Удари по складу РФ у Тверській області та які бойові бронемашини пропонують для війська вітчизняні виробники. Колонка Сергія Згурця
У ніч на 18 вересня у місті Торопець Тверської області РФ українські безпілотники атакували склад боєприпасів ворога: почалася пожежа та потужна детонація
Удар по складу РФ у Тверській області
Сьогодні, власне, у мене не було альтернативи, з чого починати нашу рубрику, бо є вкрай гучна новина - це удар по складу російських боєприпасів. Чи точніше, по 107-му арсеналу ГРАУ (Головного ракетно-артилерійського управління) міністерства оборони РФ, який був розташований поблизу російського міста Торопець у Тверській області. Був розташований - це цілком точно відображає наслідки удару по цьому арсеналу. Ця дронова атака по запасах агресора дійсно може стати рекордною за своїм результатом. Бо, можливо, це взагалі найбільший склад БК у географічно-європейській частині Російської Федерації.
Є багато відео про цю гучну подію, є відео з прольотами наших дронів, де ми там чуємо звичний звук роботи двигунів - чи то Бобра, чи то Лютого - для яких відстань 500 км від нашого кордон (а це відстань до цього арсеналу) є якраз робочою дистанцією для далекобійного удару.
Фото: Мілітарний
Є мапа термічної активності, де супутники NASA, які фіксують пожежі, визначили, що майже на всій площі цього арсеналу відбувалася детонація, підриви і пожежі. І також були дані про те, що ці вибухи спричинили локальний землетрус поблизу цього населеного пункту. Зараз на Росії відбувається евакуація з цього Торопця і з інших наближених сіл.
І тут варто сказати, що ж це за арсенал, який за іронією долі добудовували, і в 2018-му році російське військове керівництво заявляло, що це найбільш безпечний арсенал.
Фото: Google Maps
Там була стара частина, де було 50 старих споруд. І ця нова частина, де було добудовано десь 60 окремих захищених споруд, які були також обваловані земляними спорудами, аби не було перекидання вогню і детонації, але все це не врятувало росіян від удару наших дронів.
Які боєприпаси зберігалися на складі
Загалом всі сходяться на тому, що загальна кількість різних боєприпасів близько 30 тис. тонн. Однозначно можна говорити про те, що там були реактивні боєприпаси для РСЗВ "Град" - це 122 міліметри, були боєприпаси до мінометів різних калібрів, запаси порохових зарядів до мінометних мін, боєприпаси до стрілецької зброї. Також, ймовірно, на арсеналі могли бути запаси зенітних керованих ракет для ЗРК "Бук", С-300, С-400. При цьому є в деяких пабліках твердження, що на цьому складі також були навіть балістичні північнокорейські ракети КН-23 та ракети до ОТРК "Іскандер". Сподіваюсь, що, можливо, це є правдою, поки що дочекаємося хоч якихось підтверджень, бо щодо цих крайніх категорій озброєнь даних не було, що вони там зберігалися. Але, можливо, їх дійсно завозили в останній час.
Слід відзначити, що йдеться про високу ефективність наших засобів ураження. Насамперед ми говоримо про дрони, хоча зараз дискутують, чи не використовували разом зі значною кількістю наших звичних дронів, оцю ракету-дрон "Поляниця", і посилаються на певне відео, де є звук, що дійсно свідчить про роботу ракетного двигуна. Поки що все це припущення, стверджувати однозначно не можна, що це дійсно так було.
Але в будь-якому разі ми бачимо ефект з гарантованим знищенням одного з найбільших російських арсеналів, і як це вплине на ситуацію на лінії фронту. Ми знаємо, що з цього арсеналу залізницею, в тому числі через Білорусь, забезпечували постачання цих боєприпасів у Курськ і Бєлгород. Ми знаємо, що там, власне, логістичні центри для двох російських угруповань - "Курськ" і "Північ", які власне, ведуть бойові дії і намагаються протидіяти операції Збройних сил України в Курській області, а також на Харківщині. Так що в будь-якому разі ми можемо робити висновок, що ворог відчує обмеження в постачанні цих категорій боєприпасів, і це допоможе нашим воїнам на цих ділянках фронту досить суттєво.
І це, власне, продовження історії, де знищують російські склади. Буквально декілька днів тому були знищені два склади у Воронезькій област. І позавчора була гарна інформація про те, що завдано удару по складу боєприпасів росіян поблизу Маріуполя, і там використовували крилату ракету "Нептун" українського виробництва. Так що цей процес масштабується і з точки зору збільшення засобів ураження і з точки зору кількості знищення ворожих складів вглиб території Російської Федерації.
Використання на фронті бойових машин українського виробництва
На Курщині наші десантні підрозділи використовують, в тому числі наші броньовані машини українського виробництва, зокрема, від компанії "Українська бронтехніка". Микола Кузьма, заступник генерального директора ТОВ “Українська бронтехніка” розповів, які наразі зразки бронетехніки компанія постачає до Збройних сил і Сил оборони.
"Наразі наша компанія виготовляє спеціалізований броньований автомобіль "Новатор" - це версія легкого броньованого автомобіля, розрахована на п'ять чоловік. Також під час війни ми розробили, кодифікували, випробували та ввели в серійне виробництво спеціалізований броньований автомобіль "Новатор-2" - ця версія від відрізняється від "Новатора" першої категорії тим, що в ній вже використано підсилений протимінний захист, а також вона розрахована на 10 осіб екіпажу. На виставці MSPO ми презентували нову версію "Варти-2" - це спеціалізована бойова броньована колісна машина з бойовим модулем Січ 30-міліметровою гарматою, яка спеціально призначена для ефективного знищення бронетехніки противника, а також перевезення особового складу та підтримки бойових дій піхоти", - розповів він.
Стосовно машини "Варта-2" Микола Кузьма зазначив, який бойовий досвід з попередніх машин, які виготовляла компанія, врахований саме в цій ББМ.
"Першочергово - це клас захисту,. Цей автомобіль побудований на спеціалізованому шасі Вase, тобто відповідно це шасі без рами, тобто це кузов монокок - кузов без рами, і корпус несе все навантаження. Завдяки цьому ми змогли зменшити масу автомобіля, а також знизити його габаритні розміри, відтак це вплинуло на його захист, а також зменшило його шанси на ураження", - сказав він.
Представник компанії "Українська бронетехніка" зазначив, що це універсальна платформа, першочергово вона буде розрахована для українських силових структур, ЗСУ. Також, за його словами, вже великий попит є в НГУ та Національній поліції. Після проходження випробувань ці автомобілі будуть активно постачати до підрозділів.
"Раніше це (етап випробувань, - ред.) тривало близько року, в деяких випадках два роки. Я сподіваюсь, зараз за допомогою скорочених процедур ми зможемо це зробити за допомогою декількох місяців", - сказав Микола Кузьма.
Роботизована платформа "Протектор"
"Ми презентували на виставці також UGV Protector - наземний безпілотний транспортний засіб. Його особливість в тому, що він будується на легкодоступному, дешевому та прохідному шасі. Це може бути будь-який пікап, джип, будь-яка інша платформа, яка є на ринку в наявній кількості для виконання державних замовлень, а також має гарні показники надійності та прохідності, і головне - вартості. Цей автомобіль має колісну формулу 4х4, обладнаний дизельним двигуном, а першочергово платформа була розроблена для перевезення маленьких дронів, для запуску їх з небезпечних місць. Відповідно, також ця платформа призначена для перевезення вантажу на передову лінію в небезпечні місця для підвозу боєкомплекту, для евакуації поранених. В принципі це мультизадачна платформа, яка може бути використана під будь-які вимоги замовника", - розповів він.
Вантажопідйомність платформи залежить від комплектації - від тонни до двох тонн. Можна здійснювати керування цією роботизованою платформою на відстань 15 км.
"Це спеціалізований мультиканальний зв'язок, в принципі цей зв'язок має високі показники захищеності, також дистанції. Як у випадку, коли автомобіль буде заїжджати за певні якісь перешкоди, ми можемо використовувати спеціалізовані ретранслятори. Це як в принципі і техніка нашого ворога, такі як Орлан. Як ви знаєте, Орлан може конектитись з Орланом, який з'єднується з Орланом, які з'єднується з Орланом. Відповідно ми зможемо розширювати зв'язок цього транспортного засобу відповідно до вимог замовника. Наразі це 15 км, бо це в принципі така оптимальна оптимальна дистанція для тактики застосування цього транспортного засобу", - каже Микола Кузьма.
Щодо випробувань, представник компанії зазначив, що для безпілотних систем ця процедура може бути навіть декілька разів коротшою, аніж для машин: "Але це в принципі для нашої компанії перший досвід з поставціна озброєння безпілотних систем, але по досвіду з інших компаній, я думаю, що там буде термін швидший постановки на озброєння".
САУ "Богдана"
Буквально пару днів тому були такі повідомлення від наших данських партнерів, де країни НАТО вкладають кошти в те, аби цю зброю замовляли на кошти наших партнерів, але постачали для Збройних сил. І там якраз йдеться про те, що суттєво збільшилися обсяги виготовлення цієї САУ "Богдана".
"Першочергово ми готуємо саму платформу для цього виробу, відповідно нашій компанії треба розширяти об'єми виробництва саме з підготовки платформи, з виготовлення бронованьої капсули, підготовки шасі, і багато інших нюансів. В часи до повномасштабного вторгнення наші компанії також постійно стикались з якимись політичними проблемами, з іншими проблемами. З початку повномасштабного вторгнення проблем навіть зменшилися, бо багато компаній, багато країн почали нас інтенсивно підтримувати. Відповідно отримання експортних дозволів на відправку їхнього товару з їхньої країни в нашу країну стало легшим. Наразі також є якісь проблеми з постачанням запчастин з деяких країнах, але в принципі це більш бюрократичні питання, і їх вирішують просто за допомогою планування, тайм-менеджменту", - розповів Микола Кузьма.
Крім того він розповів, чи існує конкуренція із закордонними виробниками, які виготовляють бойові машини того ж класу, що і "Українська бронетехніка".
"По-перше переваги українських компаній для постачання їхнього озброєння на ринок України - це першочергово сервісне обслуговування цих автомобілів. Тобто компанія-виробник може впроваджувати сервіс цих автомобілів, постачати запчастини, контролювати експлуатацію, дуже швидкий обмін бойовим досвідом. Відповідно, кожну партію нашої продукції, можна сказати, доробляють згідно з вимогами замовника. Це пряме спілкування між сервісом, виробництвом, закупівлями, керівним складом з кінцевим споживачем", - сказа він.
Тож, за його словами, наразі українська техніка більш досконала в багатьох аспектах саме тому, що є безпосередній контакт із кінцевими споживачами.
"Ми бачимо, як проходить тенденція війни, ми більш адаптуємось, ми більш мотивовані, і відповідно дуже багато переваг саме для українських виробників. Як показав досвід, щодо ремонтного обслуговування автомобілів закордонного виробництва є дуже багато нюансів, проблем з отриманням експортних дозволів в Україну. Це все бюрократичні моменти, які вимагають дуже багато часу для вирішення. Тож є паузи, які наразі під час нашої війни не допускаються, а українські виробники можуть швидко реагувати, швидко ремонтувати, і відповідно вони ще й дешевші", - додав заступник генерального директора ТОВ "Українська бронтехніка" Микола Кузьма.
- Актуальне
- Важливе