Інтерв’ю

Скандали з зерном та повноваження Зеленського. Розмова Еспресо з Євгеном Магдою

Катерина Широкопояс
28 лютого, 2024 середа
08:14

Український політолог Євген Магда розповідає про протести на польсько-українському кордоні та про гучні заяви президента США Дональда Трампа

Зміст

Розмова відбулася в програмі "Коментар" на ютуб-каналі Еспресо. Нижче наводимо текстову версію, над якою працював Дьомін Даніїл.

З цього тексту ви дізнаєтесь:

  • Чим зумовлена така поведінка польських протестувальників?
  • Для чого Путіну було потрібно інтерв’ю з Такером Карлсоном
  • Чому у Трампа так багато прихильників?
  • Що буде, коли сплине термін президентства Володимира Зеленського

Поведінка польських протестувальників на кордоні з висипанням українського зерна, яке збирали під обстрілами, яке збирали на замінованих полях, яке збирали ціною життя, це щось за межами мого розуміння. Невже в Польщі ще є громадяни, які не розуміють, що якщо Україна впаде, то Польща буде наступною? 

Давайте спробуємо розбиратися з холодною головою над тим, що відбувається. По-перше, "наїзди" Путіна на Польщу - вони далеко не нові. Він ще фактично чотири роки тому, навіть трохи більше, розповідав спочатку лідерам країни СНД, а потім розповідав в інших розмовах про те, що посол Польщі в Німеччині в 1934-1939 роках Юзеф Липський "сволота і антисемітська свиня", це дослівна цитата, і що поляки так само причетні до Голокосту, як і німці.

Це такий брехливий формат Путіна, псевдоісторика, і це його реакція на позицію польської влади стосовно підтримки України.

Я думаю, що в цілому Путін достатньо чітко усвідомлює наслідки своїх випадів на адресу офіційної Варшави і я далеко не впевнений, що ті карти, які в соціальних мережах поширив міністр Радослав Сікорський, стали належною відповіддю. Хоча треба сказати одразу, що кожна влада має право і можливість самостійно обирати свій формат відповіді. 

Радослав Сікорський

Очільник МЗС Польщі Радослав Сікорський
Фото: gettyimages

Повернемось до українського зерна на польському шосе. Я думаю, що це зроблено, в тому числі з тієї простої причини, що польські правоохоронці не дали досі оцінки тим діям, які здійснював [натхненник протестів любленський підприємець] Рафал Меклер і його колеги ще з середини листопада...

Це був, на мою думку, показовий акт. І він заслуговує на реакцію польських правоохоронців. І я вважаю, що цілком в компетенції української влади говорити про це і вимагати цього. Тому що мені складно уявити, чому раптом в неділю віруючі, очевидно, люди вирішили висипати зерно просто на дорогу? Надто багато символізму в цьому, розумієте? І я не вірю, що це все сталося просто так.

Я не люблю конспірології, але достатньо добре розуміюся на різноманітних гібридних технологіях впливу, і усвідомлюю, що це якраз той випадок, коли дійсно були реальні підстави говорити про цілеспрямовані заходи, спрямовані проти польско-українських відносин. Польско-українська співпраця дуже сильно турбує Кремль - це не секрет. 

Ви кажете про символізм. А можемо ми боротися теж символізмом? 

Можемо і повинні. І є ціла низка інформаційних напрямів, по яких ми можемо працювати. Це і підбірка випадків, коли люди гинули на полях, намагаючись посіяти чи зібрати ворожай. Це і дійсно випадки тих фермерів, які стали військовими і захищають Україну. Це і захоплені, як я вже сказав, або просто спалені поля. Практично кожного тижня ми отримуємо збитки, завдані українським зерносховищам, тому що обстріли відбуваються достатньо інтенсивно. 

Але це все треба робити не в українському інформаційному просторі, а в польському інформаційному просторі. Я ще в листопаді-грудні минулого року закликав до того, щоб ми проводили спільні заходи на території Польщі, щоб ми доносили, наприклад, до польського суспільства, чому Польща несе збитки через блокування кордону. Як би поставилось польське суспільство до того, якби польське зерно опинилося на німецькому автобані чи французькому шосе? 

Інтерв'ю Путіна та Такер Карлсона. Для чого це Кремлю?

Путін не сказав нічого нового. Насправді, ані відкидання української історії, ані випади на адресу Польщі - це не нове. Відносна новизна у тезі, що "ви не маєте допомагати Україні, ми готові домовлятися". Ну він давно вже говорить про те, що ми готові домовлятися з тієї простої причини, що Путін боїться невизнання заходом результатів президентської кампанії. Голосування відбудеться в середині березня. В середині країни це не матиме якогось резонансу, але на світовій арені це буде другий ляпас після рішення міжнародного кримінального суду про видачу ордера на арешт Путіна, яке було якраз в середині березня минулого року.

Такер Карлсон і Путін

Кадри з інтерв'ю Карлсона та Путіна
Фото: reuters

І його спрямування на консервативний республіканський електорат, воно з одного боку зрозуміло, а з іншого боку, він трохи "передав куті меду". Тому що я маю сумніви, що "реднеки" в США почали зараз гортати українську історію чи повірили Путіну на слово. 

Чому у Трампа так багато прихильників?

Переважна більшість американців є за своєю політичною природою ізоляціоністами. Їх мало цікавить те, що відбувається в оточуючому світі. І фактор зовнішнього впливу дуже опосередкований. Тобто задача адміністрації Байдена — не дозволити провести паралелі між ситуацією в Афганістані і ситуацією в Україні. Задача республіканців, навпаки, показати, що вони витрачають максимум зусиль і можливостей для того, щоб збільшувати всередині Сполучених Штатів доходи людей, їх добробут.

Трамп в цьому сенсі певний феномен, тому що він спочатку в 2016 році передушив в політичному сенсі республіканський істеблішмент, став кандидатом президенти і виграв президентські вибори, перегравши Гілларі Клінтон. А зараз добивається свого висування і балотування на виборах з прицілом на перемогу.

Якщо я правильно згадую, повноваження президента України Володимира Зеленського спливають у травні 2024 року. Що буде далі? У якому статусі країною керуватиме Зеленський? 

Його повноваження припиняються тільки в тому разі, коли починається повноваження наступного президента. Але владі було б непогано прокомунікувати це питання. Леонід Кучма, наприклад, на своєму місці також перепрацював кілька місяців під час Помаранчевої революції, про це теж можна було б згадати.

До речі, якби влада прислухалась до рекомендацій сформувати уряд національної єдності, у неї було б набагато більше аргументів. Тому що це був би процес переходу від офісно-президентської до парламентсько-президентської республіки, як це передбачено в Конституції. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+3.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.23
    Купівля 41.23
    Продаж 41.78
  • EUR
    Купівля 44.64
    Продаж 45.36
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
22 березня
08:15
Оновлено
Минулої доби на фронті відбулося 142 бої: на Покровському напрямку українські захисники зупинили 37 штурмів
08:08
OPINION
блог Євген Найштетік
Макрон та "ядерна парасолька" для Європи
07:48
втрати окупантів
Сили оборони за добу ліквідували 9 танків, 20 артсистем і 1210 військових армії РФ
07:37
Франція
Франція закликає ЄС розглянути потужну відповідь на можливі мита від Трампа, - Bloomberg
07:14
NASA на вимогу Ілона Маска запустило застосунок щотижневих досягнень співробітників, - Bloomberg
06:46
Дональд Трамп
Трамп позбавив 530 тисяч жителів Латинської Америки дозволу на перебування у США
06:29
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
Росіяни вивели два ракетоносії у Чорне море
06:25
"Едельвейси" показали, як готуються до боїв молоді добровольці
"Холодний Яр" і 3-тя штурмова: Сили оборони розширили список бригад, які набиратимуть добровольців за контрактом "18-24"
04:59
Стів Віткофф
Метою поточних переговорів є 30-денне припинення вогню між РФ і Україною, - Віткофф
04:14
гільза
Консульство Іраку у Стамбулі обстріляли невідомі
03:39
Микола Тищенко, суд
Інцидент з Тищенком й ексвійськовим у Дніпрі: суд продовжив нардепу запобіжний захід
02:51
Оновлено
аеропорт, Велика Британія, транспорт
Лондонський аеропорт "Хітроу", який закрили через пожежу на електропідстанції, частково відновив роботу
02:33
Ірина Кормишкіна
Справа про незаконне збагачення на 20 млн грн: суд виніс вирок екснардепці Кормишкіній і її чоловіку
02:01
рідкісні артефакти IV-V століття
Національному музею історії України передали рідкісні артефакти IV-V століття: їх вилучили з "чорного" ринку
01:32
Угорщина
На військовому полігоні в Угорщині стався нещасний випадок: є постраждалі
01:13
Оновлено
Атака РФ на Запоріжжя
Армія РФ атакувала Україну: у Києві пошкодження, у Запоріжжі є загиблі, серед поранених - немовля
00:56
Барт де Вевер
Прем'єр Бельгії вважає, що конфіскація заморожених активів РФ буде "актом війни"
00:23
Кіт Келлог
Зеленський "грав на публіку": Келлог про конфлікт з Трампом у Білому домі
00:04
Роберт Левандовські, збірна Польщі, ЧС-2026
ЧС-2026: стартувала європейська кваліфікація. Результати й розклад матчів 1-го туру
2025, п'ятниця
21 березня
23:36
Нафтогаз
Україна може втратити 1,6 млрд гривень через бездіяльність Нафтогазу, - заява НАБУ і САП
23:31
Олександр Усик та Даніель Дюбуа (праворуч)
Промоутер дав невтішний прогноз на бій Усика за титул абсолютного чемпіона світу
23:00
Ексклюзив
Дональд Трамп і Володимир Путін
Є межа, до якої ми можемо грати у переговори. Трамп і Путін можуть звинуватити нас у будь-чому: аналітик Горбач про зустріч у Саудівській Аравії
22:33
Велика Британія домовилась про виробництво понад 5 тис. ракет для України
22:03
україна німеччина
Бюджетний комітет Німеччини погодив виділення додаткових €3 млрд військової допомоги Україні
21:37
військові США
У США оголосили нові вказівки щодо заборони трансгендерам проходити військову службу
21:37
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Антикорупційна рада б'є на сполох через закупівлю мін: що не так із новими контрактами Міноборони. Колонка Сергія Згурця
21:22
"Не допомагайте ворогу полювати на наших пілотів": Командування ПС звернулося до українців
21:19
Ексклюзив
Відстежити режим припинення вогню за допомогою технічних засобів майже неможливо, - військовий експерт Cнєгирьов
20:56
"Схеми" показали супутникові знімки з наслідками атаки на російський аеродром "Енгельс"
20:50
Ізраїль, ЦАХАЛ
Ізраїль заявив про ліквідацію голови розвідки ХАМАС
20:46
Керсті Ковентрі
Нова президентка МОК Ковентрі оголосила про намір розпочати переговори щодо повернення збірної Росії на Олімпійські ігри
20:37
Ексклюзив
Володимир Цибулько
"Повʼязаний зі страхами влади": політолог Цибулько про законопроєкт, що надає Нацгвардії право застосовувати зброю під час "масових заворушень"
20:13
Володимир Зеленський
Україна вже повернула 4306 громадян із російського полону, - Зеленський
20:02
OPINION
Приниження по-американськи
20:01
Огляд
"Найпрудкіший Індіан"
"Найпрудкіший Індіан" "Резиденцію" омине: що подивитися на вихідних
19:56
Оновлено
Нацгвардія
Комітет ВР затвердив законопроєкт про надання Нацгвардії права використовувати вогнепальну зброю під час "масових заворушень"
19:53
Данило Гетманцев
За цьогорічних темпів економічного зростання Україна досягне довоєнного ВВП у 2034 році, – Гетманцев
19:45
OpenAI
У Норвегії чоловік подав до суду на ChatGPT після того, як бот неправдиво заявив, що він убив власних дітей
19:38
Смартфон
В Україні затвердили план цифровізації держпослуг до 2026 року
19:37
На фото прапор ОАЕ
ОАЕ зобовʼязались інвестувати в економіку США $1,4 трлн
Більше новин