Інтерв’ю

"Росіяни добре розуміють, як на нас впливати", — Максим Скубенко

Ірина Железко
18 березня, 2024 понедiлок
08:01

Росія використовує дезінформацію, щоб дестабілізувати економіку України, підірвати довіру та посіяти паніку серед громадян. Як цьому протидіяти?

Зміст

Розібратися у цьому питанні Еспресо допоміг Максим Скубенко, виконавчий директор аналітичної платформи “Вокс Україна”, молодший сержант 5-ї окремої штурмової Київської бригади. 

Максим Скубенко — економіст за освітою, має ступінь магістра економіки, працював аудитором в OTP Bank Ukraine та Нацбанку України. З липня 2016 року – у громадській організації “Вокс Україна”. Був аналітиком, а потім і керівником фактчекінгового проєкту VoxCheck. З грудня 2021 року став виконавчим директором організації. 24 лютого 2022 року Скубенко пішов добровольцем на фронт, воював на Київщині, на Сході, зараз несе службу під Бахмутом. 

Спеціально для читачів Еспресо Максим розповів про таке:

 • Якою буває дезінформація
 • Чи впливає дезінформація на економіку та яким чином
 • Чи намагається Росія підірвати нашу економіку за допомогою дезінформації та яким чином
 • Чи впливає російська дезінформація на довіру громадян до українських інститутів влади

Яка буває дезінформація?

Дезінформація може бути якою завгодно. Усе, про що можна збрехати, зманіпулювати, перекрутити факти, може стати об’єктом дезінформації. Є різні класифікації, але підходи однакові в усьому світі. Наприклад, Управління Верховного комісара ООН у справах біженців виділяє 100% вигадану інформацію, яку поширюють з метою ввести в оману чи заподіяти шкоди, клікбейт, підробку джерела, вирвану з контексту інформацію тощо. Але якщо взяти більш широко, то є правда і дезінформація. А у відтінках брехні розбираються вже ті, кому це належить [робити] за професією.

У нинішніх українських реаліях я окремо виділяю таку градацію:

 • російські ІПСО,
 • політична брехня,
 • дезінформація, яка не є ІПСО.

Найнебезпечніше з цього – це російські ІПСО (інформаційно-психологічні операції). Їх ворог може використовувати, щоб підірвати економіку нашої країни. І не тільки.

Політична брехня – це наші внутрішні протистояння, боротьба за виборців, за політичні бали. Цей процес іде ніби осторонь. Але може дуже вигідно підігравати ворожому ІПСО. Такі реалії війни. Росіяни з великим задоволенням підхоплюють наші внутрішні вкиди і використовують у своїх операціях. Це для них навіть більш вигідно, ніж вигадувати щось самим.

Дезінформація теж може бути частиною ІПСО. Але якщо ні, то в реаліях війни це явище можна виділити в окрему категорію. Звісно, будь-яке введення в оману людей небезпечне і може призвести до непередбачуваних наслідків. А з іншого боку, контрпропаганду теж можна назвати дезінформацією. І це важливий елемент, який грає на нашому боці.

Йдеться лише про проросійську дезу чи про впливи інших країн або груп людей також?

Теоретично інші країни можуть у нас впроваджувати якісь свої психологічні операції. Для цього їм потрібні агенти, які тут десятиліттями сидять і плюс-мінус щось розуміють. Але таких людей все-одно буде замало. Зазвичай такі мережі будують у сусідніх державах. Думаю, Китай має таку роботу в РФ. А от росіяни, білоруси досить добре зрозуміють, як на нас впливати. Росіяни – це основна група, яка запускає у нас ІПСО і дезінформацію. До речі, часто фейки, які на перший погляд зовсім не мають стосунку до росіян, зрештою поширюють звідти.

Максим Скубенко

Максим Скубенко
Фото: Перший національний, скріншот

Чи впливає дезінформація на економіку?

Усе навколо нас — це економіка. Конкретний приклад: от в Україні недостатньо озброєння. Ідуть затримки, партнери не постачають озброєння, а в нас немає грошей, щоб самим щось зробити. І тут з'являються гроші — і всі починають чомусь раптом масово кричати: чому ми не побудували заводи з виготовлення набоїв, не побудували заводи з виготовлення снарядів? Оце і є ІПСО.

Дослідивши питання, ми розуміємо, що у світі нині є дефіцит необхідних матеріалів для виготовлення снарядів. Але це подано зараз таким чином, що в Україні просто крадуть гроші, які нам дають. От не хочуть виготовляти снаряди і будувати заводи.

Або інший приклад – паніка серед населення. У нас плаваючий курс, НБУ його трішки підрегульовує. Але ІПСО може спровокувати паніку – всі побіжать масово купувати долари (як завжди в незрозумілих ситуаціях) – велика частина виїде за кордон. І як це вплине на економіку України? 

Чи намагається Росія підірвати нашу економіку за допомогою дезінформації?

Економіка – це взагалі одна з ключових причин, чому Росія напала на нас. Що таке РФ? Це купка різних народів, які могли б вийти звідти. Якщо Україна буде дуже успішною і буде жити, наприклад, як Німеччина, то, виходить, інші народи теж так можуть?

До повномасштабного вторгнення ми розвивалися. І запас розвитку був величезний (звісно, тут треба врахувати стартову точку). Якби ми зараз стабілізувалися, якби вирівняли ситуацію, адаптувалися правильно, то все — ми перегнали б москалів досить швидко.

Що маємо наразі? У них є запас міцності, але санкції роблять своє. Так, російські економісти постійно шукають способи їх обійти і подеколи їм це вдається, але санкції працюють і це довгостроковий процес. В рф є критична точка, після якої вони не зможуть вибратися. Там це чітко розуміють. Їм треба виграти час для себе і при цьому знизити темпи нашого розвитку економічного максимально, щоб послабити військовий опір.

Можете навести приклади?

Назвіть будь-яку російську інформаційну атаку, і ми зможемо простежити її зв’язок з економікою. Наприклад, давній наратив про те, що України начебто не існує як окремої держави. Отже “немає сенсу сюди інвестувати”, “забезпечувати Україну озброєнням” і взагалі “сприймати як суб’єкт у міжнародних відносинах”, адже це “частина російської території”. Такий ланцюжок спрямований на наших союзників. 
Ось основні наративи російської пропаганди, які фіксують аналітики нашого проєкту VoxCheck — "Україна — країна банкрут", влада "економить" на військових, грошей на пенсію та інші субсидії "не виділяють".

Також пишуть, нібито Україна це failed state, тобто "неспроможна держава" – начебто Україною керує Захід, а Росія воює на території України "воює зі всім Заходом". Так виправдовуються перед своїм населенням, чому Росія "досі не перемогла". Активно поширюють фейки про "розпродаж" земель тощо.

Чи впливає російська дезінформація на довіру громадян до українських інститутів влади: Президента, армії, політичних діячів? Навіщо росіяни намагаються підірвати довіру, якого ефекту вони хочуть досягти?

Росіяни хочуть підірвати довіру до армії і Президента. Давайте подивимося на результати опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) у листопаді-грудні минулого року. Рівень довіри до ЗСУ зберігається високим. Але не можна сказати, що російські ІПСО тут не працюють. Ворог пильно стежить за подіями в нашій країні і дуже швидко на них реагує. Зокрема, ми бачили це, коли в нас замінили військове командування. 

Нащо це їм? Довіра до армії – це наші донати, які напряму впливають на обороноздатність підрозділів. Також росіянам були б вигідні зараз вибори в Україні. Тому вони підбивають нас до виборів і підривають довіру до чинної влади. Це може бути і довгострокова ціль (бо ІПСО можуть бути розраховані на ефект навіть через кілька років). Зараз можуть з’являтися нові осередочки “руского міра”, нові куплені “лідери”, хитріші за попередніх. У цьому масиві може щось пролізти в органи влади.

З Зеленського, наприклад, намагаються зробити наркомана. Це легкий посил, не треба великих ресурсів, щоб таке розкрутити. Але ключове — це “президент-диктатор”, який ніби окупував владу. Будь-яка дезінформація про владу має якусь мету. Знову ж, аби провести вибори, скинути владу, ввести своїх агентів. На тимчасово окупованих територіях намагаються розповідати про “звірства київського режиму”, щоб показати “покращення” від присутності РФ.

Пропаганда окупантів у Криму

Приклад російської пропаганди в окупованому Криму
Фото: ЦНС

Які канали для поширення дезінформації використовує Росія?

Усі. У Росії є достатньо ресурсів. Так, вони діють за старими методичками, які писали, мабуть, ще після Другої світової війни. Але от стосовно джерел поширення вони гнучкі і легко перепаковують дезінформацію в різні формати. Один пропагандист чи “новинний” ресурс може бути присутнім на кількох платформах одночасно.

Через соцмережі і російські/проросійські онлайн-ресурси пропаганда досить легко потрапляє в український інформаційний простір. За останнім опитуванням USAID-Internews 76% українців читають новини саме в соцмережах. І лідирує серед соцмереж Телеграм, де немає модерації і можна без жодних перепон поширювати російські фейки.

Які основні фейки зараз поширює Росія?

Росіяни активно використовують тему внутрішніх проблем в Україні, зокрема корупції. Так намагаються викликати сумніви, чи спроможна Україна ефективно протистояти корупції на шляху до вступу в ЄС та НАТО. 

Нещодавно поширювали фейкові акаунти головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського і писали там брехню про ситуацію на фронті. Це була ІПСО, спрямована на військовослужбовців.

Систематично циркулює дезінформація стосовно мобілізації. Про начебто підготовку мобілізації жінок та чоловіків, віком від 21 року. Також у лютому писали, що жінкам в декреті нібито пропонують за 3 тисячі гривень "здавати" місцевих чоловіків працівникам територіальних центрів комплектування. Були фейки про нібито блокування банківських карток, зокрема начебто Ощадбанк блокує рахунки чоловікам, які не з'явились до ТЦК.

Що ми можемо протиставити російській дезінформації? Які методи боротьби працюють, а які ні? Наприклад, чи працює фактчекінг, спростування?

Критично мислити, читати аналітику. Хоча це ж опитування USAID-Internews, яке ми вже згадували, показує, що критичне мислення серед населення падає: лише 8% респондентів змогли розпізнати фейки.
А спростування дезінформації – так, працює. Є  дослідження, які підтверджують це. В Університеті Джорджа Вашингтона та Університеті Огайо (США) провели експеримент у чотирьох країнах, який показав, що фактчекінг посприяв зменшенню рівня хибних переконань серед людей. А американські вчені Брендан Ніхан та Джейсон Рейфлер встановили, що фактчекери заохочують політиків менше брехати, адже спростування може загрожувати для них серйозними репутаційними втратами.

Чи працює заборона російських соцмереж, такі як Вконтакті та Однокласнікі, російських медіа?

Так, працює. Люди менше сидять в цій російській бульбашці. Але маємо розуміти, що українці досі можуть досить легко отримати доступ до них.

Чи змінились прийоми російської дезінформації в період з 2014 по 2024 рік, якщо так, то як?

Ні. Модернізувалися, адаптувалися, але не змінилися. І не тільки з 2014 року, а й зі значно давніших часів. Вони досі працюють за КДБшними методичками і тиснуть не якістю, а кількістю.

Теги:
Читайте також:
Київ
+24°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.35
  Купівля 40.35
  Продаж 40.87
 • EUR
  Купівля 43.29
  Продаж 44.05
 • Актуальне
 • Важливе
2024, п'ятниця
21 червня
15:10
В Україну з візитом прибув заступник держсекретаря США Джон Басс
15:00
Ексклюзив
Росіяни компенсують свою неефективність з ураження цілей: співзасновник УЦБС Жмайло про ймовірне застосування РФ авіабомби ФАБ-3000
14:58
Оновлено
Росія обстріляла фугасними бомбами село на Запоріжжі: загинув чоловік, двоє поранених
14:54
Вийшов офіційний трейлер фільму "Буча", заснованого на реальних подіях
14:49
Віктор Циганков та Мілан Шкріняр (ліворуч)
Словаччина - Україна: онлайн-трансляція матчу Євро-2024
14:41
FATF
Україна закликала FATF внести Росію до чорного списку через поглиблення її відносин з Північною Кореєю
14:40
Володимир Зеленський, Харків
Зеленський призначив Морозова начальником Управління державної охорони
14:36
Уряд виділить 759 млн грн на посилення стійкості енергосистеми України
14:17
конгрес США
Після угоди з КНДР: сенатори закликали конгрес США визнати РФ спонсором тероризму
14:04
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Скандали з НАБУ. Як це впливає на підтримку Заходом грошима та зброєю?
13:53
Прапор США
У Пентагоні зазначили, що Україна може використовувати американську зброю вздовж усього кордону з РФ
13:41
Оновлено
ЄС
Рада ЄС офіційно затвердила переговорні рамки щодо вступу України та Молдови: запуск переговорів - 25 червня
13:33
Казино
НБУ впроваджує заборону використання кредитних коштів для участі в азартних іграх
13:30
Оновлено
ЗСУ
Армія РФ активізувалася на Новопавлівському напрямку: ситуація на фронті
13:16
Польсько-білоруський кордон
Ситуація на кордоні з Білоруссю кардинально погіршилася, - міноборони Польщі
12:58
Пошкоджена автівка
Вимагав відвезти на кордон із сусідньою державою: у Бучі невідомий підірвав себе гранатою в автівці водія
12:48
Південна Корея
Південна Корея здійснила попереджувальні постріли після того, як військові з КНДР втретє перейшли кордон 
12:43
Оновлено
Айдос Садиков
Замах на опозиціонера Садикова в Києві: двох громадян Казахстану оголосили в міжнародний розшук, вони втекли у Молдову
12:37
Ексклюзив
Рафаель Гроссі МАГАТЕ
"Мабуть, ця особа надзвичайно корумпована": експерт з енергетики Омельченко про заяви Гроссі щодо порозуміння з РФ у питанні ЗАЕС
12:25
Ігор Клименко
У МВС прокоментували напад на ексбійця спецпідрозділу Kraken у Дніпрі
12:07
OPINION
Вадим Денисенко
Путін послав Китай. Вдруге за тиждень
12:03
Огляд
світ, міжнародний огляд
США посилять українську ППО, призупинивши експорт до союзників, а Путін робить попередження Південній Кореї щодо зброї для України. Акценти світових ЗМІ 21 червня
12:02
Колишній генерал СБУ Андрій Наумов
Ексгенералу СБУ Наумову оголошено підозру у підробленні документів для уникнення кримінальної відповідальності в Сербії
11:45
електроенергія
Обмеження впродовж доби, із 13:00 - у більшому обсязі: ситуація в енергосистемі на 20 червня
11:36
Оновлено
вогонь, полум'я, пожежа
У ніч на 21 червня українські дрони атакували 4 НПЗ і радіолокаційні станції у РФ та окупованому Криму, - Генштаб
11:27
Оновлено
Вибухи в Росії
Сили оборони підтвердили ураження складу пального в Тамбовській області й нафтобазу "Енемська" в РФ
11:18
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Росіяни заявили, що вперше застосували авіабомбу ФАБ-3000 М-54: у Повітряних силах ЗСУ прокоментували
11:09
вітер
Наталка Діденко розповіла, на яку погоду чекати найближчими вихідними
10:53
На фото: учасники програми Модель молодіжної Парламентської Асамблеї НАТ
Модель молодіжної Парламентської Асамблеї НАТО: 200 студентів спробували себе в ролі делегатів
10:50
Вірменія
Вірменія визнала державу Палестина
10:46
Селидове
РФ зранку скинула авіабомбу на Селидове: двоє загиблих, 3 постраждалих
10:46
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 червня: скільки коштують долар і євро
10:27
поліція
Клименко розповів, скільки патрулів виділило МВС для супроводу працівників ТЦК
10:26
Ексклюзив
Сергій Згурець
Найпозитивніша новина щодо посилення ЗСУ: Згурець про можливість надання Україні зброї Південною Кореєю
10:23
міна, розмінування
На Харківщині вибухотехніки 3 дні розміновували шлях до авто із загиблим чоловіком
10:13
Правоохоронці й підозрюваний
Зливали позиції та техніку ЗСУ у соцмережі: СБУ оголосила підозри двом "блогерам"
10:08
Тайвань
Китай пообіцяв США не вдаватися до ядерної зброї або погроз нею в боротьбі за Тайвань, - Reuters
10:08
OPINION
Михайло Гончар
Чому Кулеба принижується перед Китаєм?
09:49
гроші
Прибутки українських банків рекордно зросли порівняно з попереднім роком
09:43
Ексклюзив
Ворог пішов з іншого напрямку: військовослужбовець ЗСУ Сазонов про ворожу активність біля Часового Яру
Більше новин