеми з компонентами, тому має йтись про забезпечення повного циклу. І система розвитку технологій має забезпечити повні цикли на найголовніші збройні програми України: це ракети, це дрони і це, безумовно, боєприпаси. Коли я кажу дрони і ракети, звісно, єдине, що може постачатися за імпортом, це якісь елементи мікроелектроніки, бо, на жаль, за великий проміжок часу, коли Україна не приділяла своїй оборонці увагу, мікроелектроніка знищена фактично. Вона зараз на нулі, і робити її підйом, щонайменше три десятиліття буде потрібно, щоб витягнути цю галузь. Звісно, поступово і це треба робити, але реалістичний підхід говорить про те, щоб замкнути цикли найбільш важливих озброєнь: ракети, дрони і боєприпаси", - наголосив військовий експерт. 

Упродовж цієї війни Україна вже продемонструвала величезні можливості, переконаний Валентин Бадрак.

"Тільки один наведу приклад: САУ "Богдана". Ніколи в Україні не вироблялися самохідні артилерійські установки, а тепер вже аж 9 САУ було зроблено за місяць. Це рекорд, який перевершує навіть французький NEXTER, який виробляє французькі САУ CAESAR, вони там 6-8, а у нас от, щоправда на гроші Данії, 18 САУ за два місяці було зроблено. І це дуже значний рекорд, який демонструє, що у нас є дуже великий, дуже вагомий потенціал", - вважає він.

Теги:
Читайте також:
Київ
-10.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.44
    Купівля 41.44
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
22 лютого
04:56
трансплантація органів
Кабмін ухвалив постанову, якою дозволив лікарням створювати госпітальні банки тканин для трансплантації
03:51
Україна ЄС
ЄС обговорює пакет військової допомоги для України на €20 млрд, - Bloomberg
03:10
Словаччина: антиурядові протести
У Словаччині знову відбулись протести проти політики зближення з Росією: вимагають відставки Фіцо
02:28
діти провалилися під лід
В Україні на водоймах від початку року загинули 79 людей
01:33
Очільник МЗС Польщі привіз у США збитий українцями Shahed
"Символ загибелі тисяч невинних людей": Сікорський привіз у США збитий українцями "шахед"
01:11
Андрій Сибіга
"Підкреслив волю України до миру": Сибіга провів розмову з держсекретарем США Рубіо
01:02
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Україну дронами: на Київщині загинув залізничник, у Києві впали уламки
00:33
Дональд Трамп
Трамп заявив, що РФ хоче укласти угоду: переговори між Вашингтоном і Москвою відновляться 25 лютого
2025, п'ятниця
21 лютого
23:48
Збірна України з баскетболу
Збірна України вперше з 2009 року не зіграє на Євробаскеті
23:19
Володимир Зеленський
Команди України та США працюють над проєктом угоди, - Зеленський
23:02
Еммануель Макрон
Опитування: найбільше серед європейських лідерів українці довіряють Макрону, найменше - Орбану
22:58
Оновлено
На фронті з початку доби відбулося 80 боїв: армія РФ найактивніша на Покровському напрямку
22:55
Пані Посол Канади Наталка Цмоць
Санкції проти РФ повинні залишатися в нашому пріоритеті та розширюватись, - посол Канади
22:47
Німеччина
У Німеччині заарештували 18-річного росіянина за підозрою в підготовці "політично вмотивованого нападу"
22:19
зеленський Шольц
Зеленський і Шольц обговорили шляхи завершення війни та гарантії безпеки
22:16
Ексклюзив
Зеленський, Трамп
В цій ситуації Зеленському слід розглянути заміну переговірника з адміністрацією Трампа, - політик Луценко
22:09
Дрони не можуть довго літати: в ОТУ "Харків" розповіли про перебіг бойових дій за морозної погоди
21:43
Ексклюзив
ЄС - Україна
Країни ЄС готують великий пакет військової допомоги Україні на 2025 рік, - кореспондентка "Еспресо" з Брюсселя
21:42
Анналена Бербок, міністерка закордонних справ Німеччини
Німеччина посилить тиск на США через їхню позицію щодо України, – глава МЗС Бербок
21:32
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія не має й не матиме потенціалу для захоплення важливих центрів України. Колонка Сергія Згурця
21:25
Девід Петреус на події КБФ 21 лютого
Існує двопартійний консенсус щодо необхідності продовження підтримки України, - ексдиректор ЦРУ Петреус
21:16
Олександр Усик
Усик відвідав матч Роналду в Саудівській Аравії
21:06
окупанти, оркі, російські солдати
Російські військові на лівобережжі Херсонщини мають проблеми з пальним, - "Атеш"
20:47
Європейські країни 24 лютого проведуть екстрену нараду щодо України, - Bloomberg
20:35
Оновлено
суд у справі вбивства Гандзюк
У Києві відбувся розгляд справи вбивства Гандзюк: Мангер та Левін намагались оскаржити попереднє рішення суду
20:30
Арсеній Яценюк на КБФ 21 лютого 2025
Верховна Рада має ухвалити резолюцію щодо виборів через пів року після всеосяжної мирної угоди, - Арсеній Яценюк
20:23
Ілон Маск
"Три роки тому Росія зайшла занадто далеко, а тепер - українська влада": Маск пояснив зміну риторики щодо підтримки Києва
20:16
Огляд
"Бруталіст"
Коли "Безвихідь" не тупик: що подивитися у вихідні
20:04
OPINION
Прозорість. Відкритість. Залученість Європи
19:56
дитячий вагон Укрзалізниці
Укрзалізниця відкрила продаж квитків на перший дитячий вагон у міжнародному сполученні
19:54
Оновлено
США Україна
Україна та США все ще працюють над угодою про рідкісноземельні метали, – ЗМІ
19:36
Болгарія
Парламент Болгарії схвалив декларацію про неучасть збройних сил у військових діях в Україні
19:33
наслідки атаки на Гуляйполе
Росіяни атакували КАБами Гуляйполе на Запоріжжі: троє поранених
19:31
Берлінале. Прем'єра Стрічки часу
Світова прем’єра української "Стрічки часу" зірвала 10-хвилинні овації на Берлінале
19:18
Анджей Дуда та Дональд Трамп
Дуда й Трамп проведуть зустріч на вихідних, - ЗМІ
19:15
На замовлення РФ підірвав авто військового прокурора: СБУ та Нацполіція затримали агента ФСБ, який готував теракт в Одесі
19:13
віце-президент США Джей Ді Венс
Віцепрезидент США Венс заявив, що в українців немає "надійного шляху до перемоги"
19:08
Ексклюзив
військові РФ
У зоні відповідальності 80-ї ОДШБр усі підрозділи КНДР на Курщині ліквідовано, - Гайдащук
18:45
Папа Римський Франциск
"Вставав поснідати": Ватикан повідомив, що стан госпіталізованого Папи Франциска поліпшився
18:44
На фото: Артем Пивоваров
Пивоваров презентував пісню "Блакить твоїх очей" на слова Сосюри
Більше новин