Чому терористи на Донбасі не хочуть зарплату в доларах
Еспресо.TV вирішило розібратися, чому американська валюта не популярна серед сепаратистів і ті хочуть отримувати свою "срібняки" у "дерев'яних"
Днями СБУ порадувало українців гарною новиною — силовики перекрили один з каналів фінансування терористів. Зупинивши на трасі Запоріжжя-Донецьк авто, яке прямувало до Донецька, працівники служби безпеки вирішили його обшукати і були винагороджені за свою цікавість. Мешканець Макіїївки перевозив на задньому сидінні дві валізи, які були “набиті” купюрами на загальну суму в 5 млн російських рублів.
Ці гроші кур'єр намагався довести з Криму до Донецька для виплати винагороди терористам-найманцям.
І тут виникає питання, сума в 5 млн рублів — це $145 тис. Купюри такої суми в доларах не доведеться запихати аж в дві валізи, які важко сховати в авто. Та і долар все-таки валюта більш тверда ніж російський рубль, який останім часом ще і девальвується.
Звичайно, для росіян легше “спихнути” терористам свої папірці, які в будь-який момент можна надрукувати ще. Та і в анексованому Криму (звідки везли "передачу"), вважаючи на санкції, іноземна валюта не дуже водиться.
Але невже терористи вирішилі проявити патріотично-економічні почуття і отримувати за свою чорну роботу рублі? Важко віриться. І як виявилося справа, справді, не у патріотизмі.
“Вже було зафіксовано декілька фактів з “чеченськими” фальшивими доларами, ними розраховуються відповідно як і самі чеченці, так і з чеченцями. Тому бойовики не з великим бажанням беруть долари або взагалі відмовились від них”, - пояснює Еспресо.TV співголова луганської громадської організації “Права Справа” Дмитро Снєгирьов.
Інший момент, на якому наголошує Снєгірьов, дехто з терористів ще розраховує тихцем повернутися назад в Росію і щоб не міняти там великі суми валюти і не викликати підозр у ФСБ, просять оплату в рублях.
“Коли пішла інформація про те, що розраховуються доларами, місцеві бандити почали полювати за етнічними угрупуваннями бойовиків, які отримували оплату у валюті — осетинами, дагестанцями, чеченцями”, - розповідає Снєгирьов додаючи, що пізніше була дана вказівка вирішити цей момент і оплачувати в рублях.
Також саме походження доларів у терористів дуже просто прослідкувати по номерному знаку. Можна визначити з якого банку і коли зняли готівку.
Така ж ситуація була у терористів і з кредитними картками. За словами Снєгирьова спочатку бойовики також отримували оплату на кредитні картки російських банків, але, по-перше, по картах дуже легко вирахувати терористів, а по-друге через партизанські набіги на банкомати зняти готівку ставало все складніше. Тому і такий варіант отримання оплати відпав.
Всі ці ускладнення і призвели до переходу найманців і місцевих бойовиків на “рідну валюту”. А вона, в свою чергу, стала панівною в регіонах, які контролюють терористи.
Інша складова — певний дефіцит російського рубля. Деякі жителі зони АТО виїжджають в Росію, скуповують рублі, тим самим створюючи ажіотаж і попит на чорному ринку. Тому і курс російської валюти в цих регіонах спекулятивно завищують.
“Рублі знайти можна, але на них існує певний дефіцит. У банках невеликі суми можна взяти. Якщо потрібно 10 тис рублів, то їх в банку можна знайти, але якщо 100-500 тис рублів, то в основному їх можна знайти у “мінял”, - розповів Еспресо.TV Андрій, житель Луганська, знайомий з ситуацією на ринку обміну валют міста.
Але, за його словами, великого чорного ринку практично не утворилось, бо “після 4 години дня на вулицях міста вже майже нікого немає”.
“Зараз ажіотаж в іншому, стоять черги людей на зняття депозитів і готівки, - каже Андрій, - Більшість банків зменшили час роботи. Ряд банків залишили в роботі лише центральні офіси. Деякі закрили центральні, працюють тільки кілька відділень, щоб можна було обслуговувати клієнтів. ПриватБанк взагалі 2 дні не працює, тому-що захоплений бойовиками, але він обслуговує клієнтів онлайн”, - пояснив Андрій ситуацію з роботою банківської системи в місті.
- Актуальне
- Важливе